Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

fiderzen 15-12-10 21:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
poti verifica bujiile sa lucreze toate, insa problema este comuna la multe dieseluri cu ceva uzura sau km :), si la passatul meu face la fel 2 secunde la prima pornire cand afara inca este noapte(dimineata cand toti dorm :lol: )...Daca iti porneste la prima cheie, pe ger, nu mi-as face griji ptr mersul usor intrerupt cateva secunde ;)


poti incerca sa pui de 2-3 ori contactul dimineata la prima cheie, sa vezi cum se manifesta la pornire.

mafteicon 29-12-10 18:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
are cineva bixenon montat? ma intereseaza o culoare alba care sa penetreze ceata si o vizibilitate buna noaptea si pe asfalt ud. as fi interesat de un sfat de la cineva care are montat si cum se comporta la farurile noastre de vento. majoritatea lauda 4300k! :?:

mali84 29-12-10 20:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutare mafteicon!Legat de intrebare,eu mi-am montat un kit bixenon aftermarket 6000K si sunt multumit de lumina care o da. Problema la mine,cel putin,nu e legata de kit ci de faruri deoarece fara lunga nu lumineaza suficient de departe,doar cu cativa metri mai mult ca cea scurta si toata lumina se concentreaza mai mult intr-un singur punct in loc sa fie impartita egal pe toata suprafata drumului,daca ma intelegi,in schimb faza scurta este super . Aceeasi problema am avuto si cu clasicele becuri halogene. Dupa ce a am montat kitul am reglat farurile cat am putut de bine pe faza scurta ca aia ma intereseaza mai mult iar pe faza lunga nu am avut ce face. Pe ploaie nu pot sa spun k nu se vede bine,eu is multumit iar pe ceata sincer sa fiu nu prea am circulat. In concluzie recomand xenonul,chiar se simte diferenta intre un bec xenon si unul halogen. Bafta pe mai departe!

mafteicon 30-12-10 08:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
OK. MALI84, cu siguranta am sa montez numai ca stau in dubii ce tip de bec sa cumpar. Sarbatori Fericite! la toata lumea...

mali84 30-12-10 12:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3939855)
OK. MALI84, cu siguranta am sa montez numai ca stau in dubii ce tip de bec sa cumpar. Sarbatori Fericite! la toata lumea...

Daca nu ai schimbat farurile originale cu care a fost echipata masina din fabrica atunci din cate stiu eu doar un singur tip de bec poti sa pui si anume H4. In cazul in care ai schimbat farurile si ti-ai pus cu 2 compartimente adica ai 2 becuri in interior unul pt faza scurta si unu pt faza lunga atunci vei avea nevoie de alt tip de bec,H1,H7...nu stiu exact. Iti pot recomanda un sait de unde am cumparat si eu kitul bixenon care s-a potrivit perfect la farurile cu un singur bec si nici nu a costat mult,bineinteles fiind aftermarket.Mivarom.ro se numeste saitu.Bafta!

mafteicon 30-12-10 15:13

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu am schimbat farurile, sunt foarte bune. legat de becuri ma refeream la: 4300k,5000k,6000k. eu vreau o lumina alba sa imite ziua si sa aiba luminozitate maxim. nu ma intereseaza culori albastre,move s.a.m.d. ce ai tu montat este kit-ul la 215,00 de la Mivarom? spune lumea ca daca nu ai faruri cu lupa nu este indicata montarea, ca orbesti pe ceilalti din trafic, ceea ce eu nu cred. daca reglezi farurile dupa montare nu vad ceva in neregula. CORECT? toate cele bune!!

mali84 30-12-10 15:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3940814)
nu am schimbat farurile, sunt foarte bune. legat de becuri ma refeream la: 4300k,5000k,6000k. eu vreau o lumina alba sa imite ziua si sa aiba luminozitate maxim. nu ma intereseaza culori albastre,move s.a.m.d. ce ai tu montat este kit-ul la 215,00 de la Mivarom? spune lumea ca daca nu ai faruri cu lupa nu este indicata montarea, ca orbesti pe ceilalti din trafic, ceea ce eu nu cred. daca reglezi farurile dupa montare nu vad ceva in neregula. CORECT? toate cele bune!!

Asa este cum spui tu,toata treaba cu orbitul celorlalti participanti la trafic este din reglajul farurilor. Lupele sunt mai bune,din cate am inteles eu deoarece raspandesc uniform lumina si au o raza mai mare de acoperire...ceva de genu,sunt si ele la locul lor. Pe drum am intalnit o groaza de masini care aveau lupe cu becuri xenon si te orbeau pe faza scurta de numa,asta pt ca nu erau reglate corespunzator. Din iunie anul acesta de cand mi-am montat kitul nu am avut probleme sa ii orbesc pe ceilalti din trafic ca dovada nu mi s-au facut flashuri.Legat de kit ala este la 215 lei de pe Mivarom. Culoarea luminii esti putin spre albastrui,la inceput pare mai ciudata dar te obisnuiesti repede cu ea.Numai bine!

mafteicon 31-12-10 08:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
mali84, mai am o rugaminte la tine: becurile sau potrivit bine sau a fost nevoie de ceva modificari? si mai spune cineva pe Mivarom la OPINII ceva legat de o rezistenta ceramica.ai asa ceva? si daca ai cumva momente in care becurile palpaie? te intreb ptr. ca sunt multe semne de intrebare la kit-urile astea ieftine. Sa ne auzim cu bine la anul ce urmeaza!!!!:D

mafteicon 31-12-10 11:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
si am uitat sa te intreb: ai garantie?

rzv_flu 01-01-11 12:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut

4300k e putin galbui 6000k e alb gheata cred ca cea ce vrei tu iar de la 8000k in sus incepe cu tenta albastra

eu am un kit 6000k cu faru reglat bine corespunzator nu o sa ai sanse sa orbesti pe nimeni pe strada garantat

mafteicon 01-01-11 17:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
da , ma mai gandesc mersii mult

mafteicon 03-01-11 11:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
salut! ce parere aveti de kit-ul asta ? doar 160 ron:?:

gigirosso1967 05-01-11 23:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3949221)
salut! ce parere aveti de kit-ul asta ? doar 160 ron:?:

Buna!!! Kit-ul arata bine, pretul este OK...dar caitatea???...l-ai montat, daca da si este conform asteptarilor tale te rog da-mi si mie adresa de unde ai luat Kit-ul...multumesc

gigirosso1967 05-01-11 23:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am mai postat anuntul...am nevoie de 2 distantiere pt. Vento-ul meu...de minim 50mm...maxim 60mm...daca cineva vede anuntul si are asa ceva as dori un pret...am vazut preturile la produsele NOI...de unde, sunt in criza...da adevarul e ca nu imi permit un set nou...multumesc...Este vorba de modelul cu patru, 4, prezoane...

mafteicon 06-01-11 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal.GIGI! momentan nu este achizitionat kit-ul mai astept o zi, doua, baiatul nu a primit marfa si mai asteptam putin. colegul MALI ma trimis la Mavirom.ro ...total de acord 215ron.,cel mai mic pret de pe piata!! de la ei ar fi:215+fan-curier, in schimb vanzatorul este de la mine din oras si ma costa doar 160ron. asteapta , sa-l cumpar, sa-l montez, sa vad cum se comporta si te anunt.

gigirosso1967 06-01-11 22:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3960253)
sal.GIGI! momentan nu este achizitionat kit-ul mai astept o zi, doua, baiatul nu a primit marfa si mai asteptam putin. colegul MALI ma trimis la Mavirom.ro ...total de acord 215ron.,cel mai mic pret de pe piata!! de la ei ar fi:215+fan-curier, in schimb vanzatorul este de la mine din oras si ma costa doar 160ron. asteapta , sa-l cumpar, sa-l montez, sa vad cum se comporta si te anunt.

...Multumesc de mesaj, astept si iti doresc sa ai norroc de kit...salutari si mai vorbim...

syncron 07-01-11 19:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut,
A montat cineva A/C pe Vento ? Am un Vento 1,6 75 cp din 94 si sunt interesat sa cumpar o instalatie completa de A/C cu tot cu montaj . Multumesc ,astept propuneri si oferte .

Lucik1990 12-01-11 16:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
frumos l-ai facut:>

big bastard 14-01-11 20:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
unde verific si cum oglinzile care ar trebui sa fie incalzite???......acum sunt reci ..doar gheatza :evil:

mafteicon 14-01-11 20:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
trage de oglinda cu atentie , apasa butonul de degivrare si verifica daca ai + si - la papucii care intra in oglinda. daca ai e bine inseamna ca rezistenta oglinzii este intrerupta. verifica continuitatea rezistentei. bafta!

big bastard 14-01-11 20:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3986042)
trage de oglinda cu atentie , apasa butonul de degivrare si verifica daca ai + si - la papucii care intra in oglinda. daca ai e bine inseamna ca rezistenta oglinzii este intrerupta. verifica continuitatea rezistentei. bafta!


tipic romanesc......."pun raul in fata".......daca rezistenta e dusa atunci ce se poate face???
multumesc

mafteicon 14-01-11 20:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
se inlocuieste cu alta buna. nu se poate face nimic sa o poti repara.

mafteicon 14-01-11 20:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
cand ai probleme de genul asta, baietii vand oglinda completa

big bastard 14-01-11 20:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3986090)
se inlocuieste cu alta buna. nu se poate face nimic sa o poti repara.

merci maft...sper sa nu fie nevoie de noutati

mafteicon 16-01-11 11:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut mali si rzv! am tot asteptat sa cumpar de la tipul ala cu 160 kitul de xenon si pana la urma am cumparat din alta parte cu 250ron. am luat cu 4300k si se vede excelent, flash instantaneu schimba foarte bine faza scurta cu faza lunga. sunt curios sa vedem ce pot sa faca pe timp de noapte cu ceata O zi buna!!

mafteicon 16-01-11 11:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut mali si rzv! am tot asteptat sa cumpar de la tipul ala cu 160 kitul de xenon si pana la urma am cumparat din alta parte cu 250ron. am luat cu 4300k si se vede excelent, flash instantaneu schimba foarte bine faza scurta cu faza lunga. sunt curios sa vedem ce pot sa faca pe timp de noapte cu ceata O zi buna!! :wave:

big bastard 30-01-11 14:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu imi mai merge caldura in masina .....indiferent pe ce treapta o dau nu imi "sufla" deloc ....am verificat siguranta dar este in regula..... ce altceva ar trebui sa mai verific?
multumesc

danielddd 30-01-11 14:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
E de la butonul de unde reglezi treptele,nu mai fac contact acolo,tablitele alea,trebuie un pic indoite cu un spitz.. patent..cel putin asa era la mine la un passat din 95

big bastard 30-01-11 14:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by danielddd (Post 4034897)
E de la butonul de unde reglezi treptele,nu mai fac contact acolo,tablitele alea,trebuie un pic indoite cu un spitz.. patent..cel putin asa era la mine la un passat din 95

am incercat si metoda asta inainte de a posta .......da nu e de la contacte ........am apropiat tablitele alea si ... nimic

FANEX 30-01-11 14:52

Re: VW Vento - Proprietari
 
big bastard,sfatul meu este sa verifici placa cu termorezistente dar mai ales contactele ei,ai acces usor la ea,sub torpedou ai de desfacut 4 suruburi !

big bastard 30-01-11 15:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 4034961)
big bastard,sfatul meu este sa verifici placa cu termorezistente dar mai ales contactele ei,ai acces usor la ea,sub torpedou ai de desfacut 4 suruburi !

oare imi poti da mai multe detalii ca nu prea imi dau seama unde o gasesc..... si cum sau ce pot verifica? multumesc

FANEX 30-01-11 18:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Este vorba de prerezistenta aerotermei,desfaci plasticul de sub torpedou la piciorele pasagerului dreapta.La mine nu fuctiona aeroterma,am desfacut si cu un fir pe direct am pus de la motoras la contacte,am avut noroc ca nu a fost decat o mufa topita(arsa).

mafteicon 05-02-11 10:52

Re: VW Vento - Proprietari
 
am pe spate discuri si sa deteriorat garnitura de la pistonas (cea de apa-praf)...a incercat cineva sa inlocuiasca aceea garnitura cu una noua? exista kit de reparatii etrier. am fost la mecanic si a zis ca este foarte greu sa faci asa ceva. ..ati facut careva asa ceva?..doar pentru atata lucru se merita sa cumperi un alt etrier?...unul nou este foarte scump si sh nu sti ce cumperi..ce ma sfatuiti?:?:

big bastard 07-02-11 19:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
cand virez se aude un "sāsāīt" uşor iar cand virez maxim se aude un zdanganit ......presupun ca e de la pompa de servo ..... sa ma pregatesc sa o schimb sau se poate remedia cumva (chestia e ca nu simt modificari la rotirea virajului in sensul ca nu s-a ingreunat)
astept parerile voastre
merci

mafteicon 07-02-11 19:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
ai verificat nivelul de ulei hidraulic in vasul de servo?

big bastard 07-02-11 19:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 4063211)
ai verificat nivelul de ulei hidraulic in vasul de servo?

nu ..deoarece acum seara mi-am dat seama de zgomotele respective.....oricum maine vreau sa-l schimb.....oare sa fie doar de la nivelul uleiului????

mafteicon 07-02-11 20:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
Eu am patit asa ceva si am completat la nivel cu ulei special pentru servo:

ulie.cozmi 08-02-11 13:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
la mine era din cauza ca era obosita cureaua,si pe viraj maxim suna asa urat,ca un fel de scartzait..incearca sa schimbi cureaua sau sa o intinzi pe asta daca mai merge :)
salutare,daca ii dai de capat sa ne spui si noua de unde a fost;)

FANEX 08-02-11 16:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
mafteicon,ATF nu este cumva ulei pentru cutii automate ?

mafteicon 09-02-11 07:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
FANEX ,am sa-ti raspund sa nu crezi ca ma simt vinovat:Cand am cumparat masina acum 5 ani, am verificat nivelul uleiului la servo (stii unde se verifica nu?), si am apelat la un prieten care face distributie de uleiuri. Mi-a facut cunostinta cu seful lui si ne-am uitat inpreuna pe catalog la tigaile de vento, si am gasit pentru servo la mine ATF. am complectat la nivel -maxim- si asa functioneaza de atunci super bine.. daca vroiam sa fac misto recomandam omului ulei hidraulic de la macara, este vascos,ieftin......CORECT NU?


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning