Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   DACIA 1300 (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/209850-dacia-1300-a.html)

vandam 15-10-15 23:37

Re: DACIA 1300
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by tuner-man (Post 5821931)
+1 Daca nu ai un batran .................... Mult succes in continuare

Ai dreptate si respect pe cei care ma ajuta :D

Muttley 16-10-15 07:52

Re: DACIA 1300
 
Quote:

Originally Posted by vandam (Post 5821930)
La evacuare mai am saxofonu dar inca nu m-am hotarat sa vad de care ii fac.

Saxofonul din poza iti face o evacuare 4-2-1 cu 2-ul foarte lung. Monteaza-ti-l mai repede, masina va avea cuplu mai bun la ture joase. Ala de pe Mecaparts e 4-1, va trage bine in turatie foarte mare, insa la turatii mici iti va lua mult din cuplu. Asta daca esti dispus sa dai 400e pe el si sa nu-ti incapa in compartimentul motor.

vandam 19-10-15 21:53

Re: DACIA 1300
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 5822064)
Saxofonul din poza iti face o evacuare 4-2-1 cu 2-ul foarte lung. Monteaza-ti-l mai repede, masina va avea cuplu mai bun la ture joase. Ala de pe Mecaparts e 4-1, va trage bine in turatie foarte mare, insa la turatii mici iti va lua mult din cuplu. Asta daca esti dispus sa dai 400e pe el si sa nu-ti incapa in compartimentul motor.

Nu stiu cum vine facut 4-2-1 si cu 2 lung ca nu ma pricep. Ce stiu ca trebuie 1 cu 4 si 2 cu 3 cum e normal. Aia cu 4 tevi e anulata pentru ca nu incap printre suportu de motor. Motoru meu vede zilnic schimbarea treptelor intre 6000 -7000 rpm. As vrea o evacuare sa ajute motoru pentru un rezultat mai bun, zic eu. Baieti de la " PILOT" din Pitesti mi-au cerut 800 lei sa imi faca o evacuare de la chiuloasa si pana la cutie cum i-au facut si lui nea Doru cu dacia 1300 care participa la ralyu sau alta iar teava sa aibe 40 mm. Acum oi vedea cum va iesi.

O poza furia :D

Muttley 20-10-15 08:28

Re: DACIA 1300
 
4-2-1 si 4-1 se refera la arhitectura evacuarii, cum se unesc tevile, cate niveluri de tevi sunt.

4-1 inseamna 4 tevi ce pleaca din chiulasa, si se unesc toate odata.

4-2-1 inseamna 4 tevi ce pleaca din chiulasa, se unesc mai intai in 2, apoi cele 2 intr-una singura.

http://www.redline360.com/garage/4-1...kes-more-power

4-1 e pentru putere, 4-2-1 e pentru cuplu, solutia de compromis.

Tevile ar trebui sa fie in progresie, subtiri la 4, medii la 2, groase la 1.

40 mi se pare mult pentru chiulasa, gaurile de acolo au in jur de 32/28 din amintiri. Dar e treaba de preferinte, daca tu vrei doar 7000rpm, atunci mai gros cu 4-1 e mai potrivit.

Sunt foarte multe de studiat, spor!

vandam 21-10-15 23:12

Re: DACIA 1300
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 5822597)
4-2-1 si 4-1 se refera la arhitectura evacuarii, cum se unesc tevile, cate niveluri de tevi sunt.

4-1 inseamna 4 tevi ce pleaca din chiulasa, si se unesc toate odata.

4-2-1 inseamna 4 tevi ce pleaca din chiulasa, se unesc mai intai in 2, apoi cele 2 intr-una singura.

http://www.redline360.com/garage/4-1...kes-more-power

4-1 e pentru putere, 4-2-1 e pentru cuplu, solutia de compromis.

Tevile ar trebui sa fie in progresie, subtiri la 4, medii la 2, groase la 1.

40 mi se pare mult pentru chiulasa, gaurile de acolo au in jur de 32/28 din amintiri. Dar e treaba de preferinte, daca tu vrei doar 7000rpm, atunci mai gros cu 4-1 e mai potrivit.

Sunt foarte multe de studiat, spor!

Acum am inteles. Eu am crezut ca te referi ca teava sa se uneasca (4 cu 2) ceea ce nu era bine. Acum o sa vad ce ma sfatuiesc specialisti in asa ceva, ar fi bine sa fac cum ai zis u, adica 4-2-1 care ar fi cea mai buna varianta.

Gata si cu fan controlleru pe al doilea ventilator :D

vandam 23-10-15 20:50

Re: DACIA 1300
 
1 Attachment(s)
O poza ca doamnele :D

vandam 25-10-15 22:12

Re: DACIA 1300
 
11 Attachment(s)
Cateva poze cu masinuta si cu cateva piese primite moca :D
Ce ziceti, ii sta bine la ceasul ala acolo?

andi_cimpean 26-10-15 08:31

Re: DACIA 1300
 
Nu prea vine bine ceasul ala.
In afara de bord, ai si aeroterma si cu tubulatura?
Ma gandesc ca te ajuta la dezaburire. Daca tot ai optat pentru CN4,
este pacat sa nu profiti si ventilatia mult imbunatatita.

3-DB4421 26-10-15 08:57

Re: DACIA 1300
 
Si tie iti ating jantele astea ELBA de pasajele din spate?

R.Equinox 26-10-15 18:42

Re: DACIA 1300
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 5823186)
Nu prea vine bine ceasul ala.
In afara de bord, ai si aeroterma si cu tubulatura?
Ma gandesc ca te ajuta la dezaburire. Daca tot ai optat pentru CN4,
este pacat sa nu profiti si ventilatia mult imbunatatita.

Are si aeroterma..:D

vandam 26-10-15 23:22

Re: DACIA 1300
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 5823186)
Nu prea vine bine ceasul ala.
In afara de bord, ai si aeroterma si cu tubulatura?
Ma gandesc ca te ajuta la dezaburire. Daca tot ai optat pentru CN4,
este pacat sa nu profiti si ventilatia mult imbunatatita.

Nu. Eu cand am montat bordu nu am facut nici o modificare la caroserie inafar de tunelu pentru timonerie. Acolo unde vine ceasul e gol. Trebuia sa tai tabla unde vine robinetu de la calorifer asa ca i-am pus un dop.

Quote:

Originally Posted by 3-DB4421 (Post 5823189)
Si tie iti ating jantele astea ELBA de pasajele din spate?

Da. Gandestete ca am cauciucuri 155/80 pe spate si imi atinge. Daca imi pun cauciucuri mai late, trebuie sa modific.

Quote:

Originally Posted by R.Equinox (Post 5823258)
Are si aeroterma..:D


3-DB4421 27-10-15 07:39

Re: DACIA 1300
 
Si mie imi atingea cu cauciucuri 165/70/13 si pana cand nu am batut buza si pana nu am roluit aripile nu am scapaf de atins.Oricum daca pun greutate mai mare pe ea tot imi mai atinge un pic.

vandam 01-11-15 23:24

Re: DACIA 1300
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by 3-DB4421 (Post 5823312)
Si mie imi atingea cu cauciucuri 165/70/13 si pana cand nu am batut buza si pana nu am roluit aripile nu am scapaf de atins.Oricum daca pun greutate mai mare pe ea tot imi mai atinge un pic.

Mie imi ating cu 155/80 si nu mai zic daca imi pun 165/70,175/50 sau 180/55.

O poza cu jucariile :D

vandam 29-11-15 21:05

Re: DACIA 1300
 
7 Attachment(s)
Ieri am schimbat cutia facuta pentru raly cu una de papuc cu codu 365 - 13 deoarece mi-a cedat grupu ( mi sa spart un satelit). A fost un pic de munca (aproximativ 13 ore) Cutia pe care am luato a fost model nou gen cum e aia de renault cu suruburi cu cap de Euri si cu capacul a 5 simplu nu cum sunt unele cu flansa aia de fier pe care se pot monta cei doi suporti de cutie. Ca sa pot monta capacul de la a 5 cu flansa aia de fier a trebuie sa iau de pe cealalta toate furcile pentru ca nu se potriveste capacul. Inafar de ce i-am facut i-am pus si pinioane de treapta a 5 de 0,76.
Rapoartele cutie sunt astfel:
8x33
1. 3,81
2. 2,23
3. 1,47
4. 1,03
5. 0,76

Azi a fost o zi perfecta pentru Daciotii :D

vandam 03-12-15 22:32

Re: DACIA 1300
 
5 Attachment(s)
Cateva piese frantuzesti :D


All times are GMT +2. The time now is 14:06.

- Copyright 2026 4Tuning