Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   evacuare goala.. mai multi cai putere..? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/7517-evacuare-goala-cai-putere.html)

marius_eugen 21-04-08 19:56

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
Quote:

Originally Posted by Bobytzul (Post 1484244)
Daca nu ai ce face treaba se rezolva simplu
-1 buc flex
-Tai toba din mijloc
-Tai si finala
-pui 2 stuturi de teava care sa coresp ca dimensiune L Di
-Eu zic ca e mult ,100 Km mersi cu piriitoarea si o sa binecuvintezi mersul pe jos
Probabil ca vei cistiga si niste cai putere dar vezi ca sunt mai mititei si traiesc in mare

Alte idei geniale mai ai ? Tu astfel de sfaturi dai ?
1. daca renunta la ambele tobe nu numai ca pierde din cuplu , dar nici acea putere existenta nu o mai are .
2. motorul nu-i va mai sta la relantiu si va mai merge lin
3. s-a dus si consumul , tinand cont de faptul ca motorul nu mai merge in parametrii lui
4. gazele oricat de "direct flow" trebuie sa iasa , au nevoie sa aiba o minima rezistenta la evacuare care tine si mersul motorului lin si amortizeaza si burst-urile motorului .
5. zgomotul va fi ca al unui trabant , nicidecum al unei masini cu evacuare modificata sport .

Suntem pe aici sa ne ajutam intre noi , nu sa facem misto unul de altul si sa ne luam la suturi . Daca tu ai alte idei cauta site-uri specializate !

Bobytzul 21-04-08 20:57

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
Quote:

Originally Posted by marius_eugen (Post 1495641)
Alte idei geniale mai ai ? Tu astfel de sfaturi dai ?
1. daca renunta la ambele tobe nu numai ca pierde din cuplu , dar nici acea putere existenta nu o mai are .
2. motorul nu-i va mai sta la relantiu si va mai merge lin
3. s-a dus si consumul , tinand cont de faptul ca motorul nu mai merge in parametrii lui
4. gazele oricat de "direct flow" trebuie sa iasa , au nevoie sa aiba o minima rezistenta la evacuare care tine si mersul motorului lin si amortizeaza si burst-urile motorului .
5. zgomotul va fi ca al unui trabant , nicidecum al unei masini cu evacuare modificata sport .

Suntem pe aici sa ne ajutam intre noi , nu sa facem misto unul de altul si sa ne luam la suturi . Daca tu ai alte idei cauta site-uri specializate !

La prima vedere ai dreptate dar ce am scris eu tu ai scos din context .Banuiam si eu ca usserul in postul 58 la care am facut referire parca in postul 59 a citit postul 56 .Sunt acolo date concrete Cp ,cuplu cu tobe si catalizator scos, apoi pusa toba si catalizator scos .Sper ca si tu ai citit postul respectiv,ca vad o repetare sub alta forma a celor scrise in postul 56 unde sunt si niste date concrete.Nu stiu cum putea fi mai bine ajutat usserul de care zici ca fac "misto" cit despre luat la suturi eu zic sa te mai gindesti poate te ajuta postul 56 .Daca nu se ajuta singur sa citeasca cu 2 posturi mai sus ,apoi sa gindeasca .Poti sa iei tu cartea de motoare termice sa scrii teorie si formule ,eu zic ca putini vor fi cei care sa pricepa ceva .Multumesc pentru sfatul cu site-uri specializate dar in acest caz nu este necesar .Consider ca ai avut o zi mai putin buna si nu ai putut parcurge toate posturile fiind obosit .

marius_eugen 21-04-08 21:11

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
Am citit posturile respective , dar e adevarat ca , cu ajutorul schemei logice dezvoltate pe teoria relativitatii motoarelor termice nu am ajuns sa citesc acele posturi . Eu am citit postul tau si daca-l citesti si tu inca o data poate ajungi si tu la o alta concluzie .

rover_cabrio 31-07-09 07:04

Re:
 
Quote:

Originally Posted by Sir_KnupSKull (Post 210570)
ce motor 1.6 ai tu de atingi 100 cu a doua? carburatie,injectie...detalii ca suna aberant :?

sal , si eu am un rover cu motor 16 benzina aproximativ 30 cai , pe langa faptu ca ii dau 100 cu a 2

imagineazatio 80 cu a 2 cu OPEL CORSA motor de 999 cm3 !!!

zn_tavy 31-07-09 10:58

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
Quote:

Originally Posted by 200SX (Post 553947)
Parerea mea e ca multa lume are o parere total gresita, si pune o eticheta total gresita lucrurilor custom made (facute pe genunchi cum spun unii).

Luati o masina si duceti-va la ce tuner vreti voi si ceretii sa scota ce poate el mai bine din masina aia, si o sa vedeti ca masina vostra o sa aibe pe ea numai piese unicat facute si gandite pt masina aia (cum ar spune unii facute pe genunchi).

e vorba de calitate si de sculele cu care se fac acele piese, unicat, parerea mea e ca tocmai asta insemna tuningul adevrat piese unicat, nu e nici o manevra sa te duci sa cumperi kitul X il montezi si gata, alea sunt solutiile ieftine si lipsite de farmec.

Chiar daca te apuci tu sa faci o galerie o evacuare , si cunostiintele necesare poti face ceva bine. Poate nimeni nu-mi poate oferii o evacuare prin care sa te uiti ca printr-o teva gola dar care in acelasi timp taie anumite fregventze sonore. Poate ca nimeni nu-mi va oferii o galerie de evacuare care sa-mi plaseze modelul x de turbina exact la o distantza acceptabila de motor si de caroserie. etc etc si atuncea ce faci apelezi la manufacturarea unei piese asa zis facute pe genunchi. a manufactura un unicat intrun mic atelier nu inseamna ca faci rabat de la calitate.


cat despre partea ca piesa X Y Z TZ nu ofera o crestere de putere e o discutie f lunga, pe un motor stock daca schimbi bujiile se paoet considera ca ai facut o investitie prosta, dar pe un motor modificat daca nu le schimbi se poate spune ca ai omorat motorul. si asta e valabil pt orice piesa.

Inox la galerii? de ce oare? nu rugineste e usor de prelucrat.. ? calitate poate undeva sub medie de ce? pt ca poate unii folosesc un inox de prosta calitate balustrada de la o scara nu suporta temperatura pe care o suporta o galerie de evacuare, poate pt ca unii fac niste suduri la repezeala apoi lustruiesc galeria sa arate frumos, dar cand e supusa la stres termic crapa taman in zona sudurilor, poate pt ca in urma sudurilor apar scurgeri de material in interior, care in momentul in care sunt puse pe motor si se inrosesc ajung si se desprinda de peretii galeriei si ajung sa se lovesca de palele turbinei, poate pentru ca unii folosesc o teva de inox cu o grosime a carnii prea mica care duce deasemenea la aparitia fisurilor.



CONCLUZIA: e ca nu se pune problema de piesele facute pe genunchi ci de calitatea pieselor, poate sa fie piesa X facuta de o firma mare Y mult mai prosta decat aceiasi piesa facuta de nea Badea intr-un mic garaj ;)


problema e ca unii "meseriasi" zic "las ca merge si asa" eh astia sunt aia de reparau motoare de dacie si nu tineau nici pe jumtate cat tinea un motor facut de fabrica, cred ca aicea vb de motoare si piese facute in Germania, SUA, Japonia, iar cand se modifica un motor asteptarile sunt ca el sa tina si sa fie mult mai calitativ decat ce a reusit sa faca fabrica.


PS: poate a inteles cineva ceva din ce am zis eu aicea, si nu uitati CLIENTUL e cel care dicteaza calitatea :!:

Din propria experienta nu pot spune decat ca ai mare dreptate,nu fac reclama dar daca stam sa ne gandim cele mai grave masini au fost facute la "meseriasi" plus ca un "meserias" cu experienta isi poate permite sa experimenteze ceva pentru acea masina,precum o firma nu.Iar ce ai spus cu inoxul de balustrade este perfect adevarat,multi folosesc acel material, pentru ca pretul intregii lucrari este mai mic si asa vin mai multi clienti care isi fac evacuare de inox cu bani putini.Noi folosim inox de o f buna calitate,care insa costa dublu fata de cel de balustrade,dar si calitatea este alta,si rezista si in timp fara probleme.

marius_eugen 01-08-09 19:28

Re:
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 2524389)
sal , si eu am un rover cu motor 16 benzina aproximativ 30 cai , pe langa faptu ca ii dau 100 cu a 2

imagineazatio 80 cu a 2 cu OPEL CORSA motor de 999 cm3 !!!

In primul rand sa stii ca intr-a 2-a si eu ajung la 83 - 86 si asta f repede si bine , iar motoarele de capacitati mai mici , sunt motoare de turatie , gen Matiz ( 800 cmc ) , i-GO , Smart ... multe au dosr 3 pistoane si prin turatie incearca sa compenseze lipsa de cuplu , dar si eu sunt curios cu ce masina ai atins tu 100 km/h in treapta a 2-a si la ce turatie erai . Sa nu uitams i de eroarea de kilometraj , dar sper ca erai cu gume stoc , ca sa nu o dam in balarii .

rover_cabrio 01-08-09 23:44

Quote:

Originally Posted by marius_eugen (Post 2527715)
In primul rand sa stii ca intr-a 2-a si eu ajung la 83 - 86 si asta f repede si bine , iar motoarele de capacitati mai mici , sunt motoare de turatie , gen Matiz ( 800 cmc ) , i-GO , Smart ... multe au dosr 3 pistoane si prin turatie incearca sa compenseze lipsa de cuplu , dar si eu sunt curios cu ce masina ai atins tu 100 km/h in treapta a 2-a si la ce turatie erai . Sa nu uitams i de eroarea de kilometraj , dar sper ca erai cu gume stoc , ca sa nu o dam in balarii .

vad ca esti din bucuresti ! intra pe poza mea de la avatar , ne vedem maine si ii dai cu a 2 100 km pe ora !
am maia vut un corsa de 1000cc care lua cu a 2 80 !

PROBA la ce ora vrei

GUME DE IARNA SI O GALMA PE UN CAUCIUC !!!

TURATIE CRED CA IN 6000 PE ACOLO !!!

calibrazor 14-01-10 12:35

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
bah astia cu 138789147891237891243 cu a 2 a, ori nu ati cundus in viata voastra o masina cu cutie lunga ori nu ati mers niciodat cu masini in 4 trepte etc.... cu conteaza cat ii dai cu a 2 a pt ca totul depinde de trepte. cum zicea cineva mai sus, daca ii dai 100 cu a 2 a si prinde max 160 tot aia e inseamna ca e o masina praf o masina buna zic eu e facuta cu 1 2 3 scurte pt acceleratie puternica si 4 5 cu trepte lungi

Victor_Is 22-02-10 01:06

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
scurt si la obiect...
Motor de 1085 cmc vw Cp/RPM 40/5300 (cel putin asa scrie in cartea lui, dar se zice ca ar fi mai multi stock), aprindere clasica, carburatie
- se adauga o cutie de polo gt de 5+1

intrebarea mea:
creste ceva putere daca adaug filtru sport , serpisori , scot intermediara, pun toba spor, evacuarea cap-coada inox (o singura iesire)si putin mai larga?
Adica, e o crestere semnificativa? se merita in raport cu consumul? inteleg ca daca va fi mai mare evacuarea va creste si consumul, nu stiu cu cat, mai mare de 10% ?

p.s. sper ca nu voi fi luat la misto
sper ca cei care imi raspundeti veti merge pe ideea "Cel care întreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu întreaba ramane prost pentru totdeauna"

Geo_ZGA 25-02-10 13:12

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
cu o evacuare completa bine gandita, adica nu exagerat diametrul tevii si serpi profi, castigi cam 10-12% din puterea motorului, sa zic eu. Poate o sa fiu contrazis, dar e un exemplu general... difera de la masina la masina.
Nu renunta la toba intermediara, vei pierde cuplu in turatii mai joase, adica exact plaja de turatii care o folosesti zi de zi, in circulatie. Pune tobe sport, direct-flow.
Cu filtrul de aer, daca il faci in asa fel incat sa traga aer rece si modifici traseul de admisie sa fie cat mai direct si cu cat mai putin coturi, nu ai de pierdut. Dar nici nu-ti imagina ca vei avea N-spe cp. Doar un raspuns mai bun la acceleratie in ture mari.
Mie nu mi-a crescut consumul, sau cel putin nu sesizabil, cu filtru sport in carcasa si evacuare cap-coada sport. Daca pastrezi acelasi stil de condus, ai putea avea sansa sa scazi consumul.
Totusi pleci de la o putere foarte mica... 40 cp... gandeste-te daca merita investitia in motorul asta.
p.s: foloseste piese de calitate, nu tobe de 100 lei si filtre de 50...

Victor_Is 25-02-10 15:16

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 3122242)
cu o evacuare completa bine gandita, adica nu exagerat diametrul tevii si serpi profi, castigi cam 10-12% din puterea motorului, sa zic eu. Poate o sa fiu contrazis, dar e un exemplu general... difera de la masina la masina.
Nu renunta la toba intermediara, vei pierde cuplu in turatii mai joase, adica exact plaja de turatii care o folosesti zi de zi, in circulatie. Pune tobe sport, direct-flow.
Cu filtrul de aer, daca il faci in asa fel incat sa traga aer rece si modifici traseul de admisie sa fie cat mai direct si cu cat mai putin coturi, nu ai de pierdut. Dar nici nu-ti imagina ca vei avea N-spe cp. Doar un raspuns mai bun la acceleratie in ture mari.
Mie nu mi-a crescut consumul, sau cel putin nu sesizabil, cu filtru sport in carcasa si evacuare cap-coada sport. Daca pastrezi acelasi stil de condus, ai putea avea sansa sa scazi consumul.
Totusi pleci de la o putere foarte mica... 40 cp... gandeste-te daca merita investitia in motorul asta.
p.s: foloseste piese de calitate, nu tobe de 100 lei si filtre de 50...

multumesc frumos de raspuns ;)
ideea e ca nu vreau sa fac Ferrari din el ci doar o masinuta sprintena, care sa raspunde imediat la un sprint sau cand am nevoie sa "fug" putin. Nu sunt adeptul tuningului extra...ci doar sa fie motor clasic, putin "gadilat".
Multumesc inca o data ;)

DarkZoneV 07-03-10 23:26

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
Salut all m-ar interesa si pe mine ce inseamna "serpishori" si apropo eu am un opel astra f cu motor de 1.4 injectie, nu aveam catalizator si un mecanic m-a sfatuit sa ii pun 1 consum mai mic si 2 fara catalizator se poate arde "centralina" si 3 nu imi trecea la inspectia tehnica. Cu este mai bine:D

Geo_ZGA 11-03-10 21:28

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
"serpi" e denumirea pt galeria de evacuare sport. E calculata si facuta pt o evacuare mai rapida a gazelor.
Masina ta e vre-un euro? Adica a avut catalizator din fabrica? daca nu, nu ai de ce sa-i pui.
Si daca da, iar nu prea ai de ce sa-ti faci mari probleme... 1. nu difera consumul, nu ai o a 2a sonda lambda dupa catalizator care sa citeasca gazele "filtrate"; 2. nu am auzit pana acum sa se arda ceva in lipsa catalizatorului; 3. la ITP e cu dus si intors... daca e prost reglat sau foarte uzat motorul, si cu catalizator se poate sa pici testul de noxe... si fara el, un motor bun, il poate trece. Noxele nu tin exclusiv de prezenta catalizatorului... ci si de calitatea amestecului si a gazelor arse care ies din motor.
Intre noi fie vorba, ITP-ul se poate trece si cu mici "atentii". Eu am renuntat la un catalizator, din 2, si voi incerca sa fac un test de noxe inainte de ITP. Chiar sunt curios cum ies. Testul asta il poti face si tu la orice service care are statie ITP, ca sa vezi cum iti ies noxele.

utzi78bmw 14-03-10 18:48

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
sal, poate sa-mi spuna cineva daca se potrivesc serpisorii de bmw e36 318 is pe e30 318i din 91??? daca da ar trebuii sa pastrez sonda lambda, si sa elimin katalizatorul?????va rog astept un ras k vine timpul sa scot cabrioletul de la hibernat. multumesc.

DarkZoneV 14-03-10 19:31

Re: evacuare goala.. mai multi cai putere..?
 
poi uite cum sta treaba , masina pe care o cumparasem de la un prieten care la randul lui o cumparase de la "unu" avea un motor stock de 1,6 GT si nu ii trebuia catalizator dar masina a fost dusa la un service pentru schimbarea curelei de distributie si nu mai stiu ce si am inteles de la fostii proprietari ca au puso gresit si motorul s-a stricat si l-au inlocuit cu unul de 1,4 injectie si poate asta necesita un catalizator si nu ai pusese si am duso la un mecanic sa imi treaca inspectia tehnica si cand sa o treaca dupa cateva incercari la gaze nu trecea. Atunci omul fiind mecanic sa mai faca si un ban a zis ca motorul care il am necesita catalizator. Eu din experienta ma cam inaduseam de la gaze cand o bagam in garaj , hainele imi miroseau si am decis sa pun catalizator si am observat ca si consumul sa redus cam cu 1l%.
Centralina cica este calc motorului.


All times are GMT +2. The time now is 20:41.

- Copyright 2026 4Tuning