Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

RA_2fast4u 08-06-06 19:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
10x baietzi :D m-au ajutat ff mult (mai ales site-ul cu tutoriale) deja m-am pus pe treaba... am o vacantza intreaga sa invatz... debea astept :D

Evil Yuri 20-06-06 12:58

Re: Tutoriale pentru 3dmax 6 & 7
 
Poate sa imi explice si mie cineva, la primul tutorial, cum se fac mai exact pasii 54-55? Pentru ca fara asta imi ies spitele plane.

RA_2fast4u 25-06-06 21:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
asa deci am o problema.. daca am niste edgiuri... asa .. pe o parte sun umplute... si pe cealalta parte nu... aa.. mai bine bag un mic prew... :


asa si vreau sa umplu sa fie la fel si pe partea asta... cu cap nu merge ce umple aiurea... ma gandeam eu ca sa fac un tube cu marginile fff apropiate da atuncea am edgiuri in + ceea ce ma deranjeaza... sau daca nu se poate sa fie la fel pe ambele parti.. atuncea macar sa inversez.. adica partea plina sa fie in fata...

plz help ... 10x

GRIGO 25-06-06 21:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
selecteaza obiectul care l-ai creat ...apasa m .......selectezi o sfera si vezi ca putin mai jos scrie 2 sided cu o casutza langa el bifeaza acolo si o sa vezi ca merge ;) ..altceva?

MaTzA 28-06-06 20:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Care este binevoitor sa-mi dea shi mie blueprints pt dacia 1300-1310 dk nu aici mkr pe mess ( matza_mihai ) va rog frumos si cat se poate de insistent

MaTzA 28-06-06 22:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cine e amabil sa-mi spuna shi mie care short-cut key-ul pt hand tool pls

ad1 29-06-06 09:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ti apasat pe rotitza de scroll...daca ai

MaTzA 29-06-06 10:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ma asteptam sa fie cv evident :D ms

GRIGO 05-07-06 19:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
fratilor am si io o problema ...imi da o eroare imputita cand incerc sa ii dau render ....am incercat eu mai multe chestii sa vad de ce imi da eroare dar nu i-am gasit beleaua ........
io sunt cam varza la engleza ... :oops: si nu prea inteleg ...
ps HELP!....

Ace Axel 05-07-06 21:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
n-ai suficient spatiu pt a renda

GRIGO 05-07-06 22:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:))))))))))))
ce raspuns tare ....lasa mah c asi io stiu sa citesc .......
io vreau o rezolvare pt probleam asta ;)
io am gasit o rezolvare ...da nu mai pot sa vopsec masina ...

Ace Axel 06-07-06 12:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mah ... eu de obicei knd mi da eroare asta in alte programe mai fac rost de spatiu liber sau maresc .... c lapsus am ... memoria virtuala... nu mai stiu cum ii zice ... park swap ....
am incercat doar sa t ajut

roby18 07-07-06 08:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
vrea sa stiu cum pun si eu cauciucu pe janta :D ....... incepator

ad1 07-07-06 13:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sunt salvate separat?

GRIGO 07-07-06 17:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Ace Axel
mah ... eu de obicei knd mi da eroare asta in alte programe mai fac rost de spatiu liber sau maresc .... c lapsus am ... memoria virtuala... nu mai stiu cum ii zice ... park swap ....
am incercat doar sa t ajut

pai cum eliberezi memorie mah ...ca nu prea inteleg ....
io din cate vad zic ca am prea putzini rami

RA_2fast4u 07-07-06 18:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO-X2
pai cum eliberezi memorie mah ...ca nu prea inteleg ....
io din cate vad zic ca am prea putzini rami

pai cam aia e ideea... in c, sau unde iti este instalat 3d max-u tu ai destul spatiu liber pe hdd(desi nu cred ca e de aicea) si de asemenea ai putea sa opresti toate programele pe care le ai pornite(si care nu sunt esentiale) ca sa mai prinzi ceva virtual memory..... de asemenea ai putea incerca sa faci poza la rez mai mica.... sau sa ii diminuezi din calitate....

GRIGO 07-07-06 22:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by RA_2fast4u
pai cam aia e ideea... in c, sau unde iti este instalat 3d max-u tu ai destul spatiu liber pe hdd(desi nu cred ca e de aicea) si de asemenea ai putea sa opresti toate programele pe care le ai pornite(si care nu sunt esentiale) ca sa mai prinzi ceva virtual memory..... de asemenea ai putea incerca sa faci poza la rez mai mica.... sau sa ii diminuezi din calitate....

probleam apare de la render ......
si sigur e de la rami ....nu cred ca are legatura cu spatiu de pe hard ...si chiar am oprit toate programele ..nici winamp nimic am oprit tot si degeaba ..chesstia e ca eu am doar 256 de rami ...acum nush ..
am incercat mai multe chestii ...probleam apre cand colorez masina ....daca citesti ce scrie la eroare o sa vezi ca zice ceva de raytrace ....am incercat tot felu de chestii si nu pot sa fac poza la masina decat netexturata ...adica nevopsita .....nush ce sa ii fac

ad1 07-07-06 22:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baga maxu din nou

GRIGO 07-07-06 22:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sa reinstalez programu ?

ad1 07-07-06 23:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da.clar!!!

zerocool_noob 08-07-06 16:27

Re: Tutoriale pentru 3dmax 6 & 7
 
mane cum se face cauciucul ? sau cum se pune pe janta ? pls spuneti-mi si mie mersi mult de tot

GRIGO 08-07-06 19:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok ms ...dar poti sa imi explici si mie care e problema ....din ce cauza da eroarea ....

Cr1Sty_xxl 08-07-06 20:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
va rog ajutati-ma...:( vreau si yo programu asta cu care se face virtual tuning..sau macar spuneti-mi de unde sa il iau..

frost_dani 08-07-06 21:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
uite id meu intra shi mai vb....;)

jamy_dani

GRIGO 09-07-06 13:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cr1Sty_xxl
va rog ajutati-ma...:( vreau si yo programu asta cu care se face virtual tuning..sau macar spuneti-mi de unde sa il iau..

aceeasi greseala o facetzi totzi ....NU ESTE PROGRAM SPECIAL DE VIRTUAL TUNING de ce nu intelegetzi ......este program de proiectare 3d .....din cate vad eu tu nici de photshop nu ai auzit .....photsopu este un program de editat poze de care tu de folosesti sa faci Virtual tuning ....io zic sa te mai documentezi

Cr1Sty_xxl 09-07-06 17:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mdea...ce o fi ..oricum..sunt pe la inceput cu desenele 3D :D

roby18 09-07-06 17:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ad1
sunt salvate separat?

da sunt salvate separat

GRIGO 09-07-06 22:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cr1Sty_xxl
desenele 3D

pe asta ai spuso frate desene 3d auzi :))
se vede ca nu sti care treaba cu 3DSmax cred ca tu faci o confuzie .....
aici e sectiune 3d ...aici se face numai 3d celalalte sectiuni de la Virtual Tuning .."concusruri & provocari ...show off ......etc" acolo e vb de foto edit ...adica se ia o poza cu o masina normala si ii pui tu bari praguri etc ..de pe alte poze ......
cu 3d e cu totul alata chestie ...la 3d se incepe totul de la 0 ......se face 3d ....aici faci tu confuzia .... la 3d e mult mai mult de munca si e mai multa bataie de cap ....deci io zic ca ar trebui sa citesti forumu mai atent si mai din urma ... ;)

GRIGO 09-07-06 22:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by roby18
da sunt salvate separat

ontra in max ....
sus la meniu principal de unde dai open ....dai acolo putin mai jos si vezi ca scrie merge ...dai clic pe merge si alegi ce vrei sa dschizi ....;)

roby18 10-07-06 10:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
am reusit dar amandoua au aceiasi culoare

GRIGO 11-07-06 18:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
@ad1 ....am reinstalat maxu ....si nimci tot im da eroarea aia .....nush ce sa fac sunt terminat :(

frost_dani 11-07-06 19:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
faci asa.....bagi din nou windowsul......shi reformatezi C-ul....shi dupa aia instalezi shi tre sa mearga....;)....sper sa te ajute...

RA_2fast4u 11-07-06 20:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani
faci asa.....bagi din nou windowsul......shi reformatezi C-ul....shi dupa aia instalezi shi tre sa mearga....;)....sper sa te ajute...

scoti calculatorul il arunci pe geam sari peste el si daca te rogi sa iti mearga :lol: nu may fi serios aia e o solutie disperata care cel mai probabil nu o sa dea roade... eu zic ca ai facut o chesti mult prea complexa la care compu tau nu face fata... o idee ar fi sa incerci cu alt max(mai primitiv) sau sa imprumutzi/cumperi catziva rami sa vezi :)

ad1 11-07-06 20:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO-X2
@ad1 ....am reinstalat maxu ....si nimci tot im da eroarea aia .....nush ce sa fac sunt terminat :(

sterge materialele...si fa'le din nou
sau da'i merge la fisieru cu masina intr'o scena noua
pana acu mergea cu aceleasi setari?sau ai incercat altceva?

GRIGO 12-07-06 19:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ad1
sterge materialele...si fa'le din nou

asta am facut si nimic
Quote:

Originally Posted by ad1
sau da'i merge la fisieru cu masina intr'o scena noua

si asta am facut si la fel nimic
Quote:

Originally Posted by ad1
pana acu mergea cu aceleasi setari?sau ai incercat altceva?

mah depinde la ce setari de referi ...la program nu umblu la setari ...

b0gdan_ 22-07-06 23:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Salut, am si eu o problema, atunci cand trag cu shift marginea la un polygon nu imi mai apar liniutele acelea despartitoare.
help pls

ad1 22-07-06 23:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Click dreapta pe viewportul Top >bifezi Edged Faces

b0gdan_ 23-07-06 09:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
merge :D , ms mult

stefaneL 25-07-06 21:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut!! am laut de pe net 3DsMax 8 l-am dezarhivat am bagat craku si imi cere "serial number"...am cautat pe net dar nu lam gasit pe nicaieri ma poate ajuta cineva?...scuzati-ma daca nu e bine unde am intrebat...
multumesc

stefaneL 26-07-06 19:06

Re: Tutoriale pentru 3dmax 6 & 7
 
1 Attachment(s)
am "terminat" si eu o janta...ce parere aveti?(sunt incepator:D :D )
ne explica si noua cineva(mie si zerocool) cum sa facem cauciucu' si cum sa il punem pe roata?:rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 23:29.

- Copyright 2026 4Tuning