![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
PS: VW Vento 1993 1.8+GPL ABS.
|
Re: VW Vento - Proprietari
youlenin acum am vazut ca esti in sv, pune intrebarile pe rand, ca incepi cu una si termini cu alta, bulversezi lumea cu multitudinea de intrebari :)
si apropo, ai magazin care iti spune ce ai nevoie la Tehnodinamic (G.Enescu) sau in capatu celalalt peste drum de lidl la baza blocului masina oricat de batrana ar fi daca e intretinuta merge mult si bine o diagnoza ai incercat in cea ce priveste pornirea? |
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
pun si eu cateva poze cu masina mea , vento 96 , abs , 2 geamuri electrice, trapa, ++ motor 1,9 tdi cu 125 caluti , consum excelent si putere suficienta, pozele sunt putin cam vechi ,,,,,am adus masina pt revanzare dar mia placut si a ramas a mea
|
Re: VW Vento - Proprietari
cat de complicat ar fi sa imi pun AC pe motorul AAM?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
cu el in cca 4km am 200 km\h, am o portiu de de drept si o testez din cand in cand, la vale am mers 215km\h pe ceas banuiesc ca soft si injectoare asta stiu sigur , am putere la ea inca de la 1800 ture desi normal un golf 3 decat la 2500intra turbina, mai mult nu pot si nu stiu ce sa facut, nu sunt intreresat sai fac test sa vad exact cati cai are insa ce pot zice 100% e ca merge , iau afn-urile destul de lejer, in acte e 1z stoc 90 cai |
Re: VW Vento - Proprietari
Salut.
Atunci cand sunt in a 2-a, indiferent motorul rece sau cald, daca apas pedala de acceleratie la podea motorul se chinuie; o scot din viteza sau dau a 3-a pentru a nu se mai sdrungina. Nu se intampla absolut intotdeauna dar destul de des pentru a-mi da de griji. Ce ar putea fi? |
Re: VW Vento - Proprietari
Salut,
Dragi colegi,proprietari de Vento...se intampla sa aveti disponibile de vanzare cateva piese din partea din fata a masinii?Am nevoie de o capota si faruri :) Multumesc... |
Re: VW Vento - Proprietari
salut,am eu far dreapta nou in cutie sau altul sh daca te intereseaza.da-mi mesaj
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
oricum, masini bune motorizarea 1z face toti bani, pacat de tabla :( |
Re: VW Vento - Proprietari
salutare. stie careva ce e plasticul ala (alb cu galben, seamana cu un filtru de benzina de la dacii) de pe furtunul care merge de la motor la servo-frana. poate acest plastic(filtru) ce o fi el sa afecteze franele. intreb din cauza ca de cand am luato acel plastic era invelit in banda izolatoare, si cand am umblat odata la el si l-am miscat a inceput sa fasaie! motor 1.8, aam, 55kw. am schimbat placutele de frana si tot a mare a ramas cursa pedalei de frana! va multumesc
:sad: |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
referitor la ce zici tu, cred ca te referi la traseul de vacuum dintre tulumba si motor, iar daca ai pierderi si trage aer fals, atunci clar ai probleme si cu franele. |
Re: VW Vento - Proprietari
2 Attachment(s)
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
imi poate spune cineva ce este chestia galbena din pozele din topical din post-ul de mai sus, si daca da imi puteti raspunde la intrebarile din precedentele doua post-uri! va multumesc.
|
Re: VW Vento - Proprietari
salut d-lor colegi,
astazi am gasit contragreutatea de pe planetara (dreapta) desprinsa de pe pozitie si a trebuit sa o tai. as cere parerea cuiva care nu presupune, cineva care chiar stie daca fara aceea contragreutate se pot face km in continuare fara sa afecteze cutia de viteze?...sau altceva ...ma gandesc ca neamtul nu a pus-o degeaba. sau cineva care este tot in situatia mea si merge demult asa fara probleme?:?: multumesc anticipat celor care se gandesc la problema mea. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii Paul, am toata increderea...O zi buna!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
OK. problema ingrijorarii mele este sa nu distrug ceva la cutie privind lungimea,
dar fiind prisa in ambele capete nu ar trebui sa se intample absolut nimic. ex:o teava scurta prinsa in strung se poate prelucra...dar in momentul in care scoti teava destul de mult nu se poate strunjii la capat decat daca o sprijini cu o mandrina , planetara noastra avand doua puncte de sprijin cu siguranta nu vor aparea uzuri din cauza ei. mersii mult ptr. incurajare.:D |
Re: VW Vento - Proprietari
salutare
stie cineva daca motorasul de la geamurile electrice fata st+dreapta sunt la fel sau difera? ,pe mine m-ar intereas pe dreapta un motoras |
Re: VW Vento - Proprietari
Buna baieti,
sunt in cautare de 4 jante de otel pe 15' 4X100 pt. masina mea, dar nu prea gasesc originale VW, intrebarea mea este daca cele de Renault, Dacia(Logan), Opel, GM se potrivesc sau trebuie sa fiu atent la ceva anume (et, gaura centrala,etc).? |
Re: VW Vento - Proprietari
Buna baieti!
As dori sa va cer parerile. Am achizitonat un Vento. 1.8 :) merge super bine. Doar ca ieri nu mi se mai inchideau usile pe dreapta. :( am inchidere centralizata pe vacum. ce pot verifica fara sa il duc la service? Si a doua intrebare este despre geamurile electrice. Usile din spate au releu, sau siguranta separata? pe fata imi functioneaza perfect. Cele de pe spate nici nu misca :( |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
Si eu am probleme cu inchiderea,din pacate de fiecare data a trebuit s-o duc in service, si s-a rezolvat, acum din nou m-a lasat. Asta e o problema in general de iarna cand ingheata. Iar cu geamurile, inainte de toate vezi ca ai un buton in bord pe mijloc, care blocheaza sau nu geamurile de pe spate. Cand am avut probleme cu ele, le-au desfacut niste inteligenti de la un service, si i-au pus pe interior la un geam un lemn, care il tine sus, si el nu mai functioneaza deloc. Avea o mufa, care i-a decuplat-o ca sa nu mai mearga in gol. Costul unui motoras ajunge la 1000-1200 de lei nou, poate gasesti la dezmembrari mai ieftin , in caz ca sunt stricate. Cele de pe spate se strica mai greu, pentru ca nu sunt atat de uzate motorasele, dar verifica sa nu ai ...lemne ca mine :)) S-o stapanesti sanatos! Sunt niste masini foarte bune, pline de viata la 1,8 , eu am fost f multumita de ea, si inca o tin pentru ca pretul de piata de "800-900" de euro nu renteaza vanzarea... |
Re: VW Vento - Proprietari
Mersi ~georgiana~. Ai dreptate. E foarte bun motorul si in putere! Despre pret asa am dat si eu ;))
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
Ma bag si eu aici cu buburuza mea rosie🐞
|
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
...prichindelul meu...360.000...
|
Re: VW Vento - Proprietari
Va salut cu respect! Ma puteti ajuta si pe mine va rog? Vreau sa imi schimb masina si sunt indecis daca sa iau sau nu un Vento. Imi puteti spune va rog cum este la intretinere si fiabilitate? Mentionez ca vreau sa imi iau motorul de 1.9 diesel pentru ca o sa folosesc masina mai mult la naveta dar o sa vreau sa fac si cateva modificari la ea. Daca imi puteti spune niste costuri de intretinere si cam cat de greu este sa lucrezi la ea si sa o modifici ar fii perfect. Va multumesc anticipat! :-)
|
Re: VW Vento - Proprietari
salutare,
ce pot sa spun, eu as merge tot timpu "all in" cu un vento in mintile lui la motor si tabla. am avut, inca am un vento din 1995 dar e facut cadou, 8 ani de zile, 90cp cod 1Z, ca masina dementiala, cel putin partea de motor si mecanica, foarte fiabile. ca si costuri de intretinere am fost foarte multumit (ca si comparatie in 8 ani de zile am investit in el aceiasi suma care am investit doar in 8 luni intr-un passat b5.5 :shock:), consum variaza de la 4.5 - 6.5% in functie de exploatare . dezavantajul lor major este tabla, eu de asta nu o mai folosesc si am considerat ca investitia in tabla si vopsire nu se merita, sa ta uiti bine la achizitie, oricum, in 8 ani de zile, e drept fara investiti in tabla, a dat destul de tare rugina in ea, dar si asa inca face naveta cate 60km pe zi. spor la cumparare |
Re: VW Vento - Proprietari
Informatiile oferite au fost foarte folositoare.Multumesc frumos!
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:13. |
- Copyright 2026 4Tuning