Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :) (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/105875-motor-1-4-reconditionat-rugina-tuning.html)

salfkm 15-04-09 15:44

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Eu la al meu trebuie sa gasesc valorile exacte pt harta de benzina ca motorul sa porneasca usor si fara sa faca baie in benzina,in rest e aproximativ gata.Sper ca zilele astea sa am timp sa ma ocup de el.

Cosmin:cu wideband-ul cum faci pana la urma?Te bagi la cel de la JAW?

cosmin_cosmin_1 15-04-09 21:23

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
da, o sa-mi iau jaw si senzorul de pe ebay. nu mai am bani nici luna asta pentru ele.

COXrazvan 26-04-09 14:10

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
salut
mai ai clapetele de gsxr 750 sau daca ai idee ce clapete s-ar putea preta ptr o corsa c de 1000cmc...astept raspuns...ms frumos

salfkm 26-04-09 16:16

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Pt motorul tau fiind doar de 1.0L ti-ar fi suficiente clapete de pe motociclete de cilindree mai mica,diametrul clapetelor sa fie maxim 40mm,este putin si prea mult pt motorul tau dar ar fi ok.Cele de gsxr 750 sunt de 42mm diametru si sunt prea mari pt ce motor ai tu

cosmin_cosmin_1 27-04-09 08:05

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
claptele le am,dar nu le vand :)

COXrazvan 27-04-09 12:29

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
si cam care ar fii cele mai indicate,tinand cont ca motorul meu este in 3 pistoane,injectie si debitmetru ... cunoaste-ti distribuitori sau piese second-hand??multumesc

cosmin_cosmin_1 27-04-09 15:22

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
eu clapetele le-am luat de la cineva care se ocupa cu dezmembrari de motociclete. n-am idee daca exista mai mici in diametru, eu le-am luat dupa ochi. trebuie sa gasesti unele care se pot separa una de cealalta, ca sa pastrezi 3 din cele 4.

salfkm 27-04-09 17:57

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Cum am mai zis,pt tine ar fi bune cele de 40mm in diametru maxim.Cele de la motocicleta de 750cc sunt de 42mm in diametru.La o adica ai putea sa pui si un set din acesta insa trebuie facuta bine galeria de admisie pt ele si sa te asiguri ca vei putea oferi motorului suficienta benzina in raport cu aerul care iti intra in admisie.Daca ai debitmetru de aer atunci va trebui sa faci si o carcasa pt clapete pe care sa legi debitmetrul de aer ca altfel vei avea probleme.Din cate stiu eu majoritatea clapetelor se pot desparti,sa iti ramana doar 3 cum este in cazul tau.Cel putin la setul pe care il am eu sunt demontabile corpurile cu clapetele si poti folosi doar 3.Cauta pe www.motociclism.ro eu de acolo le-am luat

COXrazvan 29-04-09 21:53

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
sincer nu m-ai bine mi-ati trimite cate un pm cu id-urile voastre de mess si am discuta acolo...multumesc...daca vreti...

salfkm 30-04-09 12:16

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Ti-am trimis un pm cu id-ul meu de mess daca vrei sa vb mai multe

justme_yo 17-11-09 00:04

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Vad ca nu a mai scris nimeni pe aici cum sta treaba cu megasquirtul?
Eu am unul functional deja pe masina.

cosmin_cosmin_1 17-11-09 07:18

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
megasquirt-ul sta intr-o cutie, nu am timp sa ma ocup de el

justme_yo 17-11-09 07:22

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
al meu merge de 3 ani
:D Aproop ce sonda wide ai gasit mai ieftina.

cosmin_cosmin_1 17-11-09 10:01

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
mi-am luat kit-ul jaw cu 100 si ceva de dolari, nici nu mai stiu, vreo 140

justme_yo 17-11-09 12:51

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Pacat ca nu esti din Bucuresti faceam schimb de experientza live , da-mi si mie link de la kit pls.


All times are GMT +2. The time now is 23:23.

- Copyright 2026 4Tuning