![]() |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
3 Attachment(s)
un update nu neaparat fericit...
mergeam linistit spre casa pe Baritiu pe prima banda si chiar inainte de stop un e46 de pe a 2-a banda putin in fata mea trage de volan sa intre pe banda mea, am reactionat am franat si miam lipit roata dreapta de bordura si si el ma vazut chiar in ultimu mom si a franat si el chiar la timp! oricum fericit ca nu ne-am lovit, iam zis numa sa aibe grija, el saracu s-o scuzat crek de 100 ori, un domn pe la ~35ani. oricum, am plecat fiecare pe drumu nostru, eu cel ptin fericit k nu ma lovit. ajung acasa si ma uit asa de curiozitate si ce sa vezi, surpriza, aripa lovita, grila ciupita, bara zgariata. nervos ca naiba k nu ii mai tineam minte nr de inmatriculare si k nu mam uitat atunci merg la politie sa vad ce se paote face, prietena mea care era in dreapta mai tinae minte k avea la numar CJ -xx- ASI, si pe baza asta am zis ca o sal gaseasca k nu sunt intro 100 de masini 2 e46 exact la fel...oricum noaptea aceea eu visasem k lam gasit in oras si k avea alt numar decat stiam eu...dupa ce ma trezesc imi vine ideea sa ma duc la aceasi ora pe aceasi strada in speranta k el venea de la munca si mai trece tot peacolo, zis si facut ma duc parchez si stau la panda in oglinda, 30 min nu a trecut nici un e46...ciudat, si la un momant dat vad botu unuia gri, cand trece pe langa mine il recunosc, el era, si intradevar avea alt numar, era SAI nu ASI, pornit in tromba dupa el flashuri si claxoane neam oprit intr-o parcare iam zis ce s-a intamplat, el saracu nu avea nimic la masina k ma agatat cu interiorul aripii, doar putin putin zgariata. dar si asa a zis tipu k nui problema, plateste reparatia, zic bun, am mers la atelier si am decis cu ocazia asta sa-mi revopsesc si bara care era crapata intrun loc si puscata vopseaua intraltu :D total, cam 600 roni, il sun pe tip ii zic, zice ok, azi mi-a dat banii si masina e la revopsit as we speak, maine va avea bara si aripa stanga revopsite. din tot raul a iesit si-un bine. si cu ocazia asta cautand codul culorii am observat ca masina e si Individual... :P am pus niste poze cu pagubele, si maine sau poimaine o sa pun si dupa ce iese, oricum dupa asta in vara va primi un polish complet, ca tare merita! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
scurt update, (nu am poze inca) dar vopseaua a iesit perfect, si vopsitu la fel, aripa e superba desi a trebui sa o refaca prima data deoarece au iesit niste zgarieturi care erau "ascunse", dar le-a scos, a revopsit-o si acum e perfecta. bara din pacate desi a scapat de bucatile mari de vopsea puscata (locuri in care a primit lovituri serioase mi-a dezvaluit vopsitorul) acum sunt reparate si invizibile, singura problema fiind chair la buza in partea dreapta unde am luat bordura aia nenorocita atunci in prima luna, si acum se vad dungulite in vopsea, vopsitorul spunandu-mi ca e toata crapata acolo, dar eu sper ca dupa niste spalaturi si dupa ce se mai matuieste putin nu se vor mai vedea. sapt viitoare trebuie sa ma ma duc iara sa imi poliseze grila unde a retusat-o cu vopsea doar pe o parte, sa o matuiasca si sa o vopseasca pierdut, si va fi done. in principiu sunt multumit de lucrare. dupa ce apuc sa o spal voi pune si poze!
numai bine! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
a iesit foarte bine, pacat ca plasa e acum in culoarea masinii... asai?? :P
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Tare faza cu visatul şi cu chestia aia gen să te duci la aceeaşi oră şi acelaşi loc :lol: nu oricui îi dădea prin cap ;) bravo ţie ai o maşină foarte bună şi frumoasă ,mă refer prin frumoasă îngrijită tot ce trebuie ;) !
P.S. Tu nu aveai un mk3 albastru înainte ? :) |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
f frumoasa masina..bine ca ai gasit vinovatul si ai rezolvat cu lovitura.eu am gasit-o in parcare lovita intentionat pe plafon:|...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
@EmyM6:multumesc si imi pare f rau pt tine, si stiu care e sentimentu, desi eu lam simtit doar 2 zile, dar stiu cat de najpa e. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
salut.am vazut si eu masina ta la liniute la agrotransilvania si sa stii ca am fost mandru ca te-ai tinut chiar bine de Polo ala 1.8T.Am si eu un 18 is din 93, proaspat cumparat.Da-mi te rog un id de mes, poate ma ajuti la unele din probleme legate de masina. merci mult!
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Felicitari si din partea mea pt Curse, te-ai dus frumos pacat ca nu e destul sub capota deocamdata.Asa m-as fi bagat si eu daca nu trebuia sa schimb abreiajul.Chiar trag grozav is-urile astea zic eu fan 6 cilindrii.Nu l-as da pe un 320i mai ales dupa ce i-am dat fum colegului de aprtament asa cu ambreiajul ars si cu diferential deschis si el cu autoblocant,abreiaj bun si un m50 sub capota care trage de rupe.Se simte totusi evacuarea aia directa ;)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
ms frumos! trage el, recunosc, da pana nu are 6 in linie, nu e 100% bmw pur :( Evacuarea cat de directa? fara catalizator, si mediane, doar cu finala? sau fara mediane cu catalizator si finala?
@calin: alex_thetiger |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Ma 6 in linie de la 2500 in sus.Altfel nu vad nic un avantaj in afara de sunetul bestial.E mai greoaie masina consuma mai mult si sunt mai scumpe consumabilele.Nu vreu sa supar pe nimeni dar asta e realitatea.Performantele sunt foarte apropiate.Ca si comportament pe drum mi se pare mai bun is-ul.
Catalizatorul este inca dar dupa ce ii fac RAR-ul il dau jos si il tin sa-l pun doar la inspectii tehnice.In rest mai are finala care si aia e directa.Intermediara am aruncat-o ca numa dadeam cu ea de pamant.Suna grozav acuma si trage putin mai bine. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
chiar is curios cum suna...din pacate nu prea am mai putut ajunge la intalniri k am o droaie de facut pt faculta... |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
din pacate nu o sa circule pe drumurile publice numai peste o luna sau doua.Dar cand o sa o scot o sa fie o mare diferenta fata de ce ati vazut.O sa fie noul BN XX WOH. ;)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
4 Attachment(s)
un mic update ontopic :P
au trecut 2 sapt de cand am realizat proiectul cu admisia, dar am asteptat pt k mai trebuie niste modificari, dar cum acestea mi-au fost intarziate putin, am zis hai totusi sa postez si asa. deci insfarsit are asta mica si un filtru sport cu propriul sau heat shield. filtru este raidHP, din burete si cel putin sunetul e bestial. dar s-o luam cu inceputul, baza pt protectie este o tabla de protectie intre toba si caroserie, luata din dezmembrari pe moca, taiata indoita si facuta sa se potriveasca, imbracata cu o rola intreaga de folie de aluminiu de bucatarie:-P, si "lipita" cu banda adeziva din aluminiu, iar apoi "bandonata" cu bandouri luate din dezmembrari (tot de pe un bmw :twisted:). filtrul isi ia aerul direct, dintr-un tub care are un capat in plasa spoilerului si celalat in protectie, exact langa filtru (tub care trebuie schimbat cu unul mai mare...), iar indirect, aerul care deviaza din narile masinii. a da, si cotul filtrului e un cot din PVC, imbracat in aluminiu :) m-a costat 2 lei. in principiu e super ok, dar mergand cu ea de 2 sapt si prinzand si nopti reci si zile calde 32+grade, mi-am dat seama de o problema. cand e frig e super ok, se simte o spontaneitate la acceleratie, si pe timp se simt 0.2secunde, dar daca masina sta porcata cu motorul cald, deci neprimind aer fresh in interiorul "cutiei" filtrului, protectia fiind toata din aluminiu capteaza caldura aia si o emana si in interior deci in concluzie in mom ala aerul e chiar mult mai cald decat cum ar fi in cutia originala...si despre zilele f calde in oras jur ca se simte la cum trage, nu mai e agresiva deloc, parca ia-i lua sarea si piperul...deci protectia prin urmare vreau sa o imbrac cu vata sticlata iar apoi sa o acopar cu o folie subtire de aluminiu ca sa nu se topeasca vata, deci astfel prevenind transferul de caldura intre motor si compartimentul filtrului. iar aici vine o intrebare: voi ce sfaturi imi dati? ce alte optiuni ar fi mai bune decat vata sticlata? poate polistiren(desi nu cred), o bucata de plastic dur?...ideea e sa nu treaca caldura prin acel material. si acum niste poze :P |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
salit, felicitari pentru masina, superba de la cap la coada, ai bafta multa ca e is si ca e individual....culoare e la fel ca a mea..(doar ca eu am un 1.6 normal,pentru ca sunt incepator e bine) bafta cu tuning-ul la ea si multi km fara incidente !!!
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
frumoasa masina......frumoasa si culoarea.....bafta incontinuare la proiect
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
nu se mai aude nimic de masina????
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Nu, din pacate nu am reusit sa-mi concentrez putinele fonduri pe care le mai am din cand in cand pe masina in scop tuning :P Am stat si m-am gandit bine si am spus ca pana nu am aprox 1000euro in mana nu ma apuc sa fac nimic la ea ca asa pe bucati asa de mici nu o termin niciodata (ei bine poate suspensia ca s-au lasat deja amortizoarele...). Pe langa asta numai mici "necazuri", gen, proiector spart de pietre sau cine stie ce, ca asa l-am gasit intr-o zi, botul impins inauntru de carligu unui dobitoc cu o dubita in fata blocului (am observat doar dupa 2 zile si ala nu o mai dat pe aici de-atunci), in principiu, narile, grilele de la nari si masca trebuie schimbate, diverse zgarieturi care parca au explodat in ultima jumatate a anului, oglinda lovita in parcare, treburi dinastea...
Asa ca imi cer scuze dar anul acesta si ce vor urma sunt mai preocupat putin de facultate si desigur cum e si "criza" fondurile de investitii au cam disparut. Asta e :( Sunt fericit doar ca inca masina merge bine si are aceasi vana ca si in prima zi in care am luat-o :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
frumoasa pisica.. si eu am una modelu acesta..cred ca te am vazut acuma 1 luna parca la o spalatorie auto la capatul linie lui 3..erai parcat vreo 3 zile:-??
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
@ar_66_rau: Multumesc! Sa fie! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
te am avzut acuma sera pe platou te invarteai cu ia mai erai cu ceva bmw negru tie iti suna toba asa tare ?. ca nu se intelegea eram in trecere ;)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
M-am dat si eu putin ca imi era dor. BMW-ul negru nu era cu mine si nu a stat prea mult, dar lui ii suna toba. A meau nu prea suna deoarece nu e sport, e stock cu muffler tip...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Te rog sa imi spui ce consum urban(Cluj) si extrauraban ai, pentru mers frumos si pentru mers sportiv.
Multumesc anticipat. Astept raspunsul tau. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Urban normal 10L, 11-12sportiv
Extra 6-7, (drum 1000+km pana in italia, mers cu 130km/h, a scos 7.1L), dar pe drumurile noastre, cam 6, 6.5. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Si uite asa a trecut un an de la ultima postare relativ irelevanta, defapt, mai mult a zburat... Dar vreau sa readuc la curent starea masinii, deoarece ea nu a apus, ci din contra, incepe sa renasca :P
Am avut un mare ghinion cu ea datorat unui lant de evenimente si conditii care au provocat o supraincalzire serioasa a motorului rezultand intr-o incovoiere a chiulasei cu putin peste 3mm, devenind astfel irecuperabila. Pe scurt practic ce sa intamplat: pompa de apa a cedat in mers si fiind originala avea un canal de scurgere in caz de defectiune, prin care mi-a aruncat toata apa afara, iar eu datorita unor conditii exceptionale nu am observat decand cand m-am oprit cu masina dupa vreo ~10km...tocmai ce incepuse sa sune lantul... Pe tot parcursul evenimentului aflandu-ma in Italia, mi-a fost destul de greu sa-mi gasesc piese la un pret care sa nu depaseasca costul efectiv al intregii masini asa ca intr-un final dupa multe saptamani de agonie am strans tot ce-mi trebuia de pe meleagurile noastre dragi ale Romaniei. Deci, motorasul a primit o alta chiulasa, in stare foarte buna cu mai putin de 150k km, cu simeringuri noi si scaunele valvelor refacute de catre mine personal. Si desigur mai toate garniturile motorului au fost schimbate, alaturi de un set de bujii Beru UltraX cu 4 electrozi decalati, si una alta ce mai era de schimbat. In final totul a iesit ok, iar motorul dupa 3 luni de la interventie e curat ca lacrima fara strop de ulei. Cu motorul facut mi-am indreptat atentia catre suspensie si anume, amortizoarele care erau moarte toate, in special dreapta spate, Iar dupa multa cercetare si deliberari personala m-am decis sa merg in continuare pe OEM, deoarece am M-technik sport suspention si imi place compromisul intre performanta si comfort pe care il ofera. Astfel am schimbat toate amortizoarele alaturi de 'bump stops' cu un kit KYB (sau Kayaba) care ofera un foarte bun raport calitate-pret. Deci motor, suspensie, ce mai e de facut? Doar ultimul ce a ramas, si anume esapamentul...catalizatorul a inceput sa se infunde, una dintre sonde da semnale deja la diagnoza...deci sunt pe duca (si consumul a crescut de altfel, mai ales in sarcina), deci mai am putin de cheltuit :P Sincer nu stiu ce sa fac cu catalizatorul...nou, nu gasesc decat tot traseul, iar universal nu prea imi arde sa pun...any ideas? Cand schimb catalizatorul (pana atunci cred ca-i dau niste gauri:P) voi schimba si prima lambda. Astfel sunt mandru ca incet incet reusesc sa o repun pe picioare, si ca si recompensa mi-a facut o surpriza destul de frumoasa: mi-a aratat ca acum stie sa se dea de-a latu pe asfalt curat si gume de vara :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Ii era pofta de niste cauciuc... Asa ca am hranit-o putin.
Off: Na Razvane, dovada ca intradevar masina era de vina, stii tu cand :D!... I was never the problem :rolleyes2 https://youtu.be/k1tFt6vya74 |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Frumos filmuletul... vad ca se poate sa te distrezi si cu diferential deschis.
Unde e parcarea asta? |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
nu in Romania...:P
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Credeam ca e aproape de Cluj...
In ce treapta erai? |
| All times are GMT +2. The time now is 08:43. |
- Copyright 2026 4Tuning