![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
unde s-a mutat toata lumea....nu mai scrie nimeni nimic?
|
Re: VW Vento - Proprietari
In general, pe topicul de prezentare a mașinii
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
salut.
is nou pe foum :D si eu is proprietarul unui vento :D |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
are nos?:twisted: sa ai parte de momente extreme cu el:lol: |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
nare nos :D |
Re: VW Vento - Proprietari
nu e interesat nimeni de masina ??!!!
asi dao :P |
Re: VW Vento - Proprietari
e de vanzare daca va intereseaza :D:lol:
|
Re: VW Vento - Proprietari
am avut si eu lambo,nu merita 2 bani.
dupa 3 zile le-am dat jos. |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
se deschid singure din telecomanda ,sau eu cu mana :x |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
ca si aspect e de nota 10 ,dar practice nu sunt deloc..... |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
Salut.... de ce spui ca nu sunt practice?cu ce anume deranjeaza sau nu sunt bune?! |
Re: VW Vento - Proprietari
zic din propria experienta.....
1 pt mine nu erau prcatice,in special daca folosesti masina zilnic etc 2 daca e sa isi puna cineva recomand cele originale dedicate pt masina de ls lsd,nu luati chinezari. |
Re: VW Vento - Proprietari
e ok...
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
salutare care dintre voi a pus vr6-le si a avut 1,8 inainte am niste probleme cu instalatia electrica am schimbat tot pana in panoul de sigurante ....cnd dau la cheie invarte motorul ok bordul se aprinde imi arata tot baterie... dar nu am scanteie si nu mi se aude pompa de benzina ....daca a mai schimbat cineva si stie va rog sa ma ajutati ....
|
Re: VW Vento - Proprietari
de ce cand pornesc vento (1.9 tdi) dupa o noapte friguroasa imi variaza turele in ralanti intre 900 si 1000 si un pic? faza asta tine vreo 2 minute dupa care se stabilizeaza
|
Re: VW Vento - Proprietari
cauze sunt multiple, dar normale din cate stiu, eu tot vento 1,9tdi 1Z am si la fel se manifesta, motorina proasta, bujii imbatranite, la mine un alt aspect mai neplacut este ca in primele 2 -3 minute imi intra ff greu in viteza, apoi isi revine si merge usor, ori am putin ulei in cutiea de viteze, ori trebuie schimbat....
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
La imobilizator stiam ca porneste motorul dar se opreste dupa cateva secunde. ai un plus inversat sau pus unde nu trebuie. mai verifica panoul de sigurante din nou sau mai bine mergi la un electrician. Ce tip de vr ai pe bobine sau cu delcou? verifica si bobina de inductie!
|
Re: VW Vento - Proprietari
salut,
si tdi-ul meu a pornit putin mai greu in dimineata asta fiind azi noapte -17 grade. variatiile de turatii in mod normal nu ar trebui sa fie atat de mari la pornire decat in cazul in care ai bujii care sunt cu rezistenta intrerupta. daca ai bujiile ok asta e ....important e ca porneste....lasa sa se incalzeasca bine motorul fara sa turezi si la drum... si la colegul cu cutia de viteze sa nu-ti faci probleme de ulei. uleiul din cutie este foarte vascos in prima faza la pornire si de aceea nu te lasa sa bagi in viteza imediat dupa ce pornesti... uleiul din cutie isi va reveni la normal in acelasi timp cu incalzirea motorului... eu procedez asa: -cand este ger puternic pun contactul de 3,4 ori sa incalzesc bine camera de ardere -daca nu porneste repede mai pun o data contactul -dupa ce porneste o las sa mearga 10 min. sau mai mult fara sa o turez. O zi buna va doresc! |
Re: VW Vento - Proprietari
la pornire si eu procedez lafel, doar ca nu stau cu masina pe loc sa se incalzeasca, pornesc dupa maxim 2 minute de stationare, tdi se incalzesc un cuplu, din cate sti eu, si da ...pana apa nu trece de 80 de grade nu depasesc 2200rpm
am specificat treaba cu intratu in viteza, pentru ca chiar intra ff greu daca vreau sa pornesc imediat, am sa incerc sa o las macar 5 minute in stationare...sa vad daca se intampla lafel |
Re: VW Vento - Proprietari
eu o las sa se incalzeasca putin mai mult pe urmatorul motiv invatat de la batranii soferi ca atunci cand noptile sunt foarte geroase dupa pornire este indicat sa se lase motorul o perioada (fiecare cat crede de cuviinta) sa isi ia ulei, acesta fiind foarte gros nu va ajunge foarte repede in rampa si ungerea va fi slabuta...si atunci motorul va fi supus unor riscuri care la un moment dat vor fi platite cu banuti pe care nu prea se merita sa-i investim doar ca o sa consumam 100 gr. de motorina in plus...oricum iarna se consuma mai mult.
-pe langa motor se rupe si uleiul din cutie fiind foarte important atunci cand te grabesti sa pleci repede si cutia nu are ungere.(uleiul gros tine pinioanele) -NU trebuie sa faci cum procedez eu, am spus toate astea ca pe temperaturi foarte scazute eu asa fac si incerc sa nu distrug nimic...(tin foarte mult la ea) -uite fa un test simplu referitor la intratul in viteza: ..inainte de a porni misca manete in stanga si in dreapta sa vezi cat de greu o misti...foarte greu. -dupa ce crezi ca sa incalzit motorul bine (asta nu in 2 minute) sa vezi ce usor o misti si la fel o sa intre in viteza..:D sper ca nu te-am suparat cu nimic! ....daca ceva nu este in regula rog colegii sa ma contrazica.. Numai bine!!! |
Re: VW Vento - Proprietari
nu ai cu ce sa ma superi, taman invers, doar de asta exista forum-uri, sa ne impartasim din experiente...
e drept ca daca pornesc fara a incalzi motorul, cat sa urce uleiu pot face mai multe pagube, deci aici e drept ca am procedat gresit. ps.: oricum ar fi, multi se plang de TDI-uri, dar nu pot decat sa fiu ff multumit de tractorasul meu 1Z care pana un momentu de fata, doar la temperaturile de acum 2 ani de -32 grade nu a vrut sa porneasca, dar asta tot din cauza mea. |
Re: VW Vento - Proprietari
am acelasi motor tdi , 90cp 1z de 6 ani si niciodata nu am avut probleme cand a fost ger.
intotdeauna cand sa apropiat iarna am verificat bujiile si bateria sa fie buna. motoarela TDI sunt cele mai reusite motoare: ca si consum,mecanic(cad foarte greu),piese consumabile ieftine etc. Sa auzim de bine!!;) |
Re: VW Vento - Proprietari
ieri am incercat si eu sa imi pornesc tractorasul, din pacate si-a dat duhul, baterie batrana, iar motorina euro care are -15 la specificati, cam jumatate de rezervor, iar in zona au fost -28 grade, nu am mers deloc cu ea 5 zile, iar in acest timp a stat la temperatrura de -28, cred ca motorina e beton.
cred ca o sa astept ceva vreme sub -15 grade sa mai incerc sa o pornesc, si sa alimentez pana la plin cu motorina mai buna, din experienta ati folosit aditivi care se pun in rezervor?? |
Re: VW Vento - Proprietari
ai observat cumva cand ai dat la automat a iesit ceva fum la spate?
daca a dat fum inseamna ca motorina nu are nimic (nu sa congelat) si pe baterie pune un redresor ca alfel nu ai sa pornesti (baterie descarcata) |
Re: VW Vento - Proprietari
bateriea e cam clar, 8,8V scoate, am incercat si cu o masina pe langa cu cabluri, dar nu am insistat, si nu cred ca a scos deloc fum...mai vad cand ies de la birou astazi, sunt -15grade, cu putin ajutor poate o trezesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
cand te ajuta cealalta masina sa o tina si pe aia pornita ...si cu siguranta va pornii
daca nu scoate fum ori ai dop de gheata prin filtru sau in alta parte si nu va pornii decat bagata undeva intr-un garaj incalzit si tinuta mai mult timp. sper sa o pornesti usor...Bafta! |
Re: VW Vento - Proprietari
clar pornita si cealalta....si tinuta la minim 1400 rpm, ...azi am incercat si tot insistat cu masina lu fratimiu, dar tot nu a vrut, e cam ,moarta bateria, am luat un redresor de la fratimiu si am sa o las pana maine dimineata poate reusesc sa o pornesc .... e toaca complet :(
|
Re: VW Vento - Proprietari
eu as fi scos bateria de la masina pornita o incercam pe masina si vedeam daca porneste si in cazul asta stiam daca e bateria e de vina.
posibil ca a ta sa fi inghetat lichidul din ea si de aceea nu a luat curent si nu a pornit (cand bateria este proasta acidul scade sub 1,28 pe element se face apa si ingheata) daca nici dupa o noapte de redresor( la caldura) -nu afara- nu vrea sa porneasca sti ce urmeaza....una noua si ai scapat . |
Re: VW Vento - Proprietari
nu am sa testez acidul, dar cred ca asa este, din cate am mai citit cateva forumuri, din pacate masina fratelui meu cu care am incercat sa o pornesc, are bateria mica, 55 Ah, si el a chinuit putin sa porneasca....a mea avand 74Ah.
am testat piata, 385 lei Varta 74Ah, maine e momentu culminant, oricum cauze mai pot fi multiple, bujii (pana acum nu am avut deloc probleme), motorina proasta (stiu sigur ca aia ingheata la -15 grade scria la peco, am 30 litri in rezervor) .....sper totusi sa rezolv cu redresorul.... |
Re: VW Vento - Proprietari
asta e,
important sa o pornesti si sa elimini alte cauze... eu am una BOSCH pentru diesel cu maxim amperi care sa incadrat in suport...si adevarul e ca invarte ca polizorul...chestia e ca merg si in fiecare zi cu ea. sa cauti o baterie fara intretinere cu gel si 5 ani merge beton.. Succes.. |
Re: VW Vento - Proprietari
ieri, dupa 12 ore in care bateria a stat pe redresor, a pornit tractorasul la prima cheie :D, e adevarat erau doar -11 grade afara, asa ca am facut plinul cu motorina -28 grade, sper sa nu mai am probleme
stiam ca nu are cum sa ma lase balta, descarcarea bateriei a fost greseala mea cand am incercat sa pornesc la -28 de grade in repetate randuri, deci vina mea mai mult macar acum este iarna adevarata :D |
Re: VW Vento - Proprietari
Salut tuturor! mi'ar trebui si mie partea din dreapta a buzei din fata , si plasticul tot din dreapta care vine bagat in spoiler... dak ma ajuta careva??
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:38. |
- Copyright 2026 4Tuning