![]() |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Confirm rezultatele si parerile lui bluey..pierd startul de pe loc..nu am aderenta.Din mers(plecat din a 2 a la ~ 2000 ture) suntem aproximativ egali, din cauza traficului nu am putut sa schimbam mai mult de 1-2 trepte si nici sa fiu prea atent la cum sta el. Poate ne mai dam pe un drum liber pana la capat si vedem care sunt diferentele.Parerea mea e ca motoarele au aproximativ aceeasi putere, diferenta o face greutatea si aerodinamica masinilor. A fost o seara placuta, bluey tre sa mai fii stat cu noi(pana pe la 3 dim). A fost fun fun fun.Multa bafta
P.S. Baiat de treaba Bluey |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
don't even dream about 7.03 0-100 doar cu soft :)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Presupun ca te bazezi pe ceva cand spui asta. Eu nu am decat masuratoarea G-techului. Si nu vad ce legatura are ca e modificare soft sau altceva??? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Da dar degeaba :)))
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
@yoda : da am fost si eu putin pe la buzau :D am auzit d-abia pe seara ca ai fost cu vlad |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
a fost. si a stat cu mine si spyydy si altii.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Se poate si asta. Dar cum iti explici ca masina trage mult mai grav decat un polo Gti stock??? Adica am undeva sub 8 sec el avand 8,2 0/100. Dar de curiozitate ce ai setat tu la g-tech pentru timp 0-100???? Nu cred ca tine cont daca faci 0/100 cu un avion sau cu o bicicleta. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
cu g-tech ma jucam acum 2 ani si ceva...te rog sa ma crezi ca nici meniul nu mai stiu cum arata...si da g-techul este foarte prost ca si rezultate reale...cu el poti sa vezi niste diferente clare dar nu timp reali s.a.m.d.
pai nu trebuie sa-mi explic nimic...polo gti stock e foarte slab si e normal sa-l terfelesti :) retine ce ti-am zis cu 1.9tdi 130cp vs 2.0tdi 140cp ca este foarte real...si you know...i've been there :) |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Am eu un 1.9 tdi doar cu soft dispus sa se dea cu voi. In rest masina e stock si exista fisa de dyno la aprox 170 cp.
Uite eu spre exemplu la 165 cp 360 nm si 1600 kg scot 9,2 sec. Si toate astea au fost masurate. Daca tu scoti 7 asta inseamna ca pe 400 m ar trebui sa imi dai 3 statii de autobuz. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ma voi sunteti mai batrani si stiti.
O sa mai fac cateva masuratori si va anunt. Desi a venit frigul si cam slabut cu aderenta. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Eu nu te-am vazut pe tine...
Ca si tu esti foarte mic. :P |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Asta este o provocare? :D
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pai nu ne-am dat decat in treptele superioare de 2 ori.
O data cu inferioara de la Polo si odata din aceeasi treapta. Cu inferioara s-a dus jumatate de masina in fata dupa care l-am depasit. De fiecare data eu am plecat din aceeasi treapta. Dar o lamurim diseara cum stam si de pe loc si te anunt. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Iar din mers in trepte mari e normal sa-ti traga "mult mai grav" ca ai o chestie care se cheama cuplu de doua ori mai mare :D... de pe loc probabil e doar "mai grav" :) Iar G-tech-ul intr-adevar nu da 100% exact, dar pe aceeasi masina e ok de folosit pentru masurat diferente de genu inainte si dupa, si nu si pentru a compara masini diferite... Si ca idee, ala cu care ai masurat u masoara 0-60mph. ;) |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Azi la pranz aveam cat de cat aderenta si la 7 seara am zis ca s-a stricat masina. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Daca e frumos afara vin si eu???
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
tu ai putea sa incerci deja cu omul pana sa ajung eu in bucuresti.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
In Bucuresti situatia e fleoshcaita rau.
+ ca am auzit cate ceva de omu si stilul lui de a schimba treptele :D |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
vreau sa incerc si eu cu 2,0 tdi , daca imi lasati un nr de tel pe privat ne vedem cand nu mai ploua:)
eu am 1,9 tdi cu soft |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pai asteptam sa nu mai ploua si ne vedem.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ce-mi place, deja se strange de una mica:D . Bluey si B11EAU, neaparat trebuie sa va vad. Eu as incerca si eu cu voi, dar nu stiu ce fac cu cele 200kile in plus fata de voi + 100 a mea :D , dar........asa de distractie intr-o seara linistita, ma bag.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ca info pentru curiosi:
Cu varianta de soft mai agresiva pe care o am acum masina consuma mai putin la mers normal. Mers normal insemnand autostrada intre 140km/h si 150km/h in tr a6a. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ca tot este un topic dedicat dyno-ului si ca tot vorbeam de stiluri de a te da...
Punand intrebarea: "Cand te dai la o linituza cum schimbi?" un "celebru" inginer de la un anumit "dyno" din Bucuresti ( nu dam nume :) Auto___ ) mi-a raspuns uitandu-se pe fisa: "Pai la cuplu maxim...!" :) :D In aceeasi idee am putea toti sa nu mai folosim treptele mici si sa plecam de pe loc direct cu a 4-a! Oricum vitezele mari se prind doar in treptele superioare... :):):) |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
schimbi sa cada putin peste cuplu maxim :)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Am presupus ca lumea stie asta!! :D :P :D Tocmai din acest motiv scena a fost "funny"!!!
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Bluey in seara in care o sa va intalniti da-mi te rog un telefon....daca sunt in localitate vin si eu....mersi. La diesel se schimba la puterea maxima(care de obicei e la 4000)...parerea mea. Multa bafta
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ti-ai luat cauciucuri???
:D Sa-mi mai dai odata te rog numarul de telefon ca nu il mai am 10X |
| All times are GMT +2. The time now is 20:36. |
- Copyright 2026 4Tuning