![]() |
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Quote:
se da greu bordul jos ca si eu vreau sa-l vopsesc ? |
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
8 suruburi - 2 stanga, 2 dreapta pe laturi spre usi, 2 sub parbriz acoperite de plasticele alea, si 2 pe undeva pe sub bricheta. Dupa e de dat jos restul, gen cablu de la capota, etc etc. treaba de juma de ora. Cel mai greu a fost cu volanu, nu voia sa iasa nici mort :| Hai ca te-am prins acuma ce culoare vrei sa vopsesti? :) Eu am strans niste poze, unele cu niste interioare deschise la culoare si ma cam bate capul...Daca vrei poze ceva, ori imi ceri id de mess pe privat ori le pun aici, cum vrei tu :)
Mai Nicule, eu vreau sa o vopsesc masina, dar peste un 5-6-7 ani sau chiar mai mult! Acum nu are nici un rost sa ma leg la cap daca nu ma doare, masina are doar 2 ani si nici urma de rugina :D Cum apare prima pata de rugina, o vopsesc pe toata. |
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Quote:
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
8 Attachment(s)
Primul imi cam place si mai este unul cu piele intoarsa pe volan :)
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
sunt frumoase interioarele dar e imposibil sa le faci asa :-)
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Imposibil nu este nimic...se pot face interioare genul acela..numai de bani sa dispui..ca in rest se poate face orice! Inca odata..cu bani se poate face aproape orice...spre exemplu si motor de hayabusa turbo...sau pe motorul actual sa montezi turbo...si multe multe.. .Benzey...trage-ti niste jante pe 15 de 6.5J +gume 195/45/R15 + o suspensie sport FK Automotive...si nu sa regreti niciodata banii investiti in ele..o sa vezi o diferenta..enorma!Spor la treaba!
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Combinatia culorilor de pe plansa de bord
a Toyotei arata bestial... :lol: dupa cum bine vezi, cam in aceeasi paleta coloristica s-a continuat si la restul interiorului (fete de usi, scaune, etc..) e bine de retinut! |
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
DAAA... Si mie imi cam place, si nu ar fi foarte greu de obtinut un efect calumea la matizake pt ca imi pot lua si ceasuri cu plasma, care sunt albe. Singura chestie la care ma gandesc e cu capatul acelor, dar am 3 de rezerva asa ca pot incerca sa le vopsesc si la butoanele de la aeroterma, sa le vopsesc dar sa se vada si un punct rosu, ca le-am pus leduri, dar inca nu le-am conectat. Sunt foarte indecis. Sa fac alb(sau spre bej)? Sper sa nu ma omor cand imi bate soarele in bord si mi se reflecta in geam tot interiorul alb :|Oricum o sa pun un prosop alb de incercarcare si sa vad cum e cu soarele in ochi. Cu negru, parca e mai usor, dar e cam...negru :) Hai mai ajutati-ma si voi cu niste idei ca stau cu bordul dat jos :(
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
ca sa t-i se vada acul de la vitezometru rosu...in spatele lui..se pune un SMD. SMD-ul este ca un LED dar...foarte mic...si de mare efect.Eu am asa ceva la mine,,,dar nu kl-am montat eu..un prieten mi-a facut asta care se ocupa cu LED-uri de bord...si alte chestii de electrica.
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Stiu asta, ca la cat m-am jucat cu leduri. Din pacat nu am ceva calumea sa lipesc si la ac. Eu vorbeam de aeroterma. Butoanele sunt negre, cu un punct alb care lasa lumina sa treaca. Eu am pus in butoanele astea cate 1 led de 3mm parca. Si arata ok. De astea vorbeam cand ziceam ca vreau sa le vopsesc dar sa se vada si luminita, probabil o sa pun putin autocolant pe locul ala inainte sa vopsesc. Cat despre ace, ziceam ca au 'capul', locul ala care se fixeaza pe ax, negru, si daca fac tot alb, merg pana in panzele albe si il vopsesc si pe ala :D
Hai Antonyo help me, sa merg pe culori deschise sau inchise? :) Hm...chiar chederele de la fetele de usi sunt negre...:| |
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Din pacate sunt cam nevoit sa vand geamurile electrice, A/C-ul si cam tot ce e 'aftermarket' pe masina. Poate chiar si masina in jur de un 3300 euroi. Deci planurile legate de vopsirea bordului s-au cam dus pe alte meleaguri :|
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Pacat, era ceva de capul ei...:(
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Sa nu iti para rau ca dai mati, oricum daca ai fi vopsit bordul aceeasi culoare exact aceeasi ca in poze cu siguranta nu ar fi aratat niciodata asa un matiz...conteaza mult si constructia lui. Bafta!
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Normal... nu ai cum sa faci din c....t bici :) Se voia ceva asemanator, in prima faza sa fi vazut daca ma descurcam eu, daca nu la o vopsitorie pro. Nu iesea foarte scump. In schimb cum ai zis si tu, difera foarte mult constructia. Aeratoarele de exemplu veneau prinse prin interior, nu ca la logan (doar un exemplu), unde poti sa le vopsesti capacelul ala. O piele intoarsa (dar piele nu vreo alta balarie), piele naturala, etc etc, cu materiale de calitate si putin de bun gust faci miracole. aaa... si cu multi bani, probabil mai mult decat merita masina, dar daca exista pasiune te descurci. Matizul imi place, si imi pare rau daca e sa il dau, dar ar exista si vreo 2 lucruri care m-ar face sa il uit mai usor...daca as fi reusit sa ii pun si a/c-ul si inca un pic de timp sa il pun la punct in ceea ce priveste designul interior si confortul, sigur l-as fi tinut, dar am avut nevoie de niste bani rapid, am vandut a/c-ul, fetele de usi, geamurile electrice...ata ete acuma, poate imi cumpar pe viitor ceva mai bun :)
|
Re: Sugestii pentru tuning Matiz
Mai eu nu am zis ca e o masina de c..t. :D As fi fost chiar tampit in conditiile in care sunt si eu posesor de tico, adica ceva un pic mai jos cel putin ca aspect decat mati...asa ca nu domle cele mai frumoase masini si bune daewoo-urile :P
Ai dreptate cu putina munca si pasiune nu poti face mare lucru :P iti trebuie foarte multe sa faci bici ;) Dar se face, s-a mai facut Bafta |
| All times are GMT +2. The time now is 19:07. |
- Copyright 2026 4Tuning