Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

CryForD 08-07-11 10:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
unde s-a mutat toata lumea....nu mai scrie nimeni nimic?

paul_ral 08-07-11 22:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
In general, pe topicul de prezentare a mașinii

bn12cos 29-09-11 09:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1717670)
as vrea sa imi pun aer conditionat..stie cineva o firma in Timisoara sau Arad care ar face asa ceva?
daca ati sti si un pret informativ ar fi si mai bine :D

climatronic pt vento 1100 ron + montaj

bn12cos 29-09-11 09:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1717670)
as vrea sa imi pun aer conditionat..stie cineva o firma in Timisoara sau Arad care ar face asa ceva?
daca ati sti si un pret informativ ar fi si mai bine :D

climatronic pt vento 1100 ron + montaj 0742450073

bn12cos 29-09-11 09:11

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by catalin-stefan (Post 4429546)
ceau as dori si eu ac pe masina se poate sa vb mai mult pe mess?? d-mi id tau Sebastian pe pv mersi mult

0742450073 pt climatronic

bn12cos 29-09-11 09:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by catalin-stefan (Post 4429546)
ceau as dori si eu ac pe masina se poate sa vb mai mult pe mess?? d-mi id tau Sebastian pe pv mersi mult

klimatronic 0742450073

[email protected] 23-11-11 19:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
salut.
is nou pe foum :D
si eu is proprietarul unui vento :D

ulie.cozmi 23-11-11 19:43

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by [email protected] (Post 4736267)
salut.
is nou pe foum :D
si eu is proprietarul unui vento :D

au au ce nervos e :D
are nos?:twisted:

sa ai parte de momente extreme cu el:lol:

[email protected] 24-11-11 16:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by ulie.cozmi (Post 4736316)
au au ce nervos e :D
are nos?:twisted:

sa ai parte de momente extreme cu el:lol:



nare nos :D

[email protected] 25-11-11 15:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu e interesat nimeni de masina ??!!!


asi dao :P

[email protected] 25-11-11 17:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
e de vanzare daca va intereseaza :D:lol:

bzsa 05-12-11 14:14

Re: VW Vento - Proprietari
 
am avut si eu lambo,nu merita 2 bani.
dupa 3 zile le-am dat jos.

bn12cos 05-12-11 21:50

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bn12cos (Post 4613104)
climatronic pt vento 1100 ron + montaj

acuma ca e iarna il dau si cu 900

bzsa 06-12-11 20:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bn12cos (Post 4761151)
acuma ca e iarna il dau si cu 900

trebuie multe adapatari la instalare ?eu am doar termotronic

[email protected] 08-12-11 15:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4760278)
am avut si eu lambo,nu merita 2 bani.
dupa 3 zile le-am dat jos.

eu le am de 1 an !!ji imi plac :X

se deschid singure din telecomanda ,sau eu cu mana :x

bzsa 14-12-11 20:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by [email protected] (Post 4766769)
eu le am de 1 an !!ji imi plac :X

se deschid singure din telecomanda ,sau eu cu mana :x

fiecare e cu gustul si pretentiile lui.

ca si aspect e de nota 10 ,dar practice nu sunt deloc.....

Tibanu 22-01-12 15:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4778106)
fiecare e cu gustul si pretentiile lui.

ca si aspect e de nota 10 ,dar practice nu sunt deloc.....


Salut.... de ce spui ca nu sunt practice?cu ce anume deranjeaza sau nu sunt bune?!

bzsa 28-01-12 18:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
zic din propria experienta.....
1 pt mine nu erau prcatice,in special daca folosesti masina zilnic etc
2 daca e sa isi puna cineva recomand cele originale dedicate pt masina de ls lsd,nu luati chinezari.

geomar 29-01-12 18:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
e ok...

alex racer 29-01-12 20:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
salutare care dintre voi a pus vr6-le si a avut 1,8 inainte am niste probleme cu instalatia electrica am schimbat tot pana in panoul de sigurante ....cnd dau la cheie invarte motorul ok bordul se aprinde imi arata tot baterie... dar nu am scanteie si nu mi se aude pompa de benzina ....daca a mai schimbat cineva si stie va rog sa ma ajutati ....

big bastard 31-01-12 20:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
de ce cand pornesc vento (1.9 tdi) dupa o noapte friguroasa imi variaza turele in ralanti intre 900 si 1000 si un pic? faza asta tine vreo 2 minute dupa care se stabilizeaza

VentoVRY 01-02-12 08:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
cauze sunt multiple, dar normale din cate stiu, eu tot vento 1,9tdi 1Z am si la fel se manifesta, motorina proasta, bujii imbatranite, la mine un alt aspect mai neplacut este ca in primele 2 -3 minute imi intra ff greu in viteza, apoi isi revine si merge usor, ori am putin ulei in cutiea de viteze, ori trebuie schimbat....

nutzuXXL 01-02-12 08:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by alex racer (Post 4854105)
salutare care dintre voi a pus vr6-le si a avut 1,8 inainte am niste probleme cu instalatia electrica am schimbat tot pana in panoul de sigurante ....cnd dau la cheie invarte motorul ok bordul se aprinde imi arata tot baterie... dar nu am scanteie si nu mi se aude pompa de benzina ....daca a mai schimbat cineva si stie va rog sa ma ajutati ....

cred ca la tine e problema cu imobilizatorul.

geo_gee2005_xxx 01-02-12 10:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
La imobilizator stiam ca porneste motorul dar se opreste dupa cateva secunde. ai un plus inversat sau pus unde nu trebuie. mai verifica panoul de sigurante din nou sau mai bine mergi la un electrician. Ce tip de vr ai pe bobine sau cu delcou? verifica si bobina de inductie!

mafteicon 01-02-12 12:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut,
si tdi-ul meu a pornit putin mai greu in dimineata asta fiind azi noapte -17 grade.
variatiile de turatii in mod normal nu ar trebui sa fie atat de mari la pornire decat in cazul in care ai bujii care sunt cu rezistenta intrerupta.
daca ai bujiile ok asta e ....important e ca porneste....lasa sa se incalzeasca bine motorul fara sa turezi si la drum...

si la colegul cu cutia de viteze sa nu-ti faci probleme de ulei.
uleiul din cutie este foarte vascos in prima faza la pornire si de aceea nu te lasa sa bagi in viteza imediat dupa ce pornesti...
uleiul din cutie isi va reveni la normal in acelasi timp cu incalzirea motorului...
eu procedez asa:
-cand este ger puternic pun contactul de 3,4 ori sa incalzesc bine camera de ardere
-daca nu porneste repede mai pun o data contactul
-dupa ce porneste o las sa mearga 10 min. sau mai mult fara sa o turez.
O zi buna va doresc!

VentoVRY 01-02-12 16:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
la pornire si eu procedez lafel, doar ca nu stau cu masina pe loc sa se incalzeasca, pornesc dupa maxim 2 minute de stationare, tdi se incalzesc un cuplu, din cate sti eu, si da ...pana apa nu trece de 80 de grade nu depasesc 2200rpm

am specificat treaba cu intratu in viteza, pentru ca chiar intra ff greu daca vreau sa pornesc imediat, am sa incerc sa o las macar 5 minute in stationare...sa vad daca se intampla lafel

mafteicon 01-02-12 17:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu o las sa se incalzeasca putin mai mult pe urmatorul motiv invatat de la batranii soferi ca atunci cand noptile sunt foarte geroase dupa pornire este indicat sa se lase motorul o perioada (fiecare cat crede de cuviinta) sa isi ia ulei, acesta fiind foarte gros nu va ajunge foarte repede in rampa si ungerea va fi slabuta...si atunci motorul va fi supus unor riscuri care la un moment dat vor fi platite cu banuti pe care nu prea se merita sa-i investim doar ca o sa consumam 100 gr. de motorina in plus...oricum iarna se consuma mai mult.
-pe langa motor se rupe si uleiul din cutie fiind foarte important atunci cand te grabesti sa pleci repede si cutia nu are ungere.(uleiul gros tine pinioanele)
-NU trebuie sa faci cum procedez eu, am spus toate astea ca pe temperaturi foarte scazute eu asa fac si incerc sa nu distrug nimic...(tin foarte mult la ea)
-uite fa un test simplu referitor la intratul in viteza:
..inainte de a porni misca manete in stanga si in dreapta sa vezi cat de greu o misti...foarte greu.
-dupa ce crezi ca sa incalzit motorul bine (asta nu in 2 minute) sa vezi ce usor o misti si la fel o sa intre in viteza..:D
sper ca nu te-am suparat cu nimic! ....daca ceva nu este in regula rog colegii sa ma contrazica..
Numai bine!!!

VentoVRY 01-02-12 18:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu ai cu ce sa ma superi, taman invers, doar de asta exista forum-uri, sa ne impartasim din experiente...
e drept ca daca pornesc fara a incalzi motorul, cat sa urce uleiu pot face mai multe pagube, deci aici e drept ca am procedat gresit.

ps.: oricum ar fi, multi se plang de TDI-uri, dar nu pot decat sa fiu ff multumit de tractorasul meu 1Z care pana un momentu de fata, doar la temperaturile de acum 2 ani de -32 grade nu a vrut sa porneasca, dar asta tot din cauza mea.

mafteicon 01-02-12 19:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
am acelasi motor tdi , 90cp 1z de 6 ani si niciodata nu am avut probleme cand a fost ger.
intotdeauna cand sa apropiat iarna am verificat bujiile si bateria sa fie buna.
motoarela TDI sunt cele mai reusite motoare: ca si consum,mecanic(cad foarte greu),piese consumabile ieftine etc.
Sa auzim de bine!!;)

VentoVRY 03-02-12 12:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
ieri am incercat si eu sa imi pornesc tractorasul, din pacate si-a dat duhul, baterie batrana, iar motorina euro care are -15 la specificati, cam jumatate de rezervor, iar in zona au fost -28 grade, nu am mers deloc cu ea 5 zile, iar in acest timp a stat la temperatrura de -28, cred ca motorina e beton.

cred ca o sa astept ceva vreme sub -15 grade sa mai incerc sa o pornesc, si sa alimentez pana la plin cu motorina mai buna, din experienta ati folosit aditivi care se pun in rezervor??

mafteicon 03-02-12 13:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
ai observat cumva cand ai dat la automat a iesit ceva fum la spate?
daca a dat fum inseamna ca motorina nu are nimic (nu sa congelat)
si pe baterie pune un redresor ca alfel nu ai sa pornesti (baterie descarcata)

VentoVRY 03-02-12 13:26

Re: VW Vento - Proprietari
 
bateriea e cam clar, 8,8V scoate, am incercat si cu o masina pe langa cu cabluri, dar nu am insistat, si nu cred ca a scos deloc fum...mai vad cand ies de la birou astazi, sunt -15grade, cu putin ajutor poate o trezesc

mafteicon 03-02-12 13:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
cand te ajuta cealalta masina sa o tina si pe aia pornita ...si cu siguranta va pornii
daca nu scoate fum ori ai dop de gheata prin filtru sau in alta parte si nu va pornii decat bagata undeva intr-un garaj incalzit si tinuta mai mult timp.
sper sa o pornesti usor...Bafta!

VentoVRY 04-02-12 16:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
clar pornita si cealalta....si tinuta la minim 1400 rpm, ...azi am incercat si tot insistat cu masina lu fratimiu, dar tot nu a vrut, e cam ,moarta bateria, am luat un redresor de la fratimiu si am sa o las pana maine dimineata poate reusesc sa o pornesc .... e toaca complet :(

mafteicon 04-02-12 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu as fi scos bateria de la masina pornita o incercam pe masina si vedeam daca porneste si in cazul asta stiam daca e bateria e de vina.
posibil ca a ta sa fi inghetat lichidul din ea si de aceea nu a luat curent si nu a pornit (cand bateria este proasta acidul scade sub 1,28 pe element se face apa si ingheata)
daca nici dupa o noapte de redresor( la caldura) -nu afara- nu vrea sa porneasca sti ce urmeaza....una noua si ai scapat .

VentoVRY 04-02-12 20:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu am sa testez acidul, dar cred ca asa este, din cate am mai citit cateva forumuri, din pacate masina fratelui meu cu care am incercat sa o pornesc, are bateria mica, 55 Ah, si el a chinuit putin sa porneasca....a mea avand 74Ah.

am testat piata, 385 lei Varta 74Ah, maine e momentu culminant, oricum cauze mai pot fi multiple, bujii (pana acum nu am avut deloc probleme), motorina proasta (stiu sigur ca aia ingheata la -15 grade scria la peco, am 30 litri in rezervor) .....sper totusi sa rezolv cu redresorul....

mafteicon 04-02-12 20:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
asta e,
important sa o pornesti si sa elimini alte cauze...
eu am una BOSCH pentru diesel cu maxim amperi care sa incadrat in suport...si adevarul e ca invarte ca polizorul...chestia e ca merg si in fiecare zi cu ea.
sa cauti o baterie fara intretinere cu gel si 5 ani merge beton..
Succes..

VentoVRY 06-02-12 12:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
ieri, dupa 12 ore in care bateria a stat pe redresor, a pornit tractorasul la prima cheie :D, e adevarat erau doar -11 grade afara, asa ca am facut plinul cu motorina -28 grade, sper sa nu mai am probleme

stiam ca nu are cum sa ma lase balta, descarcarea bateriei a fost greseala mea cand am incercat sa pornesc la -28 de grade in repetate randuri, deci vina mea mai mult

macar acum este iarna adevarata :D

cristoball 14-02-12 23:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut tuturor! mi'ar trebui si mie partea din dreapta a buzei din fata , si plasticul tot din dreapta care vine bagat in spoiler... dak ma ajuta careva??

bzsa 15-02-12 18:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by cristoball (Post 4881557)
Salut tuturor! mi'ar trebui si mie partea din dreapta a buzei din fata , si plasticul tot din dreapta care vine bagat in spoiler... dak ma ajuta careva??

cam greu o sa gasesti de vento .......eu am adaptat de la golf 3


All times are GMT +2. The time now is 09:38.

- Copyright 2026 4Tuning