Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Spookie 01-10-08 00:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cobra nu am dat niciunde chamfer , am lucrat doar cu shift + trag , cut, move & scale.. :) as fi dat dar imi iasa total aiurea de cum vrea eu.. de exemplu , dau chamfer undeva cu 0.10 , liniile arata cam asa || iar cand pun meshsmooth sunt ceva de genu | | .. :D cu detach am incercat la capota din fata si la colturi nu mai sunt 90 grade , se curbeaza foarte tare, am dat chamfer dintr-un capat in altul dar degeaba , patesc cum am explicat mai devreme.

Ruver eu ma astept sa imi iasa ceva bunicel , cand ma uit la masinile unora cum arata , cu rendere f bune si toate cele si apoi intru in max imi sar ochii din cap , imi vine sa iau tastatura sa dau cu ea de monitor.. asa ca incerc sa progresez cat mai repede. :D

(Cum fac un clay render ? :D)

Cobra2007 01-10-08 01:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hmm :-? incearca sa dai 0.02, de 2 ori :D Si cat despre capota, spui ca se curbeaza, asta pentru ca n-are legaturi in coltzuri, nush exact cum sa-ti explic, poate se gaseste cineva care le are mai bine 8)
p.s : daca te ti de treaba crede-ma e imposibil sa nu-ti iasa, uite prima mea masina, adevarat dupa un tutorial video (mura in gura 100% :D) dar daca m-am tinut de treaba, mi-a iesit..eu zic ca asa de prima masina e reusita :D:D
https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=273

Spookie 01-10-08 02:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stiu si eu tutorialul , l-am vazut de 3 ori dar nu inteleg mare lucru.. am inteles cateva lucruri esentiale cum ar fi "modelling flow" , modelarea in patratele cu cat mai putine triunghiuri..

La chamfer , de 2 ori la aceeasi linie ? sa se suprapuna chamferul sau dau la o linie, o selectez pe ultima dintr-o parte si ii dau si ei?

ruver 02-10-08 00:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cu chamferu sa lamuresc cateva lucruri pt cei care nu prea inteleg cu ce se mananca
atunci cand aplici turbosmooth/mashsmooth si vrei sa obti o muchie dintr-o anumita suprafata (depinde ce fel de muchie eu dau exemplu general) pt. a obtine o muchie ascutita nivelul de chamfer trebuie sa fie cat mai mic (adica distanta dintre line foarte mica) iar pt a obtine o muchie cat de cat rotunjita si asa mai departa pana la o suprafata curba se foloseste din ce in ce mai mare nivelul... (cu cat distanta este mai mare intre lini cu atat iese muchia mai lina)
sper ca am fost destul de explicit...
spor.

D_DooM 02-10-08 08:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
uitati exemplu ... cu valori diferite de chamfer

emy4bmw 07-10-08 22:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
gata. am instalat 3DS MAX 9 :) parca trebuia sa instalez un plugin.. de unde il iau? rapede, sa ma apuc sa invat :D

Cobra2007 07-10-08 23:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da, vray...vezi pe paginile anterioare ca l-am pus eu pt cnv.

emy4bmw 08-10-08 18:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stiti tutorialul acela pt janta numit "tutorial_janta_914" ? am incercat sa fac janta aceea si la punctul 24 -25 nu vrea sa iese cum trebuie. de ce?

ps: tutorialul e aici pe forum. daca trebuie, il uploadez ;)

frost_dani 08-10-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tin minte ca trebuia tinut shift in timp ce faceai acel pas....doar apesi si il tii apasat intre timp

emy4bmw 08-10-08 21:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok. incerc acuma.

Cobra, ms pt vray. ;)

emy4bmw 10-10-08 11:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
gataaaaaa. mi-a reusit prima janta :D:D:D uitati aici. ziceti ce ar mai trebui sa fac la ea. si cum fac cauciucul. ;)

D_DooM 10-10-08 12:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
largeste partea centrala si fa gaurile pt prezoane si uite tutorial pt cauciuc http://www.3dnuts.com/tutorials/modeling_tire.shtml

Cobra2007 10-10-08 14:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
foloseste camferu la parametri mici ca sa iasa liniile de pe margini mai calumea :-)

GRIGO 10-10-08 15:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by emy4bmw (Post 1802048)
gataaaaaa. mi-a reusit prima janta :D:D:D uitati aici. ziceti ce ar mai trebui sa fac la ea. si cum fac cauciucul. ;)

pai ia si tu o poza cu o janta reala si vezi ce are aia si a ta nu ;)

mba 10-10-08 18:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by emy4bmw (Post 1802048)
gataaaaaa. mi-a reusit prima janta :D:D:D uitati aici. ziceti ce ar mai trebui sa fac la ea. si cum fac cauciucul. ;)

pentru prima ...e bine... urmatoare o sa fie si mai buna... tine-te de lucru ca inveti :lol: nu e chiar asa greu


All times are GMT +2. The time now is 21:15.

- Copyright 2026 4Tuning