Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

emy4bmw 11-10-08 16:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am reusit sa-i pun si un pneu ;) dar nu am ajuns sa mai fac si gauri pt prezoane ;) app: alea cum se fac? :o

mba 11-10-08 19:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
emy...tiam zis pe mes :p


am si eu o intrebare... stiti cum pot faca ca vray sa randeze imaginea "de sus in jos" ...adica stiti ca vrayu face mai intai pe diagonala partea din stanga...pe urma partea din dreapta ...si pe urma ce e sus... cum pot face sa faca de sus in jos??? cum face default render....????

D_DooM 11-10-08 19:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
renderer>system>region sequence>top->bottom

mba 11-10-08 19:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multumesc....

Spookie 12-10-08 08:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cum fac sa vad blueprintul din spatele masinii cand ma uit la cel din fata in perspectiva ? :D Era o optiune pe undeva sa se vada prin el cand te uiti din spate.. o aveam in max 7 dar acum nu o mai gasesc. :|

Edit : Am gasit.. :D

Cobra2007 12-10-08 14:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
need help, hai k stiu ca voi ma ajutati :D sa va explic, eu vreau sa fac o gaura in acel cub cu ajutoru unui cilindru, am vazut eu mai demult intr-un tutorial cum baga un cilindru intr-un cub si nush pe unde umbla ca facea gaura in acel cub.Stiti ? :-P

frost_dani 12-10-08 14:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dai click pe cilindru si apoi dai la create>extended primitives ( sau ceva de genu asta ) > boolean dupa care ai acolo niste optiuni....substract si mai multe de astea...bifezi care iti trebuie si dupa aia ii dai pick operator b ( sau ceva de genu ) si dai click pe cub. ar trebui sa mearga :) dara daca ajungi la boolean te descurci tu :P

Cobra2007 12-10-08 14:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 1804749)
dai click pe cilindru si apoi dai la create>extended primitives ( sau ceva de genu asta ) > boolean dupa care ai acolo niste optiuni....substract si mai multe de astea...bifezi care iti trebuie si dupa aia ii dai pick operator b ( sau ceva de genu ) si dai click pe cub. ar trebui sa mearga :) dara daca ajungi la boolean te descurci tu :P

Mersi am gasit :D

Deci era asa > Creezi un cub, alegi una bucata cilindru > geometry > compound objects > boolean > pick operand B > (selectezi cubu) > operation > subtraction (B-A) :twisted:
Sanatate !

emy4bmw 14-10-08 00:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
am o problema la 3DS max. in top si side nu imi arata blueprinturile la rozolutie mare desi le am in pc la rezolutie de 1024x1024. in front si back se vad foarte bine. uitati-va la screenshot-uri:

D_DooM 14-10-08 08:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dute la Customize --> Preferences --> Viewports --> Configure Driver bifeaza "Match blueprint..." si selecteaza si valoriel cele mai amrei d acolo 1024 la priam si 512 la a 2a park ... si o sati mearga

Cobra2007 14-10-08 14:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu o intrebare, cine stie ce as putea sa mai adaug la un material (vraymtrl) pentru peretii unui interior sa zicem de culoare alba, pentru ca la mine ies prea seci prea....nush cum sa va zic dar mereu trebuie sa'i retusez in photoshop, deobicei cand pun materialu adaug doar coloarea alba la difuse si atat, ce as putea sa mai pun ca sa iasa si ei mai realistici.

D_DooM 14-10-08 15:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
la bump map pune noise sau dent .. si umbla la valori ;)

Cobra2007 15-10-08 03:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1808371)
la bump map pune noise sau dent .. si umbla la valori ;)

n-ai vrea tu te rog frumos sa-mi faci materialu ? :D k eu sunt snoob si nu-mi iese, de restu ma descurc eu :-)

p.s : Pe alb sa fie :twisted:

D_DooM 15-10-08 08:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dupa ce termin cu ttu ...ca imi da batai d cap

Pion33r 15-10-08 12:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1809507)
n-ai vrea tu te rog frumos sa-mi faci materialu ? :D k eu sunt snoob si nu-mi iese, de restu ma descurc eu :-)

p.s : Pe alb sa fie :twisted:

sal...

poti gasi materiale pe www.vray-materials.de ;)

un ex: http://www.vray-materials.de/all_materials.php?mat=1139

si daca ai nevoie de texturi poti gasi aici :d http://www.cgtextures.com/


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning