Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

cristoball 15-02-12 20:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
pai ar fi ok si de la golf 3...dak ar cnv ...sa imi zica un pret?

bzsa 21-02-12 19:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu am dat 23 de ron pe o bucata din buza,evident de golf modificat pt vento

cristoball 02-03-12 15:13

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4892242)
eu am dat 23 de ron pe o bucata din buza,evident de golf modificat pt vento

de unde ai luato? ca jumate imi trebuie si mie

mali84 17-03-12 19:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
3 Attachment(s)
Salutare baieti! Am gasit sub filtrul de aer un "'butoias" din plastic de care erau legate doua furtune in partea superioara iar in partea inferioara trebuia sa mai fie un furtun sau ceva de genu dar lipseste. Poate sa imi spuna cineva ce rol are acel ''butoias''?

mafteicon 18-03-12 09:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu nu am asa ceva la tdi

paul_ral 18-03-12 10:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Este canistra de vapori, in partea inferioară nu are niciun furtun. Monteaz-o la loc

gigirosso1967 27-03-12 19:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
...saluti prieteni...am o mare problema...nu gasesc niciunde macara vw vento electrica stanga fata...vento model 1994...sau macar kitt de reparare a vechii macarale...ma poate salva cineva cu vreun pont?...v-as fi tare recunoscator...

bogdy27 02-05-12 12:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu o problema la vento 1.8 benzina din 94. nu trage bine, cand apas pedala mai tare parca se ineaca,greuse tureaza mai mult de 2000 de turatii,la deal trage foarte greu.am pus-o pe calculator si mi-a dat eroare la senzorul de la arborele cotit.se poate sa nu traga din cauza asta? unde este pozitionat senzorul asta? va rog dati-mi un sfat.multumesc

bzsa 26-05-12 13:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
daca are cineva butoanele de la clima ,m-ar interesa pe mine ,al meu nu mai merge decat pe prima si ultima treapta,are cevaprob de contact

lupalb 05-07-12 07:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
Daca intereseaza pe cineva:
https://forum.4tuning.ro/331-sibiu/15...ml#post5089664
Pana acum avem 150 de masini trecute pe lista.

youlenin 20-07-12 22:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut! Am si eu un vento din 93 si vreau sa schimb amortizoarele(telescoapele) ca am impresia ca astea montate au cam trecut. de exemplu daca apas pe potbagaj face un balans imens ca si atunci cand merg prin gropi, parca sunt cu barca. vreau si eu pareri care sunt mai bune, pe ulei sau pe gaz, si care poate maresc putin garda la sol a masini ca m-am plictisit sa agat fiecare denivelare. si inca ceva, daca schimb jantele si imi pun pe 15 se mai ridica masina putin sau nu? multumesc tuturor. :???:

B-74-WRC 21-07-12 01:58

Re: VW Vento - Proprietari
 
Cumpar frana de mana de vento complecta fara rupturi sau defecte ma intereseaza sa fie in stare buna .

paul_ral 21-07-12 11:05

Re: VW Vento - Proprietari
 
Pentru drumurile noastre recomand pe ulei. Ca marca, depinde de buget. Mergi pe Boge sau Monroe. Daca ai jante pe 14, poti folosi anvelope cu balon mai inalt. Scimbarea jantelor pe 15 te obliga sa cobori talonul. Eu am 205/55/15 si mai are un pic pana la talerul telescopului.

youlenin 21-07-12 12:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 5109987)
Pentru drumurile noastre recomand pe ulei. Ca marca, depinde de buget. Mergi pe Boge sau Monroe. Daca ai jante pe 14, poti folosi anvelope cu balon mai inalt. Scimbarea jantelor pe 15 te obliga sa cobori talonul. Eu am 205/55/15 si mai are un pic pana la talerul telescopului.

eu deja am talonul mic, am 185/60/14. nu ar fi asta o problema la jantele de 15. merci de raspuns. si tot nu mi-ai zis daca se ridica putin garda la sol a masini daca schimb telescoapele. mai am o intrebare daca nu cer prea mult. se aude un zgomot si simt si niste batai la roata din stanga fata , posibil sa fie telescopul caci bucsele de la brat le-am schimbat. daca schimb telescoapele se va mai lasa atat de tare spatele daca iau ceva mai greu in portbagaj si masina full de persoane, ca acum dupa ce o incarc putin am senzatia ca trag rezervorul si portbagajul dupa masina. mai astept raspunsuri

paul_ral 21-07-12 16:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
De ridicat nu se ridica prea mult, trecerea de la balonul de 60 la cel de 50 (asa cum specifica manualul) este compensata de trecerea de la janta de 14 la cea de 15. Schimbarea telescoapelor stock nu afectează inalțimea masinii. Doar trecerea la alte arcuri, pentru drumuri grele poate duce la cresterea inaltimii. Daca bataia se aude la trecerea peste denivelari sau gropi, poate fi de vina telescopul, in cazul gropilor maricele, la cele mici zgomotul poate proveni si de la rulmentul din flansa amortizorului.
Chiar si cu telescoape noi, cu arcurile vechi, masina se va lasa de spate. Asta e o boala veche la golf 3&vento, suspensia spate nu agreează īncărcarea.

youlenin 22-07-12 21:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 5110308)
De ridicat nu se ridica prea mult, trecerea de la balonul de 60 la cel de 50 (asa cum specifica manualul) este compensata de trecerea de la janta de 14 la cea de 15. Schimbarea telescoapelor stock nu afectează inalțimea masinii. Doar trecerea la alte arcuri, pentru drumuri grele poate duce la cresterea inaltimii. Daca bataia se aude la trecerea peste denivelari sau gropi, poate fi de vina telescopul, in cazul gropilor maricele, la cele mici zgomotul poate proveni si de la rulmentul din flansa amortizorului.
Chiar si cu telescoape noi, cu arcurile vechi, masina se va lasa de spate. Asta e o boala veche la golf 3&vento, suspensia spate nu agreează īncărcarea.

merci mult de raspuns, imi pare bine ca am dat de forumul asta. deci daca vreau ca spatele sa nu se mai lase atat de tare ar fi bine sa schimb arcurile.

youlenin 24-07-12 17:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu o nelamurire de cand am cumparat masina, stie careva ce face butonul ala de pe semnalizator, adica sunt doua unu in capat pe care poti sa il apesi si un comutator on-off. pe ala pe care il apesi scrie set, dar habar nu am ce face. am cautat pe google de am incebunit, poate stiti vreunul. merci

VentoVRY 24-07-12 17:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
bogdy27 - fum nu scoate la accilerari fortate??

gigirosso1967 - am avut si eu probleme cu macaraua fata, 130 lei noua fara motoras, ma declar fff multumit :D

youlenin - eu am cumparat masina din olanda, am jante pe r14, 195/60 , masina am luato cu 2 randuri de arcuri pe spate, sa mirat si mecanicul care mia facut un service complet, e mult mai ridicata de spate dar nu exagerat, am incarcat cu peste 500kg masina si doar atunci am vazut ca sa lasat putin, telescoapele pe fata le am bilstine si sunt multumit

youlenin - poate e de la crusecontrol ...dar mai sigur il inrebi pe paul_ral el e tata Vento/golf

youlenin 24-07-12 20:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 5113911)
bogdy27 - fum nu scoate la accilerari fortate??

gigirosso1967 - am avut si eu probleme cu macaraua fata, 130 lei noua fara motoras, ma declar fff multumit :D

youlenin - eu am cumparat masina din olanda, am jante pe r14, 195/60 , masina am luato cu 2 randuri de arcuri pe spate, sa mirat si mecanicul care mia facut un service complet, e mult mai ridicata de spate dar nu exagerat, am incarcat cu peste 500kg masina si doar atunci am vazut ca sa lasat putin, telescoapele pe fata le am bilstine si sunt multumit

youlenin - poate e de la crusecontrol ...dar mai sigur il inrebi pe paul_ral el e tata Vento/golf

merci, pai astept poate imi raspunde el. dar masina e din 93 nu prea cred sa aiba crusecontrol, dar mai sti. oricum nu cred ca functioneaza, ca am tot apasat pe el si nu am vazut sa se schimbe nimic pe ecranele din bord

VentoVRY 24-07-12 22:58

Re: VW Vento - Proprietari
 
niste poze cu bordul si cu ceasurile din bord nu ar strica :)

youlenin 25-07-12 11:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 5114305)
niste poze cu bordul si cu ceasurile din bord nu ar strica :)

habar nu am cum pot sa pun poze pe forum, nu ar strica niste indicatii.

sarpe_dracu 25-07-12 19:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
In lipsa unui asemenea grup pe facebook, cel putin in Romania am decis sa infiintam un grup pentru posesorii golf 3/vento.Pentru discutii legate de masinile noastre, probleme care nu si-au gasit rezolvarea pe forum sau pentru raspunsuri mai rapide la problemele fiecaruia si nu numai sunteti asteptati acolo.
Puteti cauta grupul "Golf 3/Vento" sau link direct: https://www.facebook.com/groups/107729462699344/

paul_ral 25-07-12 23:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
Youlenin, din ce spui tu, maneta este pentru cruise control. Ce motorizare ai? Pentru a vedea daca e funcțional, mergi pe un drum cu viteza mai mare de 30 km/h și la o anumita viteza, acolo unde vrei tu treci butonul pe ON și apesi SET. in mod normal ar trebui ca mașina sa mențină viteza dorită. Poti dezactiva CC īn momentul apăsării pedalei de frānă și/sau ambreiaj, precum si la trecerea butonului de pe maneta īn poziția OFF

youlenin 26-07-12 08:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 5115589)
Youlenin, din ce spui tu, maneta este pentru cruise control. Ce motorizare ai? Pentru a vedea daca e funcțional, mergi pe un drum cu viteza mai mare de 30 km/h și la o anumita viteza, acolo unde vrei tu treci butonul pe ON și apesi SET. in mod normal ar trebui ca mașina sa mențină viteza dorită. Poti dezactiva CC īn momentul apăsării pedalei de frānă și/sau ambreiaj, precum si la trecerea butonului de pe maneta īn poziția OFF

masina are motor de 1.8 aam, 55kw, 75cp. ma gandesc ca vreun fost proprietar nu a gasit maneta corespunzatoare si a luat una din asta. da e posibil sa aiba si cruise control. o sa incerc. ms de raspuns

paul_ral 26-07-12 23:11

Re: VW Vento - Proprietari
 
CC-ul este un optional rar pe benzinarele din Europa, dar un accesoriu des intālnit pe Jetta 3 in SUA. Marea majoritate a instalațiilor nu functioneaza datorita unor lipituri de slabă calitate efectuate in calculatorul tempomatului. Poți citi pe topicul meu despre aceasta instalație și vei observa piesele componente.

sarpe_dracu 27-07-12 13:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
Stie cineva cum se regleaza relantiul la 1.9d(fara turbo) cod motor 1y, dupa ce se incalzeste motorul sta putin sub 900 si cam tremura masina, vreau sa il mai ridic putin

youlenin 27-07-12 20:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 5116989)
CC-ul este un optional rar pe benzinarele din Europa, dar un accesoriu des intālnit pe Jetta 3 in SUA. Marea majoritate a instalațiilor nu functioneaza datorita unor lipituri de slabă calitate efectuate in calculatorul tempomatului. Poți citi pe topicul meu despre aceasta instalație și vei observa piesele componente.

faza e ca as cam avea nevoie de un link catre acel topic. nu ma pricep la umblat pe forum. ai cumva idee de ce nu imi baga aer cald cum trebuie, e doar asa caldut. nici macar cand motorul e la temperatura optima nu imi baga aer cald cum trebuie. mentionez ca masina si-a cam trait viata, m-am plictisit de facut curat si de strans izolatie de la sistemul de aer care este aruncata de fiecare data cand pornesc ventilatorul. si ma intereseaza cat costa un set de scaune fata si centurile, cu tot cu mecanism ca ale mele nu se strang cum trebuie. merci de raspunsuri paul!

sarpe_dracu 07-08-12 23:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Este vre-un coleg care are drum spre Brasov sau este din Brasov si are drum in Bucuresti in perioada urmatoare?

youlenin 27-08-12 16:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut. Poate sa imi zica si mie careva care e diferenta dintre motorul de 1.8 aam si celelalte de 1.8! De ce are puterea mai mica. e mai economic sau care e spilu ca nu am intele. si imi poate sugera cineva un site de piese mai bun. merci
P.S. pt posturile mele trecute. Din pacate nu am cc, firul de la maneta care e pt cc atarna pe maska de la volan.
P.S.S stie care vreun tutorial despre cum se monteaza leduri la ceasurile din bord. Am pus la termotronic si la gurile de aer, se mai pot monta si in alte locuri decat cele mentionate. ms. nu prea mai este actiune pe acest forum, din pacate
.:sad:
inca ceva, am probleme cu incalzirea, nu incalzeste interiorul nici daca motorul e cald. e posibil sa fie de la chestia aia electronica din climatronic. am vazut ca nu e pe cabluri e electronica si banuiesc ca dupa 19 ani se poate strica. si inca o problema, am schimbat garnitura de la capacul de supape(culbutori) si nu e buna de nimic, are niste nituri metalice si tabla prin interiorul ei si nu e buna de nimic, am avut probleme de cand am montato, cand am puso prima data am mers 3 km si cand am oprit credeam ca am luat foc din cauza uleiului care a curs pe galerie. cea pe care am schimbato era dintr-un material gen carton si nu curgea cum face asta. inca am probleme cu ea, si daca se strica suruburile de pe chiuloasa care tin capacul se pot schimba doar suruburile sau trebuie sa schimbi chiuloasa. scuzati nr mare de intrebari dar nu am la cine apela sa ma ajute in aceasta privinta!

paul_ral 27-08-12 19:20

Re: VW Vento - Proprietari
 
Sunt 2 tipuri de bolturi de prindere a capacului de la culbutori, de aici si cele 2 tipuri de garnituri pentru capac - de plută și de cauciuc. Trebuie să știi de care să comanzi, piese se găsesc ușor.
Referitor la aer, cred ca ai clapeta de comandă blocată sau motorul de comandă a clapetei nu funcționează.

youlenin 27-08-12 20:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 5153493)
Sunt 2 tipuri de bolturi de prindere a capacului de la culbutori, de aici si cele 2 tipuri de garnituri pentru capac - de plută și de cauciuc. Trebuie să știi de care să comanzi, piese se găsesc ușor.
Referitor la aer, cred ca ai clapeta de comandă blocată sau motorul de comandă a clapetei nu funcționează.

bolturile de prindere au un fel de capsa la baza! banuiesc ca ar fi mai bine sa imi iau o garnitura de pluta! In legatura cu clapeta de comanda, unde e situata si cum se poate repara? deci chestia aia electronica, care din cate am inteles are ceva termometru ca sa regleze temperatura, nu e defecta! ms de raspuns (mai am o groaza de intrebari, sper sa nu enervez)

paul_ral 28-08-12 22:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
Da, īți trebuie garnitura din plută și vei rezolva problema cu garnitura. Cat despre thermotronic, da-mi mailul tau si iti trimit tot ce am referitor la acest sistem.

MadAboutGolf3 28-08-12 23:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by youlenin (Post 5153541)
bolturile de prindere au un fel de capsa la baza! banuiesc ca ar fi mai bine sa imi iau o garnitura de pluta! In legatura cu clapeta de comanda, unde e situata si cum se poate repara? deci chestia aia electronica, care din cate am inteles are ceva termometru ca sa regleze temperatura, nu e defecta! ms de raspuns (mai am o groaza de intrebari, sper sa nu enervez)

poti folosi bine mersi si garnitura aceasta care ai cumparat-o, trebuie sa ii scoti niturile alea care o impiedica sa se aseze cum trebuie si o tin ridicata in sus.
poti folosi o bormasina sa dai fiecare capsa jos de pe garnitura, apoi se va etansa cum trebuie.
am avut si eu aceeasi problema si inca 2 amici care si-au luat garnituri noi din cauciuc cu insertie metalica. iei o bormasina si un burghiu mare si dai jos capsele.

referitor la problema caldurii, aeroterma are niste clapete de directionare a aerului, iar acestea sunt din tabla, au niste gauri foarte mari si sunt imbracate intr-un burete.
avand in vedere vechimea masinii buretele acela e probabil sa fi iesit tot prin grilele de aer bucatica cu bucatica, s-a uscat/exfoliat si a plecat de acolo si selectorul rece-cald nu mai separa aerul si de aici lipsa de caldura, in loc sa inchida traseul de aer rece, sa directioneze aerul prin traseul de incalzire, face posibila trecerea aerului prin clapeta si intra rece.

youlenin 29-08-12 12:58

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by MadAboutGolf3 (Post 5155095)
poti folosi bine mersi si garnitura aceasta care ai cumparat-o, trebuie sa ii scoti niturile alea care o impiedica sa se aseze cum trebuie si o tin ridicata in sus.
poti folosi o bormasina sa dai fiecare capsa jos de pe garnitura, apoi se va etansa cum trebuie.
am avut si eu aceeasi problema si inca 2 amici care si-au luat garnituri noi din cauciuc cu insertie metalica. iei o bormasina si un burghiu mare si dai jos capsele.

referitor la problema caldurii, aeroterma are niste clapete de directionare a aerului, iar acestea sunt din tabla, au niste gauri foarte mari si sunt imbracate intr-un burete.
avand in vedere vechimea masinii buretele acela e probabil sa fi iesit tot prin grilele de aer bucatica cu bucatica, s-a uscat/exfoliat si a plecat de acolo si selectorul rece-cald nu mai separa aerul si de aici lipsa de caldura, in loc sa inchida traseul de aer rece, sa directioneze aerul prin traseul de incalzire, face posibila trecerea aerului prin clapeta si intra rece.

ms de raspuns. ca sa ajung la acele clapete trebuie sa demontez tot bordul. as cam avea nevoie de niste indrumari sau un tutorial. poate ati vazut pe net si puteti posta un link.

MadAboutGolf3 29-08-12 22:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by youlenin (Post 5155638)
ms de raspuns. ca sa ajung la acele clapete trebuie sa demontez tot bordul. as cam avea nevoie de niste indrumari sau un tutorial. poate ati vazut pe net si puteti posta un link.

pentru a demonta bordul este necesar sa dai jos stergatoarele , ai 2 suruburi care tin bordul acolo sub parbriz.
apoi ai toata cate un surub cap hexagonal cheie 8 langa stalpi la usi si apoi mergi pe conturul bordului si mai ai cateva, dar pana sa ajungi la ele trebuie sa dai jos toata plasticaria de la bord de la nivelul genunchilor, trebuie sa scoti si consola de mijloc pe care nu o poti scoate fara sa scoti manerul de frana de mana.
trebuie sa demontezi blocul de lumini, ceasurile, panoul de climatizare si apoi mai e partea de aeroterma care e mai dificila e chin mai ales daca o faci singur si nu stii in ce te bagi.

youlenin 01-09-12 18:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by MadAboutGolf3 (Post 5156262)
pentru a demonta bordul este necesar sa dai jos stergatoarele , ai 2 suruburi care tin bordul acolo sub parbriz.
apoi ai toata cate un surub cap hexagonal cheie 8 langa stalpi la usi si apoi mergi pe conturul bordului si mai ai cateva, dar pana sa ajungi la ele trebuie sa dai jos toata plasticaria de la bord de la nivelul genunchilor, trebuie sa scoti si consola de mijloc pe care nu o poti scoate fara sa scoti manerul de frana de mana.
trebuie sa demontezi blocul de lumini, ceasurile, panoul de climatizare si apoi mai e partea de aeroterma care e mai dificila e chin mai ales daca o faci singur si nu stii in ce te bagi.

faza e ca am incercat joi si vineri, am dat jos tot si cand sa scot bordul nu iesea de sub parbriz. nu stiam de acele suruburi. am intrebat pe cineva si mi-a zis ca trebuie sa dau parbrizul jos asa ca am renuntat, acum dupa ce mi-ai zis tu cand am timp il demontez iar. ms si am sesizat ceva recent, a inceput sa imi scartzaie directia mai ales cand stationez. am servo!

youlenin 02-09-12 22:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut! tot eu. si-a pus careva buton push to start pe masina. ce butoane a folosit si daca a reusit sa faca chestia cu doua butoane unul pt accesori si celalalt pt pornit. am o vaga idee dar nu stiu ce butoane sa folosesc si unde trebuie sa leg comutatorul pt accesori! ms

youlenin 02-10-12 20:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut, am observat ca nu prea se posteaza, dar totusi incerc. imi poate spune cineva ce garnituri, bucse, rulmenti pt capatul de sus al telescoapelor fata, am probleme pe stanga, troncaneste la orice denivelare. am crezut ca nu e strans bine telescopul ca se invartea usor saiba aia mare de sub capota, nu am reusit sa le strang mai tare asa ca ma gandesc ca problema e de sub masina, in partea de sus a telescopului. am inteles ca exista ceva rulmenti si garnituri. se pot schimba separat fara amortizoare sau doar cu totul. astept si eu un raspuns! si inca ceva, cam cat costa un bendix si daca la schimbarea lui mai am nevoie de ceva piesa noua pt electromotor( nu cupleaza decat dupa multe chei) si mai face niste figuri, nu invarte deloc uneori, dau cheie si nimic! daca dau mai multe eventual porneste uneori porneste daca dau borna jos si o pun la loc! scuzati mesajul lung, masina batrana cu probleme multe!

paul_ral 02-10-12 22:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Daca te referi la flansele amortizoarelor, aceste sunt de 2 tipuri functie de motorizare. La acestea se pot inlocui, separat rulmentii. Pentru a cumpăra piesele potrivite, te duci cu actele masinii la un magazin specializat pe piese auto straine, imposibil să nu ai așa ceva in Suceava, comanzi dupa VIN-ul mașinii. Acele magazine au programe informatice, poti vedea inclusiv piesa de care ai nevoie.

Cortaru 04-10-12 12:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut salut ...

Datorita faptului ca nu mi se mai aprinde ledul de la kilometraj, as dori sa schimb culoarea luminilor din bord. Nu gasesc nicaieri pe forum un tutorial despre cum se da bordul jos, cum ar trebui sa procedez cand scot/schimb ledurile si bineinteles ce leduri trebuie cumparate. (mentionez ca le vreau rosii :D)

Imi cer scuze daca exista deja pe forum asa ceva, dar eu nu am reusit sa gasesc.

Pls help.:rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 13:04.

- Copyright 2026 4Tuning