Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   Polo - GTI 1.8Turbo (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/160767-polo-gti-1-8turbo.html)

Andreea13 21-02-10 01:49

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
superba masina , ai citit tot si am ramas placut impresionat de puterea adusa masinii.
ai grija de ea si numai bine iti urez !

aleks 21-02-10 16:09

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Cum era cu Polo ăsta? Că de el vorbeam parcă... :)

Flo_lancer 21-02-10 16:19

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
polo happy, 1.2 aspirat :))

HoricutzWSR 21-02-10 17:49

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
ii TDI`u ala de 90 de cai cu soft, n`ai auzit cum huruie ? :)))

Motor 21-02-10 23:31

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
ioi...ce de manzi pa`ci:) vlad bafta cu proiectul...si te astept pe la cluj saptamana asta la dyno...si cu "treaba aia" :)

pentru jante as opta pe a 2-a varianta

vladpvs 21-02-10 23:31

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3109324)
Cum era cu Polo ăsta? Că de el vorbeam parcă... :)

Cum sa fie, maine montez suspensia, si pe sfarsitul saptamanii merg la Cluj la dyno, sa vedem la cat se intalneste curba de cuplu cu cea de putere la 1.5 bar :twisted:

vladpvs 22-02-10 15:05

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
3 Attachment(s)
De azi e si polo in randul masinilor joase :lol:

Motor 22-02-10 15:47

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
ase trebe...teleu...pe burta:))

Flo_lancer 22-02-10 15:47

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
e ceea ce trebe...

al3xxxXpert 22-02-10 19:04

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
mai coboaro cativa centimetri......uitati un S3 misto...800 cai...rupe:lol: https://www.4tuning.ro/tuning-4/masin...ewsletter_5808

vladpvs 22-02-10 21:05

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Unde sa o mai cobor? eu folosesc masina zi de zi in oras, imi ajung momentan si cei 360 cp cu internele stock ;)

al3xxxXpert 22-02-10 21:15

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 3113929)
Unde sa o mai cobor? eu folosesc masina zi de zi in oras, imi ajung momentan si cei 360 cp cu internele stock ;)

uitasem ca suntem in romania:d

JusT_SaY_BoBo 23-02-10 17:56

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
e crima masinuta:) arata mult mai bine cu farurile originale

DBZ16 23-02-10 18:44

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
:-o ai franele stoc la puterea aia???

WooKezZ 23-02-10 20:33

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
nebunie :) ai la cai acolo tata de nuti mai trebuie nimic:shock::shock:

vladpvs 23-02-10 21:28

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by 63ard (Post 3117257)
lasa-l pe bpr ca el ia bataie de la un golf diesel...:rolleyes2

Da functioneaza masina sau cum ?

Sa reimprospatam putin topicul, pun un film mai vechi facut la 1.3 bar.

https://www.youtube.com/watch?v=cLgoqYOZvHM

~Neo~ 23-02-10 22:48

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by DBZ16 (Post 3116699)
:-o ai franele stoc la puterea aia???

da ce are? tu gonesti in oras cu 200 mereu?

nu inteleg de ce sunteti unii asa de suparati pe franele stock.

vladpvs 23-02-10 22:53

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
2 Attachment(s)
Totul depinde de stilul fiecaruia de condus, eu merg foarte incet in oras.

DBZ16 24-02-10 02:05

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by ~Neo~ (Post 3117607)
da ce are? tu gonesti in oras cu 200 mereu?

nu inteleg de ce sunteti unii asa de suparati pe franele stock.

nu cred ca trebuie sa gonesti cu 200 ca sati trebuiasca frane potrivite. si in plus, e suficient sa o faci o data si sa nu tina si la revedere...nu iti pui frane ekivalente cu puterea masinii doar daca gonesti cu 200 in oras...

ma rog...era doar o remarca si o intrebare in acelasi timp...nu am dat cu paru'..:)

Motor 24-02-10 11:11

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
de franat eu zic ca franeaza f bine...doar ca nu tin f mult :))(se incalzesc)

danesoctavian 24-02-10 14:44

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Arata foarte bine masina ,mai ales cu noul spoilar este crima,totusi si eu am nelamurire la fel ca BPR-u,ai declarat 350 cai....totusi sunt 200 cai peste puterea motorului stock ceea ce mi se pare imposibil cu internele de fabrica,dar nici nu vad rostu de ce ai ascunde ca ai schimbat internele...sa nu ma ei in nume de rau sau ca sunt carcotas,dar este forum public si fiecare isi poate exprima pararea...Bafta in continuare!

vladpvs 24-02-10 15:39

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Cum am spus mai devreme, limita cunoscuta a internelor stock este de aproximativ 350 cp. Sunt cateva motoare 1.8t in state cu interne stock care au 350 whp. Cred ca am postat poze cu absolut toate modificarile, nu as avea de ce sa ascund faptul ca am schimbat internele. Urmeaza sa le schimb in viitorul apropiat, cine stie poate chiar cu un stroker kit. Pana una alta, vineri merg la Cluj la dyno :D

Raul_WST 24-02-10 17:32

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Se pare ca daca nu lauzi sau pupi in c_r pe proprietarul acestui topic iti sunt sterse posturile.. Prietene daca tu la 350cp cum sustii ca ai nu te deranjeaza franele stock inseamna ca ori esti inconstient ori ........... . Cum scrisesem si in alt post care a fost sters, ceea ce ai facut tu e tipic romanesc adik sa fuga tata ca de oprit om gasi vreun stalp sau alt participant la trafic :| .. nu uita ca au murit ceva oameni din cauza asta dar vad ca romanul nu se invata minte !!!

mosos 24-02-10 18:37

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Sau exista oameni constienti si exista oameni inconstienti. Cei constienti stiu ca oricine i-ar provoca, nu se apuca sa dea bice cailor prin oras unde sunt 1 milion de pericole. Si oricum unul din urmatoarele produse pe lista de cumparaturi a lui Vlad este un kit de frane. Mari.

vladpvs 24-02-10 20:14

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by Raul_WST (Post 3119723)
Se pare ca daca nu lauzi sau pupi in c_r pe proprietarul acestui topic iti sunt sterse posturile.. Prietene daca tu la 350cp cum sustii ca ai nu te deranjeaza franele stock inseamna ca ori esti inconstient ori ........... . Cum scrisesem si in alt post care a fost sters, ceea ce ai facut tu e tipic romanesc adik sa fuga tata ca de oprit om gasi vreun stalp sau alt participant la trafic :| .. nu uita ca au murit ceva oameni din cauza asta dar vad ca romanul nu se invata minte !!!


Cred ca sunt suficiente o adresare politicoasa si niste argumente pertinente, lucruri pe care tu se pare ca nu le-ai facut. Mie asa roman cum sunt, deocamdata imi ajung franele originale. Nu folosesc masina la extrem decat in cazuri foarte rare, si niciodata in oras. Sau poate tu stii mai bine cum franeaza masina mea ;)

DaBotta 24-02-10 20:20

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
De ce va tot luati de franele omului ? O fi avand el 350 de cai dar asta nu inseamna ca merge ca un tampit cu masina. Va dau un pont , chiar merge foarte frumos cu masina , si sunt convins ca un kit de frane mult mai mare ii pe lista lui de cumparaturi.
Vlad , hai sa vedem ce faci la cluj :D

vladpvs 24-02-10 20:30

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
2 Attachment(s)
Abia astept sa ajung vineri la dyno ;)
Azi am montat si jantele pe masina :D

DaBotta 24-02-10 20:33

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Chiar arata bine , un stil mai tupeist.

JusT_SaY_BoBo 24-02-10 21:09

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
chiar e rau,mic si rau!arata foarte bine!felicitari!nu te-ai gandit la niste distantiere??par ca intrate in aripa jantele oricum e ceva mai special

B_60UPE 24-02-10 21:14

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by JusT_SaY_BoBo (Post 3120610)
chiar e rau,mic si rau!arata foarte bine!felicitari!nu te-ai gandit la niste distantiere??par ca intrate in aripa jantele oricum e ceva mai special


o sa iti raspund eu in locul lui vlad. distantierul modifica geometria rotii, si pt ce vrea el masina nu e recomandat. daca o facea doar sa arate bine si sa nu o alerge merita distantier

JusT_SaY_BoBo 24-02-10 21:18

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
aha..chiar nu stiam ca modifica geometria mc mult!oricum arata crima

Flo_lancer 24-02-10 21:27

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
mai mai ...omori oameni pe strazi cu franele alea..... :))

deci de criminal arata jantele alea, ajungi vineri in parcare?

76BPR 24-02-10 21:52

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by Raul_WST (Post 3119723)
Se pare ca daca nu lauzi sau pupi in c_r pe proprietarul acestui topic iti sunt sterse posturile.. Prietene daca tu la 350cp cum sustii ca ai nu te deranjeaza franele stock inseamna ca ori esti inconstient ori ........... . Cum scrisesem si in alt post care a fost sters, ceea ce ai facut tu e tipic romanesc adik sa fuga tata ca de oprit om gasi vreun stalp sau alt participant la trafic :| .. nu uita ca au murit ceva oameni din cauza asta dar vad ca romanul nu se invata minte !!!

Pai ce frate e greu sa ii dea aia cai asa din burta.Daca el avea 350 cp cum zice, luau foc franele de fabrica ,sau cine stie merge ca cu mortu ca altfel nu se explica.
In al doilea rand cuplul creste consecutiv cu caii.Cum dracu a facut meseriasul ala al tau de a facut cuplul sa ramana pe loc si ti-a crescut caii.Sa intre sa ne explice si noua.
O vorba care am auzit-o mai peste tot spune asa................DACA NU AI CUPLU NU AI NIMIC degeaba ai tu cai daca nu ai un cuplu care sa o propulseze.
Parerea mea ca tu nu ai nici o vina,tu ai inghitit o galusca spusa de alti, care ti-au luat bani,dar barem nu ti-au spus ceva plauzibil nu toate aberatili.
Sper ca nu stergeti si postul asta ca doar nu am jignit pe nimeni.

76BPR 24-02-10 22:11

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Am si eu o rugaminte la tine.Cand te intorci de la cluj , pune si tu o poza cu graficul sa il vedem si noi .

Heaven^ 24-02-10 22:30

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by 76BPR (Post 3120850)
Pai ce frate e greu sa ii dea aia cai asa din burta.Daca el avea 350 cp cum zice, luau foc franele de fabrica ,sau cine stie merge ca cu mortu ca altfel nu se explica.
In al doilea rand cuplul creste consecutiv cu caii.Cum dracu a facut meseriasul ala al tau de a facut cuplul sa ramana pe loc si ti-a crescut caii.Sa intre sa ne explice si noua.
O vorba care am auzit-o mai peste tot spune asa................DACA NU AI CUPLU NU AI NIMIC degeaba ai tu cai daca nu ai un cuplu care sa o propulseze.
Parerea mea ca tu nu ai nici o vina,tu ai inghitit o galusca spusa de alti, care ti-au luat bani,dar barem nu ti-au spus ceva plauzibil nu toate aberatili.
Sper ca nu stergeti si postul asta ca doar nu am jignit pe nimeni.

Cu tot respectul, stiu ca dau un exemplu extrem, dar masinile de formula 1 cum au 7-800 de cai si cuplu ioc? Repet exemplul este dus la extrem, dar de putut se poate.
Ce-i drept si mie mi-e greu sa cred ca toate astea cu interne stock, dar nu contrazic.

Motor 24-02-10 22:44

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
parerea mea este sa o lasati mai moale...deja discutiile degenereaza in cearta si nu da bine...omu isi prezinta masina si-o lauda, se mandreste cu ea, treaba lui...o specificat aici toate modificarile care le`o adus masinii...de aici in colo fiecare daca crede sau nu, este parerea fiecaruia (dar eu zic ca nu is minciuni).

legat de frane...masina stock poate atinge viteza de 250 ...ca are 150 cai sau 350 tot asa se opreste de la viteza aia...ca nu tin mult...franezi de 2 ori de la 200 si se incalzesc si ramai fara frane, aia ii altceva, dar de franat franeaza bine...folositi si voi niste placute de calitate si discuri noi...nu subtiri ca si foita de tigara...si vedeti ca franeaza bine

DaBotta 25-02-10 00:18

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Quote:

Originally Posted by 76BPR (Post 3120850)
Pai ce frate e greu sa ii dea aia cai asa din burta.Daca el avea 350 cp cum zice, luau foc franele de fabrica ,sau cine stie merge ca cu mortu ca altfel nu se explica.
In al doilea rand cuplul creste consecutiv cu caii.Cum dracu a facut meseriasul ala al tau de a facut cuplul sa ramana pe loc si ti-a crescut caii.Sa intre sa ne explice si noua.
O vorba care am auzit-o mai peste tot spune asa................DACA NU AI CUPLU NU AI NIMIC degeaba ai tu cai daca nu ai un cuplu care sa o propulseze.
Parerea mea ca tu nu ai nici o vina,tu ai inghitit o galusca spusa de alti, care ti-au luat bani,dar barem nu ti-au spus ceva plauzibil nu toate aberatili.
Sper ca nu stergeti si postul asta ca doar nu am jignit pe nimeni.

Nimeni aia is REVO , care chiar is nimeni , habar nu au ce fac aia , is chiar fraieri , de aia au performantele care le au

vladpvs 25-02-10 09:07

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
BPR, parca tu esti ala care ma luai inginereste nu? Pai cum NU STII TU cum e posibil sa ai cai mai multi si cuplu la fel? Intreaba pe cel care ti-a zis ce sa postezi cateva pagini in urma, poate te lamureste el ;)

Sau hai ca iti explic eu asa mai simplu, nu inginereste ca vad ca nu ne intelegem :P
Puterea (adica caii) = (cupluxturatia)/5252.1

Incearca sa folosesti aceasta ecuatie, folosind acelasi cuplu si o turatie mai mare. Vezi vedea ca rezulta o putere mai mare.

Schimband turbina cu una mai mare, s-a schimbat si plaja de turatii pe care ating un cuplul maxim. ( adica cuplul nu mai e la turatii mici, ci la turatii mari :lol:)
Sper ca am fost cat se poate de explicit. Si pana una alta, masina mea merge bine de ceva vreme, lucru pe care nu-l pot spune despre a ta.

Peste 3 saptamani vin la bucuresti, voi face si acolo un test dyno, sper sa nu trebuiasca sa desfac si motorul ca sa te lamuresti ca sunt internele stock.

dubmaniacks 25-02-10 09:25

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Vlad, puteai sa explici mult mai simplu... sunt sigur ca nu toti au inteles ce si cum :(

Atatea teste dyno pentru nimica. Defapt... ce vrei sa demonstrezi Vlad? Mai bine stai pe forum si dai explicatii celor care nu cred decat sa arunci banii pe prostia altora :)

Poate apuc sa simt si eu cuplul ala slab/slaban/ ...ce are motorul tau :D :) (Cand raman in pana cu golful.. te cred sa ma tragi!!!) Sa vedeti voi atunci cuplu. Imediat facem o fisa dyno la imprimanta :lol::lol::lol:

vladpvs 25-02-10 12:13

Re: Polo - GTI 1.8Turbo
 
Bpr, te rog sa ma scuzi, am gresit formula de mai sus, nu am fost atent din cauza explicatiei tale de mai devreme.
Puterea (bhp) = cuplu (lb-ft) x turatia / 5252
Pentru Cp si Nm, ca astea le folosim noi, cred ca te descurci sa faci transformarile.


All times are GMT +2. The time now is 13:27.

- Copyright 2024 4Tuning