Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - DrifterGT (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/210807-machete-lucru-driftergt.html)

2010 27-02-12 19:08

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Abia astept sa vad finalul la lucrarea asta!

bmwh548 27-02-12 19:09

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Eu as da 1-2 straturi de lac mat la sfarsit. E cam lucios rosul ala.

DrifterGT 27-02-12 19:25

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4903926)
Abia astept sa vad finalul la lucrarea asta!

Va dura ceva timp că nu vreau să mă grăbesc. Sper să iasă ceva...

Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4903930)
Eu as da 1-2 straturi de lac mat la sfarsit. E cam lucios rosul ala.

Merci de sfat. Tot aveam vopseaua luată și am zis că ar arata bine vopsit în roșu interiorul. Aplic în viitor un strat de lac mat peste că prea lucioasă a ieșit.

timitza09 27-02-12 21:59

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Imi place ca ai matuit bine vopseaua , sper sa fie facuta bine trecerea de la alb la metal cu toate ca e cam greu.Eu as mai freca la sfarsit cu 2000 . La scaune cel mai indicat este sa aplici un strat de lac mat , dar daca nu ai lac mat le poti aplica o mana subtire de cif crem (matuieste instant) . Imi place ce iese aici, mult spor !

PS - La bancheta spate aplica un strat de primer dupli , cunosc problema cu acrilicele care nu fac priza pe toate tipurile de plastic. Daca repeti operatiunea nu ajuta la nimic. Aplica un primer subtire si apoi vopseaua, prinde mult mai bine si mai uniform.

alin-007 28-02-12 14:16

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Cred ca merita sa pastrezi si proiectoarele , are alta linie cu ele.... sa nu capete forma de "banca" cu bara asa clean :D bafta!!

DrifterGT 28-02-12 18:39

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by timitza09 (Post 4904331)
PS - La bancheta spate aplica un strat de primer dupli , cunosc problema cu acrilicele care nu fac priza pe toate tipurile de plastic. Daca repeti operatiunea nu ajuta la nimic. Aplica un primer subtire si apoi vopseaua, prinde mult mai bine si mai uniform.

Am aplicat astăzi primer însă nu dupli, că nu găsesc așa ceva aici.

Quote:

Originally Posted by alin-007 (Post 4905192)
Cred ca merita sa pastrezi si proiectoarele , are alta linie cu ele.... sa nu capete forma de "banca" cu bara asa clean :D bafta!!

Nu capătă formă de "bancă" deoarece pe mijloc este grila perforată. Așa ceva am văzut acum 1 an la o întâlnire auto și mi-a plăcut mult.

DrifterGT 28-02-12 20:53

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
După ce am curățat bancheta spate de vopseaua veche care nu s-a prins bine, am dat-o cu primer și mai târziu am dat primul strat de vopsea.

La fel am făcut și cu "șasiul" machetei care includea bara față/spate + praguri care și pe ele le-am dat cu primer și după un strat de vopsea. Momentan nu arată rău însă după al 2/3-lea strat sigur arată mult mai bine.

2010 29-02-12 07:00

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Ce culoare pui pe ea??

DrifterGT 29-02-12 19:19

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4906405)
Ce culoare pui pe ea??

Ce culoare este pe praguri/bare asta va fi și pe caroserie.

Am dat și al 2-lea strat și arată mult mai bine.

don_eduardo37 29-02-12 19:51

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Bun bun....dar eu as da o desaturare la sasiu, lonjeroane, izoleaza pragurile, prelungirile barelor si restul da intr-o nuanta de gri sau negru, as merge pe gri la lonjeroane si restul negru.;)
Are si textura aia de antifonat deci ar merge brici.
Apropo, rosu e mofturos tare, vezi ca ar putea aparea tendinta de a fi mai inchis pe plastic si mai deschis pe caroserie... un sprit-chit subtire, eventual amestecat cu vopsea neagra, sau chiar un strat negru subtirel te-ar scapa de acest patinaj al culorii. Acum tu stii ce nuanta are culoarea aia de rosu, dar in caz ca nu iese aia e cauza, plasticul negru de sub rosu.

DrifterGT 29-02-12 20:07

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Da, șasiul va fi vopsit în negru/gri, dar după ce se usucă vopseaua să pot acoperii barele/pragurile.

Să sperăm că nu vor fi diferențe între vopsea (cu toate că am văzut și la case mai mari gen Kyosho/AUTOart că au dat-o în bară cu asta)

cretu_bs 01-03-12 12:25

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Pana aici arata bine! Abia astept sa vad cum va iesi ! Sa ai spor!

lusian 01-03-12 22:37

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Frumoasa tare culoarea. Abia astept sa le vad la final toate puse la loc si vopsite.

DrifterGT 03-03-12 20:30

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Am cam terminat cât de cât treaba și cu E36 și pun un teaser.

https://i1111.photobucket.com/albums/...one/Abitch.jpg

Poze mai în viitor că mi-a cam pierit cheful de pozat/postat machete în ultima vreme ! :evil:

lusian 03-03-12 22:36

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4912485)
Am cam terminat cât de cât treaba și cu E36 și pun un teaser.

https://i1111.photobucket.com/albums/...one/Abitch.jpg

Poze mai în viitor că mi-a cam pierit cheful de pozat/postat machete în ultima vreme ! :evil:

imi plac jantele:d. bravo pt munca.

2010 04-03-12 05:42

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Arata foarte bine in poza asta, astept sa il vad mai bine!

DrifterGT 23-04-12 17:53

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Audi-ul a primit folii negre pe geamuri, stopuri și fumurie pe faruri.

DrifterGT 26-05-12 00:13

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Am găsit-o azi când făceam curat, era să o arunc... :???:

Din păcate am observat mici probleme la vopsire, în rest pare ok.

2010 26-05-12 13:02

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Doar o poza??

timitza09 31-05-12 16:26

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 5038855)
Din păcate am observat mici probleme la vopsire, în rest pare ok.

Salut Alex,

Daca te uiti atent la poza si inclini ecranul/monitorul se vad zonele unde vopseaua originala nu a fost indepartata si doar matuita dar din pacate nu la nivel. Asta e o problema destul de grava .

Sper sa nu te superi pe mine,
Timitza !

DrifterGT 08-10-12 15:51

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
4 Attachment(s)

2010 08-10-12 15:56

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Place!
Cred ca ar da bine imbracata cu desene..

Mht'u 10-10-12 09:22

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Stii parerea mea. In rest, e foarte frumoasa.

DrifterGT 15-10-12 01:21

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
A intrat în lucru...

maximix 15-10-12 13:15

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
ce planuri ai cu ea alex?8)

2010 15-10-12 14:26

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Si eu sunt curios...

Mht'u 15-10-12 19:28

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Spune-le tuturor Alex. Nu tine lumea in suspans. Eu ma gandesc la ceva, da' nu spun.:lol:

DrifterGT 17-10-12 19:09

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
3 Attachment(s)
Salut,

Am de mult în plan să modific un Bentley și am ales Continental Supersports fiind unul dintre cele mai frumoase Bentley-uri și ușor de modificat + că mai am unul stock pe alb.

Am început prin a da roțile vechi jos cu tot cu discuri și a umbla la suspensie. Macheta a primit numere britanice preferențiale.

Pasul următor este să îi pun un set de jante BBS RS-GT de 20inch făcute în totalitate din aluminium care au gume cu profil mic.

1 - Attachment 2584292

2 - Attachment 2584293

3 - Attachment 2584294

Dida_unicul 17-10-12 19:18

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Arata bine,de unde le-ai achizitionat ??

DrifterGT 18-10-12 21:32

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
10 Attachment(s)
Cam asta este rezultatul.

Cum mulți mi-au zis că această machetă/mașină este superbă și stock, am decis să mă opresc aici cu modificările.

neamtu07 18-10-12 23:02

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
E superba,ce modificari ai vrea sa-i mai faci?

DrifterGT 18-10-12 23:03

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by neamtu07 (Post 5214627)
E superba,ce modificari ai vrea sa-i mai faci?

Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 5214492)
Cam asta este rezultatul.

Cum mulți mi-au zis că această machetă/mașină este superbă și stock, am decis să mă opresc aici cu modificările.

... :rolleyes2

maximix 19-10-12 00:05

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 5214492)
Cam asta este rezultatul.

Cum mulți mi-au zis că această machetă/mașină este superbă și stock, am decis să mă opresc aici cu modificările.

Prea frumos... Felicitari :D
Quote:

Originally Posted by neamtu07 (Post 5214627)
E superba,ce modificari ai vrea sa-i mai faci?

cred ca un eleron Sport ...

DrifterGT 19-10-12 11:32

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by maximix (Post 5214690)
cred ca un eleron Sport ...

Da și niște neoane, ceva flăcări pe bot... etc. :rolleyes2

Quote:

Originally Posted by maximix (Post 5214690)
Prea frumos... Felicitari :D

Multumesc, oricum am în plan pe viitor să iau un Continental GT Minichamps și să îl dau unui profesionist să îi facă un widebody GT Premier4509 Platinum Edition, însă până acolo mai trebuie bani, timp cât și persoana potrivită. :tears:

2010 19-10-12 19:08

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
A iesit super, felicitari!

FED express 27-10-12 12:22

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Faina treaba.Ii sta bine de tot !

DrifterGT 27-10-12 13:43

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 5215509)
A iesit super, felicitari!

Quote:

Originally Posted by FED express (Post 5224361)
Faina treaba.Ii sta bine de tot !

Mulțumesc, mă bucur că vă place. Nu este o modificare enormă însă e destul pentru modelul asta încât să îl facă perfect, cel puțin pentru mine este. :oops:

Și o poză în care se vede mult mai bine cum se așează jantele pe el. 8)

DrifterGT 26-01-13 04:40

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
9 Attachment(s)
O schimbare de plan, am văzut niște BBS RS-GT pe culoare Frozen White și am zis să le fac și eu la fel.

Vreau să îi mulțumesc lui bmwh548 pentru sfaturile date despre vopsire care m-au ajutat enorm.

Mai jos pun niște poze din timpul lucrului și curând o să urmeze câteva la lumina naturală unde se va observa cel mai bine culoarea și cum e aplicată vopseaua. :D

Reme 26-01-13 10:19

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
a iesit foarte agresiva, imi place foarte mult! Sooper!

bmwh548 26-01-13 13:16

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Pana la urma ai dat primer?


All times are GMT +2. The time now is 09:32.

- Copyright 2026 4Tuning