Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

Rabanne 14-01-10 02:36

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975170)
sunt multi cunoscatori aici . incercati si voi sa cantariti o anvelopa de iarna si una de vara si MAI mult daca Wolfrace sunt jante "superusoare" atunci oz-urile ce sunt ????
Eu am avut Wolfrace si nu sunt usoare deloc , dar ca de obicei multi vorbesc putini stiu .
Focus RS are jantele stock mai usoare decat jantele Wolfrace care sunt acum pe masina.

Daca vreti ceva concludent modificati voi/cunoscatorii care tot vb pe acest topic un Focus RS si aduceti-l pe strada . Nu are rost comparatia intre mere si pere.

Note: Focusul ST cat si RS nu sunt motoare de turatie , sunt motoare care vor avea explozie in low-mid rpm iar TFSI -ul este un motor caruia ii place sus in high rpm.
Deci nu vad comparatia intre cele 2 masini fiind foarte concludenta.

Nu inteleg de ce va agitati atata timp cat posesorul este multumit cum trage masina acum???? si el nici macar nu cred ca are user pe forum .

aaaa am uitat , traim in romania si capra vecinului tot timpul e mai interesanta.

Tache are pe masina jante Wolfrace Pro-Lite care sunt prezentate de catre aceasta firma drept cele mai usoare jante din gama lor si incadrate la jante ultralight. Mai precis, dupa specificatiile oficiale aceste jante pe 18'' au 9.2 kg, cele mai usoare jante pe 19'' care le-am gasit sunt intr-adevar Ultraleggera care au 8.99 kg. Ma indoiesc sincer ca jantele OEM de Ford Focus RS pe 19'' sunt la fel de usoare ca Ultraleggera deci, in speta mai usoare decat cele de la Wolfrace, niciodata. Daca proprietarul le poarta drept jante de iarna, este problema lui, insa pe site producatorul le prezinta drept varful de gama la capitolul jante usoare. Mai mult decat atat, Tache are si pe GTI acelasi tip de jante (Wolfrace Pro-Lite) despre care a declarat ca sunt f usoare comparativ cu cele de fabrica BBS, si chiar sunt. In concluzie, acea masina (Focus RS) chiar are jante mai usoare si mai mici iar proprietarul stie foarte bine de ce le-a ales. Este problema proprietarului daca este multumit sau nu, desi suntem prieteni f buni ma intereseaza parerea lui doar referitor la masina pe care poarta stickere RBN, si aceea o stiu deja. Este un baiat prea educat si prea de bun simt pentru tot ceea ce se intampla aici si in continuare raman uimit de cum se vorbeste in numele lui. Iar, in continuare noi discutam aici despre softul SKN si ceea ce masina are acum, si, mai ales despre ceea ce face pe strada aceasta masina intr-o varianta sau alta. Daca aveti argumente, dezbateti tema de interes, nu frustrarile personale.


In continuare se deviaza deliberat atentia de la subiect, masina cu soft SKN intotdeauna a stat bara la bara cu aceeasi Cupra. Aceste doua variante le sustin ambii proprietari ale ambelor masini in urma multiplelor confruntari head-to-head. Nu cred ca are cineva vreun dubiu cum ca eu sau WRCu am avea vreo simpatie pentru SKN, ba din contra, insa aceasta este realitatea, masina cu soft SKN a fost mai buna.

Si ca sa impacam pe toata lumea, sa zicem ca jantele Pro-Lite (macar denumirea trebuia sa-ti dea de gandit) ar fi mai grele, mult mai grele, cu tot cu pneuri care sunt mai mici, sensibil mai mici, tot un bot de masina sustineti ca i-a dat Cuprei, raportat la bara la bara cu soft SKN intr-adevar este ceva...WOW...felicitari, nu ma gandeam niciodata ca SKN, un producator care mizeaza pe fiabilitate si castiguri mai moderate de putere va fi batut atat de rau de catre un producator care sustine ca scoate variante extrem de agresive si puternice din orice motor.

P.S. Bygule, ce sens are postul tau?Vezi tu pe undeva ca se discuta RBN vs Superchips? Eu vad doar Focus RS cu SKN sau cu Superchips vs o Cupra oarecare, citeste mai atent. Chiar nu cred ca are vreo relevanta de cine este modificata Cupra, nu vad dc se insista.

Rabanne 14-01-10 02:47

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2973822)
Jantele sunt wolfracepe 18" si nu sunt ultrausoare si sunt de iarna...Posibil o janta aftermarket uneori sa fie chiar mai grea decat cea de fabrica ele fiind diferite prin et sau j.
Iar inainte masina a luat bataie cu soft Skn ...
Iar cupra WAX este mai usoara decat Fordul Rs cu 100 kg si nu dispune de un eleron asa de mare...
Cursele astea cu un bot in fata sau mai in spate a aparut o data cu stilul asta nou de a se da din mers.... e chiar foarte funny :) ... cel care va da claxonul tot timpul va avea un avantaj
Cand proprietarul cuprei wax avea passat tdi cu WRC la numar se dadea din mers cu masinile pe care le batea ? Nu cred....
Masina era facuta tot de RBN si fugea si nu conta cu cine se da...(4x4,tractiune spate sau fata)

Inca o data ca poate nu pricepi nici din prima, nici din a doua, se vorbeste despre Focus RS cu soft SKN sau cu soft Superchips, performante inainte si dupa. Cui i se rupe ca are eleron mare si 100 de kg in plus? Si chiar te rog sa incetezi sa te mai legi de RBN la fiecare post, nu intereseaza pe nimeni de cine era tunata masina lui WAX pe vremuri, noi traim azi, si cu atat mai putin de cine este tunata masina lui WAX azi. Nu are nici o relevanta. Iti scriu inca o data, Focus RS SKN vs Focus RS Superchips, capishi? Din punctul meu de vedere, pentru voi RBN nu exista, asa cum vad eu lucrurile, asa te-as ruga sa le vezi si tu.

P.S. Spui ca Passatul fugea ca si cum Cupra nu fuge...wtf?

Rabanne 14-01-10 02:59

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Kiki (Post 2973003)
aseara cu un anume 1.8t ibiza distanta nu s-a masurat in "boturi" ci "masini". Specificat, masina cu 400 kile in - dar si cu 100 de cai tot in MINUS...fata de RS, cu jantele usoare pe ea


Offtopic: imi cer scuze dar nu m-am putut abtine:)

Daca ti s-au terminat partenerii,nu mai ai concurenti si le dai prea multe masini distanta vin eu sa ma dau cu tine ce zici?

Hooya1985 14-01-10 03:20

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
http://www.************/fotografii/2...ay18141915.jpg
aici ai link cu ar4
jantele sunt wolfrace AR4 nu prolite e diferenta de model te rog observa diferentele si documenteaza-te mai bine
http://www.wheelworx.net/acatalog/wh...te-redline.jpg
aici ai link cu prolite
Daca erai atent Rabanne am spus ca fuge si Cupra dar cred ca ai sarit repede peste posturi
Am spus doar ca nu are nici un rost sa umflam lucrurile cu jante ultrausoare din moment ce nu are... si sa nu umflam o firma si sa o patam pe alta
Vrei neaparat sa scoti firma superchips cat se poate de prost si nu inteleg de ce?
Te rog da-mi copy/paste la vreun post in care ma leg de firma RBN???
Pe golf gti avea alte jante,doar culoare e aceeasi mai exact negre cu buza rosie
Masina cu soft skn a pierdut cu superchips nu
Nu stiu unde vezi tu frustarile...
Dar in fine...
Vorbeam de soft skn si superchips si s-a ajuns la jantele de pe GTI care nu au nici o legatura cu jantele de pe ford rs wolfrace ar 4...

Rabanne 14-01-10 03:38

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975428)
http://www.************/fotografii/2...ay18141915.jpg
aici ai link cu ar4
jantele sunt wolfrace AR4 nu prolite e diferenta de model te rog observa diferentele si documenteaza-te mai bine
http://www.wheelworx.net/acatalog/wh...te-redline.jpg
aici ai link cu prolite
Daca erai atent Rabanne am spus ca fuge si Cupra dar cred ca ai sarit repede peste posturi
Am spus doar ca nu are nici un rost sa umflam lucrurile cu jante ultrausoare din moment ce nu are... si sa nu umflam o firma si sa o patam pe alta
Vrei neaparat sa scoti firma superchips cat se poate de prost si nu inteleg de ce?
Te rog da-mi copy/paste la vreun post in care ma leg de firma RBN???
Pe golf gti avea alte jante,doar culoare e aceeasi mai exact negre cu buza rosie
Masina cu soft skn a pierdut cu superchips nu
Nu stiu unde vezi tu frustarile...
Dar in fine...
Vorbeam de soft skn si superchips si s-a ajuns la jantele de pe GTI care nu au nici o legatura cu jantele de pe ford rs wolfrace ar 4...

Aouch ce seamana, azi cand le-am vazut pareau ale naibi de identice, trebuie sa recunosc ca de data asta am gresit. Nu sunt Pro-Lite dar seamana f bine. Ai specificatiile si de la aceste jante si de la cele originale ca sa putem face o comparatie fara greseli?

I-a zi-ne tu atunci, cu cat a luat bataie Fordul cu SKN de la Cupra?

Hooya1985 14-01-10 03:43

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
din cate tin minte ii dadea juma de bot cupra
nu am specificatiile de la wolfrace ar 4 si nici de la cele de fabrica
Am sa incerc maine sa intreb la Colina si o sa revin cu un post ulterior

BYG'u 14-01-10 03:51

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2975413)

P.S. Bygule, ce sens are postul tau?Vezi tu pe undeva ca se discuta RBN vs Superchips? Eu vad doar Focus RS cu SKN sau cu Superchips vs o Cupra oarecare, citeste mai atent. Chiar nu cred ca are vreo relevanta de cine este modificata Cupra, nu vad dc se insista.


AM vazut doar ca ai sustinut ca o janta grea e superusoara . :rolleyes2
Nu ma intereseaza nici ce face SKN nici ce face RBN .Nu e treaba mea si nici nu am zis nimic legat de cele 2 firme .

Rabanne 14-01-10 03:59

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975433)
din cate tin minte ii dadea juma de bot cupra

Bai Geo, intr-adevar, cu raspunsul se vede foarte clar ca masina fuge mult mai tare cu noul soft, a reusit sa recupereze un bot de masina:))))) Nu cred ca poate fi pusa intr-o lumina proasta Superchips, se bate totusi cu SKN, e vorba doar de modul de abordare si de felul in care se ridica la rang de extraordinar un bot de masina recuperat in urma unui alt soft facut de alta firma, care poate este de fapt datorat intamplarii cum ca era luna plina cand s-au dat si Fordu trage mai tare in aceste conditii, de minimalizarea efortului unei alte firme prin prisma faptului ca un client in disperata lui concurenta cu o masina si un sofer, a ajuns la astfel de gesturi, si anume a-si schimba tunerul pentru un bot de masina lungime. Se pare ca ati luat prea in serios treaba cu inch-ul si mila si nu cred ca este cazul. Si dupa toate cele intamplate iau in serioasa considerare o serie de sponsorizari pentru aceasta Cupra, pentru ca le merita din plin. S-a ajuns la eleroane prea mari, la vezi cum ca intercoolerul e de fapt de 1.6 tdci si aia e problema, cum ca injectoarele sunt prea mici...etc etc...ridiculitati...toate acestea le avea masina si cu soft SKN si chiar nu vreau sa gadil pe nimeni, dar am auzit explicatii mult mai pertinente din partea cealalta in ceea ce priveste performantele acestei masini comparativ cu Cupra.

Concluzionam pe baza celor relatate aici: dupa inlocuirea softului SKN masina reuseste sa fie mai rapida cu o lungime de bot. Felicitari! Daca ziceai asta dinainte nici nu mai ajungeam la discutia cu jantele, desi Tache sustine ca sunt ultrausoare si ca sunt ultimul model in materie Wolfrace usoare:) In acest caz orice alta informatie din partea mea ca si tuner al celeilalte masini si martor al confruntarilor cu Focus RS SKN nu mai este necesara:)

Geo, esti de acord cu concluzia mea?

Hooya1985 14-01-10 04:04

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2975436)
Bai Geo, intr-adevar, cu raspunsul se vede foarte clar ca masina fuge mult mai tare cu noul soft, a reusit sa recupereze un bot de masina:))))) Nu cred ca poate fi pusa intr-o lumina proasta Superchips, se bate totusi cu SKN, e vorba doar de modul de abordare si de felul in care se ridica la rang de extraordinar un bot de masina recuperat in urma unui alt soft facut de alta firma, care poate este de fapt datorat intamplarii cum ca era luna plina cand s-au dat si Fordu trage mai tare in aceste conditii, de minimalizarea efortului unei alte firme prin prisma faptului ca un client in disperata lui concurenta cu o masina si un sofer, a ajuns la astfel de gesturi, si anume a-si schimba tunerul pentru un bot de masina lungime. Se pare ca ati luat prea in serios treaba cu inch-ul si mila si nu cred ca este cazul. Si dupa toate cele intamplate iau in serioasa considerare o serie de sponsorizari pentru aceasta Cupra, pentru ca le merita din plin. S-a ajuns la eleroane prea mari, la vezi cum ca intercoolerul e de fapt de 1.6 tdci si aia e problema, cum ca injectoarele sunt prea mici...etc etc...ridiculitati...toate acestea le avea masina si cu soft SKN si chiar nu vreau sa gadil pe nimeni, dar am auzit explicatii mult mai pertinente din partea cealalta in ceea ce priveste performantele acestei masini comparativ cu Cupra.

Concluzionam pe baza celor relatate aici: dupa inlocuirea softului SKN masina reuseste sa fie mai rapida cu o lungime de bot. Felicitari! Daca ziceai asta dinainte nici nu mai ajungeam la discutia cu jantele, desi Tache sustine ca sunt ultrausoare si ca sunt ultimul model in materie Wolfrace usoare:) In acest caz orice alta informatie din partea mea ca si tuner al celeilalte masini si martor al confruntarilor cu Focus RS SKN nu mai este necesara:)

Geo, esti de acord cu concluzia mea?

Da sunt de acord in tot ceea ce ai scris...
Dar pana la urma pot zice ca a contat si botul de masina pt proprietar :)

Rabanne 14-01-10 04:05

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975435)
AM vazut doar ca ai sustinut ca o janta grea e superusoara . :rolleyes2
Nu ma intereseaza nici ce face SKN nici ce face RBN .Nu e treaba mea si nici nu am zis nimic legat de cele 2 firme .


Ok, cu ocazia asta si din nou offtopic si din nou imi cer scuze, te invit sa ma onorezi la o confruntare pe 400 sau 1000 de m, din mers sau de pe loc, in orice varianta iti este mai comod. Imi lasi un id de mess? Multumesc.

P.S. Nu am claxon...
P.S.2 Imi cer scuze daca prin informatiile eronate despre jante am deranjat pe cineva, Errare humanum est:)
P.S.3 Intre cunoscatorii care modifica masini si care au postat pe aici in ultimile pagini, ma regasesc doar pe mine, deci m-am simtit si am postat, nu stiam ca te referi la altcineva.

Rabanne 14-01-10 04:07

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975437)
Da sunt de acord in tot ceea ce ai scris...
Dar pana la urma pot zice ca a contat si botul de masina pt proprietar :)

Nici o problema, back to the drawing board si promit ca acel bot va fi recuperat si depasit in scurt timp:) Multumirile nu pot acoperi recunostiinta mea pentru voi in conditiile in care acest brain storming reprezinta o motivatie de baza pentru ceea ce fac insa spectacolul oferit in compania voastra garantez ca va va multumi pe deplin:)

BYG'u 14-01-10 04:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Nu prea cred ca acel bot va mai fi recuperat vreodata ba din contra eu zic ca se va marii.

Rabanne 14-01-10 04:18

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975442)
Nu prea cred ca acel bot va mai fi recuperat vreodata ba din contra eu zic ca se va marii.

Este o tara libera, putem avea toti opinii. O alegere inspirata a proprietarului de Ford cred ca ar fi revenirea la soft SKN, asta este opinia mea:) Acel id de mess?
Geo, si pe tine te invit, astept si de la tine un id de mess. Va multumesc.

Hooya1985 14-01-10 04:20

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Daca e noul stil din mers ... prefer pass
ce masina ?
Si eu prefer de pe loc

BYG'u 14-01-10 04:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Asa este fiecare alege ce vrea.
Parerea mea este ca a facut o alegere buna , avand in vedere ca putea alege tuner mai slab si chiar sa piarda juma de bot in loc sa castige .
id meu e georgecoroian . ne vedem la start dar poti sa-mi spui cu ce masina vi ?? pt ca ma indoiesc ca ai avea vre-un TFSI care sa se tina dupa mine .


PS : sa inteleg ca alegerea inspirata ar fi sa piarda ???? ca nu inteleg.

Rabanne 14-01-10 04:24

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975444)
Daca e nou stil ... prefer pass
ce masina ?
Si eu prefer de pe loc

E cum vrei tu Geo, de pe loc, din mers, tu dai startul...fara motive de ingrijorare. Trebuie doar sa onorati cu prezenta si sa avem si cameramani ca sa vedem distantele la reluare. Va fi masina modificata rbn, de strada, cu tot interiorul pe ea, cu clima etc si cu putere de baza mult mai mica decat ce aveti voi.

Hooya1985 14-01-10 04:26

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
te astept vineri seara,e ok?

oricum nu sunt invincibil :))
id de mess b_01_ydt

Rabanne 14-01-10 04:27

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975445)
Asa este fiecare alege ce vrea.
Parerea mea este ca a facut o alegere buna , avand in vedere ca putea alege tuner mai slab si chiar sa piarda juma de bot in loc sa castige .
id meu e georgecoroian . ne vedem la start dar poti sa-mi spui cu ce masina vi ?? pt ca ma indoiesc ca ai avea vre-un TFSI care sa se tina dupa mine .


Pai unde scrie ca o cursa trebuie sa fie TFSI vs TFSI?Am vazut pe aici Focus RS vs Cupra TFSI, Seat Ibiza 1.8T vs toata lumea...Am la baza putere mai mica decat voi, sunt mai greu si ca si clasa sunt mult sub, asta este tot ce conteaza:)detalii imediat pe mess...

Rabanne 14-01-10 04:28

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975447)
te astept vineri seara,e ok?

oricum nu sunt invincibil :))


In acest week end nu voi fi prezent insa de luni incolo oricand vrei:) Te rog sa ma crezi ca nici in cele mai ude vise ale mele nu mi-am imaginat ca esti invincibil:)))Id de mess?

Hooya1985 14-01-10 04:30

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
e mai sus un pic

BYG'u 14-01-10 05:03

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2975448)
Pai unde scrie ca o cursa trebuie sa fie TFSI vs TFSI?Am vazut pe aici Focus RS vs Cupra TFSI, Seat Ibiza 1.8T vs toata lumea...Am la baza putere mai mica decat voi, sunt mai greu si ca si clasa sunt mult sub, asta este tot ce conteaza:)detalii imediat pe mess...



Asta am si spus. MA indoiesc ca ai avea o masina la fel,adica TFSI ca si a mea care sa o poti face sa stea langa mine !

Cel mai concludent e sa compari 2 masini la fel sau aproape la fel pentru o comparatie intre tuneri cum vad ca vrei tu sa faci.

Asa, ursi ,pisici si purcei cu kg putine si motoare mari vs masini mai grele cu motoare mai mici nu mai au nici o relevanta de unde au soft.

Rabanne 14-01-10 05:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975452)
Asta am si spus. MA indoiesc ca ai avea o masina la fel,adica TFSI ca si a mea care sa o poti face sa stea langa mine !

Stiti ceva, o dam in diverse rau. Nu mai aranjam nimic, va gasesc eu si vorbim la fata locului:)

BYG'u 14-01-10 10:10

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2975455)
Stiti ceva, o dam in diverse rau. Nu mai aranjam nimic, va gasesc eu si vorbim la fata locului:)


Cel mai bine .Ai id meu cand vrei sa ne dam vorbim .;)

b_13_wrc 14-01-10 11:55

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975452)
Asta am si spus. MA indoiesc ca ai avea o masina la fel,adica TFSI ca si a mea care sa o poti face sa stea langa mine !


Momentan nu exista o masina resoftata RBN cu modificarile pe care le are masina ta....dar in mod sigur sunt masini modificate de revo/superchips care au modificarile mele si ma indoiesc ca pot sta langa mine ;)


Am vb aseara cu Geo(YDT) si mi-a zis ca toata lumea contesta modificarile mele de pe masina... Nici pana acum nu mi-ati raspuns dc ati mintzit in seara in care m-a sunat Geo si mi-a zis ca are decat catalizatoru dat jos....nimeni de acolo nu a zis nimic si atzi fost totzi....Nadir mi-a zis ca nu a auzit chiar dak era langa noi cand vb si refuz sa cred faptu ca nu-l intereseaza cand este vorba de o masina facuta de "el" in comparatzie cu mine... care este cel corect pana la urma??? eu st deacord sa merg oriunde cu masina sa demonstrez ca nu am nimic altceva. Bafta

Rabanne 14-01-10 11:55

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975894)
Cel mai bine .Ai id meu cand vrei sa ne dam vorbim .;)

Daca noi nu avem un TFSI cu nivelul de modificari pe care il are masina ta, atunci ce ar fi sa aduceti voi o Cupra cu soft si evacuare s-o comparam cu WAXu ca sunt convins ca aveti asa ceva? Asta pt ca vad ca esti pasionat de comparatii intre softuri si n-as vrea sa ramai neimpacat:)

Pana atunci noi doi ne vom compara la categoria 'cea mai rapida firma de softuri' intre astea doua, mi se pare o incadrare corecta:)

Dar sa nu uitam natura topicului:

S-a mai fabulat inca o pagina si sa nu uitam concluziile trase mai devreme stimati Display spectatori: Focus RS, dupa inlocuirea softului SKN a reusit sa fie mai rapida cu un bot de masina, bot de masina care insa il multumeste pe deplin pe proprietar. Am reusit sa obtin acordul lui Geo la aceasta concluzie, asteptam si alte pareri:)

Rabanne 14-01-10 12:03

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by b_13_wrc (Post 2976133)
Momentan nu exista o masina resoftata RBN cu modificarile pe care le are masina ta....dar in mod sigur sunt masini modificate de revo/superchips care au modificarile mele si ma indoiesc ca pot sta langa mine ;)


Am vb aseara cu Geo(YDT) si mi-a zis ca toata lumea contesta modificarile mele de pe masina... Nici pana acum nu mi-ati raspuns dc ati mintzit in seara in care m-a sunat Geo si mi-a zis ca are decat catalizatoru dat jos....nimeni de acolo nu a zis nimic si atzi fost totzi....Nadir mi-a zis ca nu a auzit chiar dak era langa noi cand vb si refuz sa cred faptu ca nu-l intereseaza cand este vorba de o masina facuta de "el" in comparatzie cu mine... care este cel corect pana la urma??? eu st deacord sa merg oriunde cu masina sa demonstrez ca nu am nimic altceva. Bafta

WRC-ule, YDTu spune ca atunci cand Focusul RS avea soft SKN tu il bateai la jumatate de bot de masina. Si de la tine din cockpit se vedea tot jumatate de bot de masina ca din ce stiu de la Tache se vedea egalitate:)Si daca se vedea esti sigur ca era jumatate de bot ca din unghi cred ca este destul de greu sa-ti dai seama:) Daca e asa incep sa cred in calitatiile de medium ale lui Geo pentru ca un astfel de foto finish nici aia la curse nu decid atat de usor:)

P.S. Era luna plina cand v-ati dat ultima data?

BYG'u 14-01-10 12:42

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Nu ma intereseaza nici o comparatie intre tuneri .
Fiecare alege ce vrea exact cum am spus si despre Focus RS.

PS :13 WRC stiai ca Grecu cu Edition 30 cu ECY cu la nr, l-a batut pe WAX si avea doar soft si evacuare !!! CU FINALA STOCK !!!! ???

Rabanne 14-01-10 13:00

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2976258)
Nu ma intereseaza nici o comparatie intre tuneri .
Fiecare alege ce vrea exact cum am spus si despre Focus RS.

PS :13 WRC stiai ca Grecu cu Edition 30 cu ECY cu la nr, l-a batut pe WAX si avea doar soft si evacuare !!! CU FINALA STOCK !!!! ???

Prietene, nu a existat vreo cursa intre ECY si WAXu, niciodata, vezi ca iar dezinformezi si fabulezi la maxim. Tu ai scris mai sus ca daca vrem sa facem comparatii sa comparam masini identice ca sa se vada diferentele la softuri. Esti amnezic?Noi te intrebam una tu raspunzi alta. Nu te ma agatza de fapte imaginare din trecut si hai sa trecem la treaba. Cupra cu soft si evacuare daca aveti...daca nu, lasa WAXu in pace si nu mai face nici un efort de imaginatie, o sa ai timp de asa ceva dupa ce te dai cu mine. Te rog mult, reculege-te. Multumesc.

P.S. Si pentru ca vad ca nu va opriti din minciuni hai sa punem si niste filme ca sa vada toata lumea cum au fost exact cursele intre Focus RS Superchips si Cupra RBN.

https://www.youtube.com/watch?v=tdWuv0qFY3I

https://www.youtube.com/watch?v=qikugsCFhWs

https://www.youtube.com/watch?v=REQL5QTfkNc

Observati cum de fiecare data cand este devansat soferul Focusului RS franeaza. Va multumim pentru atentie.

tase_astra 14-01-10 13:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Am si eu o intrebare: mai stie cineva care a fost subiectul initial al acestui topic?
Ca vad ca o dam in basme de cel putin 5 pagini. Moderatorii chiar nu vad?

tase_astra 14-01-10 13:24

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
In 2010 vor fi cu siguranta ocazii sa se repete cursele astea si atunci vom vedea diferentele.

Rabanne 14-01-10 13:28

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 2976389)
Am si eu o intrebare: mai stie cineva care a fost subiectul initial al acestui topic?
Ca vad ca o dam in basme de cel putin 5 pagini. Moderatorii chiar nu vad?


L-am recapitulat in penultimul meu post si iata si filmele. Daca ai ceva de adaugat la subiect esti binevenit. Aceste curse s-au desfasurat in 2010.

tase_astra 14-01-10 13:36

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2976397)
L-am recapitulat in penultimul meu post si iata si filmele. Daca ai ceva de adaugat la subiect esti binevenit. Aceste curse s-au desfasurat in 2010.

Da, stiu ca sunt curse din 2010.
Dar aici era vorba de un lucru care s-a transformat in cu totul altceva.
Cel mai bine ar fi sa se continue discutia la sectiunea provocari.
Ca de la prezentare unei masini softate de SKN, s-a ajuns la RBN vs Superchips.

YCSNHT 14-01-10 14:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
va certati pt nimic.
RBN intotdeauna o sa zica ca e cel mai tare , voi o sa ziceti ca sunteti cei mai buni ... si tot asa....va provocati degeaba.. rbn nu o sa vina la start.

Rabanne 14-01-10 14:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pierdem esenta lucrurilor. Se vorbea despre SKN vs Superchips nu despre RBN vs altcineva. Pentru ce se denatureaza o data si inca o data si inca o data?Ma repet, din punctul meu de vedere pentru voi nu exista RBN, asa ca multa sanatate si noroc in viata. Are cineva ceva de adaugat la capitolul SKN vs Superchips? EU persoana, doar am furnizat informatii referitoare la ceea ce s-a intamplat cu adevarat intre aceste doua masini cu ambele softuri, punct. Are cineva ceva de comentat referitor la acele filme sau v-a mancat pisica limba?Nu vad pe nimeni in filme sa masoare cu ruleta daca este sau nu un bot diferenta intre masini, dar vad multe pareri si frustrari si mai ales atacuri la persoana. Hai, la treaba si bagati comentarii pertinente si mai ales la obiect, ca de abureala cred ca sunt toti satui.

Unde este Geo, acel bot de masina despre care se vorbea?Unde este acel Focus care era un pic in fata?Unde sunt toti cei care comenteaza aici in necunostiinta de cauza?Nu vad pe niciunul pe acolo. RBN nu o sa vina la start, RBN este cel mai slab, cui dreaq ii pasa de chestiile astea si de RBN?Vedeti-va de treburile voastre, va rog mult.

Cum spuneam, start la comentarii pe baza filmelor, sa vedem pareri:)

BYG'u 14-01-10 14:45

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Domnu RBN ai dreptate ECY nu s-a dat cu WAX s-a dat cu Mirea cand avea cupra . AM fost si eu dezinformat la fel cum ai fost tu cu jantele .
EU nu te-am facut amnezic sau mai mult necunoscator pentru ca ai sustinut ca jantele wolfrace sunt super usoare. SI mai sustii ca esti cunoscator .
EU zic sa lasam jignirile .

Rabanne 14-01-10 14:50

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2976632)
Domnu RBN ai dreptate ECY nu s-a dat cu WAX s-a dat cu Mirea cand avea cupra . AM fost si eu dezinformat la fel cum ai fost tu cu jantele .
EU nu te-am facut amnezic sau mai mult necunoscator pentru ca ai sustinut ca jantele wolfrace sunt super usoare. SI mai sustii ca esti cunoscator .
EU zic sa lasam jignirile .

Ai fost facut amnezic referitor la problema cu comparatia softurilor pe doua masini identice, citeste mai atent. Amnezic nu este o jignire, amnezia este o afectiune cu repercursiuni la nivelul memoriei. Referitor la dezinformare, este de inteles, se mai intampla. Te rog, ceva comentarii referitoare la filme?Cum se vede situatia pe aceste filme de la tine de acolo?Nu sunt cunscator, poate ma inveti tu mai multe ca vad ca te pricepi:)

cristi_407 14-01-10 14:51

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cred ca si vremea si anvelopele si-au spus un cuvant..Raman la aceeasi concluzie, si anume ca RS nu trage cum ar trebuii sa traga o masina la nivelul ei cu soft..Nu stiu de ce, nu stiu care sunt motivele asta e concluzia mea..Ma asteptam mai mult de la RS..Oricum sigur va mai avea cv de spus RS-ul in vara..Sigur va venii cu o varianta mai buna de soft si mai bine pregatit..Nu cred ca e cv de comentat in legatura cu RBN vs x..Nu tin cu nimeni, stiu doar ca in Ro RBN a fost printre primii care s-a bagat la modificat TFSI, la soft ma refer (ma refer la ZOZ, RBN) si stiu ca pana la urma i-a facut o varianta de soft care sa il multumeasca si pe proprietar si pot sa spun ca masina are 170 000 de km si merge la fel ca la inceput..Fiecare are dreptul sa aleaga..Sunt softuri gandite diferit, si nu cred ca totul se rezuma la 402m..Nu mi se pare coresct ca 402 m sa fac diferenta dintr-un soft sau altul..

tase_astra 14-01-10 14:56

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 2976646)
Nu tin cu nimeni, stiu doar ca in Ro RBN a fost printre primii care s-a bagat la modificat TFSI, la soft ma refer (ma refer la ZOZ, RBN) si stiu ca pana la urma i-a facut o varianta de soft care sa il multumeasca si pe proprietar si pot sa spun ca masina are 170 000 de km si merge la fel ca la inceput..

Da e posibil, dar primul nu inseamna locul 1.
Eu te-as putea contrazice legat de experienta 2.0 tfsi, dar tinand cont ca persoana implicata in mod direct nu e pe forum, prefer sa nu dau alte detalii.

cristi_407 14-01-10 15:00

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Corect..Am zis printre primii..deci primii..clar ca au fost mai multi..Si nu am zis ca e cel mai bun am zis doar ca l-a multumit si ca masina inca merge fata de alte softurii facute de XY de genul cu 100 de euro iti da 70 de cp.

Rabanne 14-01-10 15:05

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 2976664)
Da e posibil, dar primul nu inseamna locul 1.
Eu te-as putea contrazice legat de experienta 2.0 tfsi, dar tinand cont ca persoana implicata in mod direct nu e pe forum, prefer sa nu dau alte detalii.


Prietene, aici nu se dezbate RBN de cate ori vrei sa-ti scriu ca sa pricepi?Hai sa pornim de la premisa ca RBN este cel mai slab ok?Gata, pauza si va rog comentati subiectul de interes.


All times are GMT +2. The time now is 07:45.

- Copyright 2026 4Tuning