Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Polo GTI vs. ...? (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/26146-polo-gti-vs.html)

Zyx 24-12-06 04:02

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 672969)
... va capata cel putin 50cp in plus si atunci va fi drama

Go, Zgaiba, go!!!

Achim 24-12-06 05:29

Re: Polo GTI vs...
 
oh nu... suntem sortiti pieirii :(

shadowro 24-12-06 08:45

Re: Polo GTI vs...
 
nu va mai plangeti ca eu sunt la grupa cu el nu voi :((((

Achim 24-12-06 15:47

Re: Polo GTI vs...
 
te compatimim :p

SpeedeR 29-01-07 10:18

Re: Polo GTI vs...
 
vai de cei in grupa cu el :D :D :D
si nu sar descurca deloc rau nici daca ar fi cu o grupa mai sus :D
felicitari :p

kaliE36 04-02-07 16:13

Re: Polo GTI vs...
 
te intereseaza cu un bmw 320 cu compresor?

Zyx 04-02-07 16:18

Re: Polo GTI vs...
 
Suna bine, chiar interesant! Puterea pe undeva in jurul valorii de... ?!

kaliE36 04-02-07 20:27

Re: Polo GTI vs...
 
200CP .. da e pisik si atirna 1.250kg

The Professor 04-02-07 21:25

Re: Polo GTI vs...
 
KaliE36 e 1=1 scoru, dar vezi ca te caut curand ca prea m-ai motivat saptamana trecuta:D, sper sa vin si eu cu ceva surprize acu!!:D

Zyx 04-02-07 23:27

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by kaliE36 (Post 731104)
200CP .. da e pisik si atirna 1.250kg

Foarte bun raport. Sa inteleg ca Astra vs. 320k e 1=?

X-Ray-Eyes 05-02-07 06:35

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by EVOLUTION8 (Post 670963)
Asa iti arat un M3 E30 + turbo care are numaiputzin decat 804 bhp :D

Si marmota o ardea lejer de vara cand ii facea masaj ursului pe undeva prin Africa de sud ...
Vorbim de masini din Romania , nu de "basme" de pe Youtube sau mai stiu eu ce site-uri ...

kaliE36 05-02-07 06:40

Re: Polo GTI vs...
 
a fost 1-1 pe "reprize", dar cu alti parametri :) .. a fost 1-0 pt astra cand aveam 316k, care facea 165cp si nu aveam blocant
repriza cu 320k, eu zic ca fost destul e categorica in conditiile in care am plecat de fiecare data de pe marginea drumului (putin nisip) si am patinat in nestire ..
in fine, nu stiu exact citi cai face acum masina, cand am masurat-o ultima data facea 191CP (cu 0.5 presiune) .. de atunci am shimbat bobinele si am crescut presiune la 0.6 - eu cred ca face undeva intre 200-205cp
@ the professor: te astept cu interes, dar cred ca fara soft n-ai cum ...

kaliE36 10-02-07 07:45

Re: Polo GTI vs...
 
Foarte tare Gti-ul .. trage de spaima
felicitari pt masina si pt sofer

florin83 10-02-07 08:13

Re: Polo GTI vs...
 
te-a facut rau? :D

kaliE36 10-02-07 12:21

Re: Polo GTI vs...
 
la capat de a 3-a (140kmh) eram cu botul in dreptul barii lui din spate, dar pe a 4-a a inceput sa se duca incetisor dar clar fata de mine ...

bogdan_kwx 11-02-07 00:27

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by kaliE36 (Post 742061)
la capat de a 3-a (140kmh) eram cu botul in dreptul barii lui din spate, dar pe a 4-a a inceput sa se duca incetisor dar clar fata de mine ...

vrei sa incerci si un r 5?

kaliE36 11-02-07 08:23

Re: Polo GTI vs...
 
Salut Bogdan,
vrei sa ma umilesti ? :) .. ne dam, sigur - ne auzim la un tel ...

bogdan_kwx 11-02-07 22:17

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by kaliE36 (Post 743162)
Salut Bogdan,
vrei sa ma umilesti ? :) .. ne dam, sigur - ne auzim la un tel ...

nu chiar. am probat si eu gti-ul , e bun ....bun

mpa 12-02-07 10:22

Re: Polo GTI vs...
 
Buzau e in program nenea Zyx?

kaliE36 12-02-07 14:54

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_kwx (Post 744458)
nu chiar. am probat si eu gti-ul , e bun ....bun

sa inteleg ca te-a ars, sau ... ?

zGb 12-02-07 15:11

Re: Polo GTI vs...
 
da l-a ars cand s-au dat

bogdan_kwx 12-02-07 16:17

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 745529)
da l-a ars cand s-au dat

:)))))))))))))
da da m-a ars

KYL 12-02-07 21:16

Re: Polo GTI vs...
 
Sa inteleg ca GTI-urile nu au sanse in fata acestui Polo?

Mustang 12-02-07 21:29

Re: Polo GTI vs...
 
kyl ...
eo sincer raman la ideea ca nu ...

fuge masina RAU :D

yknot 12-02-07 21:51

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_kwx (Post 745655)
:)))))))))))))
da da m-a ars

te ardea stomacul bogdane?.... :)

zGb 13-02-07 00:06

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_kwx (Post 745655)
:)))))))))))))
da da m-a ars

gata boss merci ca m-ai pus la curent cu noutatile :D

my bad :oops:

Zyx 13-02-07 01:13

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 745529)
da l-a ars cand s-au dat

S-a cam schimbat treaba de ultima oara... KWX-ul nu prea e aceeasi masina.
@mpa: nu stiu, de fapt nu prea cred sa ajung la Buzau...

@kyl: astept sa ma dau cu unul, cu altul, care sa nu imi dovedeasca altceva decat am vazut pana acum... sincer!

Achim 13-02-07 08:22

Re: Polo GTI vs...
 
pana la urma... gura targului spune ca la baza ar fi un motor 1.8 turbo de 170 (180) cp si nu cel de 150... oricum masina fuge f bine pt ambele cazuri dar vroiam sa stiu si eu dak sunt fabulatii sau nu :p

Zyx 13-02-07 08:52

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 746847)
pana la urma... gura targului spune ca la baza ar fi un motor 1.8 turbo de 170 (180) cp si nu cel de 150... oricum masina fuge f bine pt ambele cazuri dar vroiam sa stiu si eu dak sunt fabulatii sau nu :p

Pana la urma, gura targului- care o fi aia- nu prea stie ce vorbeste! Asta deoarece, daca s-ar gandi putin, si-ar da seama ca e o aberatie! Sau, poate Polo GTI Cup (Germania si Anglia) are 150cp, nu?! Si, nu numai a mea fuge asa... Cand eram stock am incercat-o cu dany: in afara de plecare(care, cam greu sa fie aceeasi) totul a decurs cat se poate de... identic, sa spun asa. Ma rog, dupa aia au urmat modificarile :D

piele_bps 13-02-07 09:05

Re: Polo GTI vs...
 
De acord cu ZYX-ul. Gura targului prostii spune. E de 150 motorul stock. Ca i-am vazut eu.

Zyx 13-02-07 09:34

Re: Polo GTI vs...
 
Ma rog, acum poate o fi avand polo-ul cu 5-10cp in plus... sau in minus (ca doar nici o masina nu vine cu exact puterea declarata), dar nu are intre 170 si 180!
Hai, fie, recunosc: am vorbit la fabrica (deci, sa sa inteleaga faptul ca am MARI pile!) ca sa puna pe GTI-ul meu, motor de Cup. ;)

yknot 13-02-07 10:24

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 746696)
S-a cam schimbat treaba de ultima oara... KWX-ul nu prea e aceeasi masina.

din cate stiu eu, este exact aceiasi masina, hatzurile s-au mai schimbat... sa mai reduca din handicapul plecarii ;)

Zyx 13-02-07 10:43

Re: Polo GTI vs...
 
Fiecare cu ce stie... Acum, daca spun ca eu nu am putut pleca prea bine, ce-o sa spune lumea?! ;) Si, clar nu este aceeasi masina! Dar, poate tu stii mai bine...

Achim 13-02-07 10:47

Re: Polo GTI vs...
 
ok... merci de lamurire...

si sa nu crezi ca te acuzam eu de ceva... dar am auzit pe cineva care spunea ca tu ai spus ca e de 180 de cp la baza si vroiam sa verific chiar de la sursa ;)

Zyx 13-02-07 10:54

Re: Polo GTI vs...
 
Am spus ca "nu prea cred" ca are 150cp de fabrica, ca am vazut afara dyno-uri pe afara cu 163cp, gen... Asta nu inseamna ca am vrut sa se inteleaga ca are 180cp, nu?! Poate era pe la 180cp cu evacuare... (yeah, right!)

mpa 13-02-07 12:27

Re: Polo GTI vs...
 
Am primit o propunere de la "fratiorul" tau cu TSW care imi zicea ca impartiti acelasi soft doar ca tu mai ai cateva jucarioare extra. O sa vad daca se joaca frumos sau nu si dupa aia ne auzim.
Pana atunci ar fi un Golf 2 interesat de tine daca te pasioneaza ideea.

zGb 13-02-07 12:49

Re: Polo GTI vs...
 
brigada vr6...zyx nu te da cu acel golf2 vr6 ca are pierderi de memorie sau retine lucrurile oarecum normale numai ca la cifre fabuloase (gen in loc de 170 zice 220 si alte d-astea) :lol: :lol: :lol: :lol:

mpa 13-02-07 12:54

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 747268)
brigada vr6...zyx nu te da cu acel golf2 vr6 ca are pierderi de memorie sau retine lucrurile oarecum normale numai ca la cifre fabuloase (gen in loc de 170 zice 220 si alte d-astea) :lol: :lol: :lol: :lol:

Pardon scuzati.... respiram... ne revenim....
Nu are rost sa fim suparati. Suntem prieteni vorba aia si nu e cazul sa o dam in diverse. Daca noi suntem dispusi sa bagam benzina sa repetam evenimetul nu cred ca va fi pierdere tocmai la un TDI sa faca la fel. Mai ales ca acum fuge mai bine.
Poate imi explici si mie ce ai vrut sa zici cu cifrele ca eu nu mam prins.
A pretins vreodata ca are 220 de cp pe acel Golf sau ce?

zGb 13-02-07 13:15

Re: Polo GTI vs...
 
nu cocos...o sa repet evenimentul cand o sa fie ceva grade afara ca la 470nm e cam greu sa faci o plecare in conditiile actuale meteorologice...in schimb daca sorin si-a mai facut ceva (orice) la masina de atunci nu cred ca mai am vreo sansa...cum am mai spus (nu mai stiu daca aici pe forum sau nu) prima oara ratase el a doua oara eram in fata, a venit langa mine si s-a dus foarte putin in fata pe la 130-140 parca si a stat foarte putin acolo pana am schimbat viteza si dupa a ramas in spate...am ajuns pe la 170 hai MAXIM 180 si am vazut ca pusese frana deja ca probabil nu mai avea sens...vineri noaptea (vinerea trecuta) a spus ca eram deja la 220 la ora si ca acolo a franat...i-am explicat ca probabil vitezometrul lui este prea amabil cu cifrele

mpa 13-02-07 13:38

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 747305)
nu cocos...o sa repet evenimentul cand o sa fie ceva grade afara ca la 470nm e cam greu sa faci o plecare in conditiile actuale meteorologice...in schimb daca sorin si-a mai facut ceva (orice) la masina de atunci nu cred ca mai am vreo sansa...cum am mai spus (nu mai stiu daca aici pe forum sau nu) prima oara ratase el a doua oara eram in fata, a venit langa mine si s-a dus foarte putin in fata pe la 130-140 parca si a stat foarte putin acolo pana am schimbat viteza si dupa a ramas in spate...am ajuns pe la 170 hai MAXIM 180 si am vazut ca pusese frana deja ca probabil nu mai avea sens...vineri noaptea (vinerea trecuta) a spus ca eram deja la 220 la ora si ca acolo a franat...i-am explicat ca probabil vitezometrul lui este prea amabil cu cifrele

Asa. Ce ai zis mi se pare mai mult decat corect de data asta si te felicit pentru fairplay. Masina merge nitel mai bine de cand vati dat prima oara.
De fapt sper sa intre si Sorin pe aici ca sa vorbiti direct.
Declaratia lui suna cam asa: Cand am vazut ca incep sa ma indepartez simtitor si nu vedeam rostul am franat. De aici vorbiti voi.
Oricum asteptam sa se mai incalzeasca vremurile.

Si ca sa lamuresc si chestiile personale. Cand m-am dat cu Zyx nu aveam ambreiaj si a clacat de tot la schimbarea pe a 3 a. Pana atunci Zyx avea fata de mine cam o masina o masina si ceva. Asta cu plecare de pe loc. Eu nu aveam cauciucuri si nu aveam ambreiaj. Chiar si daca as fi avut nu stiu care era soarta acelei curse. De aia am zis ca prefer sa o iau mai usor din Polo Gti in Polo Gti mai ales ca am primit oferte cum am zis si mai sus.
As vrea totusi sa incerc si un TDI odata si odata.


All times are GMT +2. The time now is 07:31.

- Copyright 2026 4Tuning