Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

FANEX 09-02-11 17:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 4067537)
FANEX ,am sa-ti raspund sa nu crezi ca ma simt vinovat:Cand am cumparat masina acum 5 ani, am verificat nivelul uleiului la servo (stii unde se verifica nu?), si am apelat la un prieten care face distributie de uleiuri. Mi-a facut cunostinta cu seful lui si ne-am uitat inpreuna pe catalog la tigaile de vento, si am gasit pentru servo la mine ATF. am complectat la nivel -maxim- si asa functioneaza de atunci super bine.. daca vroiam sa fac misto recomandam omului ulei hidraulic de la macara, este vascos,ieftin......CORECT NU?

De ce sa te simti vinovat daca la tine functioneaza super bine.Ar trebui sa se simta vinovati cei care baga aditivi in motor ? Normal ca nu,e problema celor carora le vor vinde masinile.Cred ca ar fi bine sa analizam cu atentie ofertele vanzatorilor de piese,consumabile auto care vor doar sa isi vanda marfa (filtre MANN made in China).Uleiul hidraulic de la macara, H46 nu este deloc ieftin.
Apropo de locul unde se verifica uleiul de servo,este pe undeva prin portbagaj...CORECT NU ?

mafteicon 09-02-11 17:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
ai volan pe dreapta?

big bastard 18-02-11 20:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
ce ma sfatuiti? sa pun arcuri second sau nu?

bzsa 19-02-11 12:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by big bastard (Post 4098094)
ce ma sfatuiti? sa pun arcuri second sau nu?

eu zic sa iti pui noi

mafteicon 19-02-11 20:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
sunt de acord cu bzsa... tu le inlocuiesti ptr. ca au obosit fizic. pune noi si se va vedea diferenta. bafta!

syncron 22-02-11 11:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 3963335)
Salut,
A montat cineva A/C pe Vento ? Am un Vento 1,6 75 cp din 94 si sunt interesat sa cumpar o instalatie completa de A/C cu tot cu montaj . Multumesc ,astept propuneri si oferte .

Am montat A/C functioneaza perfect , nu va mai straduiti sa ma ajutati :lol:

gigirosso1967 22-02-11 12:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 4109418)
Am montat A/C functioneaza perfect , nu va mai straduiti sa ma ajutati :lol:

Buna...am un Vento de 1.9 GTD din 94...m-ar interesa daca as putea instala A/C, si la ce suma as(ai) ajuns sa stiu la ce ma astept...si daca ma tin buzunarele...iti multumesc...Gigi

gigirosso1967 22-02-11 12:26

Re: VW Vento - Proprietari
 
…as vrea sa va mai aduc aminte de un anunt mai vechi de al meu…
...am nevoie de 2 distantiere pt. Vento-ul meu...de minim 50mm...maxim 60mm...daca cineva vede anuntul si are asa ceva as dori un pret...am vazut preturile la produsele NOI...de unde, sunt in criza...da adevarul e ca nu imi permit un set nou...multumesc...distantiere in 4 PREZOANE...

syncron 23-02-11 21:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by gigirosso1967 (Post 4109565)
Buna...am un Vento de 1.9 GTD din 94...m-ar interesa daca as putea instala A/C, si la ce suma as(ai) ajuns sa stiu la ce ma astept...si daca ma tin buzunarele...iti multumesc...Gigi

Salut ,
Depinde la cat gasesti piesele ,pe mine ma costat cam 300 euro cu tot cu freon si prelungit o conducta . Asta pentru ca le-am montat eu si am facut si instalatia m-a ajutat cineva cu o schema ,nu prea corespundeau firele dar a fost simplu .Toata treaba dureaza 1 zi maxim 1 zi jumate

gigirosso1967 24-02-11 09:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 4114594)
Salut ,
Depinde la cat gasesti piesele ,pe mine ma costat cam 300 euro cu tot cu freon si prelungit o conducta . Asta pentru ca le-am montat eu si am facut si instalatia m-a ajutat cineva cu o schema ,nu prea corespundeau firele dar a fost simplu .Toata treaba dureaza 1 zi maxim 1 zi jumate

...multumesc de raspuns, vine primavara si ma voi ocupa de acizitionarea pieselor...sa vad ce va iesi...

vatraiul 24-02-11 22:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 4109418)
Am montat A/C functioneaza perfect , nu va mai straduiti sa ma ajutati :lol:

Salut , as vrea si eu sa-mi pun A/C pe al meu vento imi poti spune costurile ? Am 1,9 TDI 90 cp.

Sebastian.C 24-02-11 22:51

Re: VW Vento - Proprietari
 
A/C cu montaj inclus pentru cine vine in Timisoara - 1000 lei

vatraiul 24-02-11 22:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Sebastian.C (Post 4118268)
A/C cu montaj inclus pentru cine vine in Timisoara - 1000 lei

ok , merci , luat de pe o sora mai dotata tot vw nu?

Sebastian.C 24-02-11 23:13

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by vatraiul (Post 4118273)
ok , merci , luat de pe o sora mai dotata tot vw nu?

Da sigur ca da... Sora din 96 :D

paul_ral 25-02-11 19:51

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
Pentru colegul mafteicon schema montării filtrului de ulei

mafteicon 25-02-11 20:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
tot respectul ptr. colegul Paul! O seara buna!

ErdVento 27-02-11 08:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
Buna,
am o mica problema,sper sa ma ajutati,azi am desfacut bordul si dupa ce am montat totul la loc am observat ca la comutatorul de lumini nu mai ard becurile,mentionez ca restul becurilor interioare functioneaza,am atasat si o poza in care am incercuit cu galben portiunile unde ard becurile si cu verde unde nu ard,din ce motiv nu mai merg becurile alea?

mafteicon 27-02-11 09:51

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal. o idee: trage blocul afara si verifica cu o surubelnita (prin impingere) daca toti papucii au intrat in cei de pe bloc. daca gasesti unul mai in afara celorlalti, ala este vinovat. Succes!!

danielddd 24-03-11 23:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Va salut,din nou,dupa inca vreo 5 masini schimbate,(ford mondeo 3,passat b4,astra g benz,astra g diesel,opel vectra...)am revenit la vento,TDi 90 cp,de care sunt extra multumit!Vreau insa sa ma ajutati cu ceva: de unde fac rost la pret bun de pragul de plastic ornamental,pe partea dreapta?in magazin e 200ron,si as mai dori sa intreb pe cei care cunosc,pe unde poate sa-mi prelinga ulei...pe sub/in sspatele filtrului de ulei al masinii...e umed...aveti idee ce garnitura e pe acolo?? aaa si la rola intinzatoare a curelei de accesorii,pot sa o intind un pic mai tare? ca face zgomot..in rest masina e super,nu ma simt la consum,trage de numa,nu consuma gram de ulei,nu scoate fum nici dimineata la prima cheie...am luat-o de la cineva care a SUPER intretinut-o.

bzsa 28-03-11 17:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Sebastian.C (Post 4118268)
A/C cu montaj inclus pentru cine vine in Timisoara - 1000 lei

cat timp ar lua montajul?

mafteicon 28-03-11 21:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
Daniel , inainte de toate poti sa verifici singur un lucru simplu dar murdar:scoate filtru de ulei,spala bine toata mizeria de peste tot si pe piesa pe care se insurubeaza filtrul,in partea de sus ai sa dai de o piulita. aceea piulita sigur sa slabit. incearca sa o strangi cu simt de raspundere...daca dupa o perioada tot umezeste gasesti la mag. piese auto:doua garnituri, una de la racitor (daca ai asa ceva,se verifica daca ai doua furtune deasupra filtrului) si una de la suport racitor si bloc motor...iar cu rola schimb-o ca nu ai ce sa-i faci (rulment uzat,uscat este o piesa ieftina si importanta. ..sper sa rezolvi problemele..BAFTA!

danielddd 28-03-11 21:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
Bine,am sa ma uit cand o sa ii fac schimbul de ulei,iar rola aia o sa vad la un magazin cat costa.

Sebastian.C 28-03-11 23:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4207018)
cat timp ar lua montajul?

1 zi...dar daca ne intindem...ia 2 :)
Poti sta la mine daca e... rezolvam noi cumva

bzsa 29-03-11 14:14

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Sebastian.C (Post 4208181)
1 zi...dar daca ne intindem...ia 2 :)
Poti sta la mine daca e... rezolvam noi cumva

problema este ca la mine trebuie pusa toata instalatia de la partea elactrica pana la motor

Sebastian.C 29-03-11 18:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4209520)
problema este ca la mine trebuie pusa toata instalatia de la partea elactrica pana la motor

Pe mess vb mai multe. Ai id meu

florin78 05-04-11 21:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut am si eu un vento si as dorii sa-i fac pragurile pt ca asta este boala lor daca stie cineva un tinichigiu bun in bucuresti sau in apropiere multumesc anticipat [un bip 0723254709]:lol:

Ernest 23-04-11 12:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut stie cineva sa imi spuna cum aflu codul la cass beta la un vento? e universal sau individual la fiecare masina altul..? multumesc mult

yneedlove 28-04-11 18:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
stie careva un vento sau un pasat ca acest model...: http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...-10066286.html unde as putea gasi la schimb cu a mea???

cristi_bv92 03-06-11 00:48

Thermotronic
 
Salut...Am si yo un vw vento 1.8 GL din 1993.
Am o intrebare ce e thermotronicu ala ?:?:

mafteicon 03-06-11 07:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu thermotronic ...cand este dat pe caldura, acesta mentine temp. pe care tu o setezi din butonul din mijloc...ex: 20,22 24 grade.
temp. setata va fi optima in mers si la viteza constanta ;)

cristi_bv92 04-06-11 00:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms mult...Mai am o intrebare trapa nu are siguranta ?am trapa electrica dau de pe buton so deschid si nimic nici un semn ca misca...ori o fii motorasu stricat?

CryForD 22-06-11 16:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
salutari...am si eu un vento din 95...1.9TDI, 90cai..sper sa va placa

VentoVRY 22-06-11 19:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
identic ca al meu ..culoare an motor ... :d sal poti sanatos.... cum stai cu rugina?

https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...ml#post3619531

CryForD 23-06-11 21:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am avut probleme cu trapa, ploua inauntru....pe la portbagaj o aparut ceva rugina....si la pragu din stanga. Si pe portbagaj am si eu probleme cu lacu...

bzsa 24-06-11 22:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
trebuie curatata scurgerea si nu mai ploua in masina

VentoVRY 25-06-11 09:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
ce parere aveti de pragurile exterioare de tabla de la firma aceasta http://www.autokarma.ro/Produse.aspx...terior%20tabla

sunt ok? sunt doar de aspect sau ai si rezistenta...la mine sa cam infundat pragu ...si mie cam frica sa il mai ridic pe cric....

iar acestea se potrivesc bine pe vento? http://www.autokarma.ro/Produse.aspx...nament%20aripa

as fi interesat de ele...am ceva rugin la aripi...si dupa ce curat bine as pune aceste ornamente pentru a scuti o vopsire care este mai costisitoare

bzsa 25-06-11 14:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu nici nu m-as gandi la ornamente .....
sau daca vrei sa schimbi segemntii de aripa dupa 2 ani ..poti sa iti pui

CryForD 28-06-11 18:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am o problema...cand plec de pe loc se aude un scartzait de curea....si cand dau cu spatele la fel...dupa nu mai suna nimic....ce poate fi?

catalin-stefan 28-06-11 23:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
ceau as dori si eu ac pe masina se poate sa vb mai mult pe mess?? d-mi id tau Sebastian pe pv mersi mult

Sebastian.C 28-06-11 23:58

Re: VW Vento - Proprietari
 
s3b4s7i4n e id meu


All times are GMT +2. The time now is 01:46.

- Copyright 2026 4Tuning