Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   Discutii diverse cu si despre Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/61682-discutii-diverse-oltcit.html)

Danutz Bratosin 17-03-09 20:22

Re: Tuning virtual Oltcit
 
Hmm, desenul a iesit frumos, 10+:-P
Restul masini e cam ''butucanos''...masca e prea iesita in afara..spoilerul fata la fel! Aripile zici ca's de logan:x nota 5 pentru restul masinii!:???:

bodyspeed 17-03-09 20:33

Re: Tuning virtual Oltcit
 
10X Pentru efortul depus, munca depusă, dar ideile care au stat la baza acestui proiect de oltcit unicat nu au fost foarte strălucite ,decupătura aceea nu are ce căuta pe nici un oltcit ,spoilărul din faţă e ok ..mai puţin partea aceea dintre faruri , aripile din faţa īmi plac cum se leagă cu spoilarul, desenul nu e genul meu de airbrush, pe o maşina care vrea să impresioneze intrutotul.

Gavril 18-03-09 18:17

Re: Tuning virtual Oltcit
 
ma acum nu arata cine stie ce da va zic cand e gata e alta masina acum si hartia aia in loc de parbriz strica imaginea cand o sa fie gata si lacuit ca nici lac nu are o sa fie alta masina...;) a si pt voi ce inseamna tuning coborati masina mai jos si ii modificati jantele si gata e tuning??:))

NSL_ADY666 18-03-09 18:20

Re: Tuning virtual Oltcit
 
Man deci tuning nu e numai ce zici tu , este si de sunet la asta ma gandesc eu !si ma mai gandesc si la tuning exterior, nu concepte dastea de bari daca te uitai la DES vedeai acolo frumusete de oltcit, sau la JJS ,bara e urata atat pot zice in rest e frumoasa!

Gavril 18-03-09 18:43

Re: Tuning virtual Oltcit
 
Ma e frumos DES-ul dar eu cand ma gandesc sa imi fac tuning vreau sa nu mai vad spoiler ca al meu la nimeni ma gandesc sa nu mai stie lumea ce masina conduc... Acuma fiecare cu preferintele sale dar oltcit-ul asta iti spun e prea frumos, a si ca sunet are un sistem pe el cu un subofer de 400 W pe el....iar spoileru de fata eu cred ca nu a iesit bine in poza in realitate arata mult mai bine...cam sambata asa e gata si ii fac poze afara nu in service zic eu ca o sa fie alta masina...;)

NSL_ADY666 18-03-09 18:45

Re: Tuning virtual Oltcit
 
hai sa nu o dam in offtopic prea mare ,dar frate in afara de chestia aia,nasu ala care pentru mine e prea NFS arata super cool ,si totusi nu vrei sa stie lumea ce masina e?
Omule OLTCITUL e sfant!:lol:

darck_angel64 18-03-09 21:29

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
spoilerul e dregut, dar intr-adevar nasul ala ii strica toata linia, putea alege alta masca, in rest asteptam sa vedem ce iese, sa-i vedem si spatele, s-o vedem din mai multe unghiuri si bineinteles lacuita cum zice nenea Gavril si vom dezbate, atunci, mai mult.

serady 04-08-09 14:14

Re: respecte
 
din pacate nu am mai gasit nici un oltean am luat o dacia 1310...care vreti o catre tehnica de oltcit

manu_96xls 04-08-09 19:41

Re: respecte
 
Ai putea să o scanezi și să urci pozele la „documentație oltcit”, ar fi cel mai bine așa.:-P

Ace MNE 18-11-09 12:32

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Salut

Am gasit sa cumpar un olcit la 5 mil exteriorul si interiorul sunt cum sa zic....vechi..dar proprietarul zice ca e in stare perfecta de functionare. Treaba e ca nu are itp si nici asigurare si l-as lua daca as stii ca ia itp-ul fara sa bag bani in el.Cu0 asigurarea nu-i problema ca o achit si p-aia. Adica pe mine ma intereseaza sa am masina cu actele in regula (e inmatriculata in B ). Daca iese treaba pe la vara ma apuc sa o golesc sa-i trmit caroseria la tinichigiu si sa o vopsesc , treaba cu care cred ca ma incadrez in 15 mil, inca 10 mil cred ca o sa ma coste sa o fac tzutz d. p . d. v. tehnic adica ii dezasamblez motorul si schimb ce-i de schimbat, etc. , inca 3 presupun ca o sa ma duca partea electrica si restu de 7 pana la 40 de mil (atata e bugetu) chestiuni neprevazute si alte treburi de genul acesta.Eu pana acum avut experienta cu dacia, la oltcit e diferit?

Cer pareri si sfaturi.Multumesc:idea:

manu_96xls 18-11-09 12:38

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by Ace MNE (Post 2817946)
Salut

Am gasit sa cumpar un olcit la 5 mil exteriorul si interiorul sunt cum sa zic....vechi..dar proprietarul zice ca e in stare perfecta de functionare. Treaba e ca nu are itp si nici asigurare si l-as lua daca as stii ca ia itp-ul fara sa bag bani in el.Cu0 asigurarea nu-i problema ca o achit si p-aia. Adica pe mine ma intereseaza sa am masina cu actele in regula (e inmatriculata in B ). Daca iese treaba pe la vara ma apuc sa o golesc sa-i trmit caroseria la tinichigiu si sa o vopsesc , treaba cu care cred ca ma incadrez in 15 mil, inca 10 mil cred ca o sa ma coste sa o fac tzutz d. p . d. v. tehnic adica ii dezasamblez motorul si schimb ce-i de schimbat, etc. , inca 3 presupun ca o sa ma duca partea electrica si restu de 7 pana la 40 de mil (atata e bugetu) chestiuni neprevazute si alte treburi de genul acesta.Eu pana acum avut experienta cu dacia, la oltcit e diferit?

Cer pareri si sfaturi.Multumesc:idea:

Da, Oltcitul e total diferit de Dacia, ca să meargă trebuie să-i dai ce cere, nu-i place să fie mințit , dacă īnțelegi ce vreau să zic.
Poți să-l verifici īnainte, să știi dacă ia sau nu itp-ul. Frāne, instalația electrică , să nu scoată fum īn exces,să nu aibe lipsă elemente de caroserie, etc... Īn 5 minute vezi toate astea.;)

Ace MNE 18-11-09 12:45

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by manu_96xls (Post 2817964)
Da, Oltcitul e total diferit de Dacia, ca să meargă trebuie să-i dai ce cere, nu-i place să fie mințit , dacă īnțelegi ce vreau să zic.
Poți să-l verifici īnainte, să știi dacă ia sau nu itp-ul. Frāne, instalația electrică , să nu scoată fum īn exces,să nu aibe lipsă elemente de caroserie, etc... Īn 5 minute vezi toate astea.;)

pai pt. treaba asta o sa merg cu un mecanic sa verifice.plus ca la itp nu merg cu mana in **** daca intelegi ce vreau sa zic.Alt plus ca totul o sa ma coste 40 de mil si o sa am o masina care arata si merge civilizat si la faza cu recuperatul banilor pai eu bag 40 si ptr. un logan e 38 de mil plus 38 avantaj client deci din start am facut o afacere daca o dau ca masina pt remat , iar daca nu am bani de alta am vazut ca sunt oameni care le cumpara ori pt ei (un oltcit intretinut ajunge pe la 20 de mil) sau pt. remat (un 15 aprox am auzit ca primesti pe un oltcit) Deci oricum ar fi nu pierd multi bani avand in vedere ca vreau sa o tin cam 2 ani.Acum trec la partea a 2 a a problemei : daca ii fac ce am zis in primul post , ma tine 2 ani asta in conditiile in care se va merge frumos cu ea?nu scarturi si alte dracii

Dumitru Cristian 18-11-09 20:23

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Daca e in stare buna si il intreti te tine si mai mult!
Din ce an e?

Ace MNE 19-11-09 18:42

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by Dumitru Cristian (Post 2819279)
Daca e in stare buna si il intreti te tine si mai mult!
Din ce an e?

Oltcit 11 RL din '94 motor 1129 cutie 4 RO,in stare foarte buna de functionare,baterie aproape noua(10 luni) cu ceva rugina la caroserie, fara ITP si asigurare.MASINA ESTE IN PERFECTA STARE DE FUNCTIONARE !!

asa zice el..

Dumitru Cristian 19-11-09 19:34

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Deci e romaneasca... Vezi cum se prezinta, daca se prezinta chiar bine te duce cativa ani!

Ace MNE 20-11-09 14:00

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by Dumitru Cristian (Post 2821754)
Deci e romaneasca... Vezi cum se prezinta, daca se prezinta chiar bine te duce cativa ani!

a cazut treaba pt. ca nu mai are cartea masinii si din cate am inteles tre so trec pe la rar deci..

bobocu91 20-11-09 14:03

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Nu fii dezamagit, iti poti gasii si alta buna la un pret bun daca chiar iti doresti un oltean! ;) Cauta si vei gasii...

Succes!

Dumitru Cristian 20-11-09 20:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Cartea masini cred ca trebuie sa fie destul de usor de procurat ei te duci la RAR doar pentru identificare!! Intereseaza-te...

b28kft 17-12-09 15:58

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Nu. Te duci intai la RAR dupa carte. Apoi, faci ITP-ul (aici te-as putea ajuta eu). Apoi identificare. Cel mai bine intri frumos pe www.rarom.ro si vezi acolo, eventual iei un tel de pe site, suni si te informezi.

gbry_el_05-RSG 31-12-09 19:51

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
la multi ani tuturor! tot ce va doriti si tot binele din lume!

TheFasterMan 09-01-10 14:56

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Salut!!!poate postez unde trebuie dar vin si eu cu o intrebare....Cunoaste cineva proprietarul unui Oltcit rosu cu numar de inmatriculare AG-xx-MKA sau ceva de genul.Parcheaza in Brasov in zona Steagu aproape de supermarketul PLUS.am vazut ca a avut candva sticker cu 4t,ceva jante,un volan sport si parca e lasat.care cunoaste sa imi dea un PM.Multumesc!

George Hermenean 09-01-10 20:22

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Am vazut si eu Oltcitul asta astazi.Arata bine, doar ca e murdar.
Lasa-i un bilet pe masina.

TheFasterMan 10-01-10 10:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
poate baiatul e de pe aici de pe forum....:D

julaikos 12-01-10 19:12

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
eu cred ca il cunosc,dar nu parcheaza de mult langa plus,de vreo doua luni asa... ;)
jantele sunt tot in 3 prezoane,iar masina are bandourile alea pe lateral,din fata pana in spate nu?

TheFasterMan 12-01-10 21:19

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 2970696)
eu cred ca il cunosc,dar nu parcheaza de mult langa plus,de vreo doua luni asa... ;)
jantele sunt tot in 3 prezoane,iar masina are bandourile alea pe lateral,din fata pana in spate nu?

nu stiu sa iti zic exact,masina are numarul AG-xx-ZKA,am gresit in primul post,masina e rosie,si parcheaza fix intr`o statie de autobuz,chiar azi am vazut masina.probabil baiatul e la facultate pe aici prin brasov.jantele da sunt in 3 prezoane,daca il cunosti lasa`mi te rog un PM cu id-ul lui sau numarul lui.Multumesc!!!

julaikos 12-01-10 21:34

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
o sa-l sun sa-l intreb ce numar are la masina,dar mai mult ca sigur vorbim de aceeasi persoana,lasa-mi un numar de telefon pe privat,si cand il sun i-l dau sa te caute ;)

TheFasterMan 13-01-10 12:54

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 2971294)
o sa-l sun sa-l intreb ce numar are la masina,dar mai mult ca sigur vorbim de aceeasi persoana,lasa-mi un numar de telefon pe privat,si cand il sun i-l dau sa te caute ;)

l`ai sunat pana la urma???e baiatul de care zic eu???Multumesc!

julaikos 13-01-10 13:14

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
inca astept numarul tau pe privat,il sun dupa ce mi-l dai :P

TheFasterMan 14-01-10 09:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 2972932)
inca astept numarul tau pe privat,il sun dupa ce mi-l dai :P

Julaikos,multumesc de ajutor,m`a sunat pana la urma baiatul si am vorbit!!!

julaikos 14-01-10 10:19

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
ma bucur ca te-am ajutat :)

valib 07-10-10 14:18

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
2 Attachment(s)
pareri?


Attachment 1686186

Attachment 1686187

manu_96xls 07-10-10 18:11

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Pentru stilul ales arată foarte bine, numai să vezi ce faci la baza aripii, văd puțin muchia ieșită. O unești cu pragul?

julaikos 07-10-10 18:36

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
valibule n-o face golf sau dacie :P
eu as fi pus buza asta undeva mai de sus sa fie mai mult inclinata decat orizontala...oricum pana nu o finisezi nu putem sa votam daca e urata sau nu :P

valib 07-10-10 19:41

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
da, o sa vina unita cu pragul....si inca ma gandesc daca ii fac sau nu si aripilor fatza, un fel de wide body...

nu sunt orizontale....dar nici in unghi mare, pentru ca nu mi-au permis evazarile originale de Oltcit. Sunt facute fix in prelungirea evazarilor de oltcit...si cam asta a iesit. Daca vroiam sa fie mai inguste, atunci evazarea in capete era inexistenta (ramanea doar cea de oltcit). Asa...e cu vreo 10mm in afara in capete.

cred ca iesea mai bine cu evazari de golf2, dar nu am avut la indemana....


All times are GMT +2. The time now is 19:06.

- Copyright 2026 4Tuning