Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

BYG'u 14-01-10 15:10

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Din surse sigure stiu ca putza a schimbat softul si pompa de benzina intre cursa de skn si cursa de superchips .
Putza a recunoscut treaba asta la breaza .
Plus eram pe autostrada cand putza a recunoscut ca putza si-a schimbat tachetul de la pompa de benzina .

Pune o filmare calumea ca sa pot sa-mi dau seama.

Rabanne 14-01-10 15:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 2976672)
Corect..Am zis printre primii..deci primii..clar ca au fost mai multi..Si nu am zis ca e cel mai bun am zis doar ca l-a multumit si ca masina inca merge fata de alte softurii facute de XY de genul cu 100 de euro iti da 70 de cp.

Iti multumesc f mult pentru aprecieri, in privat putem dezbate absolut orice legat de firma mea, dar pe acest topic am marea rugaminte sa lasam deoparte R3N oricare ar fi tema de dezbatere. Multumesc f mult si, intr-adevar, cred ca toti se asteptau la mult mai mult de la RS, inclusiv eu. Dar, totusi este la inceput, sunt convins ca vor aparea si solutii mai performante dpdv al electronicii la aceasta masina. Dupa cum se vede si in film Cupra incaleca Fordul dupa ce acesta pleaca un pic inainte de fiecare data si proprietarul franeaza cand este devansat. S-a semnalat inca de la prima cursa faptul ca Leonul urca mai bine la viteze mari. In continuare cred ca problema principala este ca masina nu are de fapt puterea masurata, pe Mustang la Sema sunt convins ca puterea masinii va fi sensibil mai mica, mai potrivita performantelor de pe sosea ale acestui model. Nici Focus ST nu a reusit sa uimeasca pe nimeni pana acum, cel putin pe la noi desi pleca de la o redutabila putere de 225 cai putere. Sa mosteneasca oare si RS-ul aceasta calitate ?

Rabanne 14-01-10 15:16

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2976694)
Din surse sigure stiu ca putza a schimbat softul si pompa de benzina intre cursa de skn si cursa de superchips .
Putza a recunoscut treaba asta la breaza .
Plus eram pe autostrada cand putza a recunoscut ca putza si-a schimbat tachetul de la pompa de benzina .

Pana nu pui o filmare calumea nu pot decat sa-mi dau cu parerea .

Prietene, deja intreci masura, WAXu a schimbat cam follower-ul pentru ca masina avea deja peste 40 000 de km si era uzat, nu pompa nu altceva, a fost o operatiune de rutina. Deja minciunile ating nu nivel fantastic, raman uimit la ce se ajunge. Deci toata lumea recunoaste cu aceasta ocazie ca este imposibil ca acea masina sa traga in halul in care trage doar cu soft si evacuare si nimeni nu crede ca masina are doar ceste modificari. Va multumesc pentru confirmare:D

P.S. Daca putza a schimbat softul, ne poti spune te rog de la ce firma are soft acum?Multumesc.

cristi_407 14-01-10 15:17

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Si un 2.5T ar trebuii sa urce mai bine la viteze mai ridicate..Cel putin stiu ca asa era la ST cand ma jucam cu el..2.5 si 5 cilndrii is cam spun cuvantul..E ciudat cu RS, dar sigur prezinta o provocare :D

BYG'u 14-01-10 15:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2976710)
Prietene, deja intreci masura, WAXu a schimbat cam follower-ul pentru ca masina avea deja peste 40 000 de km si era uzat, nu pompa nu altceva, a fost o operatiune de rutina. Deja minciunile ating nu nivel fantastic, raman uimit la ce se ajunge. Deci toata lumea recunoaste cu aceasta ocazie ca este imposibil ca acea masina sa traga in halul in care trage doar cu soft si evacuare si nimeni nu crede ca masina are doar ceste modificari. Va multumesc pentru confirmare:D

P.S. Daca putza a schimbat softul, ne poti spune te rog de la ce firma are soft acum?Multumesc.



Nu cred ca ai inteles.:))) lumea zice ca nu recunoasteti ca masina are modificarile alea pentru ca nu trage cum ar trebuii sa traga , nicidecum ca ar trage :))))


:PS nu stiu de unde ai cumparat softul nou pentru putza .

Rabanne 14-01-10 16:20

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2976738)
Nu cred ca ai inteles.:))) lumea zice ca nu recunoasteti ca masina are modificarile alea pentru ca nu trage cum ar trebuii sa traga , nicidecum ca ar trage :))))


:PS nu stiu de unde ai cumparat softul nou pentru putza .

Le-ati zis pe toate, asta mai lipsea, sa spuneti ca eu cumpar softurile, nu le fac:)))))))))Odata cu fiecare post mi se intareste certitudinea cum ca chiar sunt cel mai slab:)))))))).

Inca o data, ai comentarii referitor la Focus RS Superchips vs Cupra?Inca o data...si inca o data...si inca o data...
Esti in stare sa comentezi la obiect acest versus intre softul SKN si Superchips daca tot esti de-al casei?:)Cum se vad de la tine aceste filme care contrazic in totalitate ceea ce sustin cei de la Superchips si sagetile lor?Fii pe pace, si lasa rbnul deoparte, te rog mult, sa fie ultimul post al tau pe aceasta tema ca sa nu credem ca deja a devenit obsesie.

Masina are acelasi soft ca si la cursa cu SKN, soft care a fost modificat inainte de cursa cu Focusul RS cu soft SKN, acum ceva timp. Greu de crezut ca are doar soft si evacuare, greu de crezut ca este facut softul de mine personal, greu de crezut multe pentru voi:)

Inca o data, softul SKN a fost mai bun decat softul Superchips, ca sa nu pierdem ideea de baza:)

yoda 14-01-10 16:54

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
ce caterinca!floricele, popcorn, pufuleti?!nu vedeti ca nu ajungeti la nimic?!fiecare o tine pe a lui!ce nu trebuie sa uitam este ca pt tfsi, superchips si revo chiar fac softuri f tari!

BYG'u 14-01-10 17:02

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Se pare ca singurele cuvinte care le tot repeti de 3 pagini sunt Superchips si SKN .
Btw nu este nici un versus pe acest topic este un topic de prezentare,

Nu m-am luat de RBN . Nu ma intereseaza firma RBN ce face si ce nu face .

Sper sa incheiem subiectul asta .

Cel mai important cuvant cred ca il are soferul si culmea soferul a ales Superchips deci parerea ta chiar nu conteaza .

bogdan_wrc 14-01-10 17:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2976965)
Inca o data, softul SKN a fost mai bun decat softul Superchips, ca sa nu pierdem ideea de baza:)

numai la noi softurile se masoara la liniutze....
daca unul castiga e clar...are softul mai TARE. nu conteaza ca baga boost cat casa....sa fuga nene!!
hai sa bagam 2.0 presiune si gata...facem 2 filmari si iete succesu..

rbn: intrebare. TU esti cel mai in masura sa porti aceasta conversatie? deci..tu...ai cele mai multe posturi in discutie dintre SKN si Superchips...bravo! tu esti cel mai obiectiv in treaba asta....


yoda, pass me the colaaaaa, pls.

andreitentean 14-01-10 17:37

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2977154)
numai la noi softurile se masoara la liniutze....
daca unul castiga e clar...are softul mai TARE. nu conteaza ca baga boost cat casa....sa fuga nene!!
hai sa bagam 2.0 presiune si gata...facem 2 filmari si iete succesu..

Bogdan, tu esti de obicei un tip cu o parere obiectiva.
Este foarte interpretabil postul tau, sa inteleg ca softul oferit de SKN foloseste o crestere de presiune exagerata ?? Dar asta nu ar fi responsabilitatea SKN-ului in cazul unui defect ??

Parerea mea este ca postul tau nu are legatura cu subiectul, mai mult decat atat, lasa sa se inteleaga niste lucruri care nici nu sunt asa si nici nu stiu daca vorbesti in cunostiinta de cauza.

andreitentean 14-01-10 17:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2976696)
Multumesc f mult si, intr-adevar, cred ca toti se asteptau la mult mai mult de la RS, inclusiv eu. Dar, totusi este la inceput, sunt convins ca vor aparea si solutii mai performante dpdv al electronicii la aceasta masina. Dupa cum se vede si in film Cupra incaleca Fordul dupa ce acesta pleaca un pic inainte de fiecare data si proprietarul franeaza cand este devansat. S-a semnalat inca de la prima cursa faptul ca Leonul urca mai bine la viteze mari. In continuare cred ca problema principala este ca masina nu are de fapt puterea masurata, pe Mustang la Sema sunt convins ca puterea masinii va fi sensibil mai mica, mai potrivita performantelor de pe sosea ale acestui model.

1. Si eu personal ma asteptam ca Focus-ul RS sa arate niste performante dinamice mai bune.

2. Si eu cred ca vor aparea solutii electronice mai bune, cu trecerea timpului, drept dovada rezultatul final SKN de 370.9 Hp a fost obtinut dupa 3 sedinte de resoftare. Nu cred totusi ca vor aparea inbunatatiri majore datorita unor limitari fizice ale configuratiei originale, injectoarele ating (ating, nu se apropie) duty cycle -ul maxim, iar datorita eficentei volumetrice a motorului de 2.5L la turatii inalte turbina trebuie sa compenseze cu turatii mari ale axului si astfel incinge aerul peste randamentul intercooler-ului original.

NEo007 14-01-10 18:00

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Nu cred ca Bogdan, defapt sunt sigur ca nu vorbea de SKN sau alta firma care se ocupa de softuri. El zicea doar ca nu in liniute se masoara softurile si a dat un exemplu banal cum ca orice tuner poate baga 2.0 bari in masina, da 2 liniute, le castiga si gata este cel mai tare. Era doar un exemplu absurd, fara referire la SKN, RBN, Superchips, etc

cristi_407 14-01-10 18:08

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Mi se pare bun rezultatul de 370 hp, doar din soft..Oricum din ce zici tu Andrei se pare ca Rs-ul nu e un motor prea usor tunabil?

Rabanne 14-01-10 18:18

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2977265)
1. Si eu personal ma asteptam ca Focus-ul RS sa arate niste performante dinamice mai bune.

2. Si eu cred ca vor aparea solutii electronice mai bune, cu trecerea timpului, drept dovada rezultatul final SKN de 370.9 Hp a fost obtinut dupa 3 sedinte de resoftare. Nu cred totusi ca vor aparea inbunatatiri majore datorita unor limitari fizice ale configuratiei originale, injectoarele ating (ating, nu se apropie) duty cycle -ul maxim, iar datorita eficentei volumetrice a motorului de 2.5L la turatii inalte turbina trebuie sa compenseze cu turatii mari ale axului si astfel incinge aerul peste randamentul intercooler-ului original.

Intr-adevar, comparativ cu TFSI, conceptia este complet diferita. Turbina K16 este probabil principalul impediment al unor imbunatatiri majore la acest model, sistemul de injectie secventiala clasic probabil ca are mai multe carente fata de cel FSI si, nu in ultimul rand, motorul cu raport de comprimare sensibil mai scazut de 8.5:1, sa amintim aici ca Leon Cupra are un raport de 10.5:1 iar S3-ul TFSI beneficiaza de un raport de 9.6:1. Din ce am inteles Ford va beneficia de o injectie directa de generatie noua abia din 2012. Cred ca in final totul se rezuma la randament. Ce pot mentiona este ca masina in cauza a recuperat peste 3 lungimi de masina ce o desparteau de Cupra inainte de resoftarea SKN, ceea ce reflecta oarecum veridic performantele declarate. Explicatiile care le-am auzit de la Nadir cum ca Focus RS are intercooler de 1.6 tdci si cum ca acel eleron fura foarte mult din performantele masinii...Sa fim seriosi...Dupa cum s-a scris mai sus, si tehnic vorbind exista multe motive pentru care Cupra sa fie mai rapida la putere mai mica, iar acele motive le putem concentra intr-un singur cuvant: randament.

Ca sa reamintim celor care au trecut in graba peste posturi: Focusul RS despre care se discuta initial resoftat SKN reusea performanta de a fi perfect egal cu un Leon Cupra cu o putere de circa 300-330 de cai dupa ce inainte de resoftare peste 3 lungimi de masina desparteau aceste masini. Dupa ce a facut pasul la Superchips veti vedea in filmele de mai jos daca a reusit sa castige sau sa piarda ceea ce castigase.

https://www.youtube.com/watch?v=tdWuv0qFY3I

https://www.youtube.com/watch?v=qikugsCFhWs

https://www.youtube.com/watch?v=REQL5QTfkNc

YCSNHT 14-01-10 18:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
PAREREA MEA AR FI SA SE PREZINTE LA START CATE O MASINA TFSI DE LA SKN RBN REVO SUPERCHIPS SI ALTII ,,, MODIFICATE DUPA PLACEREA FIECARUIA SI ATUNCI SE VA VEDEA DIFERENTA


DPDV personal pot spune ca fordul este inca la inceput , intercoolerul il dezavantajeaza enorm , aerodinamica dezavantajeaza cursele de drag si e prima oara cand o spun dar masina asta are cuplu prea mare { 590 nm}pt a-l pune pe asfalt eficient ,etc, pe viitor sunt convins ca va fi un adversar redutabil pt masini foarte rapide.

YCSNHT 14-01-10 18:33

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
singurul raspuns FORD SE AFLA IN FATA SEATULUI
asa se vede din filmare ........

b_13_wrc 14-01-10 18:33

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2976694)
Putza a recunoscut treaba asta la breaza .
Plus eram pe autostrada cand putza a recunoscut ca putza si-a schimbat tachetul de la pompa de benzina .


Imi cer scuze....dar chiar nu te-am vazut la breaza ;) iar vorbesti din povesti asa cum ai facut cateva posturi mai sus!!! Ziceai ca nu intelegi dece unii vorbesc aiurea in ne cunostintza de cauza....tu ce faci acum???

Sti ce este un tachet???

b_13_wrc 14-01-10 18:40

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by YCSNHT (Post 2977438)
singurul raspuns FORD SE AFLA IN FATA SEATULUI
asa se vede din filmare ........

:))))))) Ai uitat cand m-ai intrebat in benzinarie de fatza cu Nadir cine a fost in fatza??? si cand am zis EU mi-ai zis "bravo foarte tare"...!!!

BYG'u 14-01-10 19:04

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Ca eram ca nu eram de fata , erau alte persoane de fata la breaza care confirma ca ai recunoscut ca ai pompa.

Oricum eu nu ma astept sa recunosti cum ai stat cu Focusul pentru ca stiu cum a fost intre noi : Eu cu Nadir 130 kg in masina si tu singur si erai in spate la cel putin 1 masina intre noi ca mai apoi sa aud ca ai stat in bara mea spate . Deci nu stiu cine vb aiurea

In filmuletele alea nu se vede nici o diferenta concludenta intre masini mai mult am auzit ca tu aveai anvelopele de iarna si focusul de vara si LOL afara mai si ploua.

bogdan_wrc 14-01-10 19:09

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2977228)
Bogdan, tu esti de obicei un tip cu o parere obiectiva.
Este foarte interpretabil postul tau, sa inteleg ca softul oferit de SKN foloseste o crestere de presiune exagerata ?? Dar asta nu ar fi responsabilitatea SKN-ului in cazul unui defect ??

Parerea mea este ca postul tau nu are legatura cu subiectul, mai mult decat atat, lasa sa se inteleaga niste lucruri care nici nu sunt asa si nici nu stiu daca vorbesti in cunostiinta de cauza.

andrei, din contra. era strict legat de ce a zis RBN.
el a zis ca dupa filmare, poti sa-ti dai seama care soft e mai tare.
iar din filmare softul RBN (adica pleaca de la o putere mai mica, si bate o masina mai puternica) s-ar fi inteles ca e mai tare. ma indoiesc ca e chiar el cea mai in masura persoana sa spuna care e mai tare dintre SKN si superchips.

tocmai asta am zis ca nu masina care castiga o liniutza are neaparat cel mai bun soft.
si cred ca daca vine vorba de softuri impinse stim la cine sa ne gandim...dar sigur SKN nu e in top la treaba asta...

asa cum a spus si NEO007.

pe de alta parte, RSul a scos prin UK putini cai decat declara fabrica..parca 280 sau asa ceva.
http://www.evo.co.uk/videos/trackday..._golf_gti.html

deci nu m-ar mira ca dupa un soft respectabil sa ajunga unde ar ajunge si o cupra..adica gen ~330 de cai

b_13_wrc 14-01-10 19:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2977540)
Ca eram ca nu eram de fata , erau alte persoane de fata la breaza care confirma ca ai recunoscut ca ai pompa.

Oricum eu nu ma astept sa recunosti cum ai stat cu Focusul pentru ca stiu cum a fost intre noi : Eu cu Nadir 130 kg in masina si tu singur si erai in spate la cel putin 1 masina intre noi ca mai apoi sa aud ca ai stat in bara mea spate . Deci nu stiu cine vb aiurea

In filmuletele alea nu se vede nici o diferenta concludenta intre masini mai mult am auzit ca tu aveai anvelopele de iarna si focusul de vara si LOL afara mai si ploua.

Sunt tare curios care este acea persoana care ti-a zis tzie minciuna asta...dak era adevarat ce sustzine acea persoana nu avea nevoie de intermediari....iar cu fordu este adevarat ca eu aveam cauciucuri de iarna iar el de vara....imi potzi explica si mie dc fordu statea in fatza pe 2-3 si pe 4-5 treceam??? mai tzine de aderentza la vitezele alea??? Nadir a fost acolo si cand a auzit ca defapt eu ma duc la viteza a zis ca probabil din cauza eleronului asa ca nu ma lua acum ca din cauza cauciucurilor...!!!

PS: Blocantul lui nu-l pune nimeni la socoteala???

NEo007 14-01-10 19:18

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
La peste 100 kmh nu cred ca se mai pune problema de aderenta. Si iarasi din cate am mai citit eu, in mers, respectiv pe aderenta buna, la viteze mari, un blocant doar iti creste pierderile in transmisie. Si ca sa fie off topic complet a cantarit cineva pe bune Cupra? Si eu am tot 1450 kg in carte ca si WRC.

Rabanne 14-01-10 19:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2977563)
andrei, din contra. era strict legat de ce a zis RBN.
el a zis ca dupa filmare, poti sa-ti dai seama care soft e mai tare.
iar din filmare softul RBN (adica pleaca de la o putere mai mica, si bate o masina mai puternica) s-ar fi inteles ca e mai tare. ma indoiesc ca e chiar el cea mai in masura persoana sa spuna care e mai tare dintre SKN si superchips.

tocmai asta am zis ca nu masina care castiga o liniutza are neaparat cel mai bun soft.
si cred ca daca vine vorba de softuri impinse stim la cine sa ne gandim...dar sigur SKN nu e in top la treaba asta...

asa cum a spus si NEO007.

pe de alta parte, RSul a scos prin UK putini cai decat declara fabrica..parca 280 sau asa ceva.
http://www.evo.co.uk/videos/trackday..._golf_gti.html

deci nu m-ar mira ca dupa un soft respectabil sa ajunga unde ar ajunge si o cupra..adica gen ~330 de cai

Dupa cat s-a scris pe aici vad ca inca exista oameni care nu pricep. Comparatia se face intre Focus SKN si Focus cu Superchips. Este pur intamplator ca acea Cupra are soft RBN si acest lucru nu intereseaza pe nimeni. Sa zicem ca este o Cupra oarecare de 300 de cai, poate asa intelegi mai usor. Cu soft SKN Focusul era egal cu Cupra pana la viteze maxime, cu soft Superchips la viteze mari trece Cupra inainte, cu alte cuvinte si-a dat cu tesla in ...cand a renuntat la SKN iar acum nu cred ca-l mai baga nimeni in seama la SKN sa-i puna softul la loc, in consecinta ma indoiesc sincer ca vreodata o sa spuna ca a gresit cand a reales:))) Capishi?Nu stiu de unde pana unde stai tu sa ma cataloghezi pe mine daca sunt sau nu in masura sa...eu doar am postat filme si am exprimat un punct de vedere ca si prieten, persoana fizica, al ambilor participanti la aceasta confruntare.

BYG'u 14-01-10 19:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Se pare ca aici se intampla altceva .RBN and co. vs Superchips . Cel putin asa vad eu .

RBN : In fiecare post al tau se gaseste Superchips mai slab decat SKN .
Ok ai zis asta de cel putin 100 de ori pana acum si vad ca nu intereseaza pe nimeni si nu te baga nimeni in seama. Nu te-ai saturat ????

Eu sincer m-am saturat ca am ajuns sa ma contrazic cu RBN and co. si asta ma plictiseste.

b_13_wrc 14-01-10 19:32

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by NEo007 (Post 2977586)
La peste 100 kmh nu cred ca se mai pune problema de aderenta. Si iarasi din cate am mai citit eu, in mers, respectiv pe aderenta buna, la viteze mari, un blocant doar iti creste pierderile in transmisie. Si ca sa fie off topic complet a cantarit cineva pe bune Cupra? Si eu am tot 1450 kg in carte ca si WRC.

Am cantarit personal masina.....are 1500kg cu mine in masina si benzina pe rezerva. Eu am 70-80 kg

b_13_wrc 14-01-10 19:35

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Ce atzi zice voi dak ne-am vedea undeva afara sa vb....kiselef, victoriei sau chiar pescarush :) se baga cineva???

Rabanne 14-01-10 19:35

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2977636)
Se pare ca aici se intampla altceva .RBN and co. vs Superchips . Cel putin asa vad eu .

RBN : In fiecare post al tau se gaseste Superchips mai slab decat SKN .
Ok ai zis asta de cel putin 100 de ori pana acum si vad ca nu intereseaza pe nimeni si nu te baga nimeni in seama. Nu te-ai saturat ????

Eu sincer m-am saturat ca am ajuns sa ma contrazic cu RBN and co. si asta ma plictiseste.

Prietene, despre asta este vorba, despre asta este topicul, masina cu soft SKN care acum are soft Superchips. Desi toti fac offtopic eu prefer sa le reamintesc care este subiectul principal:)Nu cred ca se supara decat unii pe treaba asta:)

Rabanne 14-01-10 19:36

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by b_13_wrc (Post 2977650)
Ce atzi zice voi dak ne-am vedea undeva afara sa vb....kiselef, victoriei sau chiar pescarush :) se baga cineva???


I'm in...

duud40 14-01-10 19:44

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by b_13_wrc (Post 2977642)
Am cantarit personal masina.....are 1500kg cu mine in masina si benzina pe rezerva. Eu am 70-80 kg

Ai 70-80 de kg cu "momitze" sau fara?

duud40 14-01-10 20:03

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
@BYG`u : Ti se pare ca esti formator de opinie sau ca toata lumea trebuie sa se alinieze in dreptul afirmatiilor tale? Nu mai fii asa agresiv in exprimare. Asta-i buna. Eu cred ca ar trebuii sa primeasca ban ca nu ti-a citit postul.
Maestre stii ca schimbarea cam-followerului la motorul de 2 l tfsi este o operatiune de intretinere nu? E adevarat, in timp acesta se degradeaza si poate duce la o scadere de putere. De la a schimba piesa mentionata si poate a castiga cativa cai pierduti (desi piesa trebuie sa fie destul de deteriorata pt a cauza o pierdere de putere) pana la afirma ca a montat o pompa cu debit marit este un pic distanta.

Motivul pt care "comparatia" cu seat-ul lui wax este pertinenta este pt ca este un benchmark. Este o masina a carei performante nu s-au schimbat intre timp . De asemenea este o masina care are performante destul de apropiate cu ale focusului pt a putea fii masurate diferentele fara instrumente specializate.

Inca ceva. Vad ca BYG`u face confuzii de fond nu de forma.
Daca RBN a zis ca focusul avea jante foarte usoare, byg`u a zis ca seat-ul are pompa si softul schimbat sau ca a avut loc o "comparatie" care de fapt nu a avut loc.

In cazul in care nu ati aflat, anvelopele de iarna au rezistenta la inaintare mai mare decat anvelopele de vara.

Auto-blocantul de pe focus nu ar avea dece sa fie cauza unor pierderi de putere la viteze mari . Acesta poate afecta negativ performantele dinamice in momentul in care se vorbeste despre viraje. In rest, in momentul in care nu exista derapaj, vreuna din rotile motrice nu se invart in gol , grupul diferential auto-blocant se comporta ca un diferential clasic deschis. Ca sa fiu mai exact am sa va spun ca nu are pierderi parazite mai mari ca unul clasic.

De asemenea, auto-blocantul face diferenta in momentul in care exista mai putina aderenta decat au nevoie anvelopele pt a nu derapa ori in cazul masinilor in discutie, masini ce produc in jur de 300 de cai nu se poate vorbi despre o situatie de aderenta insuficienta decat la plecarile bruste, de pe loc.


Un alt argument care trebuie indreptat este discutia legata de 400 de metri.
"comparatia" intre masini nu a fost o intrecere pe 400 de metri cu start de pe loc.
A fost o comparatie intre 2 masini din mers unde timpii de schimbare a vitezelor nu fac chiar asa mare diferenta.

Alt argument este "da el a dat claxonul" . Replica e simpla. De ce nu a dat si celalalt participant la comparatie claxonul? Diferentele nu sunt chiar asa de mari. Pierzi poate o fractiune de secunda dar in filmulete se vede clar ca o masina pleaca inainte si cealalta o ajunge din urma si o devanzeaza.

Daca ati fii un pic mai scoliti ati aduce argumente de genul : Ok dar drumul parcurs de o masina a fost mai lung/scurt cu x metri decat al celeilalte masini datorita curburii carosabilului (diferente de nivel sau curba stanga-dreapta). In acest caz, pe distanta pe care masinile au parcurso este foarte plauzibila ipoteza ca drumul a fost mai scurt/lung cu 0.5-1 metru adica distanta intre cele 2 masini la sfarsitul comparatiei.

Mare parte a discutiei este superflua.

Concluzia care trebuie trasa este ca masina ford focus rs care a avut chip-tuning la skn are performante mai proaste sau egale dupa resoftarea superchips.
Aici incape o urma de indoiala. Un bot de masina sau o jumatate de bot nu este o diferenta care sa "faca diferenta" (ca sa ma exprim mai plastic). De asemenea va pot spune clar din experienta personala ca folosirea unor roti (ansamblu anvelopa-janta) cu diametrul exterior mai mic va creste cuplul pus la pamant de masina prin reducerea raportului de demultiplicare . Pt o rotatie completa a motorului intr-un raport de cutie dat si cu toate celelalte variabile luate ca fiind constante , o masina cu roti mai mici va parcurge o distanta mai mica decat aceeasi masina cu roti mai mari. O alta caracteristica a schimbarii este ca prin raportul de demultiplicare micsorat , masina cu roti mai mici va avea forta motoare mai mare.

Singurul rol al seat-ului in discutie este sa fie un etalon constant. Discutia seat>focus rs sau invers nu isi are locul aici , exista alte sectiuni ale forumului pt asa ceva.

Si Marius te rog nu mai poci limba italiana .Forma corecta a cuvantului este: capisci .

Acuma dupa ce v-ati racit toti gura si ati tocit tastatura postand `enspe reply-uri nu mai bine ne adunam toti si punem bani la gramada sa inchiriem o pista de drag?
Fiecare cu patratica lui, organizat frumos. Ne dam pana crapam masinile sau terminam banii.

duud40 14-01-10 20:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2977265)
1. Si eu personal ma asteptam ca Focus-ul RS sa arate niste performante dinamice mai bune.

2. Si eu cred ca vor aparea solutii electronice mai bune, cu trecerea timpului, drept dovada rezultatul final SKN de 370.9 Hp a fost obtinut dupa 3 sedinte de resoftare. Nu cred totusi ca vor aparea inbunatatiri majore datorita unor limitari fizice ale configuratiei originale, injectoarele ating (ating, nu se apropie) duty cycle -ul maxim, iar datorita eficentei volumetrice a motorului de 2.5L la turatii inalte turbina trebuie sa compenseze cu turatii mari ale axului si astfel incinge aerul peste randamentul intercooler-ului original.

UN post care iti face cinste!

Totusi sunt un pic mahnit de gandul ca majoritatea audientei nu poseda cunostintele pt a intelege postul tau in profunzime.

BYG'u 14-01-10 20:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
duud40 vroiam sa iti raspund la prostiile care le-ai scris dar avand in vedere ca ti-am vazut semnatura o las asa pt ca as incerca degeaba .

Asta e tare , ar trebuii sa primesc ban :))) i-ai intrecut pe toti

Rabanne 14-01-10 20:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2977792)
duud40 vroiam sa iti raspund la prostiile care le-ai scris dar avand in vedere ca ti-am vazut semnatura o las asa pt ca as incerca degeaba .

Asta e tare , ar trebuii sa primesc ban :))) i-ai intrecut pe toti


Credeam ca se fac confruntari stradale nu pe hartie:)Orice ar arata fisele dyno, pe strada in continuare rezultatul ramane acelasi:)600 de euro pentru un bot de masina (in urma) si multa agitatie:))))Jeez:))))Bai Dudule, asta te cam ia la misto, in postura de inginer permiti unui oarecare sa se poarte asa cu tine ma?I-a scoate-l pe interval pe inaripat si arata-i niste maniere stradale:D

Ah, si vezi ca nu stii sa citesti, spunea ironic ca ar trebui sa ia ban cel care nu ti-a citit tie (BYG) postul:)))))))Reculege-te, nu e cazul sa recurgem la tonalitati accentuate, inteleg starea de depresie dar behave:)

yoda 14-01-10 20:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
este inginer la rbn tuning?!nu de alta dar explicatiile sunt asemanatoare echipei respective!

BYG'u 14-01-10 20:34

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Ce imi place cum va atacati :))

Are dreptate RBN . Te astept la start !

Rabanne 14-01-10 20:35

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975442)
Nu prea cred ca acel bot va mai fi recuperat vreodata ba din contra eu zic ca se va marii.

Ma sa stii ca ai avut dreptate, din filme s-a vazut clar ca intr-un final spre a5-a incolo s-a lungit botul ala, insa la Cupra nu la Focus:))))

Rabanne 14-01-10 20:36

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2977889)
Ce imi place cum va atacati :))

Are dreptate RBN . Te astept la start !


Iti vom oferi o noapte de neuitat:)))Ba da ce ne facem ca asta e RS4 si e tractiune integrala...ai claxon dudule?Sau va dati ca fatalaii?:)))))))))))9

BYG'u 14-01-10 20:37

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2977895)
Ma sa stii ca ai avut dreptate, din filme s-a vazut clar ca intr-un final spre a5-a incolo s-a lungit botul ala, insa la Cupra nu la Focus:))))


ma sa stii ca am avut dreptate ...asa am sa spun cand se vor da din nou :))

BYG'u 14-01-10 20:38

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2977900)
Iti voi oferi o noapte de neuitat:)))


Si cum va fi acea noapte ??? asa fericita ai de gand sa o faci ?:)))

Rabanne 14-01-10 20:40

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2977910)
Si cum va fi acea noapte ??? asa fericita ai de gand sa o faci ?:)))


Daca ai casco, iti voi aduce o canistra si o bricheta:)))))))


All times are GMT +2. The time now is 11:46.

- Copyright 2026 4Tuning