Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ploiesti (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti.html)
-   -   Soferul si masina (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti/20031-soferul-masina.html)

DONU' 13-02-07 09:52

Re: Soferul si masina
 
Da, insa Duban chiar detzine o masina Alfa Romeo fatza de Adi de la Valcea care a trebuit sa se dea cu o Alfa noua. Nu cunostea masina, nu stia unde pleaca mai bine..., fatza de Corvette-ul pe care il detzinea atunci... ca am inteles ca l-a vandut.

Pitu 13-02-07 23:39

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by Aadryan (Post 746947)
Parerea mea este ca soferul conteaza mai mult decat masina.........lunile trecute am vazut la Tv o cursa intre Andrei Duban si Adi de la Valcea(bleah) su 2 Alfa Romeo identice si Duban a castigat cu mult in fata, ba mai mult manelistul ala a avut probleme la plecare. Pun pariu ca si daca avea 10cai in plus tot pierdea

adi de la valcea se suia pt prima oara in masina aia , iar adversaru era cu masina proprie ,facea reclama la alfa . e si normal sa nu stii cum sa ii dai dc te sui pt prima oara .

Aadryan 14-02-07 18:11

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by Pitu (Post 748647)
adi de la valcea se suia pt prima oara in masina aia , iar adversaru era cu masina proprie ,facea reclama la alfa . e si normal sa nu stii cum sa ii dai dc te sui pt prima oara .

Ma rog....chestia asta e relativa. La cate masini a condus cred ca ar fi trebuit macar sa stie sa plece mai bine cu ea de pe loc.

kraven_4_all 14-02-07 18:23

Re: Soferul si masina
 
nu e chiar asha.....dak s-a suit pt prima data in mashina e kalr....abia a reushit sa bage in viteza(glumeam)...dar poate e ambreiaju` sus...,poate e prea jos, poate nush ce ***....sunt mai multe chestii!!

Aadryan 14-02-07 18:32

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by kraven_4_all (Post 749802)
nu e chiar asha.....dak s-a suit pt prima data in mashina e kalr....abia a reushit sa bage in viteza(glumeam)...dar poate e ambreiaju` sus...,poate e prea jos, poate nush ce ***....sunt mai multe chestii!!

Acum serios vorbind(stiu ca tu ai glumit) o masina ca aia nu cred ca nu intra in viteza:D. Cu ambreiajul cred ca a avut el probleme, dar macar o testa pana o alinia la linia de start si tot ii dadea de cap cat de cat. Acum nu zic ca e praf dar ma asteptam la ceva mai bine tinand cont de numarul de masini pe care le-a condus

Vibe 14-02-07 18:37

Re: Soferul si masina
 
Adryan de unde vrei tu ca el sa stie la ce turatie taie alimentarea? pentru un 0-400 ideal... trebuie sa schimbi exact inainte de punctul acela....

Aadryan 14-02-07 20:04

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by djvibe (Post 749831)
Adryan de unde vrei tu ca el sa stie la ce turatie taie alimentarea? pentru un 0-400 ideal... trebuie sa schimbi exact inainte de punctul acela....

Da mah...in fine: are o scuza:-)

kraven_4_all 14-02-07 21:35

Re: Soferul si masina
 
yo zic k are mai multe(scuza`mi cacofonia)...nu spun k l`ar fi fakut ...dar poate statea mai bine:)

DONU' 15-02-07 09:36

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by djvibe (Post 749831)
Adryan de unde vrei tu ca el sa stie la ce turatie taie alimentarea? pentru un 0-400 ideal... trebuie sa schimbi exact inainte de punctul acela....

Aici te contrazic. Nu trebuie sa schimbi in buza taierii alimentarii.
Trebuie sa vezi in carte unde ai CP maximi si acolo sa schimbi pentru ca daca ai trecut de locul asta si turezi pana la 6500 rpm spre exemplu la mine, n-ai rezolvat nimic fiindca masina e scoasa si din cai si din cuplu la momentul ala. ;)

bogdan_wrc 15-02-07 11:02

Re: Soferul si masina
 
cel mai simplu, schimbi cand simti ca nu mai trage. hai ca astia care le mai au..simt cat de cat. nu o fi exact acolo...dar tot pe acolo tre sa fie.

Vibe 15-02-07 16:37

Re: Soferul si masina
 
pai a mea de ex. trage pana la limita... si la supernova tot la fel schimbam... si la alte 2 masini cu care am mers...

Grasu_MRC_PH 16-02-07 11:53

Re: Soferul si masina
 
bhei...nu prea e de discutat asta..da`i lu` un `pro un golf IV diesel si da`i lu` o pisda care a luat carnetu de 3 zile un IV GTI ...si pune`i unu langa altu ....ce vrei frate...deci ....tre` sa te ajute si masina...k de schimbat trepte si de bagat picioru`n ea nu`i o arta...

DONU' 16-02-07 11:58

Re: Soferul si masina
 
Adica tu mizezi pe incepatoare?
Eu fac pariu ca aia care a luat permisul de 3 zile si merge ci Golf GTI isi ia bataie de la Golf IV Diesel fiindca la gagica se va opri motorul sau oricum..., nu va sti unde sa schimbe..., va gresi treptele si se va incurca in pedale.

platon911 16-02-07 13:34

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by Grasu_MRC_PH (Post 752870)
bhei...nu prea e de discutat asta..da`i lu` un `pro un golf IV diesel si da`i lu` o pisda care a luat carnetu de 3 zile un IV GTI ...si pune`i unu langa altu ....ce vrei frate...deci ....tre` sa te ajute si masina...k de schimbat trepte si de bagat picioru`n ea nu`i o arta...

cum sa nu fie mah arta?...pey dak iti ratezi viteza si blokezi cutia...sau bagi in alta viteza,turezi excesiv......mai stiu eu..........;)

tng 16-02-07 14:02

Re: Soferul si masina
 
excesiv :???: ... oricum turezi excesiv cand e vb la o adica :D

bogdan_wrc 16-02-07 15:40

Re: Soferul si masina
 
Grasu_MRC_PH, noi cand ne vedem cu cutiile noastre? :D

tre 17-02-07 01:30

Re: Soferul si masina
 
am ajuns sa vorbim de manelisti. misto manca'.

conform teoriei schimbi in asa fel incat in treapta urmatoare turatia sa scada la cea de cuplu maxim. deci daca schimbi la 6000 unde ai max cp si turatia iti scade la 4500 sa zicem unde ai max cuplu atunci e bine, daca nu, schimbi un pic mai sus de 6000 pentru ca puterea motorului nu scade brusc dupa turatia aia deci nu se pune problema ca masina nu mai trage, treaba asta se intampla numa in limitare.

cum e gata cupeul ma va supraveghea nebunu sa vada daca fac corect cum fac, voi reveni cu analiza detaliata of cors. :)

kraven_4_all 17-02-07 02:31

Re: Soferul si masina
 
deci in seara asta....l`am vazut pe "unu" cu o dacie...cum il presa pe un tip cu un audi A4 2.5tdi`....si pana la urma audi`u a cedat:)..si a dat frumos semnal dreapta si s-a dat la o partE:)....... din spate ...s-a vazut marfa rau`...

tre 17-02-07 09:57

Re: Soferul si masina
 
nu stiu ce motor avea frate ala cu dacia darsa-l fi vzut cum il impingea pe cel cu audi!

dragos2900 17-02-07 13:38

Re: Soferul si masina
 
Cred ca de aia nu mai are Vectra motor...:lol: a pus LET-u pe Dacie...:lol:

Skma 17-02-07 15:02

Re: Soferul si masina
 
Tare asta :lol:

platon911 18-02-07 01:17

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by tre (Post 754238)
am ajuns sa vorbim de manelisti. misto manca'.

conform teoriei schimbi in asa fel incat in treapta urmatoare turatia sa scada la cea de cuplu maxim. deci daca schimbi la 6000 unde ai max cp si turatia iti scade la 4500 sa zicem unde ai max cuplu atunci e bine, daca nu, schimbi un pic mai sus de 6000 pentru ca puterea motorului nu scade brusc dupa turatia aia deci nu se pune problema ca masina nu mai trage, treaba asta se intampla numa in limitare.

cum e gata cupeul ma va supraveghea nebunu sa vada daca fac corect cum fac, voi reveni cu analiza detaliata of cors. :)

cel mai bine e atunci knd skimbi sa-i dai ink un pic de sprit la peda sa mai sara in turatii.....pana skimbi u viteza revine turatia de la inceputul cuplului...de ex skimbi la 4500 knd apesi ambreiaju laso sa sara pan al 4800 pana ai skimbat revine pe la 3200-3300tuaratii......la mine asa e ...acolo am cuplu bun intre 3000 si 4000 si ceva..............

tre 18-02-07 01:51

Re: Soferul si masina
 
invata si tu romana inainte sa zici de motoare sau macar scrie sa inteleaga si altii.

la schimbari rapide n-are timp sa ajunga turatia aia unde zici tu iar in treapta urmatoare oricum ai infipt deja piciorul in acceleratie pana cupleaza ambreiajul.

platon911 18-02-07 01:57

Re: Soferul si masina
 
mey io iti spun cum e la mine....nu po sa ma contrazici te iau odata la o tura si iti arat!!!!

kraven_4_all 18-02-07 12:14

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by platon911 (Post 755902)
cel mai bine e atunci knd skimbi sa-i dai ink un pic de sprit la peda sa mai sara in turatii.....pana skimbi u viteza revine turatia de la inceputul cuplului...de ex skimbi la 4500 knd apesi ambreiaju laso sa sara pan al 4800 pana ai skimbat revine pe la 3200-3300tuaratii......la mine asa e ...acolo am cuplu bun intre 3000 si 4000 si ceva..............

fratie...data viitoare pune si u "asha e la mine " in fatza..inaintea propozitiei...k se intelege k u dai lectii la oameni kre au mai mult mai multi ani de shoferie k tine ...deci plm....la fiekre mashina e altfel..s.e aseamana situatiile la unele...dar la nici una nu e la fel!!!

si ...ii km dau dreptate lu` tre`.....vezi k nu esti pe mirc..*****ie si u sa inteleaga tot romanu`...k nu toata lumea a mirc`uit de la 5 ani....

platon911 18-02-07 12:53

Re: Soferul si masina
 
io n-am mirc'uit in viata mea!!!!

Pitu 18-02-07 13:23

Re: Soferul si masina
 
eee, hai ca te am prins acuma :) macar ai agatat ceva? :)

platon911 18-02-07 16:04

Re: Soferul si masina
 
shhhhhhhhhh...taci mey......ne aude lumea....

bogdan_wrc 18-02-07 19:50

Re: Soferul si masina
 
eu am mai zis..frate nu mai scrie asa...si mai vino si tu prin oras...sa te vada lumea...sau vrei sa ne spui ca suntem canibali...

dragos2900 18-02-07 20:16

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 757116)
...si mai vino si tu prin oras...sa te vada lumea.....

Platon e "de mult" in comunitate Bogdane....:lol: decat ca nu a venit la intalniri si nu a avut user pe forum........:lol:

platon911 18-02-07 20:47

Re: Soferul si masina
 
km asa ceva........

tre 18-02-07 23:36

Re: Soferul si masina
 
eu am mircuit frate si am si agatat da n-am kkit atata nici knd stabileam kum ne rekunoastem knd ne intalnim la keas! :)

bogdan_wrc 19-02-07 08:26

Re: Soferul si masina
 
tre...ce ai mancat vecine??? las-o draq ..ce scrii asa? vrei sa te urechez...sau sa iti dau gauri in urechi cu bormasina??

dragos, platon..da man, dar eu va stiu pe majoritatea...doar pe el nu il stiu. sau doar l-am vazut o data.. in fine.... a draq comunitate... comunitarilor!

tre 19-02-07 09:50

Re: Soferul si masina
 
ma exprimam pe intelesul maselor vecine. :)

bogdan_wrc 19-02-07 09:53

Re: Soferul si masina
 
sa vezi ce masa iti arunc eu de la etaj, soferule!!
hai gata cu OT aici...ca vin moderatorii!!

tng 19-02-07 21:29

Re: Soferul si masina
 
Prea mult offtopic, prea tensionata atmosfera .. va rog frumos :|

tre 19-02-07 22:55

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 757992)
sa vezi ce masa iti arunc eu de la etaj, soferule!!
hai gata cu OT aici...ca vin moderatorii!!

las ca-tz arat eu cine-i shafu in cartier cand e gata sharky!

bogdan_wrc 20-02-07 07:42

Re: Soferul si masina
 
Quote:

Originally Posted by tre (Post 759605)
las ca-tz arat eu cine-i shafu in cartier cand e gata sharky!

pai stiu deja. vecinul tau cu GTI alb :-P :-P
si dupa vecinul tau cu G4 bleumarin... :-P :-P :-P

kraven_4_all 20-02-07 08:08

Re: Soferul si masina
 
ahaa.....iese sharky si iyi da lectii bogdane.....are timp sa`si controleze plekrea, sa nu mai scartzaie....si....yo zic k se poate........d.ar tre`...schimba putin mai nervos treptele ...nu se rupe "maciulia".....ask anyone:)..

DONU' 20-02-07 08:34

Re: Soferul si masina
 
De cand dai tu lectii de sofat la altii bai asta?
Si tu mai esti racer d-ala? :)


All times are GMT +2. The time now is 09:06.

- Copyright 2026 4Tuning