Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

Avionu 18-10-07 13:14

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Confirm rezultatele si parerile lui bluey..pierd startul de pe loc..nu am aderenta.Din mers(plecat din a 2 a la ~ 2000 ture) suntem aproximativ egali, din cauza traficului nu am putut sa schimbam mai mult de 1-2 trepte si nici sa fiu prea atent la cum sta el. Poate ne mai dam pe un drum liber pana la capat si vedem care sunt diferentele.Parerea mea e ca motoarele au aproximativ aceeasi putere, diferenta o face greutatea si aerodinamica masinilor. A fost o seara placuta, bluey tre sa mai fii stat cu noi(pana pe la 3 dim). A fost fun fun fun.Multa bafta

P.S. Baiat de treaba Bluey

zGb 18-10-07 15:37

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
don't even dream about 7.03 0-100 doar cu soft :)

bluey 18-10-07 15:45

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 1155437)
don't even dream about 7.03 0-100 doar cu soft :)

Mi-ai spus asta si la BZ.
Presupun ca te bazezi pe ceva cand spui asta.
Eu nu am decat masuratoarea G-techului.
Si nu vad ce legatura are ca e modificare soft sau altceva???

yoda 18-10-07 16:08

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1155454)
Mi-ai spus asta si la BZ.
Presupun ca te bazezi pe ceva cand spui asta.
Eu nu am decat masuratoarea G-techului.
Si nu vad ce legatura are ca e modificare soft sau altceva???

a fost zgaiba la bz ???? :rolleyes2

bluey 18-10-07 16:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Da dar degeaba :)))

zGb 18-10-07 16:17

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1155454)
Mi-ai spus asta si la BZ.
Presupun ca te bazezi pe ceva cand spui asta.
Eu nu am decat masuratoarea G-techului.
Si nu vad ce legatura are ca e modificare soft sau altceva???

pai cu g-tech setat corect pe masina mea cand aveam si eu doar soft scoteam cam 6.6 0-100 si real cam 8 secunde :lol: :lol: :lol: ... faza cu "doar soft" vrea sa scoata in evidenta faptul ca nu ai cum sa scoti 0-100 asa bine cu o putere asa mica...ideea e ca sunt foarte convins ca un golf ca al meu stock d.p.d.v. mecanic si doar cu soft face fata cu brio la orice 2.0 tdi cu soft din cauza diferentei de greutate

@yoda : da am fost si eu putin pe la buzau :D am auzit d-abia pe seara ca ai fost cu vlad

bogdan_wrc 18-10-07 16:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
a fost. si a stat cu mine si spyydy si altii.

bluey 18-10-07 16:30

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 1155508)
pai cu g-tech setat corect pe masina mea cand aveam si eu doar soft scoteam cam 6.6 0-100 si real cam 8 secunde :lol: :lol: :lol: ... faza cu "doar soft" vrea sa scoata in evidenta faptul ca nu ai cum sa scoti 0-100 asa bine cu o putere asa mica...ideea e ca sunt foarte convins ca un golf ca al meu stock d.p.d.v. mecanic si doar cu soft face fata cu brio la orice 2.0 tdi cu soft din cauza diferentei de greutate

@yoda : da am fost si eu putin pe la buzau :D am auzit d-abia pe seara ca ai fost cu vlad

Adica poate nu e bun g-techul???
Se poate si asta.
Dar cum iti explici ca masina trage mult mai grav decat un polo Gti stock???
Adica am undeva sub 8 sec el avand 8,2 0/100.

Dar de curiozitate ce ai setat tu la g-tech pentru timp 0-100????
Nu cred ca tine cont daca faci 0/100 cu un avion sau cu o bicicleta.

zGb 18-10-07 16:38

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
cu g-tech ma jucam acum 2 ani si ceva...te rog sa ma crezi ca nici meniul nu mai stiu cum arata...si da g-techul este foarte prost ca si rezultate reale...cu el poti sa vezi niste diferente clare dar nu timp reali s.a.m.d.

pai nu trebuie sa-mi explic nimic...polo gti stock e foarte slab si e normal sa-l terfelesti :)

retine ce ti-am zis cu 1.9tdi 130cp vs 2.0tdi 140cp ca este foarte real...si you know...i've been there :)

mpa 18-10-07 16:52

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Am eu un 1.9 tdi doar cu soft dispus sa se dea cu voi. In rest masina e stock si exista fisa de dyno la aprox 170 cp.
Uite eu spre exemplu la 165 cp 360 nm si 1600 kg scot 9,2 sec. Si toate astea au fost masurate. Daca tu scoti 7 asta inseamna ca pe 400 m ar trebui sa imi dai 3 statii de autobuz.

bluey 18-10-07 17:02

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ma voi sunteti mai batrani si stiti.
O sa mai fac cateva masuratori si va anunt.
Desi a venit frigul si cam slabut cu aderenta.

yoda 18-10-07 17:21

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1155504)
Da dar degeaba :)))

stiu, ca am fost si eu...problema era ca a stat ascuns sau ce?!si cum e el fff mic...nu cred ca se vedea de atatea masini tunata si rastunate!

bluey 18-10-07 17:30

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Eu nu te-am vazut pe tine...
Ca si tu esti foarte mic. :P

RoSonic 19-10-07 14:04

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Dar cum iti explici ca masina trage mult mai grav decat un polo Gti stock???
Adica am undeva sub 8 sec el avand 8,2 0/100.
ai uitat sa precizezi ca asta ai observat la dat din mers in trepte superioare :p

bluey 19-10-07 14:51

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Asta este o provocare? :D

Zyx 19-10-07 15:17

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1155531)
Dar cum iti explici ca masina trage mult mai grav decat un polo Gti stock???
Adica am undeva sub 8 sec el avand 8,2 0/100.

Pai cat de grav trage masina comparativ cu un Polo GTI stock?! Pe 400m ce distanta era intre voi?

bluey 19-10-07 15:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai nu ne-am dat decat in treptele superioare de 2 ori.
O data cu inferioara de la Polo si odata din aceeasi treapta.
Cu inferioara s-a dus jumatate de masina in fata dupa care l-am depasit.
De fiecare data eu am plecat din aceeasi treapta.

Dar o lamurim diseara cum stam si de pe loc si te anunt.

RoSonic 19-10-07 15:26

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Asta este o provocare?
era doar o precizare :) , ca se intelegea ca ne-am dat de pe loc fiindca ai zis de treaba cu 0-100...
Iar din mers in trepte mari e normal sa-ti traga "mult mai grav" ca ai o chestie care se cheama cuplu de doua ori mai mare :D... de pe loc probabil e doar "mai grav" :)

Iar G-tech-ul intr-adevar nu da 100% exact, dar pe aceeasi masina e ok de folosit pentru masurat diferente de genu inainte si dupa, si nu si pentru a compara masini diferite...
Si ca idee, ala cu care ai masurat u masoara 0-60mph. ;)

siadimet 19-10-07 19:23

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1157140)
Asta este o provocare? :D

colegu,vreau si eu sa ma mai probez cu tine sau cu altcineva cu 2,0 tdi remapat.ideal ar fi avionu,dar se cam lasa asteptat.

bluey 19-10-07 19:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1157596)
colegu,vreau si eu sa ma mai probez cu tine sau cu altcineva cu 2,0 tdi remapat.ideal ar fi avionu,dar se cam lasa asteptat.

Pai pe frigul asta mai bine ne dam cu saniile.
Azi la pranz aveam cat de cat aderenta si la 7 seara am zis ca s-a stricat masina.

B11EAU 20-10-07 18:49

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1157596)
colegu,vreau si eu sa ma mai probez cu tine sau cu altcineva cu 2,0 tdi remapat.ideal ar fi avionu,dar se cam lasa asteptat.

Daca esti tentat se poate proba cu un Golf 5 remapat... Nu e varianta race de soft!

siadimet 20-10-07 22:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by B11EAU (Post 1158855)
Daca esti tentat se poate proba cu un Golf 5 remapat... Nu e varianta race de soft!

ok,eu o sa ajung saptamana viitore in bucuresti.o sa-ti dau un PM.

bluey 20-10-07 23:55

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Daca e frumos afara vin si eu???

siadimet 21-10-07 01:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
tu ai putea sa incerci deja cu omul pana sa ajung eu in bucuresti.

bluey 21-10-07 11:32

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
In Bucuresti situatia e fleoshcaita rau.
+ ca am auzit cate ceva de omu si stilul lui de a schimba treptele :D

siadimet 21-10-07 14:15

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1159841)
In Bucuresti situatia e fleoshcaita rau.
+ ca am auzit cate ceva de omu si stilul lui de a schimba treptele :D

adica?merge tare sau nu?

B11EAU 21-10-07 15:03

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1159841)
In Bucuresti situatia e fleoshcaita rau.
+ ca am auzit cate ceva de omu si stilul lui de a schimba treptele :D

:))... M-a laudat Alex!!! Incercam si noi cu prima ocazie!

bluey 21-10-07 18:15

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by B11EAU (Post 1160228)
:))... M-a laudat Alex!!! Incercam si noi cu prima ocazie!

Vroiam sa zic ca mi-a spus o pasarika dar .....

mask2k 21-10-07 23:48

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
vreau sa incerc si eu cu 2,0 tdi , daca imi lasati un nr de tel pe privat ne vedem cand nu mai ploua:)

eu am 1,9 tdi cu soft

bluey 21-10-07 23:54

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai asteptam sa nu mai ploua si ne vedem.

Bicolorul 23-10-07 09:40

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ce-mi place, deja se strange de una mica:D . Bluey si B11EAU, neaparat trebuie sa va vad. Eu as incerca si eu cu voi, dar nu stiu ce fac cu cele 200kile in plus fata de voi + 100 a mea :D , dar........asa de distractie intr-o seara linistita, ma bag.

bluey 23-10-07 10:52

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ca info pentru curiosi:
Cu varianta de soft mai agresiva pe care o am acum masina consuma mai putin la mers normal.
Mers normal insemnand autostrada intre 140km/h si 150km/h in tr a6a.

siadimet 23-10-07 21:01

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 1163112)
Ce-mi place, deja se strange de una mica:D . Bluey si B11EAU, neaparat trebuie sa va vad. Eu as incerca si eu cu voi, dar nu stiu ce fac cu cele 200kile in plus fata de voi + 100 a mea :D , dar........asa de distractie intr-o seara linistita, ma bag.

pai sa stii ca si masina mea are destul de multe kg,mai exact 1670,dar si ceva mai multi cai decat 2,0 tdi.dar in cazul unei curse legale,intram in aceeasi grupa,deci trebuie sa incercam.

B11EAU 23-10-07 21:14

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ca tot este un topic dedicat dyno-ului si ca tot vorbeam de stiluri de a te da...
Punand intrebarea: "Cand te dai la o linituza cum schimbi?" un "celebru" inginer de la un anumit "dyno" din Bucuresti ( nu dam nume :) Auto___ ) mi-a raspuns uitandu-se pe fisa: "Pai la cuplu maxim...!" :) :D

In aceeasi idee am putea toti sa nu mai folosim treptele mici si sa plecam de pe loc direct cu a 4-a! Oricum vitezele mari se prind doar in treptele superioare... :):):)

shadowro 24-10-07 00:36

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
schimbi sa cada putin peste cuplu maxim :)

Bicolorul 24-10-07 09:53

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1164190)
pai sa stii ca si masina mea are destul de multe kg,mai exact 1670,dar si ceva mai multi cai decat 2,0 tdi.dar in cazul unei curse legale,intram in aceeasi grupa,deci trebuie sa incercam.

O sa ne anunte bluey cand e ziua ideala, si poate ne intalnim acolo.

RoSonic 24-10-07 12:02

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 1164636)
schimbi sa cada putin peste cuplu maxim :)

ca o completare, schimbi la puterea maxima, sau dupa (fara sa dai in limitare )cat sa cada peste cuplu maxim :p

B11EAU 24-10-07 12:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Am presupus ca lumea stie asta!! :D :P :D Tocmai din acest motiv scena a fost "funny"!!!

Avionu 24-10-07 14:10

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Bluey in seara in care o sa va intalniti da-mi te rog un telefon....daca sunt in localitate vin si eu....mersi. La diesel se schimba la puterea maxima(care de obicei e la 4000)...parerea mea. Multa bafta

bluey 24-10-07 14:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ti-ai luat cauciucuri???
:D
Sa-mi mai dai odata te rog numarul de telefon ca nu il mai am
10X


All times are GMT +2. The time now is 20:36.

- Copyright 2026 4Tuning