Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - DrifterGT (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/210807-machete-lucru-driftergt.html)

DrifterGT 27-06-11 13:18

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Mulţumesc pentru sfaturi :hug: . La e46 cu roţile am rezolvat, acum stau sub aripă normal . La evacuare şi eu m-am gândit să o fac metalică ca la M3-ul Kyosho. Pe plafon am tot încercat să iau nişte carbon 1/24 (se găsesc destule pe eBay) însă tot timpul m-am luat cu altceva şi am uitat :rolleyes2. Trapa am făcut-o din nou din plastic transparent deoarece cea 'stock' avea o nuanţă de mov. Grila este vopsită în negru, posibil cum bate lumina să nu îţi fi dat seama.

La E36 trebuie să îi schimb evacuarea că nici mie nu prea îmi place. La jante am pus astăzi autocolantul cu logo bmw pe centru şi am pus-o în locul celei vechi (că şi astea de M5 aveau logo-ul bmw însă când au fost vopsite acesta a fost îndepărtat).

Dacă tot a venit vara şi e frumos, cred că o să mai iau o machetă maisto/welly şi să îmi încerc norocul cu un bodykit. Aş vrea un model la care să am mai multe opţiuni de modificări. Vedem în viitor ce o să mai iasă şi aştept cu drag comentarii de genul lui blue_macca unde chiar e la subiect şi te ajută cu sfaturi. ;)

DrifterGT 10-07-11 22:24

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
4 Attachment(s)
Am mai adăugat nişte poze să vedeţi cum se aşează jantele pe ea şi am revenit la toba originală până găsesc alta.

2010 11-07-11 11:59

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
simplu si frumos...imi place cum arata macheta asta!!!

DrifterGT 22-07-11 21:20

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
W.I.P

2010 22-07-11 21:23

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
uite ca unii mai si muncesc frate...
imi place ce vad acolo!!!

DrifterGT 23-07-11 17:25

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
2 Attachment(s)
:suspiciou Teaser :suspiciou

2010 24-07-11 01:16

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
eu speram sa nu vad asa mult negru..

Mht'u 24-07-11 10:08

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Cu stopurile si farurile ai cam dat-o in bara...daca vroiai faruri negre trebuia sa faci cum am facut eu la golf

DrifterGT 24-07-11 13:23

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Păi... să înţeleg că era mai bine să le mazgalesc cu markerul ca la golf'u tău decât să le pun folie neagră ? hmn... :drdodgy:

bmwh548 24-07-11 13:27

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Era mai bine daca foloseai niste Tamiya Smoke:-P Numarul de straturi la alegere pana obtineai efectul dorit.

FED express 24-07-11 16:02

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
sau cu lac fumuriu pentru stopuri auto...:D

bmwh548 24-07-11 16:06

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Tamiya Smoke e lac fumuriu.

FED express 24-07-11 16:08

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4484429)
Tamiya Smoke e lac fumuriu.

Aha.ma gandeam ca e vopsea.foarte bine atunci.:wink:

DrifterGT 24-10-11 17:07

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Pe aici încă se muncește. :lol:

2010 25-10-11 08:02

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
se lucreaza cu spor aici...

kunwulf 26-10-11 14:53

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4666560)
Pe aici încă se muncește. :lol:

Si se munceste cu spor si drag, din cate vad. Tine-o tot asa!

lusian 26-10-11 20:56

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Interesant proiectul, astept sa il vad gata, curios tare. :rolleyes2
spor la el, si timp liber:D

DrifterGT 26-10-11 20:58

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Hmm, nu o să fie un mare proiect. Încerc să o aranjez puțin că maisto a dat-o rău de tot în bară cu macheta asta...

Pe weekend o să vin cu ceva poze că până atunci sunt ocupat cu alt proiect.

Curând...

http://i43.tinypic.com/10ek2md.jpg

DrifterGT 30-10-11 15:32

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
7 Attachment(s)
Și pozele promise...

FED express 30-10-11 15:44

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Interesant.Incerc sa ma gandesc cum ar fi cu bandourile albe...hmm...

2010 30-10-11 15:56

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
frumos si cu gust!

Mht'u 31-10-11 18:21

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Parerea mea:
1.Stickerele alea de pe parbriz si capota nu prea merg...
2.Stopurile arata bine.:lol:
3.Rezolva cumva cu usile alea...sa stea cat mai bine aliniate..

FED express 31-10-11 18:41

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by Mht'u (Post 4681726)
Parerea mea:
1.Stickerele alea de pe parbriz si capota nu prea merg...
2.Stopurile arata bine.:lol:
3.Rezolva cumva cu usile alea...sa stea cat mai bine aliniate..

La usi nu cred ca ai ce le face.Asa sunt.Nu te apuci sa strambi balamaua.Toate E36 Maisto au probleme la usi.

Mht'u 31-10-11 18:44

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4681780)
La usi nu cred ca ai ce le face.Asa sunt.Nu te apuci sa strambi balamaua.Toate E36 Maisto au probleme la usi.

Nu neaparat, daca e din suruburi poate fi reglata. Asa aveam si eu la Golf...Acum stau aliniate aproape perfect...

FED express 31-10-11 18:51

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by Mht'u (Post 4681791)
Nu neaparat, daca e din suruburi poate fi reglata. Asa aveam si eu la Golf...Acum stau aliniate aproape perfect...

Pai tocmai ca nu is din suruburi de ce crezi ca am zis mai sus de balamale.Doamne greu e...
Sunt balamale simple prinse in nituri.

Mht'u 31-10-11 18:53

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4681806)
Pai tocmai ca nu is din suruburi de ce crezi ca am zis mai sus de balamale.Doamne greu e...
Sunt balamale simple prinse in nituri.

Atunci, imi pare rau... Greseala mea.:oops:

DrifterGT 16-02-12 21:49

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
3 Attachment(s)
Am mai tunat puțin pisicu :evil_laug.

Ceva sfaturi de modificări ? Nu prea am idee ce să îi fac înafară de niște jante noi.

alin-007 16-02-12 22:16

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Ar mai merge facut pe la matza cam asa :

- lupele farurilor galbene + proiectoare
- o imbracaminte finuta la capota pe interior
- un motor M5 cu ceva detalii
- partea de jos a stopurilor rosie, arata mai original ...
- scaunele...., alege o culoare pentru tot interiorul
- barele clean ( sa pastrezi numai bandourile de sus) vopsite in culoarea masinii si pragurile
- buzele janteler M cromate sau rosii

BAFTA !

DrifterGT 16-02-12 22:22

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Mulțumesc Alin. Tot ce ai spus tu îmi place și o să mă ocup de modificări curând.

O să pun poze pe parcurs, poate găsesc și niște jante noi mai frumoase.

cretu_bs 19-02-12 21:26

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Bravo omule! Cat talent poti avea! Spor la lucru in continuare!

chosty 21-02-12 19:22

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
felicitari man! Iese bine...
ma gandeam...cum crezi ca ar da daca ai face bmw-ul stance?...doar un gand

DrifterGT 22-02-12 19:30

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
2 Attachment(s)
Dacă tot vine căldura, mă bag să modific puțin pisicu.

Momentan am eliminat tot de pe el și încep ușor ușor să:
  • Fac proiectoarele galbene,
  • Fac lupele farurilor galbene,
  • Fac jumătatea de jos a stopurilor roșie,
  • Vopsesc interiorul într-o culoare mai frumoasă să fie tot la fel. (scaunele sunt gri momentan pe negru și nu da prea bine)
  • Îmi încerc norocul cu niște kit să acopăr locul bandourilor.
  • O finisez și la final aleg o culoare care o dau pe caroserie cât și pe pragurile de plastic care erau în altă culoare.

Sper să îmi iasă ceva... :D

DrifterGT 25-02-12 20:28

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
3 Attachment(s)
După ce am stat ceva vreme și m-am uitat la niște colegi de modificau machete, mi-am luat și eu inima în dinți și am încercat prima oară să modific ceva cu chit.

Momentan am astupat:
  • Bandourile
  • Capacul de la rezervor
  • Locul spate pentru număr
  • Găurile unde era numărul pe față
  • Proiectoarele din bară.

Am zis să merg pe stilul CLEAN. Momentan am finisat puțin doar pe spate și proiectoarele, restul e încă în lucru.

Sper să iasă ceva fiind prima modificare mai serioasă pentru mine.

DrifterGT 25-02-12 22:41

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
5 Attachment(s)
Cam gata pe asta seara.
Attachment 2339819
Attachment 2339820

Interiorul va fi vopsit asa:
Attachment 2339821

Exteriorul asa:
Attachment 2339822

Jantele asa:
Attachment 2339823

2010 25-02-12 22:43

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Arata tare bine pana aici...

bmwh548 26-02-12 14:01

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Clean, clean, da' totusi plinul pe unde il mai faci?:lol:

timitza09 26-02-12 16:15

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4901693)
Clean, clean, da' totusi plinul pe unde il mai faci?:lol:

:lol::lol::lol:

Arata foarte misto pana aici! Cu vopseaua ce faci, o matuiesti sau acoperi in mai multe straturi cu banda de hartie pe unde e chit si bagi decanol ?

DrifterGT 26-02-12 17:19

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4901693)
Clean, clean, da' totusi plinul pe unde il mai faci?:lol:

Ops... :shock:

Mă gândeam prin portbagaj să fac o gaură direct în rezervor, însă nici ăla nu se deschide.


Quote:

Originally Posted by timitza09 (Post 4901891)
:lol::lol::lol:

Arata foarte misto pana aici! Cu vopseaua ce faci, o matuiesti sau acoperi in mai multe straturi cu banda de hartie pe unde e chit si bagi decanol ?

Merci, da o matuiesc pe cea veche (în mare parte e gata). Momentan o las 2 săptămâni la "uscat" să se mai tragă chitul și în caz că mai trebuie înainte să o vopsesc mai dau o mână.

Ieri seară am vopsit și scaunele în roșu și urmează zilele viitoare o mochetare.

aditza579 26-02-12 17:55

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
Imi place ca lucrezi curat, dai atentie detaliilor si lucrezi migalos. Spor in continuare. Eu astept rezultatul final. Sigur o sa fie ceva pe masura asteptarilor:D.

DrifterGT 27-02-12 18:59

Re: Machete in lucru - DrifterGT
 
1 Attachment(s)
Și o poză cu interiorul vopsit în roșu. Scaunele față au ieșit bine, sunt mulțumit de rezultat. Însă bancheta spate trebuie curățată și vopsită iară că nu a prins vopseaua pe ea din prima.


All times are GMT +2. The time now is 09:32.

- Copyright 2026 4Tuning