![]() |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Nu vreau sa ne avantam in cifre, dar cand a fost ceva concret de spus am afisat.
Priviti graficul de mai sus. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Avand ceva mai mult timp ieri am adus STI-ul la garaj si astazi am iesit foarte putin cu el ca sa se dezmorteasca.
Acum asteapta sa fie timp pentru ajustarea softului de rodaj si bineinteles rodajul. https://img267.imageshack.us/img267/6...1111104635.jpghttps://img528.imageshack.us/img528/8...1111104756.jpg Acum sta cumintica sa se odihneasca in garaj langa prietena ei RACEVOLUTION. https://img502.imageshack.us/img502/2...1111101500.jpg |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
inseamna ca in primavara(cel tarziu) il vedem la treaba.
bafta in continuare! |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Posibil sa fie asa cum spui, personal nu mi-am trasat un termen limita.
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
are si anti-lag sistem?
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Sigur ca vor fi prezente si aceste optiuni.
ALS, LC, si FFS. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
foarte faina
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
FFS ce inseamna?
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Fuge Fara Sofer :)))
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Poti schimba vitezele in superior fara sa ridici pedala de acceleratie.
Adica acceleratia ramane la maxim si turatia motorului asteapta urmatoarea schimbare la turatia de sincronizare chir cu putin ALS. Este mai rapid, mai sanatos pentru cutia de viteze si da socuri mai mici in transmisie. Am sa dau un exemplu grosier, sa spunem ca se schimba la 7000rpm si motorul cade la 5000rpm in treapta imediat superioara, astfel cand ti acceleratia maxim si debraiezi dupa ce masina a ajuns la 7000 motorul instant fuge la 5000rpm si asteapta acolo nu sare in limitarea de turatie maxima. Daca schimbi la 5500rpm in treapta imediat superioara turatia de la care pleca este sa spunem 4000rpm motorul te asteapta la 4000. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
1 Attachment(s)
Nu am avut ce face si am alocat o zi STI-ului pentru ca altfel nu o mai faceam niciodata.
Dupa ce am pregatit minutios masina la sediu cu tot ce trebuia partenerul meu Alexandru si-a luat rolul in serios si a setat electronica pentru rodaj. Acum masina are un soft cu putere si turatie limitata la putin peste 5000rpm cu o putere de 301 cai. Dupa 1000km si alte pregatiri masina intra din nou la setare pentru stadiul urmator, deocamdata trebuie sa se 'aseze" motorul. Am sa afisez si graficul suprapus pe cel de la setarea veche de rodaj. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
foarte interesant ffs-ul asta, trebuie sa ai o transmisie mai forta sa reziste la socurile alea repetate.
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Trecand peste fel si fel de cifre...daca masina are 265cp stock...cum se face rodajul la 301cp????Si probabil va veni un raspuns gen...piese mai performante etc...totusi nu ar fi mai sigur un rodaj la o putere maxim egala cu cea data de producator???
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
2 Attachment(s)
Quote:
Asta e marele avantaj face sincronizare da socuri mai mici evitand scaderea sub normal si supraambalarea motorului in plus totul se intampla putin mai repede. Quote:
Acum se recomanda sarcini mici, medii cu variatii, cresti incet revii,mergi putin constant apoi urci usor cobori, iar urci nu constant. In general rodajul de face laputin peste 100cp sa zicem spre 150 la final. Totusi pentru a observa tot si pentru a incinge putin motorul la final este necesar sa si crestem sarcinile asa ca 300cp sunt suficienti. Nu a fost un targhet 300cp si fara a face eforturi maxime de obtinere a boostului cu avans moderat si amestec corect asta e puterea pe care o scoate motorul la 5000rpm. La un moment dat cineva intr-o sala de forta facea impingeri la piept intins pe banheta. Fiind nou miscarile nu erau bine sicronizate miscand putin decalat mainile, astfel bara nu urca in pozitie perfect orizontala. Unul din cei de acolo striga la spraveghetorul respectivului idignat si-i spune nu vezi ca nu poate pune-i greutati mai mici, la care respectivul ii raspune ce vrei sa-i pilesc bara nu vezi ca e goala. Asa si aici cu puterea, nu e tras de ea sa scoata atat la setari corecte si cu putin boost asta e ce sa-i fac. Oricum partea cu boostul e o oarecare problema deoarece turbo e foarte mare si se antreneaza tarziu facand boost mic la inceput dar cand incepe sa urce urca aproape vertical. Am sa atasez si un grafic in care se vede presiunea masurata in PSI. Deasemenea am atasat si un grafic compartiv intre actualul si vechiul soft de rodaj, cad utimizam pistoane cosworth pe care nu le recomand la nimeni. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
In sfarsit astazi am avut putin timp sa pot sa o fac frumoasa.
Am stat sa o spal ca m-a prins anul nou cu ea prafuita. https://img526.imageshack.us/img526/2...0108160240.jpg https://img94.imageshack.us/img94/861/20130108161143.jpg |
| All times are GMT +2. The time now is 15:56. |
- Copyright 2026 4Tuning