![]() |
Re: cine are audi 100
Salutare "audi-sti" !! Eu am un audi coupe din 81, 5 cilindri, 136 cp, dar am probleme cu ea. In fine, am facut rost de bani si vreau sa-mi iau alta, dar neaparat cu acelasi tip de motorizare, chiar mai bun. Din fericire am gasit motorasul asta, dar din pacate e pe Audi A6 (unul din '93 iar altul din '94). Nu-i nimic, trec de la coupe la berlina si ce mai berlina, am auzit ca e betoana. In sfarsit modelele astea sunt varianta sport S4, quattro, 6 viteze, 20 valve turbo, una are 230 de cai, iar alta in jur de 300. Mi-au cazut cu tronc amandoua si dintre ele voi alege una cu siguranta, mai ales cand am auzit ce performante au (suta in 6-7 sec si viteza de pana la 260 km/h). Acuma, nu stiu, pretul este de 6600 Euro la una si de 6800 Euro la alta, cred ca si negociabil (orice e negociabil pe lumea asta). Intrebarea mea este si daca sunt cunoscatori, va rog mult sa-mi raspundeti: pretul e corect avand in vedere pe de-o parte anul de fabricatie si pe de alta parte ce scula de masinuta este? Eu dau si banii astia, pentru ca-mi place masina asta mult, dar mi-e frica sa nu ma pacalesc la bani si sa-mi ziceti aici sau in alta parte, dupa ce o iau, "aaa, ce te-ai pacalit frateee, nu puteai sa intrebi mai intai?" etc.
Multumesc |
Re: cine are audi 100
salut am si eu o rugaminte de unde pot face rost de o carte sau ceva cu sistemu electric de la audi 100cc diesel ?
|
Re: cine are audi 100
eu am un audi 5000..echivalentul american al lui 100...jtitzi cumva unde ash putea gasi o carte de service??:?:
|
Re: cine are audi 100
Pentru intretinere ai date suficiente in AUTODATA(cand se schimba x cand se schimba y, etc.)
|
Re: cine are audi 100
;) m-am uitat eu prin autodata dar nu are ce ash vrea eu...eu vreau manual de reparatzii pur si simplu..ca jtiu ca mashina asta are multe chichitze...e super complicata si ash vrea sa intru in ea vara asta sa scot o adevarata frumusetze. si nu ash vrea sa incep sa o demontez fara un manual de reparatii ca sa jitu care-i treaba p'acolo:rolleyes2
|
Re: cine are audi 100
http://www.manuale********/ INCEARCA AICI.
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
unde gasesc si eu stopuri de audi 100 avant cc din 89 ? se potrivesc cele de pe 80 cc de prin 84-86
multam |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
3 Attachment(s)
si eu am un audi 100 din 1993,2500 tdi in 5 pistoaneAttachment 301953
|
Re: cine are audi 100
Salutare ! In sfarsit am gasit si eu oameni pasionati de Audi 100.Am si eu unul din `79, caroseria care a fost fabricata intre `79 si `83. Din pacate trebuie sa-l vand dar cu mare durere in suflet. Masina e facuta din bara-n bara,mecanica,amortizoare,bucse,tirantii pe fata,bare de directie,cilindrii receptori,furtune frana,etrieri,totul e nou. Motorul e la cota 0 am schimbat cuzinetii,sagmentii fara sa rectific pentru ca nu are uzura deloc,chiulasa are supape si ghiduri noi,injectoare noi, cap injectie perfect si are 136 de cai naravasi.Caroseria e beton si nu a fost lovita. Mai am de rezerva punti de spate si fata,usi,cred ca si o aripa. Interorul e impecabil.Am lucrat la ea cu mana mea timp de 3 ani si am incheiat-o ca din fabrica.As fi bucuros daca ar cumpara-o un cunoscator pasionat de Audi. Pot oferi ajutor si asistenta in continuare pentru intretinere si buna functionare. Oricum merita vazuta daca sunt doritori. Ma puteti suna la 0740113837. Adi.
|
Re: cine are audi 100
1 Attachment(s)
Am avut si eu unul ta-a-are frumos,(avant, climatronic fullelectric, 2 computere de bord, tuning S4 +xenon) dar l-am vandut.
P.S. - caut negrabit un S4 sau S6 pe platforma C4, cine are A100/S4 sau S6 de vanzare - welkome:oops: |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
sal eu am un audi 80 din 89 tdi de 1.6 si mi-am schimbat directia si am un telescop care imi joaca in teaca si bate mai rau ca inainte sa-l schimb imi piteti da o idee ce as putea face mersi anticipat
|
Re: cine are audi 100
ofer set motor pe benzina 2200cmc stare ff buna, chiulasa rectificata, turbina in stare ff buna, cutie automata pt AUDI 200 TURBO ; injectoare noi, garnitura chiulasa, curea distributie , pompa-rulment intinzator noi.
Pret negociabil (sunt din Bucuresti)Renunt la ele cu durere fiindca e o mare problema capul de injectie si.....consumul. [email protected] tel. 0724382788 |
Re: cine are audi 100
PS Am uitat sa spun ca e in 5 cilindri...
[email protected] |
Re: cine are audi 100
Salutare
Pai decizia a fost luata in sensul ca ultima oara am procurat 3 capete odata dar s-a dovedit ca toate aveau defect...pierdeau benzina. Si am hotarat sa rup pisica, masina e deja eviscerata de ce insemna motorizare pe benzina si asteapta intr-un service autorizat RAR sosirea unui set motorizare diesel. Problema e ca eu nu am apucat sa circul cu ea in starea initiala, aveam o LANCIA functionala pe care am dat-o la schimb...intre prieteni. Cel care mi-a oferit Audi sustine ca papa cam 8/100 la drum intins si 14/100 in oras...altii au zis ca poate fi mai rau. Nu stiu. Cum ziceam am hotarat sa rup pisica si economic. Idea e ca ar fi ideal un potential doritor pt motorul si anexele pt. benzina, in care au intrat bani...ar fi pacat sa se gripeze stand in magazie dupa toata revizia. |
Re: cine are audi 100
am un audi v8..3.6..am si unul de 4.2 cel de 4,2 e disel acum8) ...si printre acestea am un 80 tractiune integrala...motor de 5 in line turbo cel cu 2 filtre de ulei..pt cei cunoscatori..este pe msina...schimbat segmenti injectoare buji etc etc imecapil...care doreste sa cumpere sa ma contacteze/... .. [email protected] am nevoie de o pompa injectie disel turbo..pt 5 pistoane...thx all
|
Re: cine are audi 100
poate un numar de telefon este mai util...0722129244..
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
1 Attachment(s)
Quote:
de acolo. uite si o poza. |
Re: cine are audi 100
din pacate eu nu am bordul ca si in poza ta
|
Re: cine are audi 100
modelul meu de audi 100 este modelul din anul 1994 berlina ii full electrica.daca ma poti ajuta la modelul asta ar fii foarte bine si mi-ar fii de ajutor.merci frumos
|
Re: cine are audi 100
baga o poza cu bordul.
|
Re: cine are audi 100
2 Attachment(s)
sper sa vezi poza in cazul in care nu ai primit imi poti da o adresa de email sa iti trimit acolo?in a doua poza am pus poza cu imaginea din fata a masini.masina in poza este cu nr de SB asta inainte sa o cumpar eu.
|
Re: cine are audi 100
Am eu o carte de reparatii pentru Audi 100cc C3, model 1983-1990. Mie mi-a fost si imi este inca utila, din pacate despre destul de multe piese zice ca se inlocuiesc si ca nu pot fi reparate. Schema electrica este destul de incalcita, mai ales ca sunt date mai multe scheme dar exista si mai multe variante de masini si de motorizare. Cartea descrie Audi100, 200 (si turbo) si 5000, numai benzina.
Cartea nu este de vanzare, daca pe cineva intereseaza o parte din ea o scanez si trimit pe email ceea ce il intereseaza. |
Re: cine are audi 100
Cine ma poate ajuta sa-mi transform masina in diesel? Acum e Audi 5000S 2144 benzina KE jetronic, hidramata, consuma de rupe, de-ar fi fost doar consumul mai mergea dar si motorul da semne de oboseala (la bord arata 725.000 mile, nu stiu daca sunt reale, e din '84, adusa din SUA, eu o am din 2001). Mai precis motorul tacane la rece, consuma ceva ulei (a consumat mereu, nu exagerat dar necesita completare destul de des).
Ajutorul cerut se refera la: - are/stie cineva o masina diesel neinmatriculata de vanzare de la care sa iau piesele? doar motorul nu-mi ajunge, trebuie si cutia, planetare, pedalier, cablu acceleratie, etc. - imi face cineva toata treaba? adica duc masina si-mi face toata treaba? (duc masina cu bujii cu scanteie si mi-o returneaza cu bujii incandescente:D ) - se potriveste vreun motor ceva mai nou, mai modern? unde gasesc? ce mai trebuie pe langa el? - si sfaturi in acest sens mi-ar fi de folos. Multumiri anticipate pentru orice raspuns. |
Re: cine are audi 100
Mai sus zicea cineva ca nu-i porneste Audi 100 la rece. Sunt cateva componente de verificat: senzorul (sonda) thermo-time, care e pe langa termostat, si injectorul de pornire la rece, care e montat pe galeria de admisie, langa stabilizatorul de ralanti. In functie de temperatura, la pornire senzorul actioneaza injectorul o perioada de timp, injectorul baga benzina in galerie. Cu cat e mai frig cu atat baga mai mult timp (max 20 secunde).
Mai are un cuvant de spus si acumulatorul de presiune, care tine presiunea pana la urmatoarea pornire. La oprirea motorului o supapa din distribuitorul injectiei se inchide, astfel ca acumulatorul de presiune si conducta pana la supapa stau sub presiune de 2,5 bari. Usor de verificat, se desface conducta si trebuie sa se vada ca era sub presiune dupa cum stropeste (sau cu un manometru). |
Re: cine are audi 100
am si eu o rugaminte imi poti trmite scanarea la carte pe [email protected]. mi-ar fi de mare ajutor credema.merci frumos si o saptamina cit mai placuta
|
Re: cine are audi 100
Imi pare rau, poate m-am exprimat gresit, nu e scanata cartea, daca imi spui ce anume te intereseaza din ea pot sa scanez cateva pagini, tre sa apelez la un amic pentru scaner, eu nu am. Are cam 200 pagini cartea, editata de Haynes.
Voi incerca o scanare totala, dar dureaza ceva timp, pana atunci rezuma-te la un anumit subiect si se rezolva. |
Re: cine are audi 100
Si apropo, este in limba engleza, eu unul m-am descurcat si asa, are si poze sau schite cu subansambluri desfasurate care ajuta.
|
Re: cine are audi 100
Quote:
Apropo nu te-ai gandit sa vinzi audi 5000 hidramat? Cat ai vrea pe el? |
Re: cine are audi 100
Maine voi cauta in carte partea cu releul pompei de benzina, o scanez si o trimit.
Din cat am reusit sa-mi dau eu seama releul pompei de benzina sta anclansat atata timp cat exista scanteie, primeste impulsuri de la amplificatorul de putere al bobinei de inductie si cat timp primeste aceste impulsuri sta anclansat. In legatura cu vanzarea masinii, ma cam bate gandul sa o vand insa nu sunt hotarat ce sa-mi iau. Fa-mi o oferta si mai vedem daca ma tenteaza, nu m-am interesat care mai sunt preturile. |
Re: cine are audi 100
un carlig de remorcare are careva de vanzare pt un audi 100 CC berlina din '84 benzina? astept mailuri la [email protected]
|
Re: cine are audi 100
3 Attachment(s)
Salut! Ma bucur ca exista acest forum! Am si eu un audi 100 2.0i .
Am de vanzare o cutie automata tip sport si vreau sa cumpar una manuala. Poate ca am si un carlig pentru tine. |
Re: cine are audi 100
Cand facem un meeting?
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:08. |
- Copyright 2026 4Tuning