Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Mercedes (https://forum.4tuning.ro/128-masina-mea-mercedes.html)
-   -   mercedes 450SEL 6.9 (https://forum.4tuning.ro/128-masina-mea-mercedes/17469-mercedes-450sel-6-9-a.html)

canon 21-02-08 08:45

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
pe 280-sel de la babuta cat ai dat?

xeon_gaaby 12-04-08 20:31

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
vai de capu meu ..e superba mama ce masina :X:X:X

ediflorianus 13-06-08 18:47

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
5 Attachment(s)
ne ca ma laud si io... si ii fac concurenta :D

Undying_Renault 08-09-08 00:43

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

Originally Posted by STRUTZU RS (Post 729874)
In legatura cu SEL-ul ala din Buc de la Victoriei nu este in paragina,eu l-am cunoscut pe proprietar intamplator cand era la masina in fata blocului.Mai are un Jaguar tot mai vechi cu numere de Anglia.Deci tipu este roman stabilit in Anglia dinainte de 89 si vine in tara in vizita.L-am pus sa porneasca SEL-ul sa vad si eu cum se aude,masina nefiind pornita de nu stiu cate luni,am innebunit cand am vazut cum a pornit la sfert si cum se auzea motoru.Avea aproape 200000 km in 2005 cand am vb cu el si spunea ca a luat-o de la nustiu ce vip.Imi povestea cum pe autostrada la nemti lasa in urma masini smechere care se limitau la 250 km/h.Oricum masina nu mai este acolo ca m-am uitat mereu dupa ea,banuiesc ca a luat-o sa o restaureze ca asa imi spunea el atunci.

SEL-ul ala e inca acolo... e intr-o paragina totala... mai era si un citroen cx estate cu nr de franta pe acolo...pacat de frumusete de masini..

22VIN 10-09-08 14:41

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
eu de cand am pus piciorul intr-un 500SE am realizat ca nici o masina luxoasa nu va egala minunile astea...

mercedes benz w123 05-10-08 21:55

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Frumos mercedesuri mai ales 450 sel .

Ford_V6 19-10-08 12:21

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

masina e ca si vanduta. am dat/o la unu din germania. acum ma ocup de 280sel ala albastru si mai incolo imi mai aduc un 450 pe care o sa/l fac identic cu asta
La mine in cartier de vreo luna exista o masina cu BxxFCD la numar suspect de identica si la fel cu SB69 SEL ... poate ne lamureste proprietarul ce si cum ;)

aaaa... si inca ceva ... informez cunoscatorii care au afirmat ca este cel mai mare motor din istoria Mercedes Benz ca se inseala .... nu este nici macar cel mai mare motor pus pe caroseria 116 ...

eMH 19-10-08 12:32

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
cel mai mare nu e 7.3,de pe SL 730 ala vechi ??

Ford_V6 19-10-08 12:38

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Si pe 116 s-a pus 7.3 :D

3mil 22-10-08 00:07

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Din cate stiam,motorul de 6,9 de pe w116 a fost la vremea lui cel mai mare motor pus pana atunci pe un sedan.;)

Bogdan_mb 22-10-08 02:26

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

Originally Posted by Ford_V6 (Post 1815559)
Si pe 116 s-a pus 7.3 :D

de serie ? 7.3 ?

eMH 22-10-08 13:33

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
dap :D
cum obisnuiesc cei de la Mercedes,au un motor bun (in cazul asta 7.3) si asta il pun si pe sedan-uri,si pe SUV-uri,si pe super-sportive,si pe dubite,daca ar putea...
(am exagerat un pic,dar ganditi-va la AMG-uri,au toate acelasi motor...indiferent de masina,de clasa,de greutate,si de alte alea...)

Bogdan_mb 23-10-08 02:38

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
sunt 99% sigur ca pe W116 nu s-a pus de fabrica motor de 7.3 , adica care e acel motor Mercedes de 7.3 ? cel de pe SL R129 s-a lansat doar prin 95..

eMH 23-10-08 13:20

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
oricum,pe SL 730 sigur e motor de 7.3 din fabrica !!

Bogdan_mb 24-10-08 00:59

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1822067)
oricum,pe SL 730 sigur e motor de 7.3 din fabrica !!

da.. dar nu vad legatura, 450 SEL facea legea in anii 70' pe cand sl 73 doar in 95 lua viata.. oricum tare de tot masina


All times are GMT +2. The time now is 00:29.

- Copyright 2026 4Tuning