Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

SEBASTIAN 24-11-11 18:30

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Am sa anunt pasii urmatori pe masura ce-i voi parcurge.

ZAUBER 25-11-11 09:20

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
wrx-ul are motor de 2.0 sau 2.5?

vlad_strumph 25-11-11 11:27

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by ZAUBER (Post 4739100)
wrx-ul are motor de 2.0 sau 2.5?

2.0
Te urmarim cu interes sebastian,nu te zgarci cu pozele:)

SEBASTIAN 27-11-11 19:58

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Despre ce WRX vorbiti?

gabrielwrc 27-11-11 22:52

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut cred ca era destul de evident de ce scooby e vb pa thread-ul tau, zicea catva pagini in urma de un stroker kit jun care e de 2.2L...multumesc.
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 4744253)
Despre ce WRX vorbiti?


SEBASTIAN 28-11-11 06:33

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Da, am inteles acum, doar ca WRX e una, WRX STI e alta desi capacitatile pot fi identice.
Blocul motor folosit de mine este EJ20 cu stroker kit.

SEBASTIAN 07-12-11 20:42

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Astazi masina se odihneste acasa.
Maine am ceva treburi cu ea asa ca am aduso mai aproape.
Trebuie si ea sa mearga putin inainte de a ne apuca de treaba, in gol a mers destul.
Sa nu ma intrebati daca e gata... mai este de lucrat serios dar drumul nu pare a mai ridica probleme.
https://img845.imageshack.us/img845/1649/07122011399.jpg

Incet, incet cu pasi mici incepem sa rezolvam toate de sub capota.
Epuratorul de recuperare a gazelor din carter este si el spre final:
https://img197.imageshack.us/img197/3987/07122011396.jpg

https://img221.imageshack.us/img221/1639/07122011397.jpg

Nu este frumos, dar este util si bine facut. Majoritatea si cand spun majoritatea ma refer la peste 90% din piesele de pe piata sunt niste pacaleli facute sa dai banii pe ele. Sunt proasete, inutile sau insuficiente.
Epurarea gazelor de carter la Subaru este o problema cunoscuta si poate creea mari deficiente in functionare.

vcsomin 07-12-11 21:03

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Dry sump ?

SEBASTIAN 07-12-11 21:20

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by vcsomin (Post 4765378)
Dry sump ?

Nu , e departe de mine acest gand.
Nu sunt adeptul unui astfel de sistem cu carter uscat.
Stiu este foarte des folosit la multe modele insa Subaru nu are deficiente care sa impuna folosirea lui, iar avantajele ...
La unele motoare chiar se impune eu totusi raman fidel sistemului clasic cu carter umed.
Nici macar nu recomand schimbarea de pompa de ulei la motorul EJ20.

SEBASTIAN 09-12-11 07:43

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Am mai facut un pas RAR - ITP ...
https://img703.imageshack.us/img703/914/08122011400.jpg
https://img12.imageshack.us/img12/9431/08122011401.jpg
La RAR am avut parte de o primire si de un tratament foarte frumos, totul a durat putin de cand masina a intrat pe mana inginerului respectiv, dar si eu am fost atent ca masina sa fie conforma cu tot chiar daca e modificata.

Inmatricularea definitiva urmeaza saptamna viitoare.

algabone20 10-12-11 16:20

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu il cunosc personal pe Sebastian , dar il stiu de pe vremea cand cursele se organizau pe aeroport la Baneasa. Si mai stiu ca la vremea aia avea daca nu cea mai tare , una din cele mai tari masini in acel caz Subaru STI.

Multi l-au luat la misto pe acest forum si badjocorind masina lui care s-a lasat mult asteptata...... Iata ca masina a iesit si dupa parerea mea, este ca EA contine TOP OF THE LIST in materie de componente.

La cate masini a tunat si resoftat Sebi (Racing Code) si la cata experienta a acumulat NU ARE CUM aceasta masina sa nu fie cel mai bun produs iesit vreodata de pe poarta Racing Code ( mai ales ca e masina de suflet, masina personala).

Bafta multa si arata de ce a stat atat de mult masina la preparare !!!!!

SEBASTIAN 11-12-11 08:01

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Multumim pentru cuvintele frumoase!
Acest Subaru este intradevar reprezentativ si suntem convinsi ca facand tot ceea ce trebuie rezultatul are sa fie pe masura.
Pot spune ca sunt convins ca aceasta masina nu se ridica la nivelul de cunostinte Racing Code, bugetul fiind unul din impedimente, ar mai fi de schimbat si de adaugat piese speciale destul de multe, insa noi ne asteptam la un rezultat corect.
Tot timpul e loc de mai bine!
In cazul meu pana acum dusmanul lui bine a fost si mai bine! :lol:
Pot sa mai adaug si cateva imagini recente cu ea spalata:
https://img822.imageshack.us/img822/1831/10122011410.jpg
https://img194.imageshack.us/img194/8913/10122011409.jpg
https://img163.imageshack.us/img163/6488/10122011408.jpg
https://img811.imageshack.us/img811/3918/10122011407.jpg
https://img217.imageshack.us/img217/3592/10122011406.jpg
https://img853.imageshack.us/img853/8954/10122011405.jpg

ady_viteza 11-12-11 09:03

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Un Subaru de nota 10.....o masina a carei valoare nu se poate reflecta doar din punct de vedere financiar.....pasiunea nu are limite:D
Iti doresc sa te bucuri in fiecare clipa de aceasta bijuterie:D

26WRC 11-12-11 09:18

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
e de curse?

SEBASTIAN 11-12-11 09:33

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
E pentru placerea mea!


All times are GMT +2. The time now is 15:57.

- Copyright 2026 4Tuning