Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Starea curselor auto (https://forum.4tuning.ro/53-starea-curselor-auto.html)
-   -   O pistă de drag: idei şi propuneri (https://forum.4tuning.ro/53-starea-curselor-auto/59077-pista-drag-idei-propuneri.html)

F_L_R 17-03-09 09:12

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Cand am incercat sa fac ceva sa u gasit 2 pasarici care sa fie contra....acum las pasaricile sa cante pe limba lor si sa fie ele "nota DO".....si o sa mai aveti de asteptat multi ani pana se va face ceva. Cat despre acctiuni....am vazut si Dracula Park cum l ati vazut toti.
Daca tot s au batut altii cu punul in piept ca fac......sa faca , voi fi un concurent platitor.
Macar eu m am resemnat ca nu voi putea face nimic in conditiile actuale , mai ales acum dar altii inca viseaza cai verzi pe pertei .
NU se va face niciodata nimic!!!! Daca nu va exista un singur om care sa aibe si teren si bani pt investitie nu se va face nimic , iar acest om cu siguranta nu cred ca exista pe acest forum. Eu sper sa nu am dreptate in ce spun dar deocamdara asta este realitatea.

Alexxxx 17-03-09 16:52

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Sebastian crezi ca 650 de metri nu sunt de ajuns??Cam la ce pret crezi ca se ajunge??

Lucian 17-03-09 16:55

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Nu au cum sa fie de ajuns ... 402 ai nevoie pt accelerare , mai ai nevoie de minim 50 inainte de start si un minim de 300-400m dupa finish .

SEBASTIAN 17-03-09 17:09

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by NSL_Florica (Post 2155458)
Cand am incercat sa fac ceva sa u gasit 2 pasarici care sa fie contra....acum las pasaricile sa cante pe limba lor si sa fie ele "nota DO".....si o sa mai aveti de asteptat multi ani pana se va face ceva. Cat despre acctiuni....am vazut si Dracula Park cum l ati vazut toti.
Daca tot s au batut altii cu punul in piept ca fac......sa faca , voi fi un concurent platitor.
Macar eu m am resemnat ca nu voi putea face nimic in conditiile actuale , mai ales acum dar altii inca viseaza cai verzi pe pertei .
NU se va face niciodata nimic!!!! Daca nu va exista un singur om care sa aibe si teren si bani pt investitie nu se va face nimic , iar acest om cu siguranta nu cred ca exista pe acest forum. Eu sper sa nu am dreptate in ce spun dar deocamdara asta este realitatea.

Speranta moare ultima!
sanse sunt determinare are nu este

SEBASTIAN 17-03-09 17:21

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 2156967)
Nu au cum sa fie de ajuns ... 402 ai nevoie pt accelerare , mai ai nevoie de minim 50 inainte de start si un minim de 300-400m dupa finish .

Absolut exact si obiectiv! iar latimea eu as vrea sa fie de min 50m desi nu este o norma

DragosT 17-03-09 20:43

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
FIA zice latime 16 metri la pista si 1000 m pista in sine + o zona de siguranta din pamant sau nisip. 50 latimea terenului poate. Altfel, cu un necesar minim de 2.500 de m.c. (1000 m x 50 m x 5 cm.) doar de asfalt nu cred sa coste atat.

Orisicat, escavat, turnat pietris, tasarea lui, turnat beton, pus asfalt pe inclinatie de la ax, parapet de protectie, tribune, gard imprejmuitor, lumina (mare minune sa nu fie necesar transformator), sistemul de cronometrare PLUS drumul paralel de intoarcere a masinilor sunt minimele unei piste. 400.000 euro mi se pare nici macar optimism.

De ce nu se porneste insa de la o pista de 200 de metri? Ar insemna 200.000 euro judecand dupa pretul vehiculat mai sus. Ar vedea sponsorii cum sta treaba, s-ar atrage noi fonduri, se atrage atentia, poate chiar incep sa iasa bani din utilizarea ei etc. . Dar, unde este terenul asta? Langa o zona populata? Ce regim juridic are? La ce altitudine se afla? Ce drum de acces are? Ce plan de management exista? Care-i perioada de amortizare si mai ales pe ce se bazeaza aceste presupuneri?

Nu e indeajuns sa vrei, nici macar sa poti.

Lucian 17-03-09 20:57

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by DragosT (Post 2157975)
FIA zice latime 16 metri la pista si 1000 m pista in sine + o zona de siguranta din pamant sau nisip. 50 latimea terenului poate. Altfel, cu un necesar minim de 2.500 de m.c. (1000 m x 50 m x 5 cm.) doar de asfalt nu cred sa coste atat.

Orisicat, escavat, turnat pietris, tasarea lui, turnat beton, pus asfalt pe inclinatie de la ax, parapet de protectie, tribune, gard imprejmuitor, lumina (mare minune sa nu fie necesar transformator), sistemul de cronometrare PLUS drumul paralel de intoarcere a masinilor sunt minimele unei piste. 400.000 euro mi se pare nici macar optimism.

De ce nu se porneste insa de la o pista de 200 de metri? Ar insemna 200.000 euro judecand dupa pretul vehiculat mai sus. Ar vedea sponsorii cum sta treaba, s-ar atrage noi fonduri, se atrage atentia, poate chiar incep sa iasa bani din utilizarea ei etc. . Dar, unde este terenul asta? Langa o zona populata? Ce regim juridic are? La ce altitudine se afla? Ce drum de acces are? Ce plan de management exista? Care-i perioada de amortizare si mai ales pe ce se bazeaza aceste presupuneri?

Nu e indeajuns sa vrei, nici macar sa poti.


Daca ma gandesc la conditiile de drum pe care ai vrut tu sa faci curse la Buzau ... si daca ma uit la ce ai scris tu acum ... mi se pare ca fumezi ceva misto si vreau si eu ! :)))))
Cine draq crezi tu ca vrea norme FIA ? Lumea vrea 2 benzi de asfalt de 800m care eventual sa nu necesite reasfaltare anual. Intelegi ?

DragosT 17-03-09 21:04

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 2158049)
Daca ma gandesc la conditiile de drum pe care ai vrut tu sa faci curse la Buzau ... si daca ma uit la ce ai scris tu acum ... mi se pare ca fumezi ceva misto si vreau si eu ! :)))))
Cine draq crezi tu ca vrea norme FIA ? Lumea vrea 2 benzi de asfalt de 800m care eventual sa nu necesite reasfaltare anual. Intelegi ?

Scrie o carte si daca ma intereseaza am sa o cumpar.
Era vb. de cei 50 de m., daca se vrea mai mult decat FIA sau nu.
Legat de cursele de aici, macar eu am facut, intelegi unde-i diferenta dintre tigarile mele si ale tale?
Iar daca vrei 2 benzi de asfalt de 800 de metri ai la dispozitie DN-urile, E-urile, aeroporturile (Baneasa sau cum ii zice la ala la voi?).
Strict legat de aceasta pista, o vad doar ca pe o iluzie. Care-i mai tare-n iluzii sau ceva de genul. E o parere personala, legata de ea.

SEBASTIAN 17-03-09 22:34

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Va rog sa-mi puneti si mie la dispozitie ce spune fia... desi prefer pe tatici lor.
400 000 euro imi sunt suficienti, planurile, calculele si restul exista insa costa destul de mult. Desigur pentru mai mult trebuie mai mult.

DragosT 17-03-09 22:59

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Cerintele F.I.A. . Tot la ei se explica pe indelete cam tot ce tine de acest sport, daca nu chiar tot :), de la specificatiile masinilor pana la tipul de curse.

Pe scurt, specificatiile unei piste ar trebui sa fie 15,2 m latime cu 402 m lungime + aproape 10 m inainte de start. Zona de franare variaza, daca e panta sau nu banuiesc. Se mentioneaza clar si de portiunea de dupa pista si de spatiul pentru public. Pistele noi insa au nevoie de peste 18 m latime (e noua chestia asta). Se mentioneaza si de felul parapetilor si ca trebuie sa fie conformi si aia si tot asa. Nu zic ca trebuie cum cer ei, dar se poate porni de acolo ca de la un maxim. Media costului unei piste de amatori la americani am observat ca se invarte la 2 milioane de dolari, la "rosu" daca ma pot exprima asa. Pe Google Earth chiar se pot vedea si masura la fix toate pistele alora.

Lucian 17-03-09 23:06

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Mai Dragos ... nu te inteleg ... noi nu avem un rahat de drum din plac de beton de 800 m lungime si tu vorbesti de norme FIA ? Si asta in conditiiel in care tu ai vrut sa organizezi o legala pe un drum care in testele auto se incadreza la imbatranire rapida a autoturismului ? Eu cred ca daca tu cautai un drum cu mai multe gropi nu gaseai. Pe urma ai facut curse in camp. Acum vrei norme FIA ? Se doreste un drum asfaltat de 800 m lungime pe 20 m minim latime. Atat ... fara nici o norma fia fras frak acr f1 sau ce vrei tu.

DragosT 17-03-09 23:19

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 2158612)
Prietene ... fara suparare ... decat sa fumez niste tigari de *** mai bine nu fumez .

Cat timp toate cursele la care ai participat in trecutul tau au fost doar ad-hoc, de amatori si fara sa conteze undeva, considera ca ai fumat aceleasi tigari de *** dar cu filtru de hartie.
Ce-ti trebuie 50 de m inainte de start la o pista de drag racing? Pui cartofi sau joci sotron?
Devii cantitate neglijabila intr-o discutie pentru care nu ai efectuat o minima documentare macar.
Multumesc de atentia pe care nu mi-o mai acorzi si ingrijeste-te de off-topicitate in mod primordial!

Sebastian, ma gandesc ca orice "limba" de 8 metri latime cu iarba in jur si public la 20 de metri ar fi suficient pentru inceput, fara drum separat de intoarcere si toate cele. 400.000 euro cat spui tu macar nu descurajeaza, dar mai multe nu cred ca face afirmand-o ca suma. Sa amenajezi un rond, cu raza de 15 metri, fara sapatura, doar cu bordura din beton (nu granit) si umplutura de pamant a costat 30.000 ron, in conditiile de cheltuiala cu transportul aproape 0, fiind in localitate si adaos extrem de mic fiind lucrarea unei institutii. O masina cu balast costa minim 1000 de ron. Mie mi se par in continuare atat suma cat si gradul de realizare nerealiste.:rolleyes2

DragosT 17-03-09 23:21

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 2158641)
Mai Dragos ... nu te inteleg ... noi nu avem un rahat de drum din plac de beton de 800 m lungime si tu vorbesti de norme FIA ? Si asta in conditiiel in care tu ai vrut sa organizezi o legala pe un drum care in testele auto se incadreza la imbatranire rapida a autoturismului ? Eu cred ca daca tu cautai un drum cu mai multe gropi nu gaseai. Pe urma ai facut curse in camp. Acum vrei norme FIA ? Se doreste un drum asfaltat de 800 m lungime pe 20 m minim latime. Atat ... fara nici o norma fia fras frak acr f1 sau ce vrei tu.

Intelege omule ca am mentionat de normele FIA pentru ca Sebastian a spus 50 de metri latime, fara a mentiona la ce, la pista sau la teren. Acum am inteles ca totusi se referea la pista.

Legat de drumurile de aici, te informez ca acolo unde s-a anulat cursa s-au mai tinut 2 etape, in aceleasi conditii. Legat de camp, da, corect, iar aceasta pista va fi intr-un cartier de blocuri :rolleyes2

Si tu zici 20 latime. Daca aia cer 18 acum, pentru dragstere, intelegi? Sebastian a spus ca-l costa 400.000. Eu incerc sa-i spun ca, daca e corecta suma, mai poate reduce din ea, aratandu-i ca nu are de ce sa fie mai catolic ca Papa de la Roma.

SEBASTIAN 18-03-09 06:38

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
400 000 euro ajung dupa planurile mele insa nu sa obtinem omologarea
ulterior totul se poate dezvolta si cred ca intr-o zi masupar si o fac pe cont propiu direct.

Lucian 18-03-09 08:13

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by DragosT (Post 2158681)
Cat timp toate cursele la care ai participat in trecutul tau au fost doar ad-hoc, de amatori si fara sa conteze undeva, considera ca ai fumat aceleasi tigari de *** dar cu filtru de hartie.
Ce-ti trebuie 50 de m inainte de start la o pista de drag racing? Pui cartofi sau joci sotron?
Devii cantitate neglijabila intr-o discutie pentru care nu ai efectuat o minima documentare macar.
Multumesc de atentia pe care nu mi-o mai acorzi si ingrijeste-te de off-topicitate in mod primordial!

Sebastian, ma gandesc ca orice "limba" de 8 metri latime cu iarba in jur si public la 20 de metri ar fi suficient pentru inceput, fara drum separat de intoarcere si toate cele. 400.000 euro cat spui tu macar nu descurajeaza, dar mai multe nu cred ca face afirmand-o ca suma. Sa amenajezi un rond, cu raza de 15 metri, fara sapatura, doar cu bordura din beton (nu granit) si umplutura de pamant a costat 30.000 ron, in conditiile de cheltuiala cu transportul aproape 0, fiind in localitate si adaos extrem de mic fiind lucrarea unei institutii. O masina cu balast costa minim 1000 de ron. Mie mi se par in continuare atat suma cat si gradul de realizare nerealiste.:rolleyes2

Esti frustrat rau. Oricum am participat la mai multe curse decat ai organizat tu si jur ca la toate organizarea , calitatea asfaltului ... absolut tot era mult peste ce ai facut (nu pot spune organizat) la Buzau. Exemple ? Legal Racing Saturn - Olimp , Legal Racing Baneasa , Legal Racing Craiova , Ghost Craiova ... TOATE au avut un minim de decenta in calitaea asfaltului si organizare care la tine a lipsit . Cat despre cei 50m .. unde tu din instinct probabil te-ai gandit la cultivat cartofi ... reprezinta o zona in care sa poti alinia macar 2 perechi de masini , eventual unde sa poata incalzi gumele. Hai sa incheiem aici ca vad ca nu poti purta o discutie in care sa-ti asumi greselile ... care se pare ca au devenit frustrari si cum pomeneste cineva de ele treci la afirmatii tendentioase si insulte .
Apropo ... nu are rost sa mori tu de grija mea la capitolul "tigari" ... Cea mai prost organizata cursa cu cel mai prost asfalt a fost "organizata" de tine la Buzau si asta nu ai cum sa te faci ca nu a fost .

Gabi 18-03-09 08:48

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
O pistă de drag: idei şi propuneri

DragosT 18-03-09 09:13

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Fa un drum pana acilea la Santa Pod Luciane, ca-i mai aproape si apoi sa-mi zici cat de frustrati sunt si aia, ca dupa presupunerile tale o pista se rezuma la asfalt turnat pe banuieli si aprozimari. Incalzirea gumelor se face dupa groapa de apa, in cei 10 metri ceruti de F.I.A. . De ce tot zic de astia? Pentru ca e o pierdere de timp si mai auzi si tot felul de pareri sefeite cand roata deja a fost inventata. Legat de frustrarile mele, ele ar trebui sa vina, ca orice frustrare, dintr-o incapacitate, nu crezi? Nu am remuscari ca nu am bani de asfalt ori ca am mintit vreodata despre ce pot oferi intr-o organizare si nici nu am pretins vreodata ca aici la Buzau sunt miez. Cat timp nu am posibilitatea unor incadrari corecte si sportive, a unui sistem de masurare competitional ori a unor spatii pentru public, ma rezum la a anunta de fiecare data ca urmeaza doar o cursa de amatori, in urmatoarele conditii. Si mai depinde ce intelegi tu prin organizare. Eu inteleg de exemplu sa ai o cursivitate buna a curselor, sa fii capabil sa prezinti la final un centralizator al curselor, al pilotilor participanti si o respectare si incadrare cat mai buna in timpii anuntati. Scuza-ma ca nu sunt jandarm, pompier, doctor sau primar ori ca nu m-am gandit sa le rapesc rudele ca sa fiu sigur ca se tin de contract ori acorduri scrise. Se vede ca nici nu ai visat in viata ta vreodata sa te cateri pe niste copaci sa pui niste semne provizorii de circulatie pentru deviere ca sa poti organiza o cursa ori sa infigi 50 de pari ca sa intinzi o plasa pentru public si iti inteleg... frustrarea? Eu ma rezum la topic, la a da idei si sugestii si nu vad legatura cu "cea mai proasta cursa" din moment ce niciodata nu am tintit la cea mai buna. Nu ma intereseaza ca nu faci diferentele ci doar cine mi-a creat atunci probleme si de ce si sincer nu vad legatura intre discutia tehnica legata de o constructie si ce baigui tu aici, legat de persoana mea. Cu ce te recomanda pe tine o Dacie facuta din banii altora, care macar sa mai si fi functionat, cu acest topic?
Fii politicos si respecta-mi dorinta de a nu ma mai baga in seama iar daca ai ceva inovator si concret legat de aceasta pista, noi te ascultam (daca se poate fara heirupisme si bobi, daca se poate).

O pista cu costuri minime se poate realiza prin pastrarea unor proportii rezonabile, cu fundatie de pietris (daca stratul vegetal nu este foarte adanc), placi de beton armat prefabricate (sunt bune rosturile la dilatari) si un strat insignifiant de asfalt ori griblura cu smoala. Parapetii facuti din gume umplute cu nisip si un drum de intoarcere din dale de beton similare celor din care se fac gardurile din placi (doua siruri paralele cu loc liber la mijloc). Am vazut metoda cu griblura si smoala si dupa un timp stratul devine neted si foarte aderent. Asa se renunta la utilajele de turnat si intins asfaltul, la transportul lui si mai ales la pret (acum 1 an tona de asfalt la cald era de la 400 de ron; cel la rece am inteles ca este mai scump dar se modeleaza mai usor si se recupereaza din cheltuiala cu manopera plus ca are durata de viata mai lunga). In toate cazurile, daca nu ai o balastiera, o statie de betoane (sau de prefabricate) si una de asfalt la maxim 30 de km., nu faci nimic.

SEBASTIAN 18-03-09 09:43

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Nu va mai certati ca cred ca o sa faca un drum sau oricum o sa faceti o sa va intalniti.
De idei, de vrajeala sunt buni multi, hai sa vorbim material pt ca asta e problema.
Cine scoate banul eu am adus sa spunem jumatate 10Ha la 10-15km de Bucuresti.

Lucian 18-03-09 12:38

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Quote:

Originally Posted by DragosT (Post 2159225)
Fa un drum pana acilea la Santa Pod Luciane, ca-i mai aproape si apoi sa-mi zici cat de frustrati sunt si aia, ca dupa presupunerile tale o pista se rezuma la asfalt turnat pe banuieli si aprozimari. Incalzirea gumelor se face dupa groapa de apa, in cei 10 metri ceruti de F.I.A. . De ce tot zic de astia? Pentru ca e o pierdere de timp si mai auzi si tot felul de pareri sefeite cand roata deja a fost inventata. Legat de frustrarile mele, ele ar trebui sa vina, ca orice frustrare, dintr-o incapacitate, nu crezi? Nu am remuscari ca nu am bani de asfalt ori ca am mintit vreodata despre ce pot oferi intr-o organizare si nici nu am pretins vreodata ca aici la Buzau sunt miez. Cat timp nu am posibilitatea unor incadrari corecte si sportive, a unui sistem de masurare competitional ori a unor spatii pentru public, ma rezum la a anunta de fiecare data ca urmeaza doar o cursa de amatori, in urmatoarele conditii. Si mai depinde ce intelegi tu prin organizare. Eu inteleg de exemplu sa ai o cursivitate buna a curselor, sa fii capabil sa prezinti la final un centralizator al curselor, al pilotilor participanti si o respectare si incadrare cat mai buna in timpii anuntati. Scuza-ma ca nu sunt jandarm, pompier, doctor sau primar ori ca nu m-am gandit sa le rapesc rudele ca sa fiu sigur ca se tin de contract ori acorduri scrise. Se vede ca nici nu ai visat in viata ta vreodata sa te cateri pe niste copaci sa pui niste semne provizorii de circulatie pentru deviere ca sa poti organiza o cursa ori sa infigi 50 de pari ca sa intinzi o plasa pentru public si iti inteleg... frustrarea? Eu ma rezum la topic, la a da idei si sugestii si nu vad legatura cu "cea mai proasta cursa" din moment ce niciodata nu am tintit la cea mai buna. Nu ma intereseaza ca nu faci diferentele ci doar cine mi-a creat atunci probleme si de ce si sincer nu vad legatura intre discutia tehnica legata de o constructie si ce baigui tu aici, legat de persoana mea. Cu ce te recomanda pe tine o Dacie facuta din banii altora, care macar sa mai si fi functionat, cu acest topic?
Fii politicos si respecta-mi dorinta de a nu ma mai baga in seama iar daca ai ceva inovator si concret legat de aceasta pista, noi te ascultam (daca se poate fara heirupisme si bobi, daca se poate).

O pista cu costuri minime se poate realiza prin pastrarea unor proportii rezonabile, cu fundatie de pietris (daca stratul vegetal nu este foarte adanc), placi de beton armat prefabricate (sunt bune rosturile la dilatari) si un strat insignifiant de asfalt ori griblura cu smoala. Parapetii facuti din gume umplute cu nisip si un drum de intoarcere din dale de beton similare celor din care se fac gardurile din placi (doua siruri paralele cu loc liber la mijloc). Am vazut metoda cu griblura si smoala si dupa un timp stratul devine neted si foarte aderent. Asa se renunta la utilajele de turnat si intins asfaltul, la transportul lui si mai ales la pret (acum 1 an tona de asfalt la cald era de la 400 de ron; cel la rece am inteles ca este mai scump dar se modeleaza mai usor si se recupereaza din cheltuiala cu manopera plus ca are durata de viata mai lunga). In toate cazurile, daca nu ai o balastiera, o statie de betoane (sau de prefabricate) si una de asfalt la maxim 30 de km., nu faci nimic.

La faza cu dacia mea facuta din banii altora ai fost fix on topic si deloc ofensator. Imi place ca dai dovada de maturitate.
P.S. Cand eu impreuna cu colegii de atunci din MR organizam cursa de indemanare la Prisma desfasurata ireprosabil , cu arbitrii si cronometrare cu fotocelula (obiect strain tie) tu nu stiai ca exista 4Tuning. Deci mai bine lasi alura de cunoscator lasa-te si de ofense nefondate ca nu ai stat langa mine nici cand am muncit banii nici cand i-am furat ... si chiar daca ii furam nu i-am furat de la tine (nu mai zic ca daca stii ca am furat si nu ma reclami e tainuire si iei aceeasi pedeapsa ;) ). Nu imi aminstesc sa fi avut tupeul asta cand facea lumea coada la "bolidul" tau pentrui a recupera banii de inscriere la "cursa" :))
Hai sa fim sanatosi !

Lucian 18-03-09 12:39

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Sorry Gabi , Sebastian .. dar nu pot sa nu raspund la ofense si nu suport oamenii care fac pe cunoscatorii .

DragosT 18-03-09 14:50

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 2159848)
dar nu pot sa nu raspund la ofense si nu suport oamenii care fac pe cunoscatorii .

Mai bine nu le mai provoca. Cand am returnat banii numai de existenta tu nu ma ardea pe mine. Nici tu din cate imi amintesc nu mi-ai spus nimic de pagubele patite, ba din contra, daca nu ma insel am incercat sa va ajut cu o masina de tractare acolo, iar apoi pe forum te-ai dat cocosel. Iar despre foto-celule si MR... fostii tai colegii... daca tu ai impresia ca a fi suport de vesta reflectorizanta te face mare organizator, e bine. Ai redactat vreodata vreo cerere catre o administratie, ai inaintat vreun dosar la Politie pentru o blocare si deviere, ai alergat dupa sponsori, ai amenajat traseul, ai suportat premiile, ai contractat ambulanta si ai chemat pompierii, ai dat tu cu subsemnatul pe vreunul din actele alea sau ai fost raspunzatorul direct pentru vreun eveniment? Chiar daca raspunsul tau e NU la toate astea, ai avea dreptul sa-ti exprimi ideile referitor la aceasta amenajare. Mai grav e ca o faci, am mai spus, nedocumentat. Cred ca un constructor ne-ar lamuri multe din dileme, dar vai, in opinia ta nici ala nu are dreptul sa vorbeasca daca nu e macar lucrator la pompa de carburant. Inca ceva, daca nu suporti ceva din cauza unei incapacitati de intelegere nu trebuie sa devii agresiv verbal. Intreaba si poate primesti lamuriri suplimentare.

Acum, daca ideea si planul s-a spus ca exista iar propunerea a venit deja din partea lui Sebastian prin punerea la dispozitie a acestui teren, poate ca titlul ar trebui schimbat in "finantare/parteneriate" si sa nu ne mai dam cu parerea aiurea cand lucrurile deja sunt pornite vad. Problema e ca daca totul se rezuma la "exista planul", e o mica carenta de marketing aici. Adica nu stiu ce rost are vehicularea unui secret pe un forum public.
Aici ma opresc la a-mi mai baga nasul in treburi atat de sensibile. Chiar doresc multa bafta celui care va avea curajul sa puna in aplicare ceva de o asemenea amploare.
V-am salutat!

Gabi 18-03-09 15:57

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Repet: subiectul topicului este
"O pistă de drag: idei şi propuneri"

F_L_R 19-03-09 06:19

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2158958)
400 000 euro ajung dupa planurile mele insa nu sa obtinem omologarea
ulterior totul se poate dezvolta si cred ca intr-o zi masupar si o fac pe cont propiu direct.

-Zi ca daca trebuie te supar eu si te supar asa rau incat sa te apuci si de treaba.

Razvan_MFV 19-03-09 07:43

Re: o pista de drag, idei si propuneri
 
Quote:

Originally Posted by NSL_Florica (Post 2155458)
NU se va face niciodata nimic!!!!
Daca nu va exista un singur om care sa aibe si teren si bani pt investitie nu se va face nimic , iar acest om cu siguranta nu cred ca exista pe acest forum.

Suna parca prea pesimist daca 'gandim cu inima' dar este dureros de adevarat daca gandim cu capu'.
Ecuatia e simpla, om mai mult decat pasionat + f multi bani + mari sanse de a nu-i recupera pe termen scurt si poate mediu = imposibil in Romania zilelor noastre.

Alex23 22-06-09 15:18

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
spor la treaba si sper sa se faca o pista de drag.si referitor la cel care pune banii eu zic in max 2 ani el isi i-a banii care i-a investit.

lilfreshill 24-06-09 15:02

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
O discutie clasica cu miresme Romanesti .. altfel nu se poate :)
cat de pista de drag...
...e pe vine.. se gandeste la „existenta libertatii” pe 1, 2 sau 4 roti si in romania... se lucreaza la proiect de un arhitect.. cu toate cele ... investitia se ridica la aprox 3.4 mil de euro...
se gandeste si la un traseu de 11.5 km din care se pot face multe combinatii de cursa cu lungime max de 6.8 km...
se astepta fonduri straine made in uk... totul se va decide in functie de proiect, care trebuie sa taie orice rasuflare...
daca nu se ajunge la fondurile straine... am sa propun o miscare masiva in Romania pentru a indeplinii visul de miros proaspat de pneu topit, fara mirosul urat de rosu/albastru.

SEBASTIAN 18-10-09 07:41

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Din punctul meu de vedere construirea nu este imposibila, iar terenul deja exista asa cum v-am mai spus. Este proprietate in imediata apropiere a Bucurestiului cca 15km.
https://img43.imageshack.us/img43/9803/pistateren.th.jpg
Cu toate ca e criza si banii rulati sunt mai putini costul efectiv de construire a pistei a ramas tot in zona sumei anuntate anterior.
Pe acest teren se poate face mult mai mult dar orice faci ridica costurile.

Rebel_Boy 18-10-09 16:13

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
De ce nu pui piciorul in prag si sa faci ceva Sebastiane .. k lumea vad ca isi da doar cu parerea .. E nevoie sa te suparam rau (cum spuneasi Florica) ? .. spune-ne cand si cum :lol:
Eu unu consider ca se recupereaza suma investita in mai putin de doi ani cum spunea cineva mai sus.

69WRX 19-10-09 22:02

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
daca e ceva, punem mana de la mana si te suparam tot forumul...dar asa rau de tot

SEBASTIAN 19-10-09 22:22

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Au fost cateva momente in care se putrea face mai mult.
Insa cu buna stiinta, unii au cautat toate motivele din lume sa se puna de-a curmezisul.
Ar fi ceva sa se asocieze mai multi, sa preia cineva initiativa, sa vina sa discutam.
Pentru a nu exista posibilitatea de interpretare, daca se face o asociatie eu nu vin sa strang banii, nu vin sa ma implic.
Doresc de partea asta sa se ocupe altcineva care apoi sa-i reprezinte pe restul si sa discutam serios cand ne punem la actiune.
Astfel realizam un proiect in care eu am 50% ceilalti au 50% , parti egale cu drepturi egale.

79BYG 25-10-09 01:15

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Am citit 13 pagini doar de critici si atacuri la persoana ....

PISTA este doar un vis ??? sau se lucreaza in mare secret ??

SEBASTIAN 25-10-09 07:07

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Nu se lucreaza nimic din punctul meu de vedere, sunt tot felul de incercari nereusite deocamdata.

Provenzano 30-10-09 10:02

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
ar fi ceva interesant cu pista asta:P si oricum in cativa ani s-ar amorsa si investitia pt ca oricine ar veni sa se dea

kidu2006 06-11-09 17:26

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Pista aia mai aveti mult de asteptat pana o sa vina si la noi :-j .. deschideti degeaba topicuri cu sugestii si etc.
Iar acel "pasionat" nu o sa vina niciodata sa-si arunce banii pe fereastra!Poate doar sa-l enerveze asa de tare numarul lor!Sa fim realisti,cost destul de mult si implicatii pe masura!
Nu mai visati ca nu o sa apara asa ceva dintr`un simplu buzunar;)

SEBASTIAN 06-11-09 18:47

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Cam da, insa speranta moare ultima.


Un evreu, de 20 de ani, se duce sa se roage la Zidul Plangerii:
- Da Doamne sa cāstig la Loto!
Mai inainteaza evreul nostru īn vārsta, īsi face familie, copii, timp īn care se tot ruga:
- Da Doamne sa cāstig la Loto!
Īmbatrīneste evreul, i se albesc sprāncenele, parul, īi tremura genunchii. El mergea īn fiecare zi la Zidul Plangerii si se ruga:
- Da Doamne sa cāstig la Loto!
Īntr-o zi cerul se īntuneca, apar fulgere pe cer, nori grosi si o voce tunatoare īi spune:
- Cumpara-ti un bilet!!!

Provenzano 06-11-09 22:05

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2785717)
Cam da, insa speranta moare ultima.


Un evreu, de 20 de ani, se duce sa se roage la Zidul Plangerii:
- Da Doamne sa cāstig la Loto!
Mai inainteaza evreul nostru īn vārsta, īsi face familie, copii, timp īn care se tot ruga:
- Da Doamne sa cāstig la Loto!
Īmbatrīneste evreul, i se albesc sprāncenele, parul, īi tremura genunchii. El mergea īn fiecare zi la Zidul Plangerii si se ruga:
- Da Doamne sa cāstig la Loto!
Īntr-o zi cerul se īntuneca, apar fulgere pe cer, nori grosi si o voce tunatoare īi spune:
- Cumpara-ti un bilet!!!


buna rau asta.sincer

kidu2006 07-11-09 12:15

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2785717)
Cam da, insa speranta moare ultima.


Sebastiane,fii sincer,sa ai asa multi bani,ce ai face tu cu 400.000euro?I-ai investi intr-o pista sa se alerge toata lumea cu posibilitatea sa-ti scotii banii in 7 ani sau 10ani,sau ti-ai cumpara 3-4 apartamente sa le inchiriezi si sa le vinzi peste 5 ani sa-ti iei triplu pe ele?
Cred ca nici mana de la mana daca am pune toti nu am putea sa facem lucrul asta,defapt este cam imposibil pt ca mereu apar neintelegeri!
Lucrul asta poate fi facut doar cu ajutorul statului,defapt numai statul roman ar putea sa faca chestia asta,dar cum in Romania nu vezi nici un fel de sprijin din partea lor,este o misiune incheiata si aproape imposibila

Pinky 07-11-09 15:20

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Kidule, tu ai acut ASE-ul, nu? Ca vad ca ai un simt economico-financiaro-managerial fabulos..

SEBASTIAN 07-11-09 16:16

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Cred ca merita sa se incerce.
Pana la urma poate sa se intretina singura sa faca si profit si nu din urma curselor cat din inchiriere catre diversi, pt actiuni pe teme auto.

kidu2006 08-11-09 00:25

Re: O pistă de drag: idei şi propuneri
 
Quote:

Originally Posted by Pinky (Post 2787724)
Kidule, tu ai acut ASE-ul, nu? Ca vad ca ai un simt economico-financiaro-managerial fabulos..

Am facut doar finante-banci 2luni:???:


All times are GMT +2. The time now is 02:40.

- Copyright 2026 4Tuning