Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

cren 31-08-11 19:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Mult succes in continuare si sa te bucuri de roadele muncii tale ,esti de admirat pentru rabdarea pe care o ai de a face un lucru cum trebuie.

BAMBAKE 31-08-11 20:07

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
chiar vreau sa vad masina asta. este asteptata de multi si mult timp. sper si cred ca ai facut-o si ceva fiabila. sper sa nu ai probleme cu ea. acum o sa mearga intr-un rodaj. chiar ce presupune un rodaj corect la o asa masina? sa mergi in penultima viteza cu sprinturi de la 2000-7000(de ex)rot/min aproape de maxim? eu asa stiu, sunt curios cum o sa faci tu.

masina este facuta in colaborare cu rc jp, care urmeaza o reteta de succes de pe acolo, banuiesc. tu stii mai bine.

SEBASTIAN 31-08-11 20:32

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Initial reteta a fost intradevar condimentata de partenerii din Japonia, acum insa credem ca ne-am luat zborul din cuib si o sa reusim pe cont propriu.
Rodajul am sa-l fac clasic daca pot cu mers variat la sarcini usoare cu turatie de maxim 4000rpm.
Posibil sa fac o parte de rodaj chiar pe dyno.
Inca nu sunt gata de rodaj mai trebuie schimbat ECU si alte cateva chestiuni raman de pus la punct.
Am cumparat si am dus astazi si solenoidul de comanda a presiunii in turbo.
In trecut presiunea in turbo era comandata de un electronic boost controler pe care sincer il detest desi functioneaza exceptional pentru ceea ce este gandit.
Presiunea in turbo acum trebuie sa fie controlata de ECU si urmarind debitele necesare variatia presiunii se face in functie de sarcina si foarte multi alti parametrii.

Manufacturer: GrimmSpeed
GrimmSpeed Subaru 3-Port Electronic Boost Control Solenoids (EBCS)

Aici este adresa unde se pot citi mai multe amanunte despre aceste produse.
http://www.hptmotorsports.com/grimms...noids_ebcs.php
Este foarte important de stiu ca se anclaseaza in 12.5ms si elibereaza in 8ms.

Controlul turbinei este foarte important din multe puncte de vedere.
Atunci cand vrei sa cresti presiunea vrei sa o faci repede si cand vrei sa o scazi trebuie sa te misti si mai repede.
E important pentru buna functionare, pentru putere si pentru siguranta.

BAMBAKE 02-09-11 01:02

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
sunt convins ca's firme specializate in tuning extrem, care fac unele piese care's mai bune decat cele facute de "mama" lor, dar sunt si piese care costa mult si nu isi fac treaba cum zic in reclama. cand cumperi de fapt comanzi o asa piesa trebuie sa stii unde o pui si cum o setezi. ce faci tu, din ce citesc pe topic la tine, se face ca in jp. nu stiu daca sunt 5 in romania care dau atentie la toate detaliile si fine-tuningului.

o sa vin sa vad live ce face masina asta cand o sa fie aliniata la "semafor".

SEBASTIAN 02-09-11 06:57

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Din pacate banii, programul si colaboratorii nu-mi permit un ritm mai sustinut.
In plus am si schimbat din anumite motive o echipa mecanica.
Este greu si scump, iar ce nu inteleg multi este ca eu am facut experimente pe masina mea nu pe masinile clientilor. Daca distrug masina mea e fix problema mea in schimb masinile clientilor au primit doar solutii verificate si fiabile.
Multumesc pentru increderea acordata.

exo_luci 20-09-11 20:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Frumos proiect sa ai parte de ea cand e gata

TURBOSS 21-09-11 07:39

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by exo_luci (Post 4596852)
Frumos proiect sa ai parte de ea cand e gata

anul asta in nici un caz!

SEBASTIAN 21-09-11 15:34

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Ba da chiar este aproape gata ;).

B_60UPE 21-09-11 15:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 4598238)
Ba da chiar este aproape gata ;).

abea astept sa o vad la KOE:evil:

SEBASTIAN 21-09-11 16:45

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu am spus ca are sa participe la KOE.
Nici macar nu o pornesc pana atunci ca sa nu fiu tentat sa vin.

B_60UPE 21-09-11 20:08

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
eu nu am zis ca ai zis, dar ma gindeam ca e un impuls

SEBASTIAN 21-09-11 21:33

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu este corect sa scoti o masina repede si sa o arunci in lupta.
Masina trebuie sa mearga, sa fie rodata, setata, verificata dupa o perioada si atnci se poate spune ca este pregatita cu adevarat.

werwceul 21-09-11 21:37

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
si cand vedem primul film cu masina?

SEBASTIAN 21-09-11 21:49

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Cu masina in noua configuratie... probabil o luna cu ea in faza intermediara.
Ideea este cam in felul urmator: se porneste, se face softul de rodaj unde se folosesc cateva piese de testare-verificare cum ar fi galeria de evacuare, parte din tubulatura de admisie...
Se fac setarile preliminare care se folosesc si la rodaj, adica se verifica comenzile, AFR-ulo pe fiecare cilindru in parte EGT-ul si asa mai departe.
Dupa rodaj urmeaza setarea intr-o treapta sau doua, se utilizeaza se verifica... apoi se trece la forta maxima si la curse daca este cazul.

In utimul timp am facut masini foarte puternice si performante la firma, iar asta ne ocupa mult timp si resurse mai ales daca vorbim si de peste 1000 de cai la roti.
Si asa usurel, chiar daca nu e masina mea am vazut cum sunt si cei peste 1000cp pe bune la motor si la roti.
Satisfactia lucrului bine facut este foarte mare si sper sa va bucurati si voi de ea si poate sa va mandriti ca apar astfel de masini pe meleagurile noastre.

bmwM8 21-09-11 23:34

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
cand are loc KOE?


All times are GMT +2. The time now is 19:11.

- Copyright 2026 4Tuning