![]() |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
nu stiu ce sa cred ... azi a fost varza cu carne sau varza cu rata?
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Paza, blocatul traficului a revenit ACR-ului. Felicitarile pe site-ul lor. Data viitoare vom face singuri, macar putem raspunde direct pentru faptele proprii. Masinile au dat cam totul ( cu mici exceptii). Subaru "s-a dat" spre public, nu a pierdut controlul. Finala a castigat-o prin renuntarea din partea adversarului. Subaru la "dorinta" maxima avea 650 de cai putere (spusele proprietarului - 420 aprox. declarati). Libere nu se mai putea. La 18.00 s-a terminat ULTIMA cursa. Din diverse motive cursa nu a putut incepe la ora 13.00 cum am fi dorit ci in jur de 14.00. In 4 ore 100 de masini...
Nu mai retin cine a scris ca CZR a picat cu 2.5 24v... CZR are DOAR 1.800 cmc, s-a saltat singur in grupa trecand peste incadrarea lui normala de C2 la D2 si a castigat-o. Mai mult de 16 persoane (castigatorii evenimentului) e greu de multumit. Pentru Buzau aceasta a fost CEA MAI REUSITA EDITIE a MARELUI PREMIU si nu pot decat sa multumesc participantilor, cu bunele si relele lor. Va salut! |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Ma,toate ca toate a fost bine..a fost reusit pentru ca cred ca este ultimul eveniment de gen din anul acesta!
Totusi grupele au fost cam aiurea,sau cel putin unii concurenti!Au fost exceptii,CZR,AFK,LAF,MHT,care au sarit la grupa care trebuia,s-au dat cu masini de aceeiasi cai! Un exemplu naspa la mine.eu 105cp am avut asa: Ibiza 163cp AUDI A3 180CP FIAT STILO 200CP O DACIE NEBUNA 150CP cred si tot asa...vina e a concurentilor pana la urma daca stam sa ne gandim,lipsa de fair-play total;););):!::!::!: Alt lucru putin aiurea,legat de deraparea spre public..am patit-o si eu,dar mai usor,la ambele curse.si asta din cauza asfaltului,care era cam inclinat:lol: Oricum,a fost ok...mai asteptam inca un eveniment cand se poate |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Quote:
Loganul a fost printre singurele masini de la Burn care, odata ce a inceput, nu a facut pauze la burn. Efectul: pocnirea ambelor cauciucuri la 2' 14". De altfel, cred ca proprietarul Loganului a fost singurul participant care a iesit din masina si a mentinut burn-ul pe o masina cu tractiune fata, fara autoblocant. PS: nu a castigat locul 1 la Burn, ci premiul pentru cel mai frumos Burn. |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Rugamintea mea este ca cei care au NELAMURIRI, sa formuleze intrebari, nu verdicte.
Kidu, maine sau peste 2 zile promit sa urc si aici greutatea/masa/concurent/clasa. Nu sunt bune incadrarile noastre, dar sper ca esti de acord ca daca ar face cineva asa cum ar trebui (pe timpi), la Buzau acum s-ar fi dat...20 de masini poate? Deci, pana la noi "idei", mai incercam sa incropim. Cum ai spus si tu imbucurator este faptul ca unii concurenti au fost fair-play. Nu spun insa ca restul au venit "la furat". Mustang, asa e. Fiind prima data cand incercam un fel de "regulament" la un concurs de burn, functie de locatie si de masinile posibil concurente (au fost 5 in total) lucrurile au planat in incertitudine. De exemplu SGM-ul a spart un cauciuc la fix 03mm:00ss, filmat pe camera. Dar UN cauciuc, opriri.... si asa au ramas cei doi care au bubuit cate 2 gume. Aici a intervenit timpul. Am luat in calcul atat cantitatea cat si timpul. Calitatea a constat intr-o cupa separata pentru Logan. Orisicat, putini dar buni, judecand dupa fum si vorbesc aici exclusiv de Buzau cand spun BUNI. |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
[QUOTE=DragosT;1738318]Rugamintea mea este ca cei care au NELAMURIRI, sa formuleze intrebari, nu verdicte.
Kidu, maine sau peste 2 zile promit sa urc si aici greutatea/masa/concurent/clasa. Nu sunt bune incadrarile noastre, dar sper ca esti de acord ca daca ar face cineva asa cum ar trebui (pe timpi), la Buzau acum s-ar fi dat...20 de masini poate? Deci, pana la noi "idei", mai incercam sa incropim. Cum ai spus si tu imbucurator este faptul ca unii concurenti au fost fair-play. Nu spun insa ca restul au venit "la furat". QUOTE] Asta e acum,a trecut,poate pe viitor mai bine,omu din greseli invata nu?! Ideea e ca ar fi fost mai bine daca erau ceva de genu : A - 75CP A1 - 101CP - 130CP A2 - 131CP - Etc etc etc Bine oricum,cei care au cip si altele facute nu pot fi demonstrate decat pe tester,aici tine de fair-play...in fine Data viitoare speram ca or sa fie toti cum au fost azi "batranii";) P.S.: ASTEPTAM POZE SI FILME |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Quote:
Parere proprie si personala: cine termina MAI repede 402 metri. Ideal: cronometru - timpi (asta e scopul). Practic: o greutate, impinsa sau trasa pe 402 metri. Ca nu sunt rapoartele tocmai echitabile, de acord. Sper ca de la anul sa nu mai fie nevoie de ele. PS: de ce zic ca incadrarile LR sunt contradictorii? In 2005 m-am dat la Galati la o cursa. Eram la A1. M-am dat cu cineva care avea 135 de cp, dar nu in talon. Difereta de 50 de cai putere si destul de usor, turbo diesel, cu 35 de cai peste limita grupei. Ti se pare cunoscuta imaginea? De atunci m-am apucat de legale la Buzau si din acea cauza. DOAR caii putere este o scuza pentru niste libere "mascate" unde "e meritul fiecaruia" e vorba cea mai des intalnita. Parerea mea. Am si eu aceiasi rugaminte cu filmele... cine are... Poze vor aparea intr-o revista. Filme eu nu am decat din prima zi, vreo 2 ore filmate si fara interes general. |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Quote:
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Daca organizatorii asa au decis, degeaba te mai certi acum pe aici. Rezultatul nu se va schimba cu nimic.
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
8 Attachment(s)
doar cateva de la mine...startul ce l-am putut filma...ca in rest...se dadeau toti pe sosea dupa ce treceau masinile si nu se mai putea filma nimic...
P.S : care mai are poze cu CIELO acela alb?...foarte frumos...felicitari proprietarului... |
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
am si eu o intrebare si rog pe cineva sa imi raspunda : un bertone turbo 2.0 de 199 Cp la ce grupa intra ? si daca se poate ssa imi spuna si ce masini au fost la grupa respectiva. Merci anticipat.
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
cate kg are??? grupele au fost in functie de kg/cp
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Quote:
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Nici eu nu prea am fost multumit de grupe.In mod normal nu as fi avut cum sa pic cu Leon Cupra de 300 cp sau Opel Vectra de 350+ :lol: eu zic ca pe viitor trebuie schimbat acest sistem.Una peste alta m-am distrat iar evenimentul a fost reusit.Pacat insa ca nu s-a avut grija de public.Ne vedem la anul ! :-P
|
Re: Marele Premiu al Buzaului editia a V-a
Alta data poate verificati si voi motoarele la inscrieri ...unii oameni mai putini fair-play s-au bagat la grupe cu motorul scris in talon cand colo ei erau cu cioara vopsita ... rog organizatorii sa-mi calculeze si mie coeficientul unui BMW E30 325 cu motor de 2500 cc si 174 cp si cate kg o avea un urs .. ei bine baiatu a intrat la A3 pt k avea 320 in talon, iar incompetentu ala care facea inscrierile nu are nici o legatura cu acest sport..
Banii de la inscrieri unde se duc? .. k un bodyguard nu am vz .. In legatura cu castile iarasi un rahat de 2 lei, pe mine nu ma lasat sa ma dau fara dar mai mult de jumatate din concurenti nu aveau asa ceva.. au trei coaie aia sau ce?.. Lasati-va de curse sau cereti ajutorul unor oameni competenti.. |
| All times are GMT +2. The time now is 03:30. |
- Copyright 2026 4Tuning