Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

andreigame 10-03-10 23:32

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
tot la ei o sa le fac si eu pe cele de opel ... :D

Fauru_13_XWN 11-03-10 00:55

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 3166062)
Si pentru cei curiosi, cam asa sau facut ele au fost sudate electric cu electrozi... omu unde le-am facut e foarte foarte bun, am fost de fata cand le-a facut si am ramas uimit de ce mana poate sa aibe si cum poate sa sudeze

De la niste banale jante de logan cred ca am scos un produs cel putin demential;) parerea mea

hai ca ai mai invatat ceva ,am si eu o cola pe acolo pe undeva :p

1300 11-03-10 05:55

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Daca ai putea sa le umfli cu azot ar fi ceva, in rest Bravo.Azi dau jos alea si maine ti le pun la curier.


v
Quote:

Originally Posted by Fauru_13_XWN (Post 3170303)
hai ca ai mai invatat ceva ,am si eu o cola pe acolo pe undeva :p

Ar fi cazul, ca de la "voi" ne-am inspirat\invatat toti la un moment dat.
Noroc!

b08ygs 11-03-10 14:45

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Fauru_13_XWN (Post 3170303)
hai ca ai mai invatat ceva ,am si eu o cola pe acolo pe undeva :p

Da cucule sa vina caldura si iti dau o cola pentru adresa care mi-ai dato;)
Si o sa iau replica ta ca pe o apreciere la munca mea:oops:

Quote:

Originally Posted by 1300 (Post 3170381)
Daca ai putea sa le umfli cu azot ar fi ceva, in rest Bravo.Azi dau jos alea si maine ti le pun la curier.

Mersi mersi;) pe tine te asteptam sa-ti dai cu parerea:lol:
De ce azot? oricum 3 oameni sau chinuit jumate de ora sa puna o guma.... si sa pierdut la aer chinuinduse sa o umfle:)

Astept curierul cu plasticele:D mersi mult pt ele esti un dulce:flower:

1300 11-03-10 16:51

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Pai primul si cel mai mare avantaj este cel al lipsei variatiilor de presiune datorate variatiilor de temperatura. Azotul nu se comprima la frig si nu se dilata la caldura. Gandeste-te ca tre sa ai presiune buna in gumele alea ca sa stea intinse, crede-ma.Daca de obicei se baga 2 atm in ele ....acum o sa ai nevoie undeva la 2.5 - 2.7.


"Moleculele de azot au dimensiuni care nu permit trecerea prin microporii anvelopei (osmoza). Prin urmare, si acest lucru contribuie la constanta presiunii.
Modul in care se comporta azotul la comprimare determina o amortizare mai buna decat cea oferita de aer, iar gropile vor fi mai bine suportate de catre sistemul de suspensie."(Asta e din alta parte)

Fauru_13_XWN 11-03-10 22:32

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
oricum 3 oameni sau chinuit jumate de ora sa puna o guma.... si sa pierdut la aer chinuinduse sa o umfle:):[/QUOTE]


eu unu le pun la levier in curte ,nu de bani la vulcanizare dar fiind folosita la exteriorul jantei o parte de interior cu,falca aia de la aparat trage mult de anvelopa sa o bage pe janta dasta intra greu si la umflare fara discutie benzina-flacara-bum se asaza tipla ventil aer si gata treaba:lol::lol::lol:

AG_XX_VLO 11-03-10 22:43

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Fauru_13_XWN (Post 3173726)
oricum 3 oameni sau chinuit jumate de ora sa puna o guma.... si sa pierdut la aer chinuinduse sa o umfle:):

eu unu le pun la levier in curte ,nu de bani la vulcanizare dar fiind folosita la exteriorul jantei o parte de interior cu,falca aia de la aparat trage mult de anvelopa sa o bage pe janta dasta intra greu si la umflare fara discutie benzina-flacara-bum se asaza tipla ventil aer si gata treaba:lol::lol::lol:[/QUOTE]
b08ygs arata foarte bineI_mi place ce vad.
UN om care stie meserie :D benzina-flacara-bum partea asta i_mi place cel mai mult :-P

b08ygs 11-03-10 22:54

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Ca si mult a fost... 12 lei cu tot cu o valva noua:lol: adevarat o gramada de bani..

Faza cu benzina si bum o stiam si eu dar oameni de la vulcanizare au zis ca nu au voie sa faca asa ceva dar am inteles ca o vulcanizare aproape de mine are un "tun" care baga 10 atmosfere deodata si practic inlocuieste bezina-bum:lol:

Velo mersi;)

Fauru_13_XWN 11-03-10 23:14

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 3173795)
Ca si mult a fost... 12 lei cu tot cu o valva noua:lol: adevarat o gramada de bani..

Faza cu benzina si bum o stiam si eu dar oameni de la vulcanizare au zis ca nu au voie sa faca asa ceva dar am inteles ca o vulcanizare aproape de mine are un "tun" care baga 10 atmosfere deodata si practic inlocuieste bezina-bum:lol:

Velo mersi;)

am fost de fata la o vulcanizare cu asa tun cind se incerca umflarea une roti care necesita bum:lol: si au incercat cu tunul de vreo 4 ori pina a luato;)

andreigame 12-03-10 09:19

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Fauru_13_XWN (Post 3173841)
am fost de fata la o vulcanizare cu asa tun cind se incerca umflarea une roti care necesita bum:lol: si au incercat cu tunul de vreo 4 ori pina a luato;)

macar au reusit si ei....a 4 oara :lol::lol:

1300 13-03-10 05:54

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
La mine au prins usor guma pe o parte a jantei si dupa asta au dat spray intre cauciuc si tabla, au dat foc si facut bum:D,in alta parte s-au chinuit ca la Cristi sa traga de cauciuc .

b08ygs 13-03-10 22:42

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
10 Attachment(s)
:arrow: Poze de azi, concluzia.... trebuie sa trag mult de tot de pasaje:-P oricum arata demential, este exact cum vroiam eu8)

Relu_GTT 13-03-10 22:46

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
superrrr...
dar sa le cantaresti ai uitat

ne_mo 13-03-10 22:48

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
cat de bine arata bravo:)

b08ygs 13-03-10 22:51

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Din pacate nu am avut cantar dupa mine:( nu ca am uitat, poate reusesc maine sa-i fac "gramajul" sa vedem ce zice:-p

Mersi baieti de aprecieri


All times are GMT +2. The time now is 21:05.

- Copyright 2026 4Tuning