Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Jante de plastic!!! (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/44288-jante-plastic.html)

IeD3vil 03-09-07 15:15

Re: Jante de plastic!!!
 
eu am incredere in jantele de plastic. Rigiditatea va fi cam la fel cu cele de aliaj, ba chiar mai bine... nu zic ca o sa fie flexibile dar la un soc mare, unde o janta normala s-ar sparge/stramba, asta sa nu aiba nimic. asteptam si vom vedea.

central 03-09-07 17:30

Re: Jante de plastic!!!
 
e o mare prostie cu jantele astea parerea mea:(

mony 04-09-07 20:15

Re: Jante de plastic!!!
 
Eu sunt curios cum se comporta dupa coborarea unui traseu montan dur (pe asfalt, nu macadam).
Mai exact... cum se comporta la temperaturi foarte mari in regim de sarcina.
Inchipuieste-ti ca faci o coborire in forta a Alpilor sau a Transfagarasanului si folosesti (evident) foarte intens pedala de frana.

Sau mai bine... cum se comporta jantele dupa ce o soferita blonda strabate Bucurestiul cu frana de mana uitata trasa la jumatate din cursa.

Stiti foarte bine cat de tare se pot incinge franele... care transmit caldura jantelor.

Ar fi comica faza in care soferita de mai sus s-ar trezi ca plasticul incepe sa cedeze si masina sa inceapa sa-si schimbe garda la sol pe puntea spate :)

moldo[r2] 04-09-07 21:59

Re: Jante de plastic!!!
 
Quote:

Originally Posted by mony (Post 1081433)
Ar fi comica faza in care soferita de mai sus s-ar trezi ca plasticul incepe sa cedeze si masina sa inceapa sa-si schimbe garda la sol pe puntea spate :)

foarte tare=)) o sa se topeasca plasticul=))

AlliedComposites 05-09-07 19:35

Re: Jante de plastic!!!
 
plastic si fibra de sticla... daca erau seriosi faceau din kevlar si fibra de carbon

B-87-CTE 02-12-07 14:49

Re: Jante de plastic!!!
 
nu s-a mai postat de 3 luni aici cum ai gasit topicu asta :):D?

bogdansv02lah 01-01-08 12:55

Re: Jante de plastic!!!
 
:lol: :lol: unde gasesc ca acum imi iau:lol: :lol:

Dripci 01-01-08 14:27

Re: Jante de plastic!!!
 
@bloodfart : kevlarul si fibra de carbon sunt casante iar combinatiile care se folosesc pe masini super-sport (koenigsegg de ex) sunt extrem de scumpe.

PS: profanatorilor ! :D ati dezgropat topicul asta mort de ceva vreme.

Teo_aveo 02-01-08 14:24

Re: Jante de plastic!!!
 
... eu 1 nu am auzit de plastic care sa se indoaie...pana acum...[/QUOTE]


Fa experimentu asta acasa: Ia o sticla de suc la 2 litri si apasa...vezi se indoaie plasticu sau nu :)) off topic stiu dar nu auzise omu de plastic care se indoaie

riv_gms 02-01-08 14:48

Re: Jante de plastic!!!
 
sunt deja la noi in tara sau mai avem de asteptat

topser 02-01-08 16:04

Re: Jante de plastic!!!
 
eu cred ca nu sunt nicaieri...

Bogdan_ozzy 07-01-08 19:08

Re: Jante de plastic!!!
 
Eu sincer nu mi-asi echipa masina cu astfel de jante !


All times are GMT +2. The time now is 05:31.

- Copyright 2026 4Tuning