Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/68353-scapi-reclama-yahoo-messenger.html)

trafy-vr6 06-03-09 13:28

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
O sa incerc. Multumesc.

Psycho 14-03-09 17:04

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
nu se vad poze .. statusul nici la mien nu se schimba e de la ei .. nu esti singurul care are aceste probleme ;)

11KPO 23-05-09 04:58

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Quote:

Originally Posted by rudolph88 (Post 2118113)
o varianta dezactivarea reclamelor pentru Yahoo 9 (cred ca merge si la 8 ) :

deschideti fisierul C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
veti gasi pe un rand "127.0.0.1 localhost"
urmatorul rand dupa adaugati "127.0.0.1 insider.msg.yahoo.com"

nu vor mai aparea reclamele insa nici nu veti mai putea folosi pluginuri

exemplu:

Am incercat, degeaba, nu merge http://www.slatinaforum.ro/images/smilies/emo-poet.gif

extrm 25-05-09 20:09

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
da... sts nu`mi mere nici mie de luni de zile.. mai merge cateodata asa cand apuca :lol:

aleks 25-05-09 21:09

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Quote:

Originally Posted by extrm (Post 2350765)
da... sts nu`mi mere nici mie de luni de zile.. mai merge cateodata asa cand apuca :lol:

sts = status? dacă da e pt că ai prea mulţi online
mai şterge din ei....

as3dyum 25-05-09 21:39

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Cautati AdBannerRemoverPlusv1.0.3.6
gasiti detalii mai multe aici http://www.videotutorial.ro/?p=1219

Psycho 04-07-09 11:59

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Nu este vorba de un program. Tot ce trebuie să faci, este să modifici un fişier de Windows. Chiar dacă poate sună complicat pentru utilizatorii obişnuiţi, este o operaţiune pe care o poate face oricine.
Cam la atât se rezumă blocarea reclamei din Yahoo Messenger 9. Dar până acolo trebuie să localizezi fişierul ce trebuie editat. Acesta se numeşte Hosts (fără nicio extensie) şi se găseşte în directorul C:\windows\system32\drivers\etc.
imagine
http://storage0.dms.go4it.ro/m.....r-mare.jpg
Neavând o extensie, acest fişier nu poate fi deschis prin dublu click cu niciun program. Însă este suficient să-l deschizi cu Notepad . La sfârşitul textului, dai enter pentru a intra pe un rand nou şi scrii următoarea comandă: 127.0.0.1 insider.msg.yahoo.com. Salvezi fişierul şi îl închizi. Nu este necesară restartarea sistemului de operare, iar reclama din Yahoo Messenger 9 va fi blocată de la următoarea pornire a programului.
imagine
http://storage0.dms.go4it.ro/m.....height=481
Explicaţia
Yahoo Messenger 9Yahoo Messenger 9
Fişierul Hosts este un fel de agendă în care adresele Web sunt trecute alături de IP-urile corespunzătoare pentru a indica programelor care se conectează la Internet (browser, client de e-mail, messenger etc.) calea corectă. În mod normal, găsirea IP-urilor pentru adresele Web se face prin intermediul ISP-ului. Adresele trecute în fişierul Hosts constituie o excepţie de la această regulă.
Dacă alături de o adresă Web treci IP-ul local, acea adresă va fi automat blocată. Acesta este şi cazul tacticii de blocare a reclamei din Yahoo Messenger 9. 127.0.0.1 este IP-ul local, iar insider.msg.yahoo.com este adresa de la care Yahoo Messenger 9 încarcă reclama. Odată blocată cu ajutorul fişierului Hosts, reclama nu mai apare în fereastra de Yahoo Messenger 9.
Soluţia este pe cât de simplă, pe atât de eficientă. Iar odată cu eliminarea enervantei reclame, se mai face puţin spaţiu în şi aşa destul de aglomerata listă de contacte din Yahoo Messenger.


;) merje ;)

Psycho 11-08-09 07:21

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
2 Attachment(s)
cei care folositi messenger 10 ,aveti aici executabilul fara reclama ;)


il dezarhivati si il copiati in folderur de messenger ;)

Oltcit Rally Team 20-08-09 08:38

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Thx Pyscho!:shock:

Opelino 28-08-09 22:16

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Merge si la varianta 8 de mess, daca scrii sub "127.0.0.1 insider.msg.yahoo.com" (de care zicea Psycho) si "::1 localhost" (in spatiul dintre cifra 1 si cuvant sunt de fapt 2 tab-uri)...asa trebuie sa fie si la voi in fisierul acela.
Exemplul dat de Rudolph88 merge de minune la mess 8.

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...4&d=1236171560

Multumesc baieti!

ramelyx 26-11-11 17:01

Re: Cum scapi de reclama din Yahoo! Messenger
 
Quote:

Originally Posted by Psycho (Post 2460996)
Nu este vorba de un program. Tot ce trebuie să faci, este să modifici un fişier de Windows. Chiar dacă poate sună complicat pentru utilizatorii obişnuiţi, este o operaţiune pe care o poate face oricine.
Cam la atât se rezumă blocarea reclamei din Yahoo Messenger 9. Dar până acolo trebuie să localizezi fişierul ce trebuie editat. Acesta se numeşte Hosts (fără nicio extensie) şi se găseşte în directorul C:\windows\system32\drivers\etc.
imagine
http://storage0.dms.go4it.ro/m.....r-mare.jpg
Neavând o extensie, acest fişier nu poate fi deschis prin dublu click cu niciun program. Însă este suficient să-l deschizi cu Notepad . La sfârşitul textului, dai enter pentru a intra pe un rand nou şi scrii următoarea comandă: 127.0.0.1 insider.msg.yahoo.com. Salvezi fişierul şi îl închizi. Nu este necesară restartarea sistemului de operare, iar reclama din Yahoo Messenger 9 va fi blocată de la următoarea pornire a programului.
imagine
http://storage0.dms.go4it.ro/m.....height=481
Explicaţia
Yahoo Messenger 9Yahoo Messenger 9
Fişierul Hosts este un fel de agendă în care adresele Web sunt trecute alături de IP-urile corespunzătoare pentru a indica programelor care se conectează la Internet (browser, client de e-mail, messenger etc.) calea corectă. În mod normal, găsirea IP-urilor pentru adresele Web se face prin intermediul ISP-ului. Adresele trecute în fişierul Hosts constituie o excepţie de la această regulă.
Dacă alături de o adresă Web treci IP-ul local, acea adresă va fi automat blocată. Acesta este şi cazul tacticii de blocare a reclamei din Yahoo Messenger 9. 127.0.0.1 este IP-ul local, iar insider.msg.yahoo.com este adresa de la care Yahoo Messenger 9 încarcă reclama. Odată blocată cu ajutorul fişierului Hosts, reclama nu mai apare în fereastra de Yahoo Messenger 9.
Soluţia este pe cât de simplă, pe atât de eficientă. Iar odată cu eliminarea enervantei reclame, se mai face puţin spaţiu în şi aşa destul de aglomerata listă de contacte din Yahoo Messenger.
;) merje ;)

Ce sa zic Psyco?eEsti bun,sincer!!!Imi plac cei care stiu sa umble in registri!Acum o sa te rog sa-mi trimiti ceva despre cum pot bloca pe un individ de prin America cred care ma seaca cu niste mailuri aiurea!Imi tot trimite niste linkuri care de la o posta par a virusi sau troieni!!!De unde are mailul meu?Enigma!!!Am vazut ceva in setari yahoo pt blocare dar nu am prea inteles!Te rog trimite-mi ceva pe mail sau lasa aici dar ceva explicit exact pe pasi!Si daca stii cum scap de yahoo pulse ar fi ideal!!!!De multe ori am incercat sa pun ceva la status si nu mai puteam scapa de ce am pus!Ma tot trimitea in yahoo pulse!!!Merci mult iar mailul meu e [email protected] stiu daca e voie sa dau mailul si imi cer scuze!


All times are GMT +2. The time now is 07:45.

- Copyright 2026 4Tuning