![]() |
Re: passat viteza maxima.
da..si despre motorul meu scrie in carte k are un consum mediu de 9.8, dar asta nu inseamna k trebuie sa cred. in oras nici un cele mai frumoase vise nu scade sub 11.
sunt in stare sa fac un pariu cu tine si sa ti demonstrez, k nici macar pe bord passatu tau nu se duce mai mult de 210. eu cu batranul meu din 99 am sa stau in paralel cu tine. |
Re: passat viteza maxima.
B6 2.0tdi 140cp are 209km/h v max in specificatii.Ceasul are abatere destul de vizibila in zona vitezei maxime.Deci e posibil sa faca 220 (chiar mai mult) pe bord.Normal ca la viteze mai mici abaterile sunt si ele mai mici.Probabil ca sunt niste diferente de abateri de la constructor la constructor, dar nu cred ca mari (ceva de genul 5km/h diferenta in zona vitezei de varf si in jur de 3 la alte viteze mai mici).
|
Re: passat viteza maxima.
abaterea e intr-un anume procentaj deci evident se mareste cu viteza
poate ajunge si pana la 10% la anumite autovehicule..de obicei 4-8% |
Re: passat viteza maxima.
Pt. "carutasu" :
Spunemi te rog si mie ce model de gps ai ca sa pot masura si eu viteza cu ajutorul lui. As vrea sa cumpar si eu unul si nu vreau sa dau banii aiurea. Multumesc. |
Re: passat viteza maxima.
Pai ca sa masori viteza nu este important GPS-u ci softul ;) . Eu de exemplu am un MIO P350 (care este defapt PDA) si soft IGO 2006 Navi Plus si merge sa masor viteza.
Si ca sa nu fiu offtopic precizez ca la vw jetta mea(sau meu :))) la viteze mici eroarea este de cca 10% dar cu cat viteza creste eroarea este mai mica , de ex la 150 eroare este de 1 km/h |
Re: passat viteza maxima.
Quote:
Ai incercat sa vezi (daca ai avut unde) daca ajungi la 4200rpm in treapta a 6-a? Ma gandesc ca daca ii faci cip si ii pui vreo 30-35cp vei putea ajunge real in zona de 225, cat ar putea arata acul acum la 4200 pe treapta maxima.Mondeo echipat cu tdci-ul nou 2.2 de 175cp de exemplu are in specificatii viteza maxima la 223km/h.Cred ca tot undeva pe acolo si Passatul 2.0TDI de 170cp. |
Re: passat viteza maxima.
eu am un passat tot din 2003 1.9 TDI de 101 CP si 5 trepte si e si brek si am mers cu 190 mai mergea zic eu dar nu mai aveam unde sa ii dau. in talon spune viteza constructiva de 184 Km/h.
|
Re: passat viteza maxima.
Quote:
de unde frate 190...daca nici motorul de 105 cai, asta nou, nu se duce atata ? cat va mai place sa aberati |
Re: passat viteza maxima.
nu mai conteaza... mergi tu cu cat vrei stiu eu cu cat am mers nu zic ca nu are o eroare dar ..lasa
|
Re: passat viteza maxima.
Quote:
ia uimeste ma ? |
Re: passat viteza maxima.
passat 2002 tdi 74 kw am prins(indica ceasul) 180km/h si culmea...nu mai aveam pedala deloc, eram pana in podea cu ea:) .... ce mor eu pe astia care zic ca a prins xxx si tot mai avea pedala...pffff...
PS: pedala calcata la jumatate :180 km/h, calcata in "blana"...tot 180 km/h... |
Re: passat viteza maxima.
Passat B6 140 cp, resoftat la 170 cp, cu pedala la fund 225 pe bord.Deci nu stiu cum au prins astia 220 cu 105 cai.Asa ca nu mai visati si spuneti viteza reala cu care ati mers.Asa pot spune si eu ca s-a dus acul la 250 dar nu m-ar crede nimeni.
|
Re: passat viteza maxima.
polo tdi 1.9 sport.jpg - 0.10MB. Polo 1.9 tdi Sportline. nu am eu la volan.
|
Re: passat viteza maxima.
cu passat berlina din 99 1.9 TDi afn de 110 cp 195-200 pe autostrada soarelui(atat arata in bord)
viteza declarata in carte parca este de 190 km/h |
Re: passat viteza maxima.
Quote:
ok...intrebare simpla:viteza acestui Focus 1.8i 115cp de cca 135mph (aprox 216km/h) cand talonul spune 198 ( 200 poftim, pe wiki) e reala? http://de.youtube.com/watch?v=bzYe-x...eature=related sau acest Focus 2 (2.0, 145cp) la 230km/h, cand talonul spune 210? http://de.youtube.com/watch?v=_nB8D3...eature=related sau acest 1.6 cipat la 220 pe ceas http://de.youtube.com/watch?v=YhUFpx...eature=related Asta daca tot ne place sa ne luam dupa poze sau filme si sa credem in cai verzi :) .Chiar daca toate ar fi fost cipate, sunt motoare aspirate...cat se puteau urca, ca si putere/cuplu? Ar mai fi o chestie...nu e mentionata puterea acelui Polo.La 90cp e clar ca e vb de o abatere destul de notabila.Daca are vreo 105cp, atunci abaterea nu ar fi mare, iar la vreo 115 ar fi aproape de adevar. |
| All times are GMT +2. The time now is 18:24. |
- Copyright 2026 4Tuning