Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Spookie 11-09-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Geamurile la masina cum se fac ? Cut (pentru a selecta forma geamurilor) > delete > Create plane ? :| Nu am nici cea mai mica idee.. m-am uitat la tut cu a3 dar nu inteleg ce face omul ala acolo.. nu stiu cum separa usa de body.. si cu farurile face la fel , nu stiu cum le scoate de acolo si le modeleaza apoi.. :| + de asta nu stiu nici de ce le scoate.. :D

2 poze cu jentile care vor urma sa le pun pe golf .. (daca il termin :|)

Cobra2007 13-09-08 20:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
din ce imi amintesc eu geamurile se creaza pornind de la caroseria in sine, si incepi prin a selecta edge'urile repsective (tinand p ctrl) si tragi cu shift, dupa ce ai modelat geamu dai detach, asta e cam "greu" dar poti incepe prin a crea un plan si atunci iti va veni mult mai usor.

emy4bmw 14-09-08 01:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salutare. doresc sa incep si eu sa lucrez in 3D....cum fac? ce programe imi trebuie? ma ajuta careva pe parcurs? nu am nici cea mai vaga idee despre asta...desi despre masini si design am destule :P

astept un raspuns.... ;) multumesc

Cobra2007 14-09-08 02:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut emy, bine ai venit printre noi :D ca program 3D ai putea sa folosesti unu dintre urmatoarele :Softimage|XSI, 3D Studio Max, LightWave 3D sau Cinema 4D.

Noi toti sau ma rog, majoritatea te sfatuim sa folosesti cu incredere 3D Studio Max deoarece e mult mai usor (dupa parerea mea) si mai flexibil, cat despre tutoriale gasesti la greu :D
3D Studio Max necesita si de un plugin bun pentru randare (vei afla pe viitor la ce ajuta) si cel mai bun ar fi : Vray.Desigur, toti te vom ajuta daca ai o nelamurire.Bafta :D

emy4bmw 14-09-08 10:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e bun 3D Studio Max 6? Sau imi recomandati unul mai nou.? La versiunea 6, am si carte...de asta intreb. Luni fac rost de programe. (daca vrei sa vezi una din ideile mele, uitate la profilul meu, in album, sau la avatar.)

Cobra2007 14-09-08 13:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
E bun si ala dar versiunea finala este cea 2008 sau 9.
p.s : e buna ideea ta, am vazut masina dar ca sa ajungi la un model 3D iti ia cam mult pana acolo pentru ca e mult de invatat dar sunt sigur ca daca ai vointa o sa reusesti.

D_DooM 14-09-08 15:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io as recomanda pt inceput max 7 ... max9 ma ie bun da' are multe erori .. iar 2008 si 2009 cer cam mult

Cobra2007 14-09-08 15:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
are erori 9 ? il am eu si n-am patit nik cu el pana acu :-)

D_DooM 14-09-08 15:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
inseaman k nul omori prea mult ... si mie si lu ruver din cate stiu ne strica planurile q erori tampite

ruver 14-09-08 18:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu are erori... toate erorile care le intampin sunt in timpul render-ului... cand raman fara RAM...
eu iti recomand o versiune cat mai noua de 3ds max pentru ca sunt mult mai bine inchegate si dupa parerea mea nu ar consuma asa de multe resurse... si a doua chestie este de compatibilitate greu de gasit anumite plughinuri pt versiuni mai vechi... sau o salvare de pe versiune mai noua nu o vei putea deschide cu o versiune mai vechie si multe altele...

emy4bmw 14-09-08 21:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e vb de timp, cobra. nu am timp destul.. acuma lucrez la un ford focus...si daca ma apuc de cautat, nu il mai gat in seara asta. dar imi fac timp sa-l caut. :-) ms

D_DooM 16-09-08 23:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
care stiti c tre sa fac k sami iasa metoda asta d unwrap ??

Cobra2007 16-09-08 23:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
vrei sa texturezi acea masina prin metoda asta ? :D atunci bafta la raspuns ca si eu vreau sa stiu :-P

D_DooM 17-09-08 00:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu pt masina asta vreau sa stiu ... da' ma intereseaza in sepcial metoda asta .. k d altfel stiu sa folosesc unwrap in general

vitezoman 26-09-08 18:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sunt incepator puteti sa-mi spuneti cun se cheama progamul pls.


All times are GMT +2. The time now is 23:25.

- Copyright 2026 4Tuning