Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ???? (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/58453-opel-astra-1-9-cdti-150-cp-and-vw-golf-2-0-tdi-140-cp.html)

GABBY_ 04-03-11 07:00

Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
 
Din ce an 2.0 tdi este common rail ?
Ambele masini au anumite parti bune si altele rele.Fiecare isi ia ce ii place si ce isi permite

andreiu21ct 04-03-11 11:48

Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
 
2.0 este CR doar pe golf 6. pe golf 5 sunt numai PD.
Bineinteles ca fiecare isi ia ce ii place si ce isi permite. Eu nu am postat cu scopul de a-i dicta omului Golf. Am fost cat se poate de subiectiv. Personal, as alege astra doar pentru costurile pe care le implica. Desi si asta e cu dus intors.

Mondeo 04-03-11 12:29

Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
 
Quote:

Originally Posted by GABBY_ (Post 4140561)
(tija galerie admisie,egr..)

volanta, alternator etc

GTXR 04-03-11 14:16

Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
 
As alege Opel Astra H 1.9 CDTI resoftat la 200 pe buton sport,150 in mers normal,un prieten a avut o astra 1.7 CDTI cu 200.000 de km si resoftata,masina aia in 50.000 de km pe drumurile din Romania a luat numai forje,nu a schimbat nimic,nu ii sa dus nimic,in plus tragea ff bine,pe mine unul ma surprins.Eu am Astra G,si oricum la TDI-uri stiu multa lume care a schimbat kit-ul de ambreaj cu volanta,sa nu mai vb ca am o cunostinta care e mai invarsta si merge super frumos si tot la fel a schimbat volanta.Mi-am schimbat parerea de VW...

andreiu21ct 04-03-11 16:51

Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
 
Acum sincer, cati dintre userii de pe 4tuning care si-au exprimat parerea au votat cu opelul doar pentru ca are 150 de cai?(nu numai caii conteaza, numarul lor. conteaza si cum ii mai pune jos si cat de bine-i stapaneste pe curbe, iar cu totii banuiesc ca stim ca opelul e cam dezastruos in ceea ce priveste manevrbilitatea). Buton sport, softare.. frectie la picior de lemn. Da, la 2.0 tdi poti avea probleme cu volanta, ambreiaj.. dar aici tine si de noroc si modul de exploatare.(cu sau fara soft). dar la opel nu? mai ales dupa resoftare la 200? :)
Softul la 2.0 tdi este destul de slabut cel de fabrica, "optimizat" pentru consum si fiabilitate indelungata. cu un soft bun ajunge la 185 si 440 nm si credeti-ma, pe mine unul m-a lasat cu gura cascata. eu am 185 si 410 nm pe a mea, si se misca ,ult mai bine decat inainte, parca abia acum si-a intins motorul picioarele.. si am 1750 kg, nu 1350(cat are golful).


All times are GMT +2. The time now is 20:42.

- Copyright 2026 4Tuning