Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   passat viteza maxima. (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/47529-passat-viteza-maxima.html)

serbanmrc 26-02-08 14:10

Re: passat viteza maxima.
 
am un pasat din 99 , 1.9 TDI 90 de cai .... aveam 175 dar a trebuit sa franez k nu mai aveam spatiu si era doar la 4.200 rpm eu zic k tragea pana la 200 leger

F P R 15-03-08 15:24

Re: passat viteza maxima.
 
Am Un Prieten Care Are Un 2.0 Tdi Si Nu Depaseste 210

AG88YUN 15-03-08 17:13

Re: passat viteza maxima.
 
eu cu bora 1,6 8v 101 testat oras climatronicul am acceiasi viteza din bord cu 3 ceasuri km climatronic si gps sa dus fix 200 deci lasati povestiile! nu toti aveam erori in km asta depinde de gradul de uzura la caiuciucuriilor si talonul care il aveti in talon sa fie si pe masiana, daca voi aveti cauciucuri cu talon mai mic de asta aveti eri in khilometraj !! toate masiinile din grupul vag au o plafonare la o vit maxima si la turatii cand iti taie gazut , sunt limitatoare puse de fabricant !!

danxxl 28-03-08 19:32

Re: passat viteza maxima.
 
Cum pot vedea si eu vuteza pe climatronici?Cine imi spune si mie?Eu cu passatul meu(1.9 tdi 131cp 2005)nu am mers decat cu 180Km/h ca nu am avut unde,dar am auzit de la cel care mi-a aduso ca mai mult de 210-215 nu ar prinde.Pe carte Viteza cinstructuva e de 208 km/h.Abia astept sa ies pe un drum liber sa vad ce poate.:))

cmasaiu 28-03-08 22:51

Re: passat viteza maxima.
 
nu stiu ce o sa ziceti voi dar eu cu vw bora 1,9 tdi 130 cp +CP 6 trepte am mers cu 240 si cerd ca mai mergea .

FIGHET 28-03-08 22:56

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by cmasaiu (Post 1453386)
nu stiu ce o sa ziceti voi dar eu cu vw bora 1,9 tdi 130 cp +CP 6 trepte am mers cu 240 si cerd ca mai mergea .

frumos..........


probabil ca mai mergea daca nu se lumina afara ( asta cu siguranta )

cmasaiu 28-03-08 22:59

Re: passat viteza maxima.
 
no coment intrebarea este viteza maxima nu comentari daca vrei sa spui ceva spune pe pm

FIGHET 28-03-08 23:01

Re: passat viteza maxima.
 
eu simplu am aprobat ce ai spus tu ......nimic mai mult
ai spus bine tu doar viteza maxima si nu aberatii...

carutasu 09-04-08 21:37

Re: passat viteza maxima.
 
1 Attachment(s)
Oameni buni...abaterea ceasului in zona vitezei maxime nu este de 10km/h ci de cca 10%.Eu am un Focus de 1.8, 115cp benzinar, are 198km/h in talon.Fac cadranul complet pe bord (220...ba chiar acul s-ar strecura 3-4km sub).Gps-ul mi-a aratat ~203km/h si admit ca are si el o mica abatere...sa admit ca daca am unde sa o tin turata mai mult timp fac 200 in cap si in coada.E o abatere normala, e o norma internationala, conceputa pentru siguranta (vezi atasamentul...in special pagina 8 ).Au fost o serie de oameni realisti pe aici, constienti ca REAL nu depasesti v maxima din talon, sau doar la mustata.Sunt exemple gramada.Am facut si eu test cu oameni care au pretins ca au prins 200 (real spuneau ei), cu 90cp.Realitatea a arata mai putin, substantial mai putin.BMW 320d are 163cp, v max 225 iar bordularata cca 245 in acel moment, chiar bate pe 250, ca un alt exemplu.GPS-ul lamureste problema.Daca cineva pune o poza de mare rezolutie, in care sa fie cuprinse si ceasul si gps-ul si care la ~ 200km/h pe bord gps-ul sa nu arate o abatere mai mare (binisor mai mare) de 10km/h sa zicem ca il cred.

carutasu 09-04-08 21:47

Re: passat viteza maxima.
 
Apropo...ca sa nu se acrediteze falsuri gen "pot fi diferente substantiale de la un constructor la altul, iata alte teste facute personal: Octavia2 1.9TDI 105cp...la 200km/h pe bord ~ 185 pe gps (banui ca ajungea la 210 pe ceas care ar fi insemnat 190 real), A4 1.9TDI resoftat pina la 150cp...la 210 pe bord avea ~ 193-194 pe gps...fara a fi dus la maxim insa, mai avea ceva rezerva.VW Golf 1.9tdi 90cp...la 180 pe bord avea 170 pe gps (nu m-am dus la maxim), bmw 320i, la 220 pe ceas...212-213 pe gps.Deci toate sunt cam pe acolo.Ca unele au mai putin decat altele, e vorba de ceva de ordinul a 4-5km/h, in nici un caz jumatate din abaterile altora.

RUDY20140TDI 19-04-08 14:34

Re: passat viteza maxima.
 
Sal,
Eu am un Passat B6/140Cp/Tdi si am mers 210 in treapta 6 dar cred ca se duce mai sus pentru ca eu avem 3800 Rpm si in carte spune ca e limitat la 4200 Rpm.
Mentionez ca de la 180 la 210 am ajuns fara sa clipesc iar de dat nu i-am mai dat ca batea vantul si abia statem pe drum.
Parerea mea este ca se duce ca 225 km/h la 4200 Rpm.

phaeton 19-04-08 15:12

Re: passat viteza maxima.
 
stai tu linistit k nu se duce mai tare.
viteza maxim o poti atinge si in treapta a5a, la turatie mai mare, sau intr a6a, la turatie mai mica. motorul nu se tureaza la fel de mult si a5a si in a6a.
in carte scrie viteza maxima 209, pai atat se duce.
abia se duce al meu 225, care e 1.8 t

RUDY20140TDI 19-04-08 23:11

Re: passat viteza maxima.
 
Bai frate in carte scrie 4200 RPM de la 3800 RPM si 210 Km/h pana La 4200 RPM care este limita in carte tot mai mere la 220 .
Si ca sa nu exagerez sa zicem ca astia de la "VW" exagereaza pun turatia la 4000 RPM si tot ma duc la 220 Km/h .

RUDY20140TDI 19-04-08 23:12

Re: passat viteza maxima.
 
Scuze ca am scris cu litere mari dar eram nervos

carutasu 20-04-08 01:05

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by RUDY20140TDI (Post 1492900)
Sal,
Eu am un Passat B6/140Cp/Tdi si am mers 210 in treapta 6 dar cred ca se duce mai sus pentru ca eu avem 3800 Rpm si in carte spune ca e limitat la 4200 Rpm.
Mentionez ca de la 180 la 210 am ajuns fara sa clipesc iar de dat nu i-am mai dat ca batea vantul si abia statem pe drum.
Parerea mea este ca se duce ca 225 km/h la 4200 Rpm.

Pe bord poate ca se duce, nu zic nu.Real scazi insa pina dai de viteza din talon.Daca crezi ca acel 225 ar fi viteza reala o sa fii dezamagit intr-o buna zi cand vei rula "umar la umar" cu unul care va avea intre 205 si 210 real si tu la 225 pe bord vei vedea ca nu poti sa te desprinzi de el.
Si apoi are dreptate phaeton, v max o prinzi si cu a 5-a la turatie mai mare iar cu a 6-a nu se va mai tura.Mai mult, sunt chiar masini care merg cu 2-3km/h mai sus in treapta penultima decat pe treapta superioara.Daca-i faci chip probabil ca urca spre 4200 (turatie la care o fi limitat, dar intr-a 5-a, pe a 6-a nu ajunge acolo).


All times are GMT +2. The time now is 22:34.

- Copyright 2026 4Tuning