![]() |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Bai cand va aud ....UNDE ii dai tu 200 in Ro? Si pe autostrada e riscant, iti intra un caine /bivol /elefant pe banda si faci masina praf . Intradevar la al meu 1.7 i-am dat 180 pe autostrada DIN NEATENTIE, si nu mi-am dat seama ,credeam ca am max 140.
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Servo electrohidraulica au ambele.
La 200km/h daca iei un caine te faci praf. Si lasa evitatul de obstacole ca la viteza aia nu mai eviti nimic. Nu mai invoca motive de-astea, ca n-au sens. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Poate voiai sa zici servodirectie care isi regleaza raspunsul in functie de viteza . Electrohidraulica o au majoritatea vehiculelor /vapoarelor etc , deoarece este cea mai fiabila.
Subscriu la ce a zis @amphetamine . N-ai vazut cum arata o masina ce a luat un iepure la 150. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
Iar ca performante, nu exista masina din clasa micro mai buna ca aygo, daca sunt mai performante consuma mai mult, daca consuma la fel sau mai putin sunt mult mai puturoase; daca sunt mai usoare, sunt cosciuge pe roti (aygo are 4 stele euro ncap), si daca sunt mai grele sunt submotorizate. Aygo are 75 de cai pe tona, echivalent cu clio 3 1.5 Dci de exemplu, dar VVT-i-ul face toti banii peste 3000 rpm. Ori astra ori golf, vei avea privilegiul sa ai inca 2-3 in jurul tau oriunde in romania te-ai duce. Sunt extem de comune. Dar daca ar fi sa aleg, as merge pe golf. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
dupa parerea mea, astra fara discutii..
are un prieten un H 1.9 CDTI 150 caluti... si mananca pamantul... pe aerodrom cu pista de 7-800 metri a prins 180 si a mai si oprit... facea liniuta cu un ford focus sport 120 si ceva de cai sau nu stiu cat, l-a luat la start, prinsese 80 si l-a asteptat, el a venit din spate cu 140 si ne-a depasit, si pana la final l-a mai luat odata :rolleyes2 Golful nu prea imi place la aspect, astra e mult mai frumoasa, singurul defect mi se pare portbagajul mic... |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
astra face, am facut eu liniute cu el ... intr-un golf 5 2.0
nu mai vb voi de cuplu sau alte chestii care nu le intelegeti, cum a mai zis cineva luati-va dupa specificatiile tehnice, in general sunt adevarate, mai ales daca in cazu asta e diferenta de 0,3 s, astra ~1270kg, golf ~1340 kg (depinde de masina fiecaruia) acum tehnic vb astra are 150 cp si 320 nm |=>adik astra are un grafic superior de putere/turatie golf are 140 cp si 320 nm | pe ansamblu(sunt rare cazurile in care nu e asa) motoarele sunt de cilindree | apropiata astra mai ieftin din toate p.d.v golful mai confortabil fiecare cu cei place, a voua va place ce ati nimerit(doar pt. ca din lipsa de bani sau din prostie ati ales o anume masina) no problem, dar spuneti asa nu mai vb prostii !!! |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
La mine in talon scrie clar:1390 kg ....astra h 1,9 cdti 5 usi
Masina e bomba ,nu am ce zice.Cuplul rupe aderenta de nu te vezi ....consumul pe forja e undeva pana in 10/100km,zgomotul produs nu este asa deranjant ca la golf dar ca orice masina are si ea bubele copilariei (tija galerie admisie,egr..) Constanta -Otopeni si retur am scos un consum mediu de 6,7 ..cu varf pe autostrada de 215 la 4300rot/min in a-6a,iar in afara de localitati unde am respectat limita legala, o viteza undeva pe la 120-130 km/h |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Din cate stiu, motorul de 150 de cai de la opel a cam fost presarat cu probleme. Eu m-as axa pe cel de 120. Nici motorul de pe golf nu e lipsit de probleme, modelele pana in 2008 au avut ceva probleme la chiulasa, dar slava domnului, e privat de probleme BKP-ului de pe Passat(injectoare). Concluzia, cat se poate de subiectiva: golf 2.0 tdi. (desi daca vrei sa stai linistit.. 1.9 tdi 105 e alegerea perfecta si cu 2-3 mii de euro il transformi intr-o bestie care va fi chiar fiabila).
Intr-adevar, astra mai ieftin decat golf din toate punctele de vedere, dar se justifica, este si sub golf la multe capitole:comfort, calitate,antifonare, spatiu, valoare de revanzare si lista poate continua.. Nu vreau sa supar pe nimeni cu treaba asta. Nu sunt fan VW, chiar daca detin o masina ce poarta sigla acestei marci. Am mers cu amandoua masinile din versus, iar tot ce mi-a placut la opel, la golf mi-a placut mai mult. Ce mi-a palcut in schimb este faptul ca motorul opelului era mai silentios, dar este normal fiind CR, iar 2.0-ul de pe golf, PD clasic. |
| All times are GMT +2. The time now is 18:02. |
- Copyright 2026 4Tuning