Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5334-logan-1-6-ambition-vs-cielo-executive.html)

Andrei7 29-08-06 13:12

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 535529)
alicee ... dupa cum ai vazut ... potzi sa te tragi apa la buda pe cele 3 stele la sigurantza ...

bai tu nu esti sanatos? Orice masina ar fi fost acolo(chiar si una premium din clasa medie -- f sigura de altfel) nu mai ramanea NIMIC din ea. Porsche-le e tanc frate. Si i-a dat si din lateral. Imi aduc aminte ca acu ceva timp au dat niste tineri cu un seria 7 -- ultimul model intr-un tir frontal si nu a mai ramas nimic nici din bmw si nici din ei(odihneasca-se in pace). Tu de aici tragi concluzia ca seria 7 nu e sigur, a?

NWZeu 29-08-06 13:19

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by Andrei7 (Post 535541)
La inceput eram tot pentru cielo. Dar acum avand in vedere ca loganul are motorul de 1,5 dci foarte reusit din cate am auzit. Eu nu am condus-o, am mers doar in dreapta si nu are zgomot mare, consuma putin si are un pic de zvac. La asamblare si design e peste cielo. La dotari e peste cielo(are comp de bord, airbaguri, abs sau cd-player). Iar la siguranta e MULT peste cielo. Cielo cred ca nici o stea nu ar lua la teste de siguranta. Masina e f prost facuta din punctu asta de vedere. Plus ca cel mai imp motiv pt care nu as lua cielo e ca este proiectata acu 15 de ani si asta spune tot. Iar pentru baiatu care spunea ca loganu nu e sigur pt ca i s-a indoit toata tabla... bai frate daca pe tine intr-o masina te protejaza la accident tabla(si nu structura de rezistenta) imi pare rau pentru tine.

la asamblare nu este cu nimic peste Cielo si am sa iti mai zic o chestie interesanta , s-a petrecut la un dealer Dacia in Ploiesti unde un posesor dupa ce a achitat masina a descoperit sub cheder - RUGINA, a aparut si in presa si la TV, asa ca realizarea masinii este DEFECTUOASA. Legat de Airbag si ABS, au existat ca optional pe Cielo (ca sunt multe persone contesta existenta lor e altceva dar acestea au existat), legat de CD-Player acesta este un optional inutil (cel cumparat de la Dacia) de o performanta scazuta care oricum va fi inlocuit, deci utilitatea lui este ZERO.
Legat de proiectare, a fost realizat de un german apoi de un koreean care a fost treaz la planseu si a stiut sa calculeze distanta la ecartament si inaltime fata de Dacie un inginerul care a facut-o ori a lipsit de la scoala ori era adormit (ca sa nu zic beat), asta ca sa nu mai zic de coeficentul aerodinamic unde situatia e si mai rea ptr Logan.

NWZeu 29-08-06 13:27

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by alicee (Post 535488)
lol si atunci nubira pe unde e? si in plus cielo cu mult peste logan? good joke

mai mult ca sigur ca se referea la fiabilitate si ca vanzari , Nubira 1 s-a fabricat in locul Esperoului dar la Craiova si ca vanzari nu a stralucit, fata de Cielo este intr-o clasa superioara.

tfsi 29-08-06 14:35

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by NWZeu (Post 535555)
la asamblare nu este cu nimic peste Cielo si am sa iti mai zic o chestie interesanta , s-a petrecut la un dealer Dacia in Ploiesti unde un posesor dupa ce a achitat masina a descoperit sub cheder - RUGINA, a aparut si in presa si la TV, asa ca realizarea masinii este DEFECTUOASA. Legat de Airbag si ABS, au existat ca optional pe Cielo (ca sunt multe persone contesta existenta lor e altceva dar acestea au existat), legat de CD-Player acesta este un optional inutil (cel cumparat de la Dacia) de o performanta scazuta care oricum va fi inlocuit, deci utilitatea lui este ZERO.
Legat de proiectare, a fost realizat de un german apoi de un koreean care a fost treaz la planseu si a stiut sa calculeze distanta la ecartament si inaltime fata de Dacie un inginerul care a facut-o ori a lipsit de la scoala ori era adormit (ca sa nu zic beat), asta ca sa nu mai zic de coeficentul aerodinamic unde situatia e si mai rea ptr Logan.

gandesti f superficial,doar dupa niste aparente.

NWZeu 29-08-06 14:58

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
poate ca ai dreptate poate te inseli, am adus argumente mai mult sau mai putin "superficiale" nu doar "ce gluma, am auzit eu, mi-a povestit cineva ..... etc" lucruri clare, nu am nimic impotriva Loganului si nici fabrica Daewoo nu ma plateste sa le fac reclama, doar ca pentru o masina "proiectata recent" de mare Renault sa aiba atatea erori de proictare dar si de asamblare (vezi probleme primelor loturi, cazurile de rugina si altele) mi se pare inacceptabil, este adevarat ca si la Cielo exista subansamble de plastic de o calitate slaba (porst finisata dar si asamblata) dar legat de tabla nu am ce reprosuri sa ii aduc.

tfsi 29-08-06 16:54

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
pai am afirmat ca gandesti superficial pt reprosurile pe care le-ai adus inginerului roman care a proiectat loganul.eu stiu ca loganul a fost proiectat in Billancourt,la uzina renault,de catre ingineri francezi si romani.daca ai face o vizita in fabrica din colibasi ai vedea ca nu mai sunt chiar conditiile de pe vremea cand se fabrica berlina 13 10,si nu se mai fura(cum era inainte)nu mai sunt toti cu ciocanul in mana ca sa-ti monteze usa.mai sunt inca defecte de fabricatie,dar lucrurile o sa mearga spre bine.cazurile cu rugina sunt izolate.

alicee 29-08-06 18:15

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 535529)
alicee ... dupa cum ai vazut ... potzi sa te tragi apa la buda pe cele 3 stele la sigurantza ...

mai sparkule se vede ca ai numai 18 ani. Ti-au arata unii colegi de ce argumentul tau e desuet si fara nici o valoare practica:twisted:

NWZeu 29-08-06 18:55

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
este de admirat patriotismul dar lasa loc de subiectivism, desteptii de "francezi" si-au asumat beneficiile si erorile sunt din vina romanilor, este o conceptie proasta dar se pare ca si-o permit, asa ca si-au permis folosirea unui motor ce echipa Megane-ul inca din 96 (deci mai vechi ca proiectare), un design pripit (combinatia de caroserie inalta si ecartament mic este de evitat), si multe altele m-au facut sa afirm asta (dovada designul lui Steppe si ceea ce va fi Breakul - adik diferente epocale), practic si-au permis orice doar pentru a face ceva ieftin ca sa se vanda , si au reusit, ideea ca "e masina noua" a castigat, un marketing bine pus la punct, din punctul asta de vedere bravo lor.

mad max 29-08-06 19:23

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Cielo este muuult peste Logan. Aia e frigider pe roti. Cu aceeasi capacitate a portbagajului cielo are o forma mult mai bine studiata aerodinamic si mult mai placuta ca frigiderul de logan care e fff inalt si se poate rasturna oricand. Pentru cei care se duc la arat cu el e fff bun, pt cine vrea sa mearga pe drum e exceptional cielo. Am facut si eu testdrive cu logan 1,6 si parca stai in tir cu volanul ala inclinat asa si asa de sus. Asa cum a zis si un coleg de forum mai sus au existat si pe cielo optionale ca airbag si abs si asta de acum 10-11 ani, nu de azi de ieri ca la logan. Cine sufera ca are frane mai bune decat cielo sau demaraj mai bun il invit la un test cu cea mai mare placere. Taaare sunt curios cum o sa arate curtile Rematului peste 10-11 ani pline cu logane :D

tfsi 29-08-06 19:41

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
cielo,sub numele de nexia,cum se vindea in tarile vestice avea airbag si abs pt ca exista o lege care interzice productia sau comercializarea unui automobil in uniunea europeana fara normele minime de siguranta activa si pasiva: airbag sofer si pasager si abs.

NWZeu 29-08-06 19:48

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
nu ca se vindea , se vinde in continuare si este facut in Polonia, dar ca airbag avea doar la sofer ( la pasager nu am vazut), si hai sa iti zic o chestie, Logan se vinde in Ungaria, tara care este in UE, dar varianta de 1,4 achizitonata de un vecin de al meu de la Budapesta nu are decat airbag sofer (ABS si cel de la pasager lipsa - dar erau optionale) deci oarecum te contrazic cu legea de "obligativitate" (mentionez ca masina este mai ieftina si finisarile sunt mai bune ca e de "export" vechea meteahma romaneasca) (ceea ce este comic e ca dimensiunile rotilor sunt 165/80 r14 - asta in schimb nu am inteles)

tfsi 29-08-06 20:06

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
de airbag pasager intr-adevar nu sunt sigur ca era obligatoriu,dar cel de la sofer si abs sunt obligatorii.am vazut si eu loganul care se vinde in ungaria.si politia de acolo a achizitionat dacii logan.

maxis 29-08-06 23:03

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Oricum am luat din totdeauna cea avut francezul mai prost.In 50 de ani nu am fost in stare sa facem un lucru ca lumea,pana la urma tot francezul ne-a bagat pe gat loganul cum a fost si cu berlina de 1300.N-o sa fim in stare sa facem nimic nici pe 1000 de ani.Noi sunt buni numai la comentarii si nimic altceva.
DRUMURI BUNE!

siadimet 29-08-06 23:42

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by mad max (Post 536054)
Cielo este muuult peste Logan. Aia e frigider pe roti. Cu aceeasi capacitate a portbagajului cielo are o forma mult mai bine studiata aerodinamic si mult mai placuta ca frigiderul de logan care e fff inalt si se poate rasturna oricand. Pentru cei care se duc la arat cu el e fff bun, pt cine vrea sa mearga pe drum e exceptional cielo. Am facut si eu testdrive cu logan 1,6 si parca stai in tir cu volanul ala inclinat asa si asa de sus. Asa cum a zis si un coleg de forum mai sus au existat si pe cielo optionale ca airbag si abs si asta de acum 10-11 ani, nu de azi de ieri ca la logan. Cine sufera ca are frane mai bune decat cielo sau demaraj mai bun il invit la un test cu cea mai mare placere. Taaare sunt curios cum o sa arate curtile Rematului peste 10-11 ani pline cu logane :D

mi-ar face placere sa ma intrec cu tine,cum vrei:la demaraj,viteza maxima,stabilitate,frane.la cursele de pe 1 si 2 sept. de la buzau,eu o sa fiu acolo.astept un propietar de cielo executive cu care sa ma intrec,si rezultatul ramane definitiv.intr-un concurs de drift si indemanare se testeaza,zic eu,acceleratie,stabilitate,frane.deci ar trebui ca rezultatul sa faca o comparatie intre 2 masini.

mad max 30-08-06 18:21

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Din pacate nu o sa ajung la Buzau la curse, dar poti veni tu la Bucuresti pe 16. Eu nu am cielo executive, am cielo normal korean (1,5 8V). Te astept cu mare drag.


All times are GMT +2. The time now is 17:22.

- Copyright 2024 4Tuning