Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318IS - Playstation (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/93367-e36-318is-playstation.html)

leonard 18-11-08 19:24

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
oricum turbina va intra peste 3500 de ture. la cat de mare e ptr motorul de 1.8

Alfa_band 18-11-08 21:19

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Ce faci cu electronica?

Catalin_BMW 19-11-08 07:14

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
turbina o sa produca boost undeva la 3500 - 4000 rpm, mi'am ales turbina asa pentru ca vreau sa lucreze numai cand vreau eu si numai cand am nevoie de ea, masina este daily driver si nu am nevoie de 220 cai si 20% consum cand ma duc la metro sa fac piatza :-P

Cu electronica nu fac nimic momentan, pentru 200 cai si vreo 0.4 - 0.5 bar zic eu ca este suficient RRFPR'ul care trebuie sa'mi vina saptamana asta, daca apar probleme de amestec sarac atunci pun unichip. ...sa vedem.

ct22cop 22-11-08 10:04

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
UNICHIP ai ? Pai si MasterTuner va sti oare sa-ti faca AFR-ul optim ? :D

PS: mult succes in continuare sau mai bine zis "keep up the good work" :-)

Catalin_BMW 25-11-08 07:26

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by ct22cop (Post 1879675)
UNICHIP ai ? Pai si MasterTuner va sti oare sa-ti faca AFR-ul optim ? :D

PS: mult succes in continuare sau mai bine zis "keep up the good work" :-)

sunt sigur ca cei de la Master Tuner se descurca, eu sper totusi ca nu se ajunge pana acolo, merci ptr. urari.


Fuel Management Unit (FMU) sau Raising Rate Fuel Presure Regulator (RRFPR), a ajuns ieri, urmeaza montarea :-)

ar_66_rau 25-11-08 12:52

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
suuperrrbbbb proiectt....FELICITARI!!!!...multa multa baftaa.....si spor la munci....sunt foarte curios cum o sa meearga..BAFTA!!!

EmyM6 26-11-08 11:23

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
se pare ca te misti destul de bine cu proiectul....bravo tie omule...

Catalin_BMW 26-11-08 11:36

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Multumesc pentru urari, ma miscam si mai bine cu proiectul daca as fi avut timp de el :sad: ...nu am lucrat la masina decat in weekend pana acum, in cursul saptamanii nu am timp :sad:

Oricum, turbina este pe masina, este functionala, intercooler'ul este montat dar nu am tzevaraia trasa. Practic mai am de facut:
1. Tzevaraia la intercooler
2. Instalat RRFPR'ul
3. Probe, teste, reglaje, ajustari, fum, cercuri... :lol:

Revin cu poze maine seara.

D N Y_e36 26-11-08 22:03

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
abia ast sa o vedem in ''probe, teste, reglaje, ajustari, fum, cercuri...

No-X-Cape 27-11-08 12:58

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
abia astept ...sa le punem la start

alexutzu 27-11-08 16:16

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
interesant faptul ca te-ai decis sa umfli un motor asa de mic
bravo tie

DannyKid 27-11-08 16:43

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by alexutzu (Post 1889687)
interesant faptul ca te-ai decis sa umfli un motor asa de mic

interesanta chestie....dar in caz ca vrei sa pui un motor mai mare..2.5 , 2.8, 3.0...pana mea..depinde ce doreste inima ta :))...poti pune jucariile si pe ala? adica sa le muti si sa le pui pe ala, fara sa modifici altceva?

leonard 27-11-08 17:01

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
galeria de evacuare cu toata tevaraia sigur nu se potrivesc. doar turbina si cred ca si intercooleru se potrivesc.pe ceva m50
PS: Cata sar putea sa fie plecat din tara ptr 1 sapt...deci inca nu vom vedea masina inteste:(

69WRX 27-11-08 22:59

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by DannyKid (Post 1889744)
interesanta chestie....dar in caz ca vrei sa pui un motor mai mare..2.5 , 2.8, 3.0...pana mea..depinde ce doreste inima ta :))...poti pune jucariile si pe ala? adica sa le muti si sa le pui pe ala, fara sa modifici altceva?

da de ce sa pui motor mai mare ? se poate scoate destul de mult din motorul asta...are pistoane si biele forjate...cred ca rezista lejer la 2 bar...

leonard 27-11-08 23:42

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
au au...:)) 2 bari boss?. esti nebun ..nush daca rezista un motor turbo din fabrica la presiunea asta. iar 1.8is are doar arbore si biele forjate. din ce am citit eu ..si din ce m-a spus si cata. evident ca se pot scoate multi cai din mot asta....dar deja ce e peste 250+ cai necesita pistoane clar.


All times are GMT +2. The time now is 21:15.

- Copyright 2026 4Tuning