![]() |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
poate omul are varianta veche ;) |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Nu stiu prea multe despre tuning dar parerea mea ca dintr-o Fiesta St ... (cu niste bani inplus) Pui turbo. Motor benzina de 2.0L mi se pare ca are potentzial... + Sentimentul este altu la Benzina decat la diesel... Motoru suna altfel Este altceva ...Nu stiu, dar eu unu nu inteleg "Masina sport disesel" Suna ciudat... Voi nu suntetzi de aceiasi parere???
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Motor cu potential mai mare decat 1.8T nu cred ca este (asta legat de ceea ce vorbim). However, la acest 2.0 aspirat de la Ford e pacat sa ii pui turbo cand cu aceeasi bani (de turbo~ 3-4-5000euro) il lasi aspirat si poti sa il duci in jurul valorii de 200cp, chiar peste...
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
:O Nu stiam acest lucru... credeam ca cea mai mare smecherie e sa ii pui turbo, adica ma gandeam la inca 100Cp. Si ma gandesc la faptul ca deja motoarele de 1,8 - 180Cp sunt umpic fortzate si deasta zic ma gandeam ca la 2.0 normal ar fii 200Cp. Ce ai putea sa fac unui motor sa-l schimbi mai radical decar sa-i pui turbo?... Adica cum ai putea sa castigi mai multa putere???
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Daca astea de 1.8T de 180cp ti se par fortate ce parere ai de alea de 300-400cai!
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
oricum, zyx, in era NFS si F&F, unde 1.8T nu apare, nu are lumea de unde sa stie asta...dar presimt ca ne dovedesti tu? |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
@ nuca - se poate duce si pe la vreo 250 cp... aspirati. atunci e ceva, mai ales pentru circuit... |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Banuiesc ca unu dintre noi astia care ne pierdem vremea cu povesti pe forumuri.. avem nevoie si de durabilitate la motor nu numa de 300 - 400 Cp pe un motor de 1,8l care tine numai cat cursa si porma masina primeste motor nou. Asta pt ca motorul odata adus la performantza maxima rezista un numar scazut de Km. Nu am dreptate?
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Mai ai multe de vazut, sincer... Un 1.8T la vreo 300cp tine mult si bine, asta depinzand foarte mult unde faci toate modificarile. ;)
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
iar dahlback racing iti duce 1,8T la 550 cp (ma rog aia deja nu mai e configuratie de strada)
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
te credeam da rpoate omu' vrea dovezi.
ia cauta vortex sa vezi americani gramada cu 1.8T de 3-400 de cai cu masini de strada care merg zilnic si in weekend au racetrack day. si la nemti sunt destui. stiu si in RO masini de ~300 d cai scosi din 1.8T. si merg mereu bine. sau uite aici kituri pt motorul asta. www.atpturbo.com. |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Daca faci cu cap si unde trebuie este la fel de fiabil ca si varianta stock de 150/180cp...Intereseaza`te uite lumea ti`a dat link`uri e bine sa asculti si de altii nu s`o ti pe a ta ;)
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Am vazut lincurile.... Nu o tzin pe aea..doar ca nu am stiut de astea...mai am mult de invatzat in materie de tuning...
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:24. |
- Copyright 2026 4Tuning