![]() |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Hai sa o luam altfel..
Decat o pista de drag, mai bine o data pe luna mergem pe baneasa..Tot e ceva.. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
sebastian s-a tot chinuit intr-o vreme (si chiar s-a chinuit, nu este nici o ironie) sa stringa niste oameni si sa organizeze ceva acolo dar nu prea au fost doritori sau nu un numar suficient de doritori ca sa se justifice deranjul pt luat toate aprobarile necesare - vb cu el daca vrei sa stii mai multe. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
Tu nu trebuie sa fi ironic domnule observator.. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
bafta |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Cred ca cel mai plauzibil ar fi sa se incerce o finantare cu fonduri europene. daca exista vreo masura care sa permita asa ceva.nu cred ca are cineva disponibilitatea pe praful asta sa chltuie banii pe o pista de drag. Daca stie cineva o firma de consultanta serioasa eu ma pot ocupa de partea de proiectare din studiul de fezabilitate pe banii mei....
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
Discutia a fost sa nu vina publicul.. Cat despre greseala mea de ortografie, crede-ma ca am facut multa scoala si am gresit din graba nu din incultura...In fine, daca mai gasesti greseli anunta-ma si pe mine, ca sa pot edita postul.. Numai bine |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Uitati o chestie,lumea mai nou vrea drift,implicit si loc de antrenament,asadar,din punctul meu de vedere,este si mai greu ca inainte..
Nu inteleg de ce nu s-a putut face ceva in privinta asta in 2009,cand s-au ales hot,pardon presedintele pe inca 5 ani. Chiar nu era nimeni sa puna totul pe foaia si sa prezinte proiectul staff-ului de campanie PD-L/PSD? Oare cate voturi ar fi obtinut cel care ar fi inceput proiectul?Cati sustinatori ar fi avut?Cata publicitate ar fi avut?And so on.. Cred ca nici acum nu ar fi tarziu daca s-ar putea ajunge cumva la nenea Gigi,lui asta daca i se pune pata,i se pune pata:twisted: EDIT: Sau,alta idee: Din cate stiu eu,RAR-ul trimite masinile care schimba motorul undeva in Voluntari,parca,pentru teste.Stie cineva pe ce spatiu se desfasoara ele?Gen sa stabileasca viteza maxima etc.Banuiesc ca este ceva amenajat,nu se poate afla despre ce e vorba? Si daca nu se poate face nimic acolo,atunci sa se mearga cu proiectul la ceva sefi din Politie,explicata treaba cu accidentele din cauza curselor ilegale,bla bla bla,si prezentat faptul ca se poate ca ei,mai departe,sa mearga la RAR si sa prezinte proiectul pt pista asta,unde RAR-ul vor putea si sa testeze masinile acolo sau mai stiu eu ce sa faca.. Sunt sigur ca de la institutiile astea mari ale Statului se pot gasi fondurile necesare..Nu trebuie sa fie cea mai buna pista din EU din prima,se poate face totul treptat.. Si alta idee ar fi de mers cu proiectul la directorii pe RO ai reprezentantelor auto mari din RO,si poate se gasesc vreo 2-3 marci care sa faca aceasta pista,unde si ei mai departe isi pot face publicitate mare masinilor lor,teste,diverse concursuri,etc. Astea sunt doar cateva idei de-ale mele venite pe moment,sunt constient ca pot fi imbunatatite,dar eu cred ca in prima faza nu se poate face nimic fara un PROIECT adevarat,care sa prezinte costuri (reale), avantaje, si ce mai trebuie intr-un astfel de proiect. Pus totul pe hartie,nu asta ar trebui sa fie prima faza? Si-apoi sunt sigur ca se gasesc persoanele care pot avea "intrare" mai departe,sa prezinte proiectul cat mai frumos:-) |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
Asa gandesc oamenii cu bani, in functie de buzunar, nu va ganditi ca o sa investeasca cineva atat de mult in tara asta doar din pasiune, iar cei cu adevarat pasionati n-au atatia bani. Cu institutiile, sa nu exageram, nu mai bine transforma ei un mare camp din extravilan in intravilan si isi iau cateva milioane decat sa se complice cu "sinucigasii aia". Pare trist dar asa stau lucrurile. Stiti vorba, nu ne-am nascut in locul potrivit, bafta |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Eu cred ca pentru inceput in tara asta ar fi de ajuns momentan o pista de liniute! Ar fi plin de motociclete si masini...la intrecere in plecari!Bafta!
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
parerea mea de necunoscator e ca nu ar fi in interesul politiei sa existe o astfel de pista. Sa zice prin absurd ca s-ar face si prin cine stie ce minune s-ar da aprobarile necesare, ar scadea numarul amenzilor date pe strazi pt viteza. Ei cum ar mai face o paine cinstita ?
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
:lol::lol::lol: Crezi ca toata lumea care ia amenzi pt depasirea vitezei legale sunt drag raceri? :lol::lol::lol: Scuze pt offtopic,dar e chiar amuzanta remarca:-) Putem spune ca s-ar diminua numarul curselor ilegale (teoretic,practic niciodata) eu la asta m-ar referit cand am spus de sprijinul Politiei. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Da, realizez ce spun. Daca tu personal ai prefera sa te dai pe strazi din semafor in semafor, in loc sa mergi undeva safe, e...problema ta. Oricum vorbim inutil. Nu cred ca se va face asa ceva prea curand, so..
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Ideea era ca nu s-ar influenta prea mult numarul celor care depasesc viteza si iau amenzi, pentru ca si daca toti cei care vin la curse ar merge legal, ar ramane un numar aproape la fel de mare al celor care depasesc viteza si care n-au nici o treaba cu sportul auto.
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Nu vreau sa ma laud, dar dispun de fondurile necesare pentru constructia unei piste de drag racing.
Sunt pasionat de masini si as fi dispus sa finantez constructia unei piste in Romania. Dar nu vreau sa pierd timpul umbland dupa acte, aprobari, firme de contructii, etc... Daca e cineva dispus sa se ocupe de toata nebunia de acte si sa supravegheze constructia, sa-mi dea un PM. Singura mea conditie e sa fie aproape de Timisoara, sa nu trebuiasca sa strabat jumatate de tara sa ma pot da si eu pe pista mea :) |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
mai.. nu stiu... nu cred ca asta o sa schimbe ceva in ceea ce tine de cei care merg repede si fac curse ilegal... cursele ilegale se fac tocmai pt ca sunt ilegale:))
dar mi-ar fi folositoare o pista de drag... pentru ca vreau sa-mi testez masina si eu... vreau sa stiu ce poate.. si practic nu am nicaieri unde pot face asta fara sa ma gandesc ca ma prinde politia sau ca cine stie ce groapa sau ce naiba pot patii... si nu trebuie sa fie ceva sofisticat.. doar o strada noua de un kilometru sau ceva , supravegheata, cu o amarata de ambulanta pusa intr-o parcare undeva la mijloc, in care sa poti face ce te taie pe tine capul. Risc minim, multora le-ar conveni, costuri mici de intretinere, si posibilitatea der a face bani buni chiar si cu o taxa de 20-30 de lei la intrare. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Habar nu ai ce vorbesti...chill...
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
1 Attachment(s)
SUnt convins ca ar fi ideal ca o astfel de pista sa fie aproape de Bucuresti.
In continuare cred ca potentialul cel mai mare il are Bucurestiul desi dupa timpi nu este chiar asa. Sigur problema cu timpii se poate rezolva repede. Propunerea mea concreta arata cam caum se vede in imaginea atasata. Este un teren in plan ideal pentru o pista de concurs la cca 15Km de Bucuresti. Este in Belciugatele, se iese din pantelimon si se merge in linie dreapta pe un asfat f bun pana in localitatea mentionata. Acolo exista si motel, restaurante, piscina, deci daca e de organizat ceva pt cei care vin e excelent. Eu pun 50% adica terenul mai ramane de ingradit si pista. Putem face o forma de asociere cu un contract serios si ne putem pune pe treaba. Terenul are fix 10Ha. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Quote:
|
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Eu pun terenul si vreau 50%, nu vreau 51, doar 50 ca sa nu se interpreteze.
Un calcul modest duce toata investitia la gata cu teren incercuit la cca 400 000 euro. Cei care se strand pot sa se asocieze cumva si in functie de suma pusa la bataie sa primeasca procentual. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Va salut si imi permit sa intervin si eu cu o mica remarca.
Apreciez initiativa si recunosc ca am gandit-o si eu mai demult mai in gluma sau nu. Dar... Vorba unde-s multi puterea creste e relativ adevarata pana la bani. Din experienta spun ca acest proiect sau alte proiecte de genul asta cu bani stransi si numarati pe genunghi de pe forumuri si nu numai nu are finalitate din simplul fapt ca suntem Romani. Singura sansa pe care o are proiectul asta este ca finantarea lui sa fie facuta de foarte foarte si subliniez FOARTE putini oameni implicati. Cu cat mai multi, cu atat mai multe discutii/furaciuni/interpretari si certuri. Respect initiativa si va urez succes. Cu siguranta voi da si eu bani pe intrari daca se finalizeaza proiectul. O zi buna, Un incepator. |
Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
Asa este!
In mod cert chiar daca sunt multi e bine sa aiba putini reprezentanti pe care sa-i sprijine in hotararile lor. |
| All times are GMT +2. The time now is 02:39. |
- Copyright 2026 4Tuning