Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

antonlupan 28-01-09 13:59

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 2017286)
ba da
am eu dar asta nu scrie
iti explic:deci desfaci toate suruburile care sunt pe acolo si cele de la nr de imatriculare si cele de la becurile care lumineaza nr de imatriculare,dupa asta desfaci din intreior suruburile de la stopurile care sunt prinse pe haionul de la portbagaj parca sunt 3 suruburi pe un stop daca bine tin minte,dupa ce le-ai desfacut si alea incerci sa scoti plasticul ala cu stopurile impreuna pentru ca sunt prinse intr-una si numai dupa ce la dai jos poti sa le desfaci
mare atenti sa nu il fortezi pt ca eu am pati prima data cand le-am dat jos ca s-a rup o ureche care tine plasticul de stop
dupa ce le-ai dat jos poti sa desparti stopul de plastic sunt pinse cu cate 2 -2 suruburi pe parte.
distractia e cand le pui inapoi sa nimeresti gaurile dar nu e mare lucru
bafta ,sper ca ai inteles din explicati daca nu iti dac cateva poze sa vezi despre ce e vorba

mersi fain....am inteles perfect.....asa ma gandeam si io numa ca nu am vrut sa rup ceva p acolo....

catalin-stefan 28-01-09 15:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
ai primit solutia aia de rugina???? dai si tu un litru??? ..... mi-ar trebi si mie....
in curand si niste poze.... am schimbat capota girla si masca.... nu e cine stie ce dar...... na.... in curand ceva roti..... si folie ....... astept si ceva sugesti......

macadan 28-01-09 15:38

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
vreau sa-i schimb bujiile la ventolino.De care credeti ca ar trebui sa-i pun?

catalin-stefan 28-01-09 15:40

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
intrebare..... am probleme cu turela.... adica motorasul.... al meu nu mergea cand am luat-o.... si am gasit unu care merea pana nu l-am montat cu suruburile de prindere..dupa ce l-am pus sus... nu a mai pornit... face cum face al meu,,,pacanea....ce poate sa fie.... instalatia sau????

catalin-stefan 28-01-09 16:01

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cam asa arata

catalin-stefan 28-01-09 16:14

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
nu pot sa pun poze scuze dar nu imi incarca

antonlupan 28-01-09 16:36

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by catalin-stefan (Post 2017984)
intrebare..... am probleme cu turela.... adica motorasul.... al meu nu mergea cand am luat-o.... si am gasit unu care merea pana nu l-am montat cu suruburile de prindere..dupa ce l-am pus sus... nu a mai pornit... face cum face al meu,,,pacanea....ce poate sa fie.... instalatia sau????

ia motorasul in mana si dute la un electronist care se stie....
sa ia lupa si sa verifice contactele....is 4 contacte mari(de la mufa de alimentare) care nu is lipite bine pe placa....am avut acelasi bai si asa sa rezolvat....treaba de 10 minute daca stie ce are de facut....cand strangi suruburile alea se onduleaza cumva placa de circuite si nu mai are contact

catalin-stefan 28-01-09 16:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
antonlupan ai chef sa ne vedem??? pe unde stai???

paul_ral 28-01-09 18:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by macadan (Post 2017978)
vreau sa-i schimb bujiile la ventolino.De care credeti ca ar trebui sa-i pun?

Am avut Bosch acum 2 saptamani le-am schimbat cu NGK

macadan 28-01-09 18:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cam la ce pret ajung NGK.am auzit ca-s bune

paul_ral 28-01-09 19:02

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Pentru motorul meu 1,8 ABS tip NKG BUR 6 ET am luat cu 21 lei/buc.

folgore 28-01-09 22:09

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Sa va zic o faza, mi se intampla mai demult dar am uitat sa va intreb, e legat de partea electrica.
In afara de faptul ca am probleme cu geamurile de pe partea stanga, care se deschid din butoane cand vor ele, chestia e ca nu merg din nici un buton cand nu vor, de cel de pe spate zic, care el are si pe cel din bord si pe cel de pe usa, nu inteleg de ce fac asa.
Faza tare e ca mi s-a intamplat cand am bagat cheia in usa, sa deschid masina, sa mi se deschida toate geamurile.
Ati patit asa ceva sau aveti idee de la ce poate fi?

bzsa 28-01-09 22:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by folgore (Post 2019148)
Sa va zic o faza, mi se intampla mai demult dar am uitat sa va intreb, e legat de partea electrica.
In afara de faptul ca am probleme cu geamurile de pe partea stanga, care se deschid din butoane cand vor ele, chestia e ca nu merg din nici un buton cand nu vor, de cel de pe spate zic, care el are si pe cel din bord si pe cel de pe usa, nu inteleg de ce fac asa.
Faza tare e ca mi s-a intamplat cand am bagat cheia in usa, sa deschid masina, sa mi se deschida toate geamurile.
Ati patit asa ceva sau aveti idee de la ce poate fi?

da em am patit de am deschis masiana din chei si s-au deschis si geamurile

de exemplu ieri nu stiu cum s-a intamplat cand inchideam masina din telecomanda de la alarma se deschideau geamurile din partea dreapta 2 degete cand inchideam tot cu telecomanda de la alarma si inchideau
mi-o rezolvat un prieten electrician
nu sti ce fi o legat cu nu stiu ce si acu merge
o legat pe alarma si inchiderea geamurilor ,cand inchid masina din telecomanda se inchid si geamurile

folgore 28-01-09 22:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Super tare, asta vreau sa fac si eu cand ii voi pune alarma :P ( ca nu are :D), numai sa gasesc un electrician care sa stie sa faca legaturile la modul asta, dar sa nu se si deschida cand deschid masina :).
Daca ai cumva cum sa aflii cum a facut sa imi zici si mie ar fi super, sau o schema electrica a masinii.

bzsa 28-01-09 22:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by folgore (Post 2019229)
Super tare, asta vreau sa fac si eu cand ii voi pune alarma :P ( ca nu are :D), numai sa gasesc un electrician care sa stie sa faca legaturile sa mi se inchida si geamurile cand inchid masina, dar sa nu se si deschida cand deschid masina.
Daca ai cumva cum sa aflii cum a facut sa imi zici si mie ar fi super, sau o schema electrica a masinii.

nu am o schema, dar poti sa incepi sa verifici firele la burdufurile de la usi
eu am constatat ieri cand mi-o facut geamurile prietunl ca aveam cateva fire care nu mai avea mult si se rupeau,asa am patit si la usa spate nu merge geamul desi o mers ce drec verific la butonul de la usa ,nu vine curent desfac burduful si surpriza firul era rupt


All times are GMT +2. The time now is 02:41.

- Copyright 2026 4Tuning