Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - strada (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/90125-machete-lucru-strada.html)

strada 04-02-11 18:24

Re: Machete in lucru - strada
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andy design x (Post 3611366)
Foarte frumoasa.Pana acum a iesit foarte bine.

Multumesc andy :D.

Dupa o buna perioada de timp am revenit.Am terminat sedanul b5,m-am apucat de golf 5 de variant b5 si de un hummer 1/18.

Momentan ma axez pe passatul variant caruia trebuie sa ii acopar 7 gauri pe plafon 2 gauri in bara fata si numarul si emblema spate si mai trebuie sa concep un sistem de prindere pentru rotile din poza,roti ce au sistem de prindere Gartex cu surub.
Dar am o nelamurire:sa las macheta asa sau sa o fac clean sa ii acopar bandourile?

FED express 04-02-11 20:00

Re: Machete in lucru - strada
 
acesta este singurul model de jante care iti plac?as fi sugerat sa pui niste jante mai adanci, cu buza sau oricare altul, astea sunt destul de mici, iar cauciucul are talon cam mare.daca vrei sa-l faci clean clean atunci cred ca i-ar sta bine fara bandouri.

nokia3250 06-02-11 10:42

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4053279)
acesta este singurul model de jante care iti plac?as fi sugerat sa pui niste jante mai adanci, cu buza sau oricare altul, astea sunt destul de mici, iar cauciucul are talon cam mare.daca vrei sa-l faci clean clean atunci cred ca i-ar sta bine fara bandouri.

daca vrei sa il faci clean mai bine inspirate din German Style :D alea arata frumos ! si jantele la clean :-? nu prea merg astea !

strada 06-02-11 11:53

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4053279)
acesta este singurul model de jante care iti plac?as fi sugerat sa pui niste jante mai adanci, cu buza sau oricare altul, astea sunt destul de mici, iar cauciucul are talon cam mare.daca vrei sa-l faci clean clean atunci cred ca i-ar sta bine fara bandouri.

Mai am unele pe 16'' si 15''dar nu au buza.Si astea din poze arata mult mai bine in realitate ;)...dar ma mai gandesc pe care sa le folosesc,revin cu poze maine.:).SI cred ca o sa iti urmez sfaturile ;).
Quote:

Originally Posted by nokia3250 (Post 4058033)
daca vrei sa il faci clean mai bine inspirate din German Style :D alea arata frumos ! si jantele la clean :-? nu prea merg astea !

Acum oscilez intre 2 stiluri de tuning si inca nu stiu pe care sa il folosesc...trebuie sa mai gasesc materiale foto sa am mai multa inspiratie.

strada 10-07-11 21:40

Re: Machete in lucru - strada
 
7 Attachment(s)
De 2 zile am inceput un nou proiect,un BMW 325i 1/18 Maisto.Pana acum i-am astupat gaurile numerelor de inmatriculare (fata+spate) si gaurile emblemelor.I-am lasat si suspensia pe fata(eliminand arcurile) si urmeaza sa tai din arcurile suspensiei spate.BMW-ul a primit si o barata fata Rieger Infinity.In conutinuare ii voi "afuma" grilele,farurile si jumatatea inferioara a stopurilor.La final sper sa imi iasa un E36 cat mai simplu si de efect(low cu jante de pe porsche boxter maisto).Inca nu m-am decis ce culoare va primi,tind spre alb cu bandouri negre si buza spoilerului din fata neagra.

FED express 10-07-11 22:19

Re: Machete in lucru - strada
 
Foarte interesant.Si eu lucrez la al meu:wink:
Sper zilele astea sa dau prima mana de grund.Si eu am innegrit narile si interiorul farurilor la modelul ala de il las stock.Cred ca si la asta de il modific o sa fac asa ceva.Sa vad.
Al meu va fi destul e clean.Te-ai gandit ce faci cu sasiul ? adica cu partea de bara fata/bara spate.praguri, adica partea care e separata de caroserie.Poate o vopsesti si pe aia in culoarea caroseriei si lasi doar buza neagra.Eu asa o sa fac.Mi se pare ca vopsite asa, diferit par a fi parti separate.Arata ciudat.Si eu fac un lip la al meu :wink:
Spor la treaba.O sa pun si eu poze cu al meu incurand.:D

L.E:norocosule, ai amandoua oglinzile.ale mele, ambele cabrio-uri is cu oglinzile ciuntite.:lol:

strada 10-07-11 22:41

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4456453)
Foarte interesant.Si eu lucrez la al meu:wink:
Sper zilele astea sa dau prima mana de grund.Si eu am innegrit narile si interiorul farurilor la modelul ala de il las stock.Cred ca si la asta de il modific o sa fac asa ceva.Sa vad.
Al meu va fi destul e clean.Te-ai gandit ce faci cu sasiul ? adica cu partea de bara fata/bara spate.praguri, adica partea care e separata de caroserie.Poate o vopsesti si pe aia in culoarea caroseriei si lasi doar buza neagra.Eu asa o sa fac.Mi se pare ca vopsite asa, diferit par a fi parti separate.Arata ciudat.Si eu fac un lip la al meu :wink:
Spor la treaba.O sa pun si eu poze cu al meu incurand.:D

L.E:norocosule, ai amandoua oglinzile.ale mele, ambele cabrio-uri is cu oglinzile ciuntite.:lol:

Mersi la fel.Pai pune poze ce mai astepti :lol: .
Am vazut o poza in care avea chit pe ea si m-am gandit ca o vei face clean,eu ii voi lasa bandourile negre ,trebuie sa il repar pe cel din fata,am astupat doar gaurile din bara nu si din bandou.:D
Buza o voi face neagra si sasiul in culoarea caroseriei.Va fi destul de greu,pentru ca am aplicat spritz chit si nu prinde bine pe plasticul ala asa ca am cumparat o cutie de grund auto la 1 litru(sa incapa sasiul in cutie)si ma gandesc sa scufund sasiul.Si totusi imi este frica sa nu fie prea gros si sa imi astupe acele detalii de pe praguri si bari.Dar vad eu cum rezolv.


L.E: Si oglinda mea din dreapta a fost rupta si reparata cu poxipol(cred) si mai apoi am mascat totul cu marker rosu :oops: .

FED express 11-07-11 07:59

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by strada (Post 4456516)
Mersi la fel.Pai pune poze ce mai astepti :lol: .
Am vazut o poza in care avea chit pe ea si m-am gandit ca o vei face clean,eu ii voi lasa bandourile negre ,trebuie sa il repar pe cel din fata,am astupat doar gaurile din bara nu si din bandou.:D
Buza o voi face neagra si sasiul in culoarea caroseriei.Va fi destul de greu,pentru ca am aplicat spritz chit si nu prinde bine pe plasticul ala asa ca am cumparat o cutie de grund auto la 1 litru(sa incapa sasiul in cutie)si ma gandesc sa scufund sasiul.Si totusi imi este frica sa nu fie prea gros si sa imi astupe acele detalii de pe praguri si bari.Dar vad eu cum rezolv.


L.E: Si oglinda mea din dreapta a fost rupta si reparata cu poxipol(cred) si mai apoi am mascat totul cu marker rosu :oops: .

Daca vrei, iti dau eu bandoul din fata, oricum nu-l mai folosesc.
Cu privire la grund, cauta grund Body 360 (white).Acela il folosesc si adera perfect la metal/plastic.Nu-ti sugerez sa scufunzi sasiul.Mai bine mergi la un atelier de tinichigerie si le spui sa dea grund pe el cu pistolul, daca nu gasesti tu grund la spary.Sau cauta "plastic primer" - ar fi si mai indicat.

2010 11-07-11 11:58

Re: Machete in lucru - strada
 
foarte bine pana aici!!!
astept sa vad care termina primul tu sau emi..

strada 11-07-11 17:48

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4456953)
Daca vrei, iti dau eu bandoul din fata, oricum nu-l mai folosesc.
Cu privire la grund, cauta grund Body 360 (white).Acela il folosesc si adera perfect la metal/plastic.Nu-ti sugerez sa scufunzi sasiul.Mai bine mergi la un atelier de tinichigerie si le spui sa dea grund pe el cu pistolul, daca nu gasesti tu grund la spary.Sau cauta "plastic primer" - ar fi si mai indicat.

Pai bandourile sunt la fel,daca te uit la al tau are 2 gauri in fata,eu caut acum o modalitate sa le acopar.:D .Sa ma duc la un atelier pentru o bucatica de plastic,nu, ar fi mai mare deranjul pentru baietii de la atelier.Mersi de sfat si o sa caut acel grund sa vad daca il gasesc.:)




Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4457502)
foarte bine pana aici!!!
astept sa vad care termina primul tu sau emi..

Multumesc domnu' Costi.
Eu saptamana viitoare astept macheta care va dona jantele si cred ca apoi ma apuc sa o vopsesc,pana atunci trebuie sa finisez mai atent acea buza a spoilerului,sa mochetez macheta si cateva mici detalii la motor si bord. :D

FED express 11-07-11 18:12

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by strada (Post 4458294)
Pai bandourile sunt la fel,daca te uit la al tau are 2 gauri in fata,eu caut acum o modalitate sa le acopar.:D .Sa ma duc la un atelier pentru o bucatica de plastic,nu, ar fi mai mare deranjul pentru baietii de la atelier.Mersi de sfat si o sa caut acel grund sa vad daca il gasesc.:)

nu-i mare scofala, acoprei gaurile cu chit si finisezi.
probabil termin inaintea mea, al meu e un proiect mai complex, plus ca nu pot lucra in fiecare zi.am cam ramas in urma.Mai am de finisat umpic portbagajul, dat grund, ceva chit fin pe la marginile usilor unde am astupat bandourile, iar apoi vopisrea.Cam atat la caroserie.Am taiat spoilerul spate pentru a incapea o finala cu 2 iesiri cam generoase, de aluminiu, finale care vin lipite pe mediana originala care a fost decupata (o sa pun poze), apoi restul mizilicurilor de la exterior.Jante de Z3M probabil, interior mochetat, vopsit si probabil o navigatie in bord.Oricum, pana atunci eu urmaresc proiectul tau, mai imi vine ceva inspiratie poate.
Daca ai nevoie de ceva piese la el sau ceva sa-mi zici.Am 2 cabrio si de la unu mai am ceva piese care nu le folosesc, deci...poate gasim ceva daca ai nevoie.

2010 11-07-11 19:04

Re: Machete in lucru - strada
 
Am 2 cabrio si de la unu mai am ceva piese care nu le folosesc, deci...poate gasim ceva daca ai nevoie.[/QUOTE]

acum spui bre...am nevoie de o planetara dreapta si cablul de la frana de mana!!!

DrifterGT 11-07-11 22:32

Re: Machete in lucru - strada
 
Observ un proiect interesant aici. Cred că o să iasă ceva frumos :twisted:

strada 11-07-11 22:59

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4458330)
nu-i mare scofala, acoprei gaurile cu chit si finisezi.
probabil termin inaintea mea, al meu e un proiect mai complex, plus ca nu pot lucra in fiecare zi.am cam ramas in urma.Mai am de finisat umpic portbagajul, dat grund, ceva chit fin pe la marginile usilor unde am astupat bandourile, iar apoi vopisrea.Cam atat la caroserie.Am taiat spoilerul spate pentru a incapea o finala cu 2 iesiri cam generoase, de aluminiu, finale care vin lipite pe mediana originala care a fost decupata (o sa pun poze), apoi restul mizilicurilor de la exterior.Jante de Z3M probabil, interior mochetat, vopsit si probabil o navigatie in bord.Oricum, pana atunci eu urmaresc proiectul tau, mai imi vine ceva inspiratie poate.
Daca ai nevoie de ceva piese la el sau ceva sa-mi zici.Am 2 cabrio si de la unu mai am ceva piese care nu le folosesc, deci...poate gasim ceva daca ai nevoie.

Din ce mi-ai spus si din ce am vazut pe topicul tau pare interesant si abia astept sa o termini. ;)



Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4458465)
Am 2 cabrio si de la unu mai am ceva piese care nu le folosesc, deci...poate gasim ceva daca ai nevoie.

acum spui bre...am nevoie de o planetara dreapta si cablul de la frana de mana!!![/QUOTE]

Astea erau de mult uzate,mai face si omu' un drift pe raft pe langa tastatura si se uzeaza frana de mana. :-P


Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4458935)
Observ un proiect interesant aici. Cred că o să iasă ceva frumos :twisted:

Multumesc.Eu sper sa iasa ceva frumos si la tine am vazut o pisica alba frumoasa incaltata cu jante de M5
care arata 8) .Eu sper sa terminam toti 3 BMW-urlie (eu,tu,emil) cat mai repede si cu voia domnilor moderatori sa facem un battel mic.

DrifterGT 11-07-11 23:41

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by strada (Post 4459031)
Eu sper sa terminam toti 3 BMW-urlie (eu,tu,emil) cat mai repede si cu voia domnilor moderatori sa facem un battel mic.

Chiar ar fi bine să facem un battle la final . Sper să terminăm odată chiar dacă eu sunt într-un mic dezavantaj că trebuie prima data să mai cumpăr una şi după să o modific. :cry:


All times are GMT +2. The time now is 17:23.

- Copyright 2026 4Tuning