Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

GabiByte 11-06-06 20:34

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by DjVictor
Daca ar mai fi si tunat ... ar fi f misto , pacat ca la strazile din Romania nu-l poti conduce din cauza gropilor si a hotilor ...

Tunat?? Da-o naibii ca masina asta e tunata din fabrica :lol:
Ar fi o idiotenie sa ti-o modifici. Oricum nu esti primu ca mai era unu pe forum care vroia Continental GT cu neoane si eleron :lol:

silviu_fxx 14-06-06 20:20

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Tunat?? Da-o naibii ca masina asta e tunata din fabrica :lol:
Ar fi o idiotenie sa ti-o modifici. Oricum nu esti primu ca mai era unu pe forum care vroia Continental GT cu neoane si eleron :lol:

Most Wanted style...:-) oricum eu nu vad nimic rau in a tuna un supercar...bine, Continental GT nu e masina de tunat. dar faza e ca si un Enzo ar putea fi tunat...cum au facut baietii de la WCC...pana si FXX-ul e un fel de tuning la Enzo:D

GabiByte 14-06-06 20:53

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
e o diferenta de la cer la pamant intre ce fac West Coast Customs o firma americana care se ocupa de styling cu o anume atentie la detalii si Ferrari care se ocupa de toate aspectele cu o atentie mult mai mare la fiecare detaliu.

silviu_fxx 14-06-06 21:30

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
e o diferenta de la cer la pamant intre ce fac West Coast Customs o firma americana care se ocupa de styling cu o anume atentie la detalii si Ferrari care se ocupa de toate aspectele cu o atentie mult mai mare la fiecare detaliu.

man...vroiam doar sa arat ca un Enzo poate fi tunat, vorbeam la general...insa revenind la subiect...faza e ca inca nu am vazut vre-un film cu veyron la 400km/h sau macar vreo poza:rolleyes2 ...daca stie cineva sa posteze vre-un link sau ceva legat de acest fapt...

einstein1984 15-06-06 18:35

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Intrati la http://www.koenig-specials.com/ sa vedeti tuning la Supercaruri, inclusiv Enzo.

einstein1984 15-06-06 18:52

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
La naiba cu cele 5 minute de editare....
Teste cu Bugatti: http://autocar.co.uk/FirstDrive_Summary.asp?RT=217427 si http://www.edmunds.com/insideline/do...leId=108032#14
Koenigsegg-ul ala pe care il tot mentionati, in cat timp face suta???

BLinKY 15-06-06 19:04

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
3.1 s :D e tare masina ccx

AK-ZER 21-06-06 15:44

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Bugatti va fi detronat.
Dar nu de SSC si nici de Saleen Twin Turbo.
Pana sa scoata americanii o masina de productie care sa depaseasca 400km/h mai este.
Bugatti e un rahat de masina dar e cel mai rapid din lume.
Firma care va face de rahat Bugattiu va fi Koenigsegg.
SSC e concept.
S7 Twin-Turbo din cate stiu nici ala nu a aparut.
Mie chiar mi-ar placea ca macar una dintre ele sa apara. Prefer una americana decat Bugattiu.
Costu de producti este mai mare pentru ca aia habar n-au sa isi faca masinile calumea si se mai si mandresc cu asta. Prostii or facut-o 4wd. Daca o faceau RWD atingea peste 415-420 da lor le-o trebuit 4wd.

Veyron e un rahat de mashina???...veyron este un gt de lux...care p langa k este luxos e shi c ea mai rapida mashina(viteza, sprint) de productie..asta e diferenta..veyron e in primul rand o mashina de lux..nu numai o mashina de curse adaptata pt mersul p sosea (nu ma refer la koenigsegg) cat despreSSC aero Ultimate shi Saleen TT 1000 hp package.. amerricanii tb sa le mai shi testeze..nu numai sa faca calcule..Veyron (prototipul) a atins 400km/h pe circuit.. 'oficial" nu numai vb.. Motivul pt care CCR-ul e inka cea care tine recordul e k acel veyron nu era de serie .. era de preserie..
Oricum nush cu ce imbunatatiri pot sa mai vina cei de la koenigsegg pt a bate veyronu' (4.7 lirti 806hp e ftbuna performanta..dar nu cred k o sa impinga mai tare motorul). asta e povestea cu veyronu'..normal k o sa-l depaseasca in timp multe mashini.. dar el nu se compara cu bolizii de curse adaptati pt sosea..

AK-ZER 21-06-06 16:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
am citit titlul:Detronarea lui Bugatti Veyron.. hmm..
Adevarul e k veyronul nu e pe tron.. k sa fie detronat..
Dauer 962 le mans e o mashina de serie mica care sa fabricat pana acuma in 14 exemplare .performantele sunt urmatoarele..
407km/h vit max
~800hp putere max
1.6sec sprint 0-100km/h
3.0 l twin turbo motor
masina s-a construit din 94.Cand a fost lansata cei d la dauer au spus k vor face maximum 50 de exemplare.3 dintre ele au concurat la LeMans.. unu dintre ele fiind triumfator..
Dar dupa cum mai ziceam aceasta nu e o mashina care sa o compari cu Veyronul

AK-ZER 21-06-06 16:08

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
pardon 2.6sec sprint 0-100km/h .. i made a typo :P

einstein1984 21-06-06 19:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Si Bugatti il face si la acceleratie si la viteza maxima (Porschele ala dupa care a fost copiat Dauer avea obiceiul sa ridice fundul de la sol pe la 400km/h pe Mulsanne)_, fiind in acelasi timp mai sigura si mai confortabila. Care e problema?

DjVictor 25-06-06 11:48

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Cauta pe oDC filmu cu Veyron , cand cei de la TopGear l-au testat si l-au dus in 400 km/h park fara cheia speciala ... AAA nu mias lua Veyron ca sa impresionez fete ... ci sa fac liniute cu toti fraieri care cred ca au masini bazate tunate ... cu toate ca nici unu nu va vrea ... Astia de la TopGear au rugat un pilot de formula unu sa faca o linie cu Veyronu , in masina lui d formula 1 ... tipu a refuzat ... era constient ca o masina de 1000CP va intrece una de 600CP ... Oricum io merg pe Veyron ... as da orice sa o pot conduce macar 1H sau sa o pot atinge ... da pai so si cumpar ar fi culmea ! Becali daca ar fi destept sio poate cumpara dar ... daca baga ranga si in Veyron ... eu personal ma duc si il iau la bataie si ii iau si masina ... pe bune

AK-ZER 25-06-06 16:50

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by DjVictor
Cauta pe oDC filmu cu Veyron , cand cei de la TopGear l-au testat si l-au dus in 400 km/h park fara cheia speciala ... AAA nu mias lua Veyron ca sa impresionez fete ... ci sa fac liniute cu toti fraieri care cred ca au masini bazate tunate ... cu toate ca nici unu nu va vrea ... Astia de la TopGear au rugat un pilot de formula unu sa faca o linie cu Veyronu , in masina lui d formula 1 ... tipu a refuzat ... era constient ca o masina de 1000CP va intrece una de 600CP ... Oricum io merg pe Veyron ... as da orice sa o pot conduce macar 1H sau sa o pot atinge ... da pai so si cumpar ar fi culmea ! Becali daca ar fi destept sio poate cumpara dar ... daca baga ranga si in Veyron ... eu personal ma duc si il iau la bataie si ii iau si masina ... pe bune

eu l-ash tine shi tu i-ai da.. :D :D :D

Nautilus 28-07-06 03:16

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Tunat?? Da-o naibii ca masina asta e tunata din fabrica :lol:
Ar fi o idiotenie sa ti-o modifici. Oricum nu esti primu ca mai era unu pe forum care vroia Continental GT cu neoane si eleron :lol:

Atunci conducerea VAG e formata din idioti, fiindca pregatesc o versiune de 1250 CP a modelului Veyron :p

~Nautilus

AK-ZER 28-07-06 11:39

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus
Atunci conducerea VAG e formata din idioti, fiindca pregatesc o versiune de 1250 CP a modelului Veyron :p

~Nautilus

woow.. 1250.. noah.. e bine de stiut..

p_vio46 28-07-06 12:56

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
bugatti nu poate fi detronat de americance deoarece el a obtinut performantele pe pista nu in tunel aerodinamic si se stie ca americanilor nu le convine ca nu fac ei cea mai rapida masina de serie din aceasta cauza ei lanseaza zvonurile astea si dau aceste cifre doar pe hartie si parca a mai fost o masina baraburas daca nu ma insel care tot asa se lauda pe hartie

ESPinoza 28-07-06 14:17

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by p_vio46
bugatti nu poate fi detronat de americance deoarece el a obtinut performantele pe pista nu in tunel aerodinamic si se stie ca americanilor nu le convine ca nu fac ei cea mai rapida masina de serie din aceasta cauza ei lanseaza zvonurile astea si dau aceste cifre doar pe hartie si parca a mai fost o masina baraburas daca nu ma insel care tot asa se lauda pe hartie

da.. dar din cate stiu barabusu`l se va fabrica in intalia... asa stiam

Nautilus 28-07-06 16:20

Ce face invidia din oameni
 
Gordon Murray, designerul concurentilor lui Veyron, McLaren F1 si Mercedes-Benz SLR, critica:

McLaren F1 designer drives the supercar to end all supercars

"My heart goes out to the Bugatti engineers in a way I wouldn't have understood at all if we hadn't done the SLR. With the McLaren F1, I set targets, and we saw them through. Starting with the weight and weight distribution, package, and the aerodynamics."

"The SLR, like the Veyron, was done the wrong way around. The styling was done as a show car, and then they said to us, 'Make that.' With the Bugatti, they had two other arbitrary figures to meet, 1001 ********** and 400 kph. So it needed 10 times as many engineers finding solutions to problems they should never have had if they'd started from the right point. And it's not a bad car."

"In aerodynamics, it's no further ahead of the F1. In body structure, it's behind the F1 and the SLR in that it's a hybrid construction where they're all carbon. But the engine and transmission are excellent. And the ESP system lets you get on with chucking the car about."

"But what's the Veyron for? It feels so big, wide, and intimidating to drive in the mountains, and vision is poor. The secondary ride harshness and noise are terrible. It has a tiny trunk and no room for the stuff you need to carry with you in the cabin. So it's not a real-world supercar."

"The real disappointment is it doesn't feel that quick in a normal road situation. Oh, once you're going there's loads of torque then power and the acceleration that goes with it, but there's turbo lag and far too much rotating mass. But they've done some amazing things with it. On the track, the chuckability, steering, and braking shine."

"Bugatti says it's not a track car but a road car. But I enjoyed it more on the track than in the mountains. If I had one, that's all I'd do with it--take mates to the track and give them rides, show them what 1001 hp feels like when the turbos get going--and what the brakes are like. It's brilliant at that."


Sursa

Sublinierea imi apartine :) la ultimul salon Tiriac Auto era un personaj care se credea destept si comenta despre SLR: "18 miliarde pentru o masina cu numai doua locuri!!??" :lol: nu credeam ca Gordon Murray se coboara la nivelul tzaranului roman

~Nautilus

sil4tuning 29-07-06 18:38

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by DjVictor
Cauta pe oDC filmu cu Veyron , cand cei de la TopGear l-au testat si l-au dus in 400 km/h park fara cheia speciala ...
nu exista asa ceva >!
era constient ca o masina de 1000CP va intrece una de 600CP ..

eu cred ca tu nu ai idee de nici unele ....o masina de F1 are 900 cai
o acceleratie incredibila > veyron se face de maro total ...ii da din start F1 dist de 15 masini ...:)
deci numai faceti comparatie veyron contra F1 ca nu tine ...:rolleyes2

sil4tuning 29-07-06 18:42

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si referitor la titlul topicului ...toate super masinile care le stim > carerra gt enzo slr saleen lambo .....detroneaza un veyron ...sa stiti asta !
veyron castiga numai la top speed si la cristale bagate in dorsal ...atat ...
treaba adevarata sta pe circuit si manevrare ...veyron este numai un cazan mare scump plin de diamante opulent ..dar rapid ...si asta numai in linie dreapta ..

einstein1984 29-07-06 18:50

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Avand in vedere ca marea majoritate a oamenilor care au banii sa cumpere asa ceva nu sunt in stare sa mearga decat in linie dreapta, se cheama ca e masina perfecta. Poate ca nu e cea mai rapida masina pe viraje, dar e SIGURA!!!
Tocmai am vazut un episod din Top gear, sezonul8, in care un Koeniggsesg fara eleron pe spate il scoate pe The Stig de pe traseu (pentru prima oara se pare). Iar la franarea de la 300 km/h, se rasuceste ca un titirez cu Jeremy la volan (fara eleron, fara abs, fara TCS, ce altceva se putea intampla). E drept, dupa ce i-au pus eleronul, a batut recordul absolut al Zondei F pe circuitul Top Gear (deh, vreo 200 CP in plus ajuta, dar cu eleron nu mai atinge 280 km/h....). Daca enzo si MC12 au facut ture pe acel circuit cu the stig, nici un propietar de Bugatti nu si-a lasat odorul din mana pentru asta.....

sil4tuning 29-07-06 18:53

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
nu uita de K ...iti trebuie casti dubla antifonare la urechi ....casca > dopuri si alte chestii care sa iti infunzi urechile ca sa poti merge cu ea ...
repet ...masina sport de azi are triplu climatronic cristale de la pedala la tavan cu candelabru cu 7 culori un ecran panoramic pe care sa vezi ca bou unde mergi ca de ..gps ....harta iti sta in gat ...degeaba ai gps ca nu stii sa il folosesti ...si tot asa ...

sil4tuning 29-07-06 18:56

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984
nici un propietar de Bugatti nu si-a lasat odorul din mana pentru asta.....

stii de ce nu ? :)
si app ...stiti cine este stig nu ? :)

AK-ZER 29-07-06 19:08

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by sil4tuning
si referitor la titlul topicului ...toate super masinile care le stim > carerra gt enzo slr saleen lambo .....detroneaza un veyron ...sa stiti asta !
veyron castiga numai la top speed si la cristale bagate in dorsal ...atat ...
treaba adevarata sta pe circuit si manevrare ...veyron este numai un cazan mare scump plin de diamante opulent ..dar rapid ...si asta numai in linie dreapta ..

sincer nu cred k veyron-ul e rapid numai in linie dreapta.. dk te uitai mai sus vedeai critica lui gordon murray ..care spune k e mai bun p circuit decat p sosea un-d nu se simte forta lui imensa.. shi in alte publicatii de afara am vazut k veyron era vazut de unii din presa auto cu experienta in domeniu mashinilor sportive k un elise cu ft multa putere.. elise fiind printre cele mai bune "driver's car" din cate exista pt sosea... binentels k exagera.. dar totushi cred k este peste nivelul lui lambo, SLR, etc. shi cam la acelashi nivel cu zonda f shi carrera GT p circuit.. cat despre faza cu diamantele de la bord.. nu crek tb sa le iei in nume de rau.. McLaren avea kile de aur.. shi nu numai pt k era eficient sa-l foloseasca ..ci shi pt exclusivitate..
sigur k o sa fie depasit in curand shi la performante p sosea shi p circuit de alte mashini supersport gata sa iasa la atac.. veyronul are aprox 1900 kg.. shi 1050 hp.. fata de ariel atom2 care are ~450 kg shi 300hp sau koenigsegg CCX ~1100kg shi 806 hp..deci e cam grasutz.. :) cam asta o sa-l ingroape in "batalia" pt cea mai rapida mashina.

sil4tuning 29-07-06 19:12

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
multa lume nu intelege un lucru ...se faceau masini mai puternice din motoare mai mici de acum 10 ani ....dar nu sa vrut ...pt ca nu exista piata de desfacere ...acum exista ..acum se face orice ..vrei 1000 ..na 1000....vrei 1500 ..ai 1500..
tot de acum 10 ani se mergea cu 400 cu masini modificate si ieftine sub 100 k E ....buggati trage cu dinti de premiu pt cea mai rapida masina din lume > pt ca doar pt asta e pretu de 1 300 000 E > acesta este pretul adevarat pt una noua !
si tot vb lumea ...din ce in ce mai insistent ...exista o comanda pt RO > B :rolleyes2

Nautilus 29-07-06 22:34

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Multa lume nu intelege un lucru, si anume ca nu e o problema deosebita a construi o masina cu un motor gigantic care sa atinga 400 km/h, ci a face ca acea masina sa poata fi condusa de un sofer obisnuit prin trafic, zi de zi, nu de un pilot antrenat pe o pista timp de cateva zeci de minute. Ai nevoie de cutie de viteze care sa tina cativa ani, nu o cursa, de gume care sa reziste macar o vara, de suspensie care sa nu inceapa sa vibreze fiindca arcul se comprima mai incet decat parcurge masina 1 metru, de o caroserie in care sa incapa comod 2 oameni de statura normala si nu hobbiti, de un rezervor de carburant destul de mare ca sa mergi cateva zeci sau sute de km si nu pana la linia standurilor, si asa mai departe... faptul ca VAG au realizat un Veyron care sa poata fi condus ca un GTI e intr-adevar un record. Toti concurentii mai au de invatat pana sa repete performanta

~Nautilus

PS off-topic pt AK-ZER: foitele de aur folosite la McLaren F1 pt izolare termica totalizau 25 g, mai putin ca lantzul de la gatul soferului :p

GabiByte 30-07-06 08:45

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984
Avand in vedere ca marea majoritate a oamenilor care au banii sa cumpere asa ceva nu sunt in stare sa mearga decat in linie dreapta, se cheama ca e masina perfecta. Poate ca nu e cea mai rapida masina pe viraje, dar e SIGURA!!!
Tocmai am vazut un episod din Top gear, sezonul8, in care un Koeniggsesg fara eleron pe spate il scoate pe The Stig de pe traseu (pentru prima oara se pare). Iar la franarea de la 300 km/h, se rasuceste ca un titirez cu Jeremy la volan (fara eleron, fara abs, fara TCS, ce altceva se putea intampla). E drept, dupa ce i-au pus eleronul, a batut recordul absolut al Zondei F pe circuitul Top Gear (deh, vreo 200 CP in plus ajuta, dar cu eleron nu mai atinge 280 km/h....). Daca enzo si MC12 au facut ture pe acel circuit cu the stig, nici un propietar de Bugatti nu si-a lasat odorul din mana pentru asta.....

Top Gear e Top Gear. Pe nurburgring nu a avut nici un fel de probleme, pentru ca acolo curbele sunt mai apropiate de cele de pe sosele. Cu eleron e drept ca pe un circuit cu viraje stranse ar scoate mai bine, dar in rest merge si fara.

einstein1984 30-07-06 17:29

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
1 Ce a zis Nautilus e absolut corect, si nu a prea fost realizat de altcineva pana acum (pate de Mercedes McLaren cu SLR).
2 Nu stie nimeni cine e noul STIG, dar cu suzuki Liana a fost mai rapid decat pilotii de F1. Vechiul STIG, cel cu combinezon negru, s-a dat singur de gol si era un pilot de teste pentru F1. Detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Stig
3 GabyByte, cu 800 CP ai nevoie de orice element care confera siguranta in plus. Daca nu avem ABS sau TCS, macar un eleron nenorocit, ca si Loganurile au!

27mrc 03-08-06 21:40

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
pai si cu ce opresti masina la 400 de km/h ???

PaRaDoX 03-08-06 21:48

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Puey vezi tu cand ai 400 de km/h deschizi usa scoti piciorul si il pui pe sosea. In vreo 3 kilometrii ai franat si ai ramas si fara papuc si fara jumate de picior.Dar nu plange fii fericit. Doar ai condus un Bugatii veyron. yeah right:))))

vladdaman 02-09-07 23:07

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
parerea mea e ca veyron este ceea mai echilibrata masina construita vreodata, chit ca e mai grea decat seria 7 pe care il posed, masina aia poate sa franeze de la viteze extraordinar de mari fara sa aiba lag-uri in frana, poate sa accelereze mai rapid ca orice...si poate fi condusa nu neaparat de un pilot de f1, este mult mai usor de manevrat decat una dintre masinile prezentate ca si competitori, si poate sa te duca din punctul a in punctul b nu doar extraordinar de repede dar si in style...luxul ei e unu pe care cred ca nu prea putem sa il intalnim la o masina super sport, si nici la multe masini de lux...categoria limousine...totul este gandit la rece nu exista erori, masina poate fi pornita prin atingerea unui buton si nu reglarea tuturor instalatiilor de pe ea, nu trebuie sa stai 5 min sa o pornesti cum trebuie la un mclaren, zgomotul interior nu este derajant, greutatea ei este mare din cauza ca este dorita siguranta pe curbe atat la viteze mici cat si mari, aerodinamica ei este de exceptie...picatura de apa, si parerea mea este ca la performante, da poate fi detronata dar nu de o masina...prin masina nu intelegi doar 4 roti un volan si un scaun si inca 100 000 de sacrifici facute pentru reducerea greutatii chiar si cu 100 de grame
veyron este dupa parerea mea o adevarata capodopera a automobilismului, si nu cred ca ar trebui sa fiti asa de carcotasi avand in vedere ca probabil foarte putini dintre voi ati mers cu o masina facuta super sport mai mult de 100 de km...si daca ati mers 100 de km cred ca nu ati mai reusit sa mergeti in picioare dupa, chestie pe care nu cred ca ai cum sa o patesti mergand 1000 de km in veyron, poate ca o sa cobori si o sa ai ceea mai mare durere de inima ca nu e a ta masina dar alte dureri poti sa ai doar daca faci accident, deci ca un overall masina asta, supercarul asta nu cred ca poate fi comparat cu jegurile aduse de voi in discutie si cred ca este cu adevarat singura masina de nota 10!

AlliedComposites 03-09-07 18:28

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Hahhahhaahahahahahah!! Batuta De Americani!!!!! Ahhahahaahah... De Americani!!!!!! Care Chipurile Sunt Cei Mai Tampiti Dupa Majoritatea Celor De Pe Acest Forum....

Hahhahahahaahhaahahahhaha

AlliedComposites 03-09-07 18:39

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by sil4tuning (Post 501726)
multa lume nu intelege un lucru ...se faceau masini mai puternice din motoare mai mici de acum 10 ani ....dar nu sa vrut ...pt ca nu exista piata de desfacere ...acum exista ..acum se face orice ..vrei 1000 ..na 1000....vrei 1500 ..ai 1500..
tot de acum 10 ani se mergea cu 400 cu masini modificate si ieftine sub 100 k E ....buggati trage cu dinti de premiu pt cea mai rapida masina din lume > pt ca doar pt asta e pretu de 1 300 000 E > acesta este pretul adevarat pt una noua !
si tot vb lumea ...din ce in ce mai insistent ...exista o comanda pt RO > B :rolleyes2

si asta, dar eu zic ca si faptul ca noi ca entusiasti reusim sa scoatem masini asa de puternice si performante singuri, i-a facut pe producatorii mari sa ridice stafeta, ca sa ramana in fata... cand poti sa modifici o masinuta de 4 cylindrii sa fie mai rapida decat un V8, si cand poti sa pui suspensii si sisteme de frane de ultima ora pe aproape orice masina, poti sa incepi sa vezi cum producatorii se sperie, si simt nevoia sa raspunda... si dupa mine au raspuns...a cum o gramada de masini v6 au intre 200-270 de cai putere, 4 cilindrii acum scot usor 160-200 cai, etc, etc...toata lumea a trebuit sa mareasca nivelul de putere ca sa ramana competitivi.... acuma incearca sa se diferentieze prin a crea multa putere si a fi cat de cat economice la consum, si cam asta e singurul lucru care-i tine in fata noastra, dar parca vad ca vine unu mai destept si ne da un sistem aftermarket, sau un alt fel de a realiza asta singuri

AlliedComposites 03-09-07 18:49

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
cat de ne-rafinati ar fi americanii, trebuie recunoscut ca la capitolul putere, au fost mai mereu in fata... SIGUR, cu motoare mult mai uriase decat ar fi fost nevoie, sunt complet de acord cu asta, dar macar la sfarshitul zilei, de obicei, au numere de putere mai mari decat ceilalti...

in 95 de exemplu, cand dodge neon DOHC scotea 150 de cai, honda civic avea vreo 100, si nu exista mai nimic de 4 cilindrii care sa bata neonul ( in america de nord cel putin)... acum DODGE scoate versiuni SRT pentru mai toate masinile, inclusind la SUV (grand cherokee SRT8) si la truck (Ram SRT-10)... Daca nu era cu noul Caliber SRT4, ar fi putut sa zica ca toata gama lor ofera motoare cu peste 400 de cai putere!!

va dati seama??? ce alt producator poate sa-ti spuna ca-ti face orice masina vrei cu 400+ cai putere? si nici caliber-ul nu e rau... cu 300 de cai putere, nu am auzit de alt hatchback care sa vina stock cu atat de mult!

deci lasand totul la o parte, americanii din totdeauna au vrut multa multa putere, si au fost ok sa sacrifice greutate, pret, rafinament si consum ca sa aiba aceasta... deci revenind la topic-ul acesta, nu ma mira de loc ca la capitolul viteza in linie dreapta, s-a gasit tot un producator american sa bata Veyron-ul....

bogddanel 05-09-07 09:14

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
cand te gandesti la trecut, la nume precum charger, challanger, cuda, sau alte zeitatzi, nu mi se pare anormal k americani sa lase putzin in spate italienii
dar nici italienii nu sunt amaratzi, ferrari, lambo, maseratti,si cu voia voastra,alfa romeo
cu sigurantza sunt multe de spuse despre aceste masini de super viteza, dar sa nu uitam k americanii, asa cum sunt ei, au banii necesari sa investeasca in proiectarea acestor masini, si in ziua de azi dak ai bani, ai km totul...

boy_wonder 05-09-07 11:32

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
orice masina poate fi detronata la cifre (cai putere, acceleratie 0-100 km/h, viteza maxima etc), dar deja Veyron nu mai e o masina, ci o masinarie ;)

P.S: Bugatti nu e 100% brand italian, este mai mult franco-italian ca sa zic asa..
e adevarat ca fondatorul Ettore Bugatti s-a nascut in Italia, dar el a pus bazele lui Bugatti in Molsheim, un orasel din regiunea Alsace (Alsace a fost anexat de Germania in 1871 si inapoiat Frantei in 1918; deci s-ar putea vorbi chiar si de un brand germano-italian pentru ca a construit masini si inainte de 1918 )

Nautilus 07-09-07 19:39

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Se pregateste un model care va bate Veyronul si va fi un demn urmas al lui Bugatti Royale... si autorii lui sunt americani :p

http://www.gizmag.com/go/7858/

~Nautilus

AlliedComposites 07-09-07 20:31

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
ma intreb daca nu e acelasi V16 care l-a facut GM acum cativa ani? uit masina pe care au pus motorul, dar era doar un concept...

bogddanel 07-09-07 21:32

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
bloodfrat, te gandesti cumva la Cadillac Sixteen?
am gasit si yow ceva date despre americani astia...se pare k Veyron nu va fi depasit doar k performantze ci si k pretz...2.000.000 $ felicitari pt Natalia:D

AlliedComposites 07-09-07 21:53

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
ma intreb daca nu e acelasi V16 care l-a facut GM acum cativa ani? uit masina pe care au pus motorul, dar era doar un concept...


All times are GMT +2. The time now is 19:11.

- Copyright 2026 4Tuning