Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/61009-meu-tico-zaur-ph-01-amy.html)

CobraArt 12-05-08 02:14

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Ma refeream mai mult daca incape motorasu in usa aia mica de Tico.De mers trebuie sa mearga,dar cu incaputul nu stiam eu...

topser 12-05-08 14:06

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
nu incape :) la kitul original . motorasul vine in afara fetei de usi.

Io4rap 12-05-08 17:26

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
nu are cum sa nu incapa... vezi k sunt si unele mai mici... dak incape la matiz.. e chiar asa mica usa de la tico?

strik3ru 12-05-08 20:19

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Foarte tare ticozaurul. Hai sa iti creasca mare si spor la investitzii

CobraArt 12-05-08 22:33

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Multumesc mult!Jantele le-am luat de la vopsit,dar baiatu a inteles gresit cum le vreu eu vopsite.Mi-a vopsit neagra si steluta gri si trebuie invers...o sa le duc iar la vopsit.

jakal 12-05-08 23:57

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by CobraArt (Post 1530396)
Multumesc mult!Jantele le-am luat de la vopsit,dar baiatu a inteles gresit cum le vreu eu vopsite.Mi-a vopsit neagra si steluta gri si trebuie invers...o sa le duc iar la vopsit.

ba esti nebun....le-am vazut acum 10 min si aratau bine....

CobraArt 13-05-08 00:08

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by jakal (Post 1530599)
ba esti nebun....le-am vazut acum 10 min si aratau bine....

Da ma nebune,dar eu nu le vreau asa,vreau sa fie buza argintie si restu negru ca se vede ca un cur...plm.

jakal 13-05-08 00:17

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
aha ...am inteles....oricum calitativ mi s-au parut ca sint vopsite bine......

CobraArt 13-05-08 00:19

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Da,de vopsit sunt vopsite super bine,dar a incurcat culorile.aia e le duc iar si mai astept 4 zile...

jakal 13-05-08 00:24

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
am vrut sa le punem pe urs sa dam neste cercuri cu ele:)):))....noroc ca nu se potrivesc....

CobraArt 13-05-08 00:41

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
sac-sac! ce faceai tu cu gumele mele noi-noute...tztztz

quick_5hifter 13-05-08 13:22

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Felicitari pentru modificari!
Sunt gata jantele?
Vad ca tot mai multi va puneti flacari la Tico...o sa imi pun si eu intr-un final :D
Ce contine kitul "flame thrower" cumparat initial (fara bobina, bujie & stuff)?

Io4rap 13-05-08 14:15

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
nu prea vreau sa ma bag da citesti si tu mai sus k au mai intrebat si altii si omu a raspuns...

CobraArt 13-05-08 19:22

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Alex,kit-ul contine doar modulul si cele doua butoane on-off si cel de scanteie.Mai trebuie sa iti faci tu la strung un o piesa cu filet de se sudeaza in toba sa poti lua sau pune bujia,sau poti sa sudezi bujia in toba(depinde de tine),iti mai trebuie o bobina de inductie(eu am de Dacie),o bujie cu filet mare,si sa scumperi un set de fise de Dacie si montajul...cam atat.Azi am dus barile la vopsit,oglinzile,jantele.Undeva pe 15 le iau,dar o sa le mai las la uscat cateva zile.

shantzu 15-05-08 00:10

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
e gata masina pana sambata ? mergem la niste poze ?

CobraArt 15-05-08 00:21

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Masina o sa fie gata ori sambata seara ori duminca,dar sper sa am rabdare putin.Una peste alta cred ca ma duc sa imi fac un eleron original de Tico(ca a lu STOpser).De bine ce rezolv unele lucruri apar altele :( am doua infundaturi destul de vizibile pe partea dreapta :( :( :(

TM32CIP 15-05-08 00:26

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
@Cobra: nu te supara ca te intreb ... dar ai zis mai sus k te-a ajuns in jur de 400 ron flame kit'ul .... daca nu ma insel. Vroiam doar sa stiu PE CE ai dat de fapt atatia bani ? pt ca acelasi flame kit se face din : bobina, fisha, bujie si cablu + intrerupator. ..... si toate astea nu costa mai mult de 50 Ron ! ms anticipat si astept un raspuns

ps: succes in continuare q masinutza, a mea e "in santier" :twisted:

CobraArt 15-05-08 09:50

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Hai sa o luam asa: modulul aruncatorului de flacari este doua mil jumatate,bobina de inductie,fisele,bujia,cablurile groase,facut o piesa pentru toba,montajul cred ca duce undeva la 4 mil.Ia puneti tu aruncator de flacari doar cu bobina,fisa,bujie si un simplu intrerupator sa vedem daca merge.Unde mai pui ca zici 500 de mii,pai cam atat face doar bobina de inductie?Eu iti dau 500 de mii si vreau sa vad aruncator de flacari pe masina ta.Daca nu ce sa se intample.Omule,nu te supara pe mine,dar fi si tu realist.
Ah,intra aici http://www.performancezone.ro/index....03519932a3ae62 si uita-te cat costa un kit cu tot ce ai nevoie(bujie,fise,bobina).Asta l-am luat cu 2 mil jumate neavand bujia,fisa si bobina.

TM32CIP 15-05-08 12:38

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Sunt foarte prins acum in construirea body kitului si nush daca am timp sa ma ocup de flames,dar iti promit ca se va intampla si asta odata ce imi vine evacuarea cea noua (pt ca in functie de ea fac bara spate). Tot ce voi cheltui voi pune pe o foaie, eventual iti scanez chitantele de la piese. Hai sa punem un pariu mic legat de suma totala a investitiei :D (astept pareri)
ps: te avertizez ca bobina am, toba o am, fishe am cate vrei, cabluri la fel, iar sudura nu e o problema ! :-) Va fi interesant .... :)

shantzu 15-05-08 14:39

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Pana la urma nu stiu care e problema ta ca a dat 4 mil ? a vrut sa face ceva calumea , sa fie in siguranta , sa nu mai aibe posibile cheltuieli dupa! Fa-ti tu cu 500 de mii ca sa crezi ca esti mai smecher ca el :)

topser 15-05-08 15:33

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 1535274)
Sunt foarte prins acum in construirea body kitului si nush daca am timp sa ma ocup de flames,dar iti promit ca se va intampla si asta odata ce imi vine evacuarea cea noua (pt ca in functie de ea fac bara spate). Tot ce voi cheltui voi pune pe o foaie, eventual iti scanez chitantele de la piese. Hai sa punem un pariu mic legat de suma totala a investitiei :D (astept pareri)
ps: te avertizez ca bobina am, toba o am, fishe am cate vrei, cabluri la fel, iar sudura nu e o problema ! :-) Va fi interesant .... :)

Ceea ce vrei tu sa faci se numeste tziganie..nu o sa iasa nimic altceva decat o improvizatie...

Io4rap 15-05-08 16:42

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
decat sa`ti faci o improvizatie si peste 2 sapt sa iti ia foc masina eu cred k mai bine dai 4 mil si esti in sigurata... nush poate e doar parerea mea :))

strik3ru 15-05-08 17:33

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Eu nu cred ca poti sa faci o improvizatie si sa iti ia foc masina. Adice nu prea ar avea ce sa fie improvizatie. @TM32CIP poate faci marca inregistrata si imprastii aruncatoare de flacari "aiz in timisoara, maine..."
Oricum e tare masinutza. Astept pozele cu noile modificari si cu jantele

TM32CIP 15-05-08 22:46

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
@Cobra: scuze pentru offtopic DAR nu inteleg de ce va/ma atacati .... era o simpla intrebare, referitoare la suma investita pentru ca omul a precizat clar ca a dat 250ron pe kit si ma refeream la CE a ajuns pana in 400 ron (sudura,montajul,etc ??? ) atata tot. Cat despre improvizatia mea sau nu, tin sa va anunt ca mi-am facut azi timp sa incerc si FUNCTIONEAZA. Spre dezamagirea unora, nu are cum sa imi ia masina foc deoarece: filetul in toba (piulita mare sudata) NU omoara pe nimeni, bobina separata - alimentata, (cu intrerupator pe +) NICI atat, iar fisa siliconica INTACTA nu pateste absolut nimic.

Asadar Io4rap,topser : daca va scot banii afara din casa, go ahead& cumparati tot de-a gata, nu va obliga nimeni sa adoptati SFATUL meu, e dezamagitor sa aud (mai ales de la tine topser) ca orice lucru facut acasa e "tiganie" ... sunt EXACT aceleasi piese, acelasi tip de montare. Iar ca sa fac o precizare, MODULUL care intrupe scanteia pe una din bujiile motorului NU este "sanatoasa" dpdvd mecanic,mai ales pentru tico care are doar 3 cilindri. Imaginati-va ce efect ar avea asta IN MERS. Si atunci ... nu e mai indicat cu bobina separata ? :rolleyes2

@shantzu : Nu incerc sa demonstrez nimanui ca sunt mai smecher, dimpotriva, incercam sa inteleg ideea. Fii foarte convins ca nici eu nici orice om cu capul pe umeri NU ar face o asemenea improvizatie pe propria masina incat sa isi puna viata in pericol. Asta trecand peste faptul ca nu erai inclus in discutie ;)

@Cobra : Imi cer scuze pentru ditamai offtopicul,nu incercam sa atac pe nimeni sau sa demonstrez ceva, aveam o simpla curiozitate/nedumerire. Daca te-a deranjat remarca,o sa ma abtin pe viitor. Succes in continuare cu masina, ai gusturi bune,te admir pt asta:!:

Io4rap 15-05-08 23:02

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 1536296)
[...]

nu e vb k te dau banii afara din casa sau k ce faci tu e o improvizatie k n`am de unde sa stiu ce faci... dar ziceam asa k nu toti se pricep sa isi faca asa ceva... si nu poti sa spui k e usor... asa k preferi sa dai 4 mil pe ceva care esti sigur ca merge... nu am vrut sa te jignesc in nici un fel sa stii...
Scz si eu pt offtopic :D oricum ne place masina :P asa k sa nu te superi prea tare :oops:

CobraArt 15-05-08 23:04

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
3 Attachment(s)
Stai linistit ca nu m-ai deranjat cu nimic.Daca ma deranja intrb. ta nu iti rasp si gata.Ah,tu la inceput ai zis ca faci cu 50 RON tot,dar nu ai precizat ca ai deja bujie,fise,filet,bobina.Apropo nu cred ca are ce sa se intample la motor jucandu-te cu el,cel putin asa stiu eu ca am intrb mai multi mecanici ft. buni.
Mai pun si eu cateva poze.Jantele prima data au fost vopsite ca in poza,dar nu mi-au placut asa ca le-am dat inapoi la vopsit.Mi-am facut semnale clare,albe,whatever,nu sunt ele foarte strlucite,dar per ansamlbu dau bine.

TM32CIP 15-05-08 23:18

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
MI se pare mie sau capota are cam .. 2 nuante ? :) au iesit ok semnalizarile, nu si jantele :| am inteles ca nu e culoarea finala.

Bobina inductie 29RON, Fisa siliconica 14 ron, bujie 8 ron. Ai dreptate, am depasit 50 ron:-) (un cablu si buton are toata lumea pe acasa) dar totusi, intelegi ideea ...

topser 15-05-08 23:23

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 1536296)
@Cobra:
Asadar Io4rap,topser : daca va scot banii afara din casa, go ahead& cumparati tot de-a gata, nu va obliga nimeni sa adoptati SFATUL meu, e dezamagitor sa aud (mai ales de la tine topser) ca orice lucru facut acasa e "tiganie" ... sunt EXACT aceleasi piese, acelasi tip de montare. Iar ca sa fac o precizare, MODULUL care intrupe scanteia pe una din bujiile motorului NU este "sanatoasa" dpdvd mecanic,mai ales pentru tico care are doar 3 cilindri. Imaginati-va ce efect ar avea asta IN MERS. Si atunci ... nu e mai indicat cu bobina separata ? :rolleyes2

Poate am prea prea dur (mea culpa ) dar nu sunt suficiente o bobina ,cablu si interupator ,bobina nu functioneaza in c.c. modulul acela electronic transforma 12v c.c. in 12v c.a. (pulsatoriu, sinusoidal sau in dinti de ferestrau ) altfel bobina nu ar functiona !

Pt costuri reduse va sugerez sa folositi modulul electronic de la niste aprinzatoare de aragaz (made in China ) care functioneaza cu baterii si nu sunt mai mari decat o cutie de chibrite ! Va garantez ca dispozitivul asta da o ploaie de scantei perfecta pt ce va trebuie voua !

CobraArt 15-05-08 23:29

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 1536373)
MI se pare mie sau capota are cam .. 2 nuante ? :) au iesit ok semnalizarile, nu si jantele :| am inteles ca nu e culoarea finala.

Bobina inductie 29RON, Fisa siliconica 14 ron, bujie 8 ron. Ai dreptate, am depasit 50 ron:-) (un cablu si buton are toata lumea pe acasa) dar totusi, intelegi ideea ...

Da,capota are doua culori.Am dat cu un albastru la panarama sa nu se vada tabla gri(de la bad boy look) pana vopsesc capota si plafonu

TM32CIP 15-05-08 23:32

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by topser (Post 1536380)
Poate am prea prea dur (mea culpa ) dar nu sunt suficiente o bobina ,cablu si interupator ,bobina nu functioneaza in c.c. modulul acela electronic transforma 12v c.c. in 12v c.a. (pulsatoriu, sinusoidal sau in dinti de ferestrau ) altfel bobina nu ar functiona !

Pt costuri reduse va sugerez sa folositi modulul electronic de la niste aprinzatoare de aragaz (made in China ) care functioneaza cu baterii si nu sunt mai mari decat o cutie de chibrite ! Va garantez ca dispozitivul asta da o ploaie de scantei perfecta pt ce va trebuie voua !

Incearca si ai sa vezi ca functioneaza si cum am spus eu. Cat despre modulul tau de aragaz ..... sau asta nu s.n. tiganie ? :lol::lol::lol: am ras cu lacrimi topserica, ma ataci cu ceva si vii cu o improvizatie si mai si :)) hai numa bine, fiecare cu parlitoarele lui ! ca ii dam topicul omului peste cap

quick_5hifter 16-05-08 12:53

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by Io4rap (Post 1531471)
nu prea vreau sa ma bag da citesti si tu mai sus k au mai intrebat si altii si omu a raspuns...

Citeste din nou intrebarea mea, intrebarile celorlalti si raspunsurile lui Cobra si ai sa te lamuresti ca eu nu fac parte din cei care vin cu scuza "sunt prea multe pagini, mi-e lene acum sa citesc tot, spune-mi si mie te rog a 10-a oara [...] etc."
Am vrut sa spun ca stiu prea bine ce a spus, ne-a spus ce NU continea kitul, iar eu tineam neaparat sa stiu ce contine kitul - ma interesa in special despre modulul acela ;)

PS:mai bine iti focalizezi aptitudinile de corectare asupra propriilor tale posturi, care contin din abundenta litera "k" acolo unde nu ar trebui sa fie, lucru interzis prin regulament! ;)

PS2: scuze pentru off-topic!

PS3: cu privire la improvizatiile "home-made" in legatura cu flame-thrower, va asigur ca se poate si altfel decat cu acest kit, am un prieten in Bucuresti care a apelat la alternativa...si functioneaza de minune! Mai mult de atat, kitul lui nu contine decat o bujie, o fisa, o bobina de Tico si un intrerupator ;)

Io4rap 16-05-08 13:56

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
tocmai de aia am zis ca nu vreau sa ma bag ca sigur se gaseste un destept care sa comenteze dupa o saptamana...

shantzu 16-05-08 17:58

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
6 Attachment(s)
Curse :lol:

Gabi 16-05-08 18:02

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Quote:

Originally Posted by shantzu (Post 1537422)
Curse :lol:

Si carnatii ? Unde sunt carnatii ? :lol:

CobraArt 16-05-08 18:29

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
OOOO,mersi Shantzule.Cum numai mie mi se inatampla :( :( Vopsitorul s-a internat de urgenta pentru TBC :( Nu-mi ramane decat sa caut pe altcineva si sa las jantele asa care sunt deja puse pe masina.O sa arunc niste poze cu semnalele albe,si cu jantele...oricum foarte urat pe masina nu arata,dar tot mai bine o sa arate cand o sa le fac cum au fost inainte.Am fost sa ma interesez cat m-ar costa sa o vopsesc cu totul...pretul este undeva in juru a 20-25 de mil,dar ma gandesc ca nu merita sa fac investitia asta daca nu am casco.Binenteles ca este vorba de vopsit in camera cu cuptor,rep. KIA.

TM32CIP 16-05-08 19:18

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
mai degraba merita sa faci un drum pana la mine in TM unde te costa 1200ron vopsit+chit+filler+matuit+cuptor&paint ... mai pui benzina vreo 2mil si iesi mai ok.... parerea mea !

@Quick : exact asta incercam si eu sa explic .... bobina, fisha, bujie si switch ;) dar tot timpul se gasesc unii in necunostinta de cauza .... asta e.

Cobra daca te hot. ma anunti !

topser 16-05-08 20:10

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Eu sunt impotriva la prostiile astea ,care nu te ajuta cu nimic decat cu impresia artistica iar modulul ala este electronic si functioneaza impecabil ,chiar ma faceti sa-mi montez asa ceva ca sa va dovedesc asa de amorul artei ! Scuze de off-topic !

CobraArt 17-05-08 04:08

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
2 Attachment(s)
Multumesc,dar o pot face si in Ploiesti.Ma rupe de spate suspensia si scaunul la o distanta mai mare de 100 de km.De la Ploiesti pana la mare am avut o durere insuportabila de spate.Intre timp am facut doua poze si maine sau poimane am sa pun niste poze smechere rau de tot.abia astept sa pun mana pe ele.

eMH 17-05-08 10:37

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
Te-am vazut vineri seara la sala sporturilor,dar erai cu motorul...

CobraArt 17-05-08 14:10

Re: Al meu Tico-zaur - Ph-01-amy
 
8 Attachment(s)
Gata si cu pozele alea care ziceam.


All times are GMT +2. The time now is 08:57.

- Copyright 2024 4Tuning