![]() |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
strumf...tu de ce nu iei parte mai activ la intalnirea lor? :D chiar si acum...
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Exista posibilitatea ca masinile mai noi ca model sa traga mai bine datorita softurilor upgradate de fabrica????
M-am dat aseara cu un A3 sportback cu motor identic cu al meu doar ca era mai nou cu 2 ani.Tipul nu reusea sa plece cu ea de pe loc decat de la ralanti.Avea DSG. Ideea era ca pe a 3a venea grav din urma.S-au sa fie doar diferenta dintre rapoartele cutiilor de viteza. DSG in afara de timpii redusi de schimbare a treptelor mai are si alt avantaj??? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pune-ti un SHORT SHIFT si ai rezolvat problema. Eu m-am dat cu un 2.0 TDI 140CP + DSG si...........era misto cutia, mai ales cand o puneai in SPORT, dar si cu SHORt SHIFT e bine, mult mai bine decat STOCK
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
daca tine cineva neaparat cum sa nu |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
shtrumfy2k ce masina ai? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
In mare parte ca prin locurile pe unde am ocazia nu este asfaltul curat si pierd aderenta. Din cate am vazut ideal ar fi ca dupa ce schimbi turometrul sa cada in zona de cuplu maxim.Dar nu am atata experienta cu ea incat sa stiu sigur fiecare treapta la ce turatie trebuie schimbata. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ma scuzati ca intervin dar sigur ca DSG nu are aceleasi rapoarte ca si cutia manuala!In plus cutiile automate mai au un convertizor de cuplu care poate interveni pe orice treata de viteza!
PS - Bluey - ca sa traga bine masina trebuie modificata nu stock ca asta este ca si cum ti-ai fura singur caciula !:-)In primul rind puterea maxima trebuie mutata mai sus de 4000 iar cuplul max in zona de 3000 si atunci o sa vezi diferenta ! Cu respect , Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
golf v 2.0 tdi 4motion
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ceky, ma asteptam ca macar tu sa stii ca DSG nu are hidroconvertizor ci o pereche de ambreiaje multidisc in baie de ulei comandate electronic. Adica sunt folosite la demaraj si la schimbarea treptelor (care apropo, se face fara intreruperea fluxului de putere la roti, ca la autoamtele normale), in rest fiind cuplate.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Aveam nevoie de un etalon sa stiu cum trage masina inainte si dupa. Iti dai seama ca nu ma asteptam sa-l fac , ceea ce s-a si intamplat datorita faptului ca omul nu putea sa plece tare de pe loc. Cutia aia este evident mai rapida decat a mea...In schimb nu cred ca suporta cresterile de cuplu mari si e pretentioasa la plecari de pe loc . |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Stiu cine il va face si cum...Am deja o lista luuungaaaaaa :lol: |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
cu alta masina se vede mai klar. Am vrut si eu sa-mi iau anul trecut g-tech dar mi-a trecut. Consider ca are nevoie de multi parametri exacti ca sa faca o masuratoare corecta. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ma refeream sa te dai cu mine
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:50. |
- Copyright 2026 4Tuning