Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   passat viteza maxima. (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/47529-passat-viteza-maxima.html)

phaeton 20-04-08 21:20

Re: passat viteza maxima.
 
da..si despre motorul meu scrie in carte k are un consum mediu de 9.8, dar asta nu inseamna k trebuie sa cred. in oras nici un cele mai frumoase vise nu scade sub 11.

sunt in stare sa fac un pariu cu tine si sa ti demonstrez, k nici macar pe bord passatu tau nu se duce mai mult de 210. eu cu batranul meu din 99 am sa stau in paralel cu tine.

carutasu 21-04-08 10:58

Re: passat viteza maxima.
 
B6 2.0tdi 140cp are 209km/h v max in specificatii.Ceasul are abatere destul de vizibila in zona vitezei maxime.Deci e posibil sa faca 220 (chiar mai mult) pe bord.Normal ca la viteze mai mici abaterile sunt si ele mai mici.Probabil ca sunt niste diferente de abateri de la constructor la constructor, dar nu cred ca mari (ceva de genul 5km/h diferenta in zona vitezei de varf si in jur de 3 la alte viteze mai mici).

Bryan 22-04-08 00:05

Re: passat viteza maxima.
 
abaterea e intr-un anume procentaj deci evident se mareste cu viteza
poate ajunge si pana la 10% la anumite autovehicule..de obicei 4-8%

RUDY20140TDI 26-04-08 16:57

Re: passat viteza maxima.
 
Pt. "carutasu" :
Spunemi te rog si mie ce model de gps ai ca sa pot masura si eu viteza cu ajutorul lui.
As vrea sa cumpar si eu unul si nu vreau sa dau banii aiurea.
Multumesc.

DaNy>DmN 03-05-08 11:03

Re: passat viteza maxima.
 
Pai ca sa masori viteza nu este important GPS-u ci softul ;) . Eu de exemplu am un MIO P350 (care este defapt PDA) si soft IGO 2006 Navi Plus si merge sa masor viteza.
Si ca sa nu fiu offtopic precizez ca la vw jetta mea(sau meu :))) la viteze mici eroarea este de cca 10% dar cu cat viteza creste eroarea este mai mica , de ex la 150 eroare este de 1 km/h

carutasu 03-05-08 19:44

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by RUDY20140TDI (Post 1504178)
Pt. "carutasu" :
Spunemi te rog si mie ce model de gps ai ca sa pot masura si eu viteza cu ajutorul lui.
As vrea sa cumpar si eu unul si nu vreau sa dau banii aiurea.
Multumesc.

Becker 2.Repet....oricat ti-ar fi de precis ceasul de pe bord, tot ai peste 10km/h abatere in zona vitezei maxime.Sper ca esti de acord ca daca ai 220 pe ceas nu este si viteza reala.Nu e vorba ca nu ar putea constructorii sa faca ceasuri exacte, sa arate foarte aproape de 100% viteza reala (de obicei insa asta se masoara cu aparate speciale din exteriorul vehicolului, asa este si trecuta V max in cartea unei masini), ci pur si simplu lasa aceasta abatere ca masura de securitate...e de ordin psihologic sa zicem.
Ai incercat sa vezi (daca ai avut unde) daca ajungi la 4200rpm in treapta a 6-a?
Ma gandesc ca daca ii faci cip si ii pui vreo 30-35cp vei putea ajunge real in zona de 225, cat ar putea arata acul acum la 4200 pe treapta maxima.Mondeo echipat cu tdci-ul nou 2.2 de 175cp de exemplu are in specificatii viteza maxima la 223km/h.Cred ca tot undeva pe acolo si Passatul 2.0TDI de 170cp.

Specialistul18 01-06-08 12:40

Re: passat viteza maxima.
 
eu am un passat tot din 2003 1.9 TDI de 101 CP si 5 trepte si e si brek si am mers cu 190 mai mergea zic eu dar nu mai aveam unde sa ii dau. in talon spune viteza constructiva de 184 Km/h.

phaeton 01-06-08 12:47

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by Specialistul18 (Post 1564711)
eu am un passat tot din 2003 1.9 TDI de 101 CP si 5 trepte si e si brek si am mers cu 190 mai mergea zic eu dar nu mai aveam unde sa ii dau. in talon spune viteza constructiva de 184 Km/h.

te ai trezit si tu acu...
de unde frate 190...daca nici motorul de 105 cai, asta nou, nu se duce atata ?
cat va mai place sa aberati

Specialistul18 01-06-08 12:50

Re: passat viteza maxima.
 
nu mai conteaza... mergi tu cu cat vrei stiu eu cu cat am mers nu zic ca nu are o eroare dar ..lasa

phaeton 01-06-08 12:52

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by Specialistul18 (Post 1564742)
nu mai conteaza... mergi tu cu cat vrei stiu eu cu cat am mers nu zic ca nu are o eroare dar ..lasa

pai cam cat zici tu, ca se mai ducea ?
ia uimeste ma ?

Golf1 02-08-08 13:51

Re: passat viteza maxima.
 
passat 2002 tdi 74 kw am prins(indica ceasul) 180km/h si culmea...nu mai aveam pedala deloc, eram pana in podea cu ea:) .... ce mor eu pe astia care zic ca a prins xxx si tot mai avea pedala...pffff...
PS: pedala calcata la jumatate :180 km/h, calcata in "blana"...tot 180 km/h...

CostiRobert 13-08-08 17:44

Re: passat viteza maxima.
 
Passat B6 140 cp, resoftat la 170 cp, cu pedala la fund 225 pe bord.Deci nu stiu cum au prins astia 220 cu 105 cai.Asa ca nu mai visati si spuneti viteza reala cu care ati mers.Asa pot spune si eu ca s-a dus acul la 250 dar nu m-ar crede nimeni.

dj_geo_bv 13-08-08 18:04

Re: passat viteza maxima.
 
polo tdi 1.9 sport.jpg - 0.10MB. Polo 1.9 tdi Sportline. nu am eu la volan.

REPTYLE 15-08-08 17:59

Re: passat viteza maxima.
 
cu passat berlina din 99 1.9 TDi afn de 110 cp 195-200 pe autostrada soarelui(atat arata in bord)
viteza declarata in carte parca este de 190 km/h

carutasu 15-08-08 19:50

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by dj_geo_bv (Post 1694434)
polo tdi 1.9 sport.jpg - 0.10MB. Polo 1.9 tdi Sportline. nu am eu la volan.

s-au vazut multe poze de tipul acesta cu diverse masini, inclusiv cu Logan 1.6 16V (sunt chiar si filmulete pe youtube.Scazi 7-8% (sa nu zic mai multicel fiind in maxim) si aia ar fi viteza reala.Deci se scad 14-16km/h.Asta cu o mica indulgenta.As repeta ideea ca in conditiile in care ai km buni de drum drept, tii pedala la fund incontinuu, aerul e foarte linistit, deci nu te bate vant din fata sau din lateral...probabil asa merge un 4-5km peste viteza de talon, dar nicicum mai mult (repet...real, nu pe ceas).Daca masina e resoftata, atunci e putin altceva, desi un 2.0tdi de 140cp de exemplu nu va avea aceeasi cutie ca 2.0 tdi-ul de 170cp (din fabrica).De obicei firmele care fac chip tuning apreciaza o crestere a vitezei maxime in urma cipuirii intre 7 si 10km/h.Prin chip se imbunatatesc demarajul, reprizele ( se optimizeaza curba de cuplu) si apoi, cu ceva, viteza de varf.

ok...intrebare simpla:viteza acestui Focus 1.8i 115cp de cca 135mph (aprox 216km/h) cand talonul spune 198 ( 200 poftim, pe wiki) e reala? http://de.youtube.com/watch?v=bzYe-x...eature=related

sau acest Focus 2 (2.0, 145cp) la 230km/h, cand talonul spune 210?

http://de.youtube.com/watch?v=_nB8D3...eature=related

sau acest 1.6 cipat la 220 pe ceas http://de.youtube.com/watch?v=YhUFpx...eature=related



Asta daca tot ne place sa ne luam dupa poze sau filme si sa credem in cai verzi :) .Chiar daca toate ar fi fost cipate, sunt motoare aspirate...cat se puteau urca, ca si putere/cuplu?

Ar mai fi o chestie...nu e mentionata puterea acelui Polo.La 90cp e clar ca e vb de o abatere destul de notabila.Daca are vreo 105cp, atunci abaterea nu ar fi mare, iar la vreo 115 ar fi aproape de adevar.


All times are GMT +2. The time now is 18:24.

- Copyright 2026 4Tuning