![]() |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
I-ati o Silvia sau un AE86, sau chiar un rx-7...toate excelente pt a invatza, plus probabil mai ieftine ca un Skyline, si mai usor de obtinut in state...
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
n-are bani draculas de AE86 :lol:
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Ceea ce e interesant totusi e ca valoarea unui AE86 nu se mai depreciaza,odata pt ca sunt f rare si pe de alta parte pt ca a ajuns la statutul de "icon" in cercurile de cunoscatori in ale driftului si nu numai, iar acum pretul tinde mai degraba sa urce decat sa coboare...deci nu m-ar mira sa gasesti AE86 la aceleasi preturi cu RX-7 FD sau un S14...
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
belive it or not in IRL pretul unui AE86 se invarte undeva la 10 k eu
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Aici sunt ceva mai ieftine($NZ10000~5000Eu) pt una ingrijita cu mods, dar oricum f scumpe comparativ cu alte masini din aceeasi perioada, plus ca au km f multi...dar greu gasesti una in starea originala, majoritatea au trecut prin multe generatii de modificari, iar asta inseamna ca preturile variaza destul de mult...
Uite niste exemple... http://www.trademe.co.nz/Browse/List...780&key=872851 http://www.trademe.co.nz/Browse/List...111&key=872851 http://www.trademe.co.nz/Browse/List...631&key=872851 http://www.trademe.co.nz/Browse/List...689&key=872851 |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
de ae86 as avea bani dar nu ma pasioneaza driftingul asa de mult incat sa investesc in asa ceva , oricum pe voi astia din NZ va invidiez dintr-un singur motiv puteti avea gt-r ceea ce eu aici nu pot din pacate :(
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Uite unul de vanzare chiar f aproape de jobul meu
http://www.fast4s.co.nz/detail.php?refno=10153 ...e relativ ieftin la ce poate masina('96 R33 GTR v-spec)...dar din pacate tot prea scump pt buzunarul meu momentan :( ... dar poate pana la urma...:D |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Nu stiu daca s-a mai scris despre o smacherie ca am invatat aci, fiindca nu sunt atat bani de cauciucuri...
Daci e asa: stiti stopitoarele alea de pe capota, pa aia montezi peste cauciucul de spate, stropesti cand vrei sa faci drift, in general se pune apa impreuna cu ulei (uleiul iti da fum de mori...) Despre masini, parerea mea e ca ceea mai buna este un 200sx (180sx) fiindca deja are turbo, motoru foarte bun, nu e grea si nu e prea complicata. Dar un lucru sa nu uitam, nu se poate face drift cu masini stoc, este foarte greu sa le stapanesti...prima este sa faci o suspensie rigida, te ajuta enorm, ca sa nu strici motorul o ventilatie mai buna (nu prea mergi peste 80 cand faci drift...) dar ceva srtict necesar, un diff autoblocant, sper-differential. Pe multe nu vine standard, de polda 180sx, este optional difful...sau la BMW la fel. |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
prefer R34GT-R :) RB36DEET :) twin turbo AWD mama ce ia-s manca pe astia pe aci dar in lipsa de asta acum sunt in proces de achizitionare a unui nou evo 9 MR special edition cu vre-o 30 cai in plus fatza de MR stock adica vre-o 330 -340 cred 10 mile si cica e used :)
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Quote:
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Quote:
|
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Bogdan iti doresc multa bafta in achizitionarea skyline-lui !!!!!!!!!!!!! :)
Nu o sa regreti, eu il folosesc pe al meu ca si daily driver si nu numai ... :D Cam de doua ori pe saptamana sunt pe circuit intre 3-6 ore pt drifturi si cateodata track racing... intr-o zi de drift saracu motor sta in limitator minute in sir .. :)) si primeste punishment ce nu iti imaginezi.... cand am terminat de luat portia de adrenalina, schimb rotile with the go home ones :D..., pornesc aerul conditionat si ma duc all the way in orasul unde stau 400km ! A si pune deoparte toate piesele care le schimbi si modifici ... pun si eu si poate ii construim si lu Wob unu :):):) :D |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
da ! florine pe tine te uram de mai demult !
dar pt aia NZ si SA pot sa isi uneasca fortele (sa puna mana de la mana ) pt un amarat de R34 pt irl :) |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Legat de drift si de skyline....
Un filmuletz realizat din materialul filmat de o televiziune nationala de aici pt o emisiune despre mine, masina mea si drift :) Eu + my nissan skyline R33 gts-t + wesbank racetrack = lots of fun :D https://www.youtube.com/watch?v=IONCItwp-Lw Nush daca se poate salva de pe youtube, daca vreti sa il salvati intrati pe pagina amicului si sponsorului meu: http://www.importparts.co.za/welcome.html si descarcati de la: Video Update Florin Drfiting Nissan Skyline R33 with Tein suspension “Save target as” Enjoy !!! |
Re: Drifting - fun,sport, pleasure,tech
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:43. |
- Copyright 2026 4Tuning