![]() |
Re: Nissan 200SX S14 Project
100% nu va fi prezenta la Tulcea.
Oricum scopul masinii nu sunt cursele de drag deci oricum nu era prezenta nici daca era gata probabil :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cu subaru participi? scz de off
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cu Subaru nu am participat pana acum la curse si nici nu am sa o fac la fel cum am facut si cu Honda S2000. Unele masini nu sunt pentru asa ceva decat daca sunt modificate pentru drag.
Voi veni la Tulcea ca spectator si atat. Cand voi avea masina de drag (poate 240z ul) am sa particip pana atunci ma uit ... Propun sa incheiem aici cu off topic ul :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Da, imi place ce vad pe aici. Lucrat frumos si piese de calitate.
Succes in continuare! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
si pot spune ca inca nu ai vazut nimic! ;)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cand vedem Nissan'ul pe strazi?? :D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cat de curand ... :D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Un proiect gandit de la A la Z, cum nu prea se mai fac in Romania. Bafta cu finalizarea si cu vanzarea STI-ului!
Cu 240Z nu ai topic deschis? |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Multumesc de aprecieri ...
Cat de curand voi face topic si cu el probabil tot aici. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
In ce stadiu e Nissan'u? si cat mai e de asteptat pana sa il vedem?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
13 Attachment(s)
Nissan ul a intrat in linie dreapta :)
Poze cu ultimele piese pentru motor sosite si ECU Motec. Intr-un final a ajuns si turbina din seria GTX. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
smechera turbina ,cred ca e singura din zona si foarte scumpa !
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cam la c CP se doreste sa ajunga masina?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Originally Posted by Catalin_br Cam la ce CP se doreste sa se ajunga? Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Target de putere nu prea exista sincer.
Vrem sa scoatem aproape maxim din piesele pe care le avem. Vom avea 2 harti ,una cu 1.2 bar si una cu 1.7-1.8 bar. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Hai frate odata ca se termina vara si o sa ai nevoie de tinte in loc de slick-uri.:D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
3 Attachment(s)
Gata nene nu te impacienta ca e pe vine :)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Interesant mod de a incalzi cafeaua. :D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
S-a schimbat un pic setup ul am trecut la wastegate extern.
Am vazut si primele rezultate de pe dyno si se pare ca GTX ul 3071r se antreneaza foarte repede inca de la 3000 rpm cu full bost la 3500 rpm. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
imi place, cana de cafea pe intercooler.....sigur e roman cel care il testeaza ,sau cel putin are radacini din romania
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
foarte frumos lucrat....acum totul este sa se merite investitia de jdimii de oiro. Succes!
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Merci dar cum stabilim daca a meritat investitia ?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Daca il scoti pe strazi si toata lumea intoarce capul dupa el, a meritat investitia, e unicat!
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Salut , cat te-au ajuns toate piesele si la cati caluti a ajuns bijuteria ?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
nimic nou? pe cand cu bomba bombelor pe stazi? ... 8)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Sunt un mare fan Nissan(in special Silvia S15 dar e bun si asta) , super tare motorul :X
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Superb !
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
vinzi vibrochenu stock ?(arborele)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Mai este de lucrat ? Ceva poze ?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
mdaa..oare se mai lucreaza la ea?
dani nu ne-a mai povestit nimic de ea! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
timpul din pacate este putin si nu prea s-a mai lucrat la masina
probabil de saptamana viitoare va intra iar in lucru si voi posta din nou update uri |
Re: Nissan 200SX S14 Project
investitia se merita , din punctul meu de vedere , din momentul functionarii optime a motorului cu toate piesele aftermarket montate pe el , si in final cu ultima harta ce putere scoate , stabilitate , caroserie etc...gresesc cumva?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
1 Attachment(s)
Am atasat harta pentru low boost (1.2-1.3 bar) unde masina face 450+ cp si aproape 500 nm.
Interesant pentru cei ce stiu sa descifreze graficul este cat de repede face presiune si o si mentine (full boost la 3300 rpm) si cat de bine mentine cuplu (avand 400+ nm de la 3500 pana la turatia maxima care din diferite motive este setata la 7500 rpm) Despre mers inca nu se poate vorbi ca nu a iesit pe strazi ... |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Foarte frumos graficul, intr-adevar incepe sa impinga foarte devreme.
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
-nu te credeam ca o sa iasa asa ceva!
-acum tot ce ramane :sa-ti iei 4 gume cu profil m+s(daca gasesti dimensiunile dorite) si sa o scoti din parcare ! -e cea mai smechera masina de la tine ,eclipseaza bmw -urile(din cauza asta o tii ascunsa?) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cam asa e treaba cu SR20DET-urile astea la care se stie cum e treaba cu electronica.
Oricum cu turbina aia si motorul de 2.0 cam aia sunt caii la motor.....mai multi e cam riscant! Treaba e buna....... Asteptam sa o vedem pe strazi |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Se putea urca mai mult in putere oricum harta de high boost este cu 1.8 bar si sunt alte valori acolo.
Puteam merge si cu 2.0 poate 2.2 dar pentru masina de strada e deja overkill. Sau puteam merge cu GTX3076r si obtineam 30-40 cp la aceeasi presiune dar graficul nu ar mai fi aratat asa. Graficul este cu presiune 1.3 unde a scos 450 cp cel cu 1.8 nu am sa il postez inca. Ultimele piese au sosit masina intra pe ultima suta ... |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Succes,abia astept sa o vad live and running ! :)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
detalii noi? :rolleyes2
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
tocmai am terminat de citit tot, foarte frumos
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:24. |
- Copyright 2026 4Tuning