Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Resurse foto (https://forum.4tuning.ro/626-resurse-foto.html)
-   -   Critica Foto (https://forum.4tuning.ro/626-resurse-foto/59639-critica-foto.html)

Nitro Customs 29-06-08 01:09

Re: Critica Foto
 
Quote:

Originally Posted by GolfuletzS (Post 1618711)
am sho una

Mai greu reuseste cineva sa prinda fulgere..

TL20ELV 29-06-08 20:29

Re: Critica Foto
 
Quote:

Originally Posted by mpa (Post 1616507)
RETICÉNT, -Ă, reticenţi, -te, adj. (Despre oameni şi despre cuvintele lor) Care manifestă sau care arată reticenţă, reţinere. – Din fr. réticent.
Sursa: DEX '98 ;)
Nu e vorba de cu ce, in pavilionul central chiar nu poti spune ca ai fost conditionat de lumina sau de alte elemente. Sunt foarte multi oameni pe net care au lucrat bine in acel loc si cu 350 d cu sticla stoc. Deci sa nu dam vina pe aparat 100%. Credema ca e mai bun un 400d pe care sa stii sa il folosesti, decat un 40d pe care sa nu il stii, sau un 1ds la care sa nu ai lentile pe masura

Cat despre editarea pozei prefer varianta originala in care fata nu sufera de boli tropicale.

"busted" again :D
ce am observat recent (acum ca am trecut pe 30d) e ca 400d subexpunea groaznic (al meu cel putin)... trebuia supraexpus la greu...
apropo "crede-ma" :D (stiu ca stiai dar totusi mi-ai ridicat-o la fileu) :))

ps: cred ca in postul anterior ti-am alterat putin culorile... in sensul ca mai bine arata originalul... la servici lucrez pe o bomba de monitor

Golfuletz: Am incercat si eu o data dar nu prea a iesit nimic... stau prost cu rabdarea...

mpa 29-06-08 21:26

Re: Critica Foto
 
bun. pai atunci sper la o imbunatatire a gradului foto care sa nu mai necesite editare, doar post procesare

metal-militia 30-06-08 03:08

Re: Critica Foto
 
imi explicati si mie cum si cu ce sa procesez pozele pt hdr? eu fac 3 poze cu expuneri diferite (cu autobracket) si le bag in photomatrix pro 3 si...ies cu extrem de mult noise sau blurry :cry: exemple cu ce am scos sunt atasate...
despre restul (non-hdr :-P ) ce parere aveti?

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1206693570
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1203847287

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...7&d=1213999774
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1213999774
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1213999774
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...1&d=1214787101

ps: nu sunt editate in PS...poate doar o mica ajustare la levels sau contrast

Sonny 30-06-08 10:41

Re: Critica Foto
 
Cauta Neat Image pe torrentz.com. E sfant la scos zgomotu din poza :D

mihai134 08-07-08 13:52

Re: Critica Foto
 
3 Attachment(s)
o mica mini-serie...

Trickz 08-07-08 14:35

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
Spawn series 32 , the Redeemer, full rez:X

Khalis 10-07-08 16:34

Re: Critica Foto
 
2 Attachment(s)
as vrea si eu cateva pareri pentru pozele astea doua...

Sonny 11-07-08 02:16

Re: Critica Foto
 
Pozele sunt bune dar prelucrarea este defectuasa. Flare-ul introdus in prima poza strica tot.

toader 25-07-08 07:55

Re: Critica Foto
 
2 Attachment(s)
The power of light...

driver_xs 13-08-08 16:02

Re: Critica Foto
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Trickz (Post 1634752)
Spawn series 32 , the Redeemer, full rez:X

incearca eviti umbrele. ai putea cu o lampa sa iluminezi de undeva fundalu

toader 19-11-08 17:35

Re: Critica Foto
 
La poza a doau ar fi fost mai frumoasa daca reflexia aia albastra nu ar fi aparut pe capul saracului broscoi, care si asa e scufundat:). In rest foarte bine vazut...

mpa 19-11-08 22:14

Re: Critica Foto
 
A observa paiul din ochiul broscoiului...

semjke 22-02-09 13:53

Re: Critica Foto
 
4 Attachment(s)
Se mai poate posta aici ?
Vin si eu cu cateva poze. :D Astept pareri/critici/sfaturi orice, sunt incepator in acest domeniu si nu in ultimul rand sper sa va placa pozele. Aparatul din dotare Fujifilm S5700. :-)

toader 22-02-09 14:35

Re: Critica Foto
 
Destul de bine... Prima poza puteai sa scoti sarma aia ghimpata ca nu e prea frumoasa... A doua imi place cu toate ca perspectiva te face sa te scurgi odata cu poza sper staga... A treia o simetrie foarte placuta... Ultima un pic sub expusa si cam pe centru...

semjke 22-02-09 15:23

Re: Critica Foto
 
Multumesc de apreciere, o sa mai pun cateva poze insa trebuie sa le redimensionez intai. O zi cat mai buna. :-D

Bullet16 29-05-09 17:26

Re: Critica Foto
 
4 Attachment(s)
astept pareri :D

toader 29-05-09 22:12

Re: Critica Foto
 
Idei foarte bune... insa daca tot suntem la critica... iti voi spune ce nu mi se pare ok...
Incadrarile sufera... prima poza... nu cred ca e cazul ca un sfert din imagine sa contina o chestie inutile cum ar fi stalpul ala... asa ca dupa mine un crop ar fi necesar
A doua cred ca este cea mai buna... singurul sfat ar fi sa mai tragi un pic de contrast astfel incat sa devina un verde un pic mai puternic.
A treia poza fata e prea inghesuita acolo in colt... sufera parca...
A patra poza as fi dorit sa vad un pic mai mult din tren in partea stanga...
Oricum felicitari... pentru imagini... si pentru ideile tale

Bullet16 30-05-09 08:56

Re: Critica Foto
 
3 Attachment(s)
inca 3 cadre astept critica :D

numai bine

Tweety_rzw 30-05-09 19:06

Re: Critica Foto
 
3 Attachment(s)
Aştept nişte păreri,idei,critici!
Am umblat la cea cu Hai'ul şi în Corel ,cea cu bucata de cauciuc doar în cs3 !
Aparat: Sony DSC S730 ,precizez nici opţiunea de M nu o am la el,mă cam chinuie ....pe viitor vedem noi !

rapid_1923 27-07-09 20:50

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
Salut,

Problema cu poza mea ar fi ca nu o mai am pe PC ci doar pe un DVD ... care sa zicem ca nu poate fi folosit in Windows :(

Aparat : Fujifilm s5700 (7.1 Mpx / 10x Optic / Setari manuale la momentul acela)

Asta e cea mai reusita din seria facuta atunci ... Pacat ca nu am reusit sa fac prea multe pt ca in mod constant primeam cate un bi-xenon in retina ( toti credeau ca e radar ... :( )

Un link pt poza pusa pe net (la fel de mica)

Sonny 06-08-09 16:43

Re: Critica Foto
 
Si ce ti se pare asa de interesant la o expunere de 4sec si niste stopuri?

shantzu 06-08-09 16:52

Re: Critica Foto
 
Daca poza era mai deschisa, cu un WB reglat corect si un timp de expunere mai lung ca stopurile sa fie pe toata lungimea virajului era o poza reusita :)

Sonny 06-08-09 17:09

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
S5700 e limitat la 4 sec...

Ps. Se poate obtine ceva interesant si cu 4sec cu ajutorul fuji-ului.

driver_xs 06-08-09 17:38

Re: Critica Foto
 
4 Attachment(s)
facute cu telefonul, scuzati proasta calitate :-)

amator 14-08-09 14:03

Re: Critica Foto
 
http://amatorfoto.wordpress.com/

adineo91 20-08-09 09:42

Re: Critica Foto
 
5 Attachment(s)
am si eu cateva :) astept critici si pareri!:) Fuji S5800

toader 20-08-09 10:51

Re: Critica Foto
 
Bun... Sa o luam cu inceputul
Prima fotografie e interesanta... insa trebuia ori o lumina mai puternica din spatele fetei ori un timp ceva mai lung de expunere... adica poza e cam intunecata... silueta silueta, dar sa-mi dau seama de ea:D
A doua fotografie... expresia cainelui e bunicica, ai vazut bine... insa evita sa tai din subiect... adica saracul catelush nu are toata urechea... nu are continuitate poza si deranjeaza
A treia fotografie e extrem de stramba... te astepti ca din moment in altul pamantul sa o ia in dreapta odata cu toata aceea apa...
A patra fotografie e interesanta ca si compozitie, dar din nou e cam strans cadrul 2 centimetri acolo in fata cheii nu stricau:D
A cincea fotografie e poate ceea mai interesanta... eu personal as fi facut poza din partea cealalta a tastaturii pentru ca din cate imi dau eu seama exista un led verde acolo si ar fi dat dragut... in fotografie:D
Cadrele sunt ok pentru inceput... mai exerseaza si sunt convins ca fotografiile vor arata din ce in ce mai bine:D

adineo91 20-08-09 11:02

Re: Critica Foto
 
4 Attachment(s)
deci..:)

Prima poza este o tipa care dansa in fata mea este creata iar poza nu este facuta cu timp de expunere pur si simplu nu a declansat blitzu!:)mai am aici o poza putin modificata de mine:) am redemumit-o "eclipsa de bec":):D

A doua poza nu am taiat din subiect pur si simplu asa am facut poza si continuitate nu are de unde sa aiba deoarece corpul cainelui este in partea cealalta a pozei..nu in partea cu urechea taiata!:)

A treia poza este stramba pt ca ploua extrem de tare afara si am iesit cu aparatul invelit intr-un tricou!:)

A patra poza din nou nu este taiat din ea si nu este nici midificata:)


Iar a cincea poza si cea care am primit foarte multe laude pentru ea nu aveam cum sa prin ledul verde pentru ca schimbam unghiul pozei si nu mai prindeam toata tst...dupa cum vezi am prins totusi un led verde:) cel de la Num Lock!:D


uite aici cateva tentative!:)

driver_xs 20-08-09 16:55

Re: Critica Foto
 
prea incarcate pozele 2 si 3. in a 4-a se vede o umbra :???: mai exerseaza

adineo91 20-08-09 16:59

Re: Critica Foto
 
da stiu k se vede umbra!:) d'aia am zis zis "tentative"

Bmw_E30dak 23-08-09 20:08

Re: Critica Foto
 
4 Attachment(s)
critici aprecieri..o parere needitate

panasonic dmc fz8

vapix11 23-08-09 20:46

Re: Critica Foto
 
2 Attachment(s)
ACDSee + N82
Poze de inceput
Astept si eu ceva pareri..

driver_xs 20-09-09 18:18

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
inca una :-)

andreycbr 05-02-10 22:54

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
Attachment 1301528

astept impresii ! multumesc

cRbL 06-02-10 23:08

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
Hai sa organizam si noi rubrica de critica foto. Mai exact: ar fi frumos ca de acum sa se evite comentariile de genul "mai bine nu o postai" , "nu imi place e naspa" etc etc.
Daca nu aveti chef sa comentati calumea, abtineti-va. Cel mai simplu in momentul in care se posteaza o fotografie reply-urile ar trebui sa fie de genul cu plusuri si minusuri, cat mai simplu.

"+ fundalulplacut
+ ideea interesanta
- incadrarea
- subexpunere"

Ceva in genul acesta. Daca pe langa + si - se prezinta si un sfat practic cu atat mai bine.

Incep eu cu o poza in lucru.

cRbL 06-02-10 23:10

Re: Critica Foto
 
Quote:

Originally Posted by andreycbr (Post 3055442)
Attachment 1301528

astept impresii ! multumesc


+ expresia cainelui
+ lumina interesanta
- incadrarea la "mustata" si cand zic mustata zic ca efectiv i-ai taiat din mustata si din bot
- puteai sa incerci un contrast putin mai tare.

andreycbr 06-02-10 23:58

Re: Critica Foto
 
Quote:

Originally Posted by cRbL (Post 3059032)
+ expresia cainelui
+ lumina interesanta
- incadrarea la "mustata" si cand zic mustata zic ca efectiv i-ai taiat din mustata si din bot
- puteai sa incerci un contrast putin mai tare.

Da stiu, dar nu prea statea locului si de accea nu a iesit complet. Multumesc pentru aprecieri !

inspiron 09-02-10 07:22

Re: Critica Foto
 
4 Attachment(s)
poze :D sunt mai vechi dar cred ca merg. pentru cine doreste pun originalul fara resize.

toader 09-02-10 07:46

Re: Critica Foto
 
+ Momente inedite(poza 4)...
+ Se simte actiunea in pozele 2 si 3
- Incadrarea este tot timpul pe centru
- Nu ar strica niste culori mai saturate.


All times are GMT +2. The time now is 12:40.

- Copyright 2024 4Tuning