![]() |
7 Attachment(s)
calibra rulezz
:) :) cateva poze sa-l convingem si pe pauladrian :) |
in poza id_0352.jpg in afara de vopsea si jenti nu imi place nimic dupa ea :x
|
Si bmw-urile au un aspect placut, simbolizeaza putere , au un look impunator, da calibra-ul parca are un aspect asa mai sportiv
|
e ciudat la E36 ca Romania e una din putinele tari unde coupe-urile sunt mai scumpe decat berlinele...
ma rog nu e cazul is-ului care vad ca are un aspect deosebit si is sunt oricum destul de rare dar in general mi se pare stupid ca un 318 (sa zicem) berlina e 5000 euro iar un coupe e peste 6500 (din acelasi an, normal)! |
pai numa la bmw se intampla asta. Eu personal, gandind obiectiv, chiar daca am Calibra, n-as da 8500E pe bmw-u ala. De exemplu mie nu imi plac stopurile alea clare care le are, si nici jantele, nici spoileru fata. In schimb, daca imi iau o calibra 16v stock, cu 4500,4700E, de restu pana la 8500 o fac avion. Dar daca iti iei un 325 stock, cre ca iti mai raman bani de un plin si pt actele de la udriste cand o inscrii. Si de ce sa-ti iei o masina facuta dupa gustul proprietarului, cand poti s-o faci de la 0, asta bineinteles, daca gustul respectivului coincide cu a celui care o vinde, atunci no problem.
|
Asta spuneam si eu calibra e mult mai ieftina,mai usor de aranjat,arata mai bine.Ce mai, numai plusuri singura chestie este ca nu are un renume precum bmw.Majoritatea prietenilor comuni simpatizeaza cu calibra mea care dupa cum observati in afara de jante nu are nimic schimbat.Oricum si bmw daca il vezi de aproape e bine rau si desi e 1.8 are niste evacuari sport de juri ca-i M.
|
na acum sti cum e fiecare cu ce ii place :wink:
mie imi plac bmw ca de serie sunt nervoase in principiu. clar ca are nume si sunt un pic cam scumpe. in legatura cu tuningul eu unul nu ma dau in vant.imi place sa iau o masina care alearga bine de serie si apoi ii arunc un volan,toba,genti care le cam pun de pe una pe alta. |
A m citit cateva posturi si vad ca exista dilema daca o calibra 2.0 sfi face sau nu face 325 sau 328.....si Turbo1110 parca a zis ceva .....PROBABIL CA NU ATI AUZIT DE TREAPTA A 3A ....:))))) asta va zic si eu....nici nu sta de vorba cu bmw pana in 200 de cp....si nu am calibra dar am motor de calibra 2.0 sfi si va zic ca m-am fugarit cu bmw-uri prin cta si ramaneau cu gura ca la dentist cand vedeau ca le face un espero :lol:
mai informativa de motoarele de la opel c20let(turbo) si c20xe(sfi 2.0 16 v)si vrb cu baietii care au asa ceva si intrebatii ce masini au facut in special bmw-uri......intradevar e greu de crezut dar asta e adevaru |
Deci pana la urma am ajuns la o concluzie: Calibra ii mai performant decat orice bmw pana la 330.
Am un priten cu un ascona 1.8 are cutie de calibra, la cursele din satu mare rupe bmw-urile (are si la motor cateva modif :D ,si mai are vreo 80 caiuti are in plus de vers standard) Dupa parerea mea BMW-urile is ideale carora le trebe o masina sa mearga bine, sa fie fiabila, sa aratee bine... dar cand vine vb. de racing nu prea au ce zice :( (asta tot pan la 330 ca M3-ul CLS deja rupe orice calibra stock si mult alte...) |
Re:
[quote=\"Gsx_18\"]Deci pana la urma am ajuns la o concluzie: Calibra ii mai performant decat orice bmw pana la 330.
Aici trebuia zis pana in 325 i |
pai nu cred, uitate pe paginile anterioare este o comparatiie (benchmark) cu bmw-urile seriei 3 si calibarurile , vezi acolo, ca calibra turbo il bate lejer si pe 328
|
turbo110, garantez eu ca un sfi se bate de la egal la egal cu un 328 iar un turbo nici nu are ce discuta cu 330 .Si asta o spun in calitate de cunoscator si ca am facut astfel de masini , nu din vrb sau auzite.....
|
I'm feeling U DMX :)
ai vazut benchmarkul depe paginile anterioare, acolo arata clar ca calibraul ii mai performant decat bmw-urile seriei 3 (in afara de m3 si 330) |
cate tipuri de motorizari sunt pe calibra?
|
ba....stim toti ca bmw-u e bmw-u......da si calibra merge ...face turele repede cu niste axe bune,filtre sport merge......stie baiatu din propria experienta........dar bmw-u ramane bmw-u trebe sa recunoastem
|
motorizari calibra: 8V ne - 85 kw
xev 2.0 - 100 kw 16V xe 2.0 - 110 kw V6 - 125 kw 2.0 turbo LET - 150 kw cam atat stiu. |
intradevar un bmw ramane un bmw.....si ptr asta trebuie sa scoti multttzzzzziiiiiiii baniiii la service :lol:
|
Re: dati-va cu parerea , BMW sau CALIBRA
Quote:
|
am analizat preturile la piese la ambele maisini si am constatat ca la calibra sunt un pic mai ieftine dar sunt proaste deci rezulta BMW
|
fix aiurea. \"mi se intampla un fenomen ciudat, de ce iese poza alba cand vreau sa pozez o femeie inspre care bate un mare reflector?\" asha si tu, ai avut tu opel (vectra/calibra/kadett) si ai ajuns la concluzia (proasta de altfel) ca daca piesele sunt mai ieftine ca la bmw, atunci sunt mai proaste. ca nuca`n perete. Fals! Cauta pe la dezmembrari ca idee, cat costa un ICV de calibra, si cat costa unu de 316i din '95. Sau cat costa 2 amortizoare de calibra, si cat costa 2 de bmw.
PS: eu abia acu 2 ani am schimbat articulatia la calibra, si avea pivotii de fabrica, nituiti pe bascula. Nu mai zic de amortizoare, pe care scria mare GM. Sa-mi zici si mie daca la un bmw alergat mai gasesti piesele din fabrica pe el. |
vorbesti total aiurea.... :D
conteaza firma,piesa,calitate...etc..... |
sper sa NU degenereze aici intr-o paruiala
|
Re:
Quote:
|
nu stiu care tine mai mult :roll:
sigur nu calibra.e varza :wink: |
:wink: dupa cum se poate observa paruiala intre fanii BMW si restul. Si o sa tina cont maxim de parerile voastre. :) alexutzu ... amandoua sunt varza ... dar nah!
|
nonamee ai dreptate :lol: :lol:
|
1 Attachment(s)
o calibra care imi place rau...
|
Lol..asta e calibra ? sa mor dacai mi dau seama ..oricum e super :lol:
|
Quote:
|
http://www.cardomain.com/memberpage/283122 ---- poze cu calibra aia galbena 8)
|
voi in 13 pagini tot nu ati ajuns la o concluzie ? :lol:
|
da m-am uitat pe car domain si e misto calibra.mie botul nu imi place.duce un pic cu merci din fata.
dar este dedesupt imediat acel peugeot care e facut beton.elegant si cu bun gust. :wink: |
Parerile vor fii impartite mereu...doar deasta bmw-ul are fani....opelul la fel ...etc.. ideea este ca unele adevaruri recunoscute la nivel international aici in rUmania nu sunt rec. Ata ete
|
Doamne...acum am dat de topic si am citit!!! Good damn dar nu stiu ce sa zic.....BMW pisicuta e preferatul meu....e cel mai tare BMW dupa mine...mai ales M-u. Dar ....voi stiti cate ceva de OPEL!!! Motoru poate nu tine el....caroseria nu o fi ca aia de bmw...dar cand esti in BMW 320 si nu poti se vezi decat sporurile de la Calibra 20 16v FSI si injuri de mama focului ca se tot indeparteaza ce mai zici frate?????? Eu stiu ca bmw o da in drifturi cerculete si alea...iar daca le conduce unu care se pricepe pe viraje e superior...dar in rest sa te bucuri daca descivrezi ce nr are!! :P apropo era un cielo la legale ... cu motor de opel....si cam facea legea..dc oare?????? eu prefer BMW pt ca imi place mai mult decat calibra...e gustul meu..dar daca imi iau ...ii salut cu respect pe aia cu calibra.
Am mers cu pisica coupe si cabrio si nu tocmai incet...am condus calibra 20 8v....si am fost pasager in FSI si cant a sarit acum de la 80 la 100 am plans....si daca ma gandesc la turbo......uit putin de BMW. Asa ca eu zic sa vb despre ele dupa ce le vedem la treaba..una langa alta. Dar totosi daca vb de M trebuie sa uitam de calibra....asa ca pana la urma daca faci calculu bani...calibra=FUN,RUSINE la un inganfat cu BMW si mai scoti si fata la o pizza !!! si sa fie clar daca ar fi sa aleg as lua BMW pisicuta pt ca pur si simplu iubesc masina aia(cum arata..cum suna si spatele ma invarte)!!!!! |
sa nu uiti sa ne spui si noua ce decizie ai luat...
|
cred ca u nu mai inteles din prima... am zis BMW pt ca imi place la nebunie masina aia...dar nu pt ca ar fi mai buna ca o calibra...mie imi place mai mult decat calibra...dar oricum mi-ar fi fff greu sa aleg!! Dar BMW!!!!!
|
Re:
Quote:
eu sunt total de acord cu ce ai zis tu in postul anterior,si sunt pus cam in aceasi situatie,cred ca tot pisica o sa aleg pana la urma,din aceleasi motive pe care le-ai zis si tu... sa vedem ce se iveste |
Nici nu cred ca se comapara Calibra cu BMW. Im mod sigur BMW este mult mai smecher si ca motorizare si ca istorie si ca aspect.... BMW-urile mai noi au inceput sa-si strice aspectul, poate ca vor face ca cei de la Porsche care si-au dat seama ca vinul se imbunatateste cu trecerea timpului si au revenit la design-ul care i-a consacrat. Spun asta pt. ca sunt fan Ursuletz(apropo de seria 3).
|
offtopic: noua seria 3 si 5 mi se par superbe! intr-adevar E46 a fost poate cel mai lipsit de personalitate BMW dar E39 a fost si este tare!
|
Re:
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:57. |
- Copyright 2026 4Tuning